Skip to content

W zimowej scenerii Edynburga ukrywa się magiczny świat, który zachwyca nie tylko swoim historycznym pięknem, ale także bogactwem festiwali, zabytków i szkockich tradycji. Miasto, które zazwyczaj kojarzone jest z festiwalami letnimi i zielonymi wzgórzami, podczas zimy odkrywa zupełnie nową stronę. Podczas gdy chłodne powietrze oplata zabytkowe budowle, a dymiące kominy dodają uroku uliczkom Starego Miasta, Edynburg rozkwita w świątecznym blasku i kolorowych wydarzeniach.

W tym artykule zapraszamy Was do odkrycia zimowego Edynburga - miasta, które nie tylko przeniesie Was w magiczną atmosferę świąt, ale także zaskoczy różnorodnością festiwali, które odbywają się w tym okresie. Prześledzimy ślady historii w labiryntach zabytkowych uliczek, przyjrzymy się mistycznym tradycjom szkockim, a także podzielimy się tajemnicami niezwykłych wydarzeń, które czynią z zimowego Edynburga wyjątkowe miejsce na mapie kulturowego dziedzictwa Szkocji. Gotowi na zimową podróż pełną magii? Rozpoczynamy wyprawę przez urok zimowego Edynburga!

Zima w Szkocji

Szkocja jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Ze względu na swoje położenie geograficzne, na wyspie zawsze można spodziewać się niespokojnej pogody. Ale to właśnie ten deszcz, szara mgła, która unosi się na niebie, zimna morska bryza, delikatne promienie słońca na pagórkowatym krajobrazie i grube płatki śniegu zimą sprawiają, że Szkocja jest tak wyjątkowym celem podróży. Mówi się bowiem, że nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest tylko zła odzież! Spakujcie zatem grubą kurtkę, ciepłą czapkę z szalikiem i rękawiczkami oraz solidne buty, a obiecujemy, że Wasze zimowe wakacje w Edynburgu i jego okolicach będą wyjątkowym doświadczeniem.

Zabytki Edynburga w zimowej aurze, podróże w czasie i historii

Zabytki Edynburga, trwale zakorzenione w historii Szkocji, nabierają szczególnego uroku w zimowej aurze, gdy miasto otula się przytulnym ciepłem światełek świątecznych. Odkrywanie tych architektonicznych skarbów w okresie zimowym staje się niepowtarzalnym doświadczeniem podróży w czasie, gdzie kamienne mury opowiadają nie tylko o swojej epoce, ale również o długiej historii, która wplata się w zimowy krajobraz.

 • Zamek Edynburski - opowieść o szkockich monarchach

W zimowej szacie Edynburga Zamek Edynburski staje się epickim tłem dla historii Szkocji. Gdy białe płatki śniegu delikatnie opadają na jego dziedziniec, zamek przybiera malowniczą aurę. Błyszczące kopuły i blanki zamku nabierają nowego blasku pod wpływem zimowego słońca, tworząc widowisko, które urzeka zarówno mieszkańców, jak i turystów. Spacer po zamkowych komnatach staje się podróżą w przeszłość Szkocji, gdzie portrety szkockich monarchów, z tłem zamku okrytym śniegiem, ożywają w wyobraźni. Sale pełne są opowieści o bitwach, romansach i politycznych intrygach, które ukształtowały losy kraju.

 • Royal Mile - średniowieczna aleja

Podążając historycznym szlakiem między Zamkiem Edynburskim a Pałacem Holyrood, Royal Mile ukazuje swój niepowtarzalny urok w zimowej scenerii. Kamienice, których fasady zdobią się białymi kryształkami śniegu, przybierają nowe oblicze, emanując ciepłem i historią. Spacer wzdłuż tej średniowiecznej alei to podróż w czasie, gdzie dzisiejsze kroki zlewają się z echem przeszłości. Barwne kamienice, sklepiki oferujące lokalne produkty, a także tradycyjne puby są jak ilustracje w zimowej baśni, ukazującej bogactwo szkockiej historii i kultury.

Royal Mile, średniowieczna aleja, Edynburg, Szkocja

 

 • Urokliwe warownie: Zamek Craigmillar i Lauriston,

Odkrywanie urokliwych warowni, takich jak Zamek Craigmillar czy Zamek Lauriston, zimą to niezapomniana podróż w czasie przez bogactwo szkockiej historii. Zamek Craigmillar, z jego intrygującymi ruinami i tajemniczymi zakamarkami, staje się miejscem, gdzie historia wtapia się w zimowy krajobraz. Z kolei Zamek Lauriston, z pięknym ogrodem i widokiem na morze, odsłania swoje piękno w atmosferze zimowego spokoju.

Festiwale zimą, magiczne chwile w szkockiej stolicy

W zimowym Edynburgu magia festiwali unosi się w powietrzu, sprawiając, że szkocka stolica staje się areną wyjątkowych wydarzeń i niezapomnianych chwil. Pomimo chłodnej aury, serce miasta bije intensywnie pod wpływem różnorodnych festiwali, które w tym okresie ożywiają jego ulice i place. Zimowe festiwale w Edynburgu to nie tylko wydarzenia rozświetlające mroźne wieczory, lecz prawdziwa podróż przez zmysły, podczas której spotykają się ludzie, muzyka, światła i smaki, tworząc niepowtarzalny klimat tej szkockiej perły.

 • Hogmanay - Szkockie Święto Nowego Roku

Edynburg wita Nowy Rok w wyjątkowy sposób podczas niezapomnianego festiwalu Hogmanay, który rozpoczyna się już 30 grudnia. Atmosfera miasta staje się nasączona ekscytacją i radością, a ulice tętnią energią przygotowań do magicznego momentu przejścia między starym a nowym rokiem. Koncerty na Princes Street, głównej arterii miasta, dostarczają niezapomnianych muzycznych doznań, obejmując szeroki zakres gatunków muzycznych, aby zaspokoić różnorodne gusta uczestników.

Jednak to nie wszystko, co oferuje Hogmanay. Tradycyjne tańce ceilidh przyciągają zarówno lokalnych mieszkańców, jak i przyjezdnych. Plac przy Zamku Edynburskim staje się areną do wspólnego świętowania, gdzie ludzie przytulają się, tańczą i śpiewają, witając nadchodzący rok z uśmiechem na twarzach. W kulminacyjnym momencie, gdy zegar wybija północ, niebo nad Zatoką Firth of Forth rozświetla się spektakularnymi iluminacjami i pokazami sztucznych ogni. To widowisko oświetlające noc, podkreślające początek nowego rozdziału, przyciąga tłumy na nabrzeże, tworząc niezapomniany moment jedności wśród uczestników, którzy witają Nowy Rok z otwartymi sercami.

Hogmanay, szkocki Nowy Rok

 • Edinburgh's Christmas - magiczny jarmark świąteczny

W miarę jak grudzień obejmuje Edynburg swoim zimowym urokiem, ulice miasta przemieniają się w magiczną krainę podczas festiwalu Edinburgh's Christmas. Kolorowe stragany wypełnione są ozdobami świątecznymi, regionalnymi przysmakami i unikalnym rękodziełem, tworząc atmosferę radosnej magii. Przechadzka przez te świąteczne stoiska staje się niepowtarzalnym doświadczeniem zakupów, gdzie każdy znajdzie coś wyjątkowego, by upamiętnić swoją wizytę w Edynburgu.

Oferowane jedzenie i napoje są międzynarodowe i obejmują niemieckie grzane wino, polskie kiełbaski, meksykańskie churros i owoce zanurzone w czekoladzie. W sąsiedniej Krainie Świętego Mikołaja kuszą liczne przejażdżki na wesołym miasteczku. Świetne miejsce do zabawy, zakupów i odpoczynku w samym sercu Edynburga.

Lodowiska, które pojawiają się na strategicznych punktach miasta, zapraszają do korzystania z zimowego uroku jazdy na łyżwach. Karuzele, migoczące światełka i wieczorne iluminacje nadają centrum miasta niepowtarzalny urok, przyciągając zarówno najmłodszych, jak i tych, którzy pragną poczuć magię świąt. Wieczorne spacery pośród magicznych iluminacji pozostawiają niezatarte wrażenia, czyniąc z Edinburgh's Christmas jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń zimy.

Edinburgh's Christmas, Skocja

 

 • Burns Night - wieczór Roberta Burnsa

W sercu zimy, Szkoci oddają hołd swojemu największemu poecie, Robertowi Burnsovi, podczas uroczystego Burns Night. To wyjątkowe święto, obchodzone 25 stycznia, ma na celu upamiętnienie życia i dzieł tego ikonicznego literata. Wieczór zaczyna się od tradycyjnej kolacji, gdzie główną rolę odgrywa haggis – tradycyjne danie szkockie. Degustacja tego wyjątkowego dania, często towarzysząca whisky, stanowi ważny element celebracji.

Podczas Burns Night nie może zabraknąć również muzyki i poezji. Tradycyjne pieśni i recytacje wierszy Burnsa wypełniają przestrzeń dźwiękiem, tworząc atmosferę pełną szkockiego ducha. Goście świętują nie tylko twórczość poety, lecz także szacunek dla jego idei równości i braterstwa. Sprawdźcie plan przewidzianych wydarzeń na stronie: visitscotland

 • Szkocki Festiwal Ognia

Na przestrzeni lat, Edynburg stał się areną jednego z najbardziej spektakularnych wydarzeń zimowych - Festiwalu Ognia, znanego także jako "Edinburgh's Hogmanay Torchlight Procession". To magiczne wydarzenie, które przyciąga tłumy zarówno mieszkańców, jak i turystów, tworząc niezapomniane wspomnienia.

Festiwal Ognia zazwyczaj odbywa się wieczorem 30 grudnia, otwierając serce Hogmanay, tradycyjnego szkockiego święta Nowego Roku. Uczestnicy z całego świata gromadzą się, aby wziąć udział w imponującej procesji z pochodniami, które oświetlają nocne niebo Edynburga. To widowisko przeplata się z dźwiękami tradycyjnej muzyki szkockiej i atmosferą czystej radości.

Trasa przemarszu prowadzi przez malownicze zakątki miasta, w tym przez słynną Royal Mile, wiodąc do spektakularnego punktu widokowego, skąd uczestnicy mogą podziwiać panoramę Edynburga i rozświetlonej procesji. Symboliczne zapalenie ognia na wzgórzu Calton Hill jest kulminacyjnym momentem, tworząc niezapomnianą wizję ognistego spektaklu.

Festiwal Ognia to nie tylko widowisko wizualne, ale również wyraz szkockiej tradycji i wspólnoty. Uczestnicy, trzymając w dłoniach płonące pochodnie, tworzą razem jednolitą falę światła, symbolizującą jedność w nowym roku. To wydarzenie, wzbogacone o ducha szkockiej dumy i radości, staje się nieodłączną częścią celebracji Nowego Roku w Edynburgu.

Lotnisko w Edynburgu

Lotnisko w Edynburgu, znane jako Edinburgh Airport, pełni kluczową rolę w podróży do tego urokliwego szkockiego miasta. Położone zaledwie 13 kilometrów na zachód od centrum Edynburga, to lotnisko jest strategicznie usytuowane, umożliwiając szybki dostęp do miasta i okolicznych atrakcji. Historia lotniska sięga roku 1916, kiedy to rozpoczęło działalność jako poligon lotniczy podczas I wojny światowej. Obecnie, jako jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Wielkiej Brytanii, oferuje obsługę milionów podróżnych rocznie.

Dotarcie z lotniska do centrum Edynburga jest łatwe i wygodne. Bez względu na wybrany środek transportu, lotnisko w Edynburgu staje się bramą do odkrywania uroku tego historycznego miasta już od pierwszych chwil pobytu. Sprawdźcie najpopularniejsze środki transportu:

 • Autobusy Airlink 100: To bezpośrednie autobusy, które kursują pomiędzy lotniskiem a centrum Edynburga. Autobusy Airlink 100 oferują wygodne miejsca siedzące, a podróż trwa zazwyczaj około 30 minut w zależności od warunków ruchu. Obsługują one główne punkty miasta, takie jak dworzec kolejowy Waverley, stacja autobusowa na przystanku St Andrew Square i inne.
 • Taksówki: Na terenie lotniska dostępne są liczne taksówki, które zapewniają szybki i wygodny transport do centrum miasta. Choć są one nieco droższe w porównaniu do innych opcji, to oferują bezpośrednią podróż bez konieczności przesiadek.
 • Wynajem samochodów: Osoby poszukujące niezależności w podróżowaniu mogą wynająć samochód na terenie lotniska. To doskonała opcja dla tych, którzy planują odkrywanie nie tylko samego Edynburga, ale także okolicznych obszarów Szkocji.
 • Przewoźnicy prywatni: Istnieją także firmy oferujące usługi przewozu prywatnego, które umożliwiają zarezerwowanie transferu z lotniska do hotelu z wyprzedzeniem. To wygodna opcja dla tych, którzy chcą mieć pewność, że transport będzie na nich czekał po przylocie.
 • Pociągi: Mimo że lotnisko nie posiada bezpośredniego połączenia kolejowego z centrum Edynburga, podróżni mogą skorzystać z usług autobusów kursujących między lotniskiem a stacją kolejową Edinburgh Gateway, a stamtąd kontynuować podróż pociągiem do dworca kolejowego Waverley w centrum miasta.

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Edynburga

TANIE BILETY LOTNICZE_Edynburg