Skip to content
Aktualizacja: 29/06/2022

Podziel się na:

Aby wybrać się na camping, trzeba z pewnością kochać taki sposób spędzania czasu. Staje się on jednak coraz bardziej popularny. Nie ma co się dziwić! Słońce i piękne widoki sprawiają, że warunki na campingu są idealne na wakacyjny wypoczynek. Jednym z najlepszych miejsc na tego typu urlop są Włochy. Każdego dnia można zmieniać lokalizację, a wieczorem delektować się włoską kuchnią i stylem życia.

Chociaż kraj ten jest jednym z najpopularniejszych miejsc campingowych w Europie, wciąż istnieje wiele miejsc, które zachwycą Was swoim pięknem i unikalną atmosferą. Sprawdźcie nasz przewodnik i odkryjcie uroki campingu we Włoszech!

 

Uroki campingu we Włoszech

 

We Włoszech jest tak wiele rzeczy, którymi można się cieszyć – od scenerii włoskich jezior i długich letnich popołudni na plaży, po zwiedzanie winnic w zielonym krajobrazie Toskanii. Dzięki 54 wymienionym lokalizacjom Włochy mają największą liczbę obiektów dziedzictwa UNESCO w porównaniu z jakimkolwiek innym krajem na świecie! Ponad sto milionów turystów co roku przybywa do Włoch, a coraz więcej z nich podróżuje po włoskich drogach vanami i kamperami. Co warto odwiedzić w tym pięknym kraju?

 

Podstawowe informacje o campingu we Włoszech

Na początek należy dokonać rozróżnienia między dwoma terminami. W rzeczywistości nawet jeśli napotkacie tabliczkę z napisem „Zakaz biwakowania”, najprawdopodobniej będziecie mogli zaparkować i spać w swoim kamperze. Jest to możliwe, ponieważ kampery są z mocy prawa traktowane na równi z samochodami i obowiązują ich te same zasady. Dopóki trzymacie się oznaczonych linii, możecie parkować praktycznie wszędzie. W przeciwnym razie zostanie na Was nałożona grzywna w wysokości nie niższej niż 30 €.
We Włoszech możecie nawet spać tuż obok wybranej atrakcji turystycznej, o ile nie przekraczacie dopuszczalnych wymiarów (na przykład otwierając zadaszenie lub boczne okno), ponieważ jest to uważane za camping. W niektórych przypadkach pojawią się znaki informujące, że obozowiczom w ogóle nie wolno parkować ani biwakować. Takich miejsc na szczęście nie ma zbyt wiele i ogólnie rzecz biorąc Włochy to kraj przyjazny dla kamperów.

Biorąc pod uwagę, że coraz więcej mieszkańców i obcokrajowców wyrusza w drogę ze swoimi przyczepami kempingowymi i kamperami, we Włoszech nie brakuje opcji biwakowania. Od podstawowych parkingów z obsługą kamperów po bardziej wyposażone wioski kempingowe zapewniające wszelkiego rodzaju udogodnienia.

Podróż kamperem przez Wlochy

 

Rodzaje wyznaczonych miejsc campingu

  • Przystanki campingowe

W ostatnich latach coraz więcej miast, aby przyciągnąć więcej turystów, dodaje na mapach przystanki dla kamperów, a niektóre z nich oferują również prąd w bardzo atrakcyjnych warunkach. Należy pamiętać, że są one traktowane jako miejsca postoju, a pobyt nie powinien być dłuższy niż 48/72 godziny, chyba że zaznaczono inaczej. Niestety nie ma oficjalnej listy tych przystanków dla kamperów. Warto jednak korzystać z aplikacji mobilnych, gdzie można znaleźć te obszary. Warto pamiętać, że prawie wszystkie stacje benzynowe przy głównych autostradach zapewniają również obsługę kamperów.
Są to z pewnością najbardziej popularne obszary we Włoszech i mogą się one znacznie różnić pod względem lokalizacji, wyposażenia i czystości. Nazywa się je również „Aree di Sosta”.

Jeśli Wasz budżet jest ograniczony lub po prostu chcecie wydawać pieniądze głównie na atrakcje, to może to być najlepszy wybór. Zazwyczaj nie znajdują się one w najpopularniejszych miejscach turystycznych, tylko na uboczu, ale często oferują uzupełnianie wody pitnej i możliwość opróżnienia kampera, co jest ważnym aspektem podczas takiej podróży. Kary za opróżnianie zbiorników poza wyznaczonymi obszarami są dość wysokie i mogą osiągnąć 335 €.

  • Agricamping

Jeśli lubicie zajęcia na świeżym powietrzu, prawdziwe i lokalne jedzenie oraz bezpieczne miejsce do spania w kamperze, warto rozważyć Agricamping (camping na farmie), który oferuje podróżnikom możliwość pobytu w pięknych miejscach otoczonych powalającą naturą. W zależności od lokalizacji, w ofercie jest wiele zajęć na świeżym powietrzu: trekking, wspinaczka, spływy kajakowe, czy jazda konna.
Poza tym prawie każdy Agricamping będzie miał na sprzedaż swoje własne produkty, produkowane lokalnie. Wszystkie Agricampings oferują obsługę kamperów i pobierają opłatę za korzystanie z ich obiektów (w tym prądu, toalet, gorących pryszniców i w niektórych przypadkach wspólnych kuchni).

  • Wioska campingowa

Włochy mają ogromną liczbę Camping Villages, zbudowanych specjalnie dla turystów z namiotami, przyczepami kempingowymi i kamperami. Tego rodzaju obszary są klasyfikowane, podobnie jak hotele, gwiazdkami od jednej do pięciu. Wszystkie posiadają takie udogodnienia jak wspólna kuchnia, toalety, prysznice i prąd. Wraz z liczbą gwiazdek wzrasta jakość i ilość świadczonych usług. W zależności od budżetu możecie oddać się prawdziwemu luksusowi.

Dobre wioski kempingowe mają baseny, centra spa, tereny sportowe i rozrywkę dla dzieci. Niektóre campingi są tak duże i dobrze wyposażone, że na ich terenie można znaleźć supermarkety, bary, restauracje, a nawet sklepy fryzjerskie! Ceny oczywiście odzwierciedlają oferowane usługi, ale jeśli szukacie świetnego połączenia relaksu i wygód, to jest miejsce dla Was!

 

Najlepszy czas na camping we Włoszech

Lato to, jak można sobie wyobrazić, najprzyjemniejszy, ale i najbardziej ruchliwy okres w roku. W tych miesiącach nie łatwo jest znaleźć idealne miejsce na camping, gdyż wiele z nich jest w pełni zarezerwowane. Szczególnie w lipcu i sierpniu warto zrobić rezerwację i zaplanowanie trasy z dużym wyprzedzeniem.

Najlepsze miesiące na wyruszenie w drogę po Włoszech to maj, czerwiec i wrzesień, kiedy nie jest zbyt gorąco, a miejsca turystyczne nie są przepełnione. Na południu Włoch zima nadchodzi później, więc październik i listopad to również dobre miesiące na podróż. Na północy, blisko Alp, może być zimno, a od października do kwietnia nie polecamy biwakowania, chyba że macie sprawnie działający system grzewczy.

 

 

Pogoda na camping we Włoszech

Im dalej na północ, tym bardziej prawdopodobne jest, że doświadczycie deszczu, nawet w miesiącach letnich, które mogą być upalne i suche. Północ jest bardziej górzysta, więc pogoda jest o wiele chłodniejsza, szczególnie zimą. Temperatury w środku lata mogą z łatwością osiągnąć 30°C plus, a w większych miastach może być gorąco i duszno. Oczywiście klimat jest bardzo „śródziemnomorski”, ale latem może być dużo bardziej znośny wzdłuż wybrzeża Adriatyku, ale wtedy trzeba konkurować z innymi turystami, którzy każdego lata napływają w ten obszar, zarówno z Włoch, jak i innych Europejskie krajów.

Camper we Włoszech, Tuscany

 

Przepisy we Włoszech

Niektóre obszary Włoch, głównie wokół dużych miast, a zwłaszcza na planie północnym, borykają się obecnie z problemami zanieczyszczenia powietrza. Aby zwalczyć ten problem, rady danych miast zabraniają poruszania się pojazdami z silnikiem Diesla na niektórych obszarach, ale tylko w przypadku starszych modeli (silniki Euro 1 - Euro 4).
Zakaz ten obowiązuje zwykle od października do marca/kwietnia, a decyzja, kogo dotyczy zakaz, zależy od każdej rady miasta i zmienia się on co roku w zależności od wielu czynników, takich jak pogoda, natężenie ruchu i oczywiście jakość powietrza.

 

Autostrady we Włoszech

Sieć autostrad jest dosyć dobrze rozwinięta we Włoszech, ale koszt podróżowania może być dość wysoki. Nie ma systemu winiet jak w innych krajach, a zamiast tego trzeba płacić na bieżąco. Jeśli czas nie stanowi dla Was problemu, to warto rozważyć podróż po drogach krajowych lub lokalnych. Po drodze zobaczycie wiele ciekawych i pięknych miejsc, które inaczej byście przegapili.
Jeśli chodzi o paliwo, ceny są wyższe na autostradach lub w odległych, odizolowanych obszarach. Miasta i obszary zaludnione to zdecydowanie najlepszy wybór. O ile naprawdę nie grozi Wam utknięcie bez paliwa na poboczu drogi, tankujcie na stacjach benzynowych w miastach. Zaoszczędzicie nawet 20 centów za litr.

 

Cudowne włoskie wyspy i jak do nich dotrzeć

Nieskazitelnie czyste plaże, krystalicznie czysta woda, starożytne zabytki oraz wspaniała pogoda i gościnni ludzie to tylko niektóre z powodów, dla których przyjeżdżają tam masy turystów. Aby dotrzeć na wyspy, to główne porty, z których możecie wyruszyć, znajdują się na wschodnim wybrzeżu.

Camping

 

Camping na dziko we Włoszech

Ponieważ we Włoszech nie ma prawa krajowego regulującego bezpłatne biwakowanie, to, czy możecie bezpłatnie obozować we Włoszech, zależy od regionu, w którym się znajdujecie, a także od konkretnej lokalizacji w regionie. Niektóre regiony, takie jak Sardynia, mają jasną zasadę: absolutnie zabrania się biwakowania poza specjalnie przygotowanymi obszarami. Jednak nie wszystkie regiony mają tak jasne przepisy dotyczące dzikiego biwakowania.

Co do zasady, o ile nie ma znaku, który wyraźnie zabrania biwakowania, możecie rozbijać namiot od zmierzchu do świtu, ale musicie wszystko spakować w ciągu dnia i przenieść się w inne miejsce, aby nie zostało to uznane za nielegalne camping. Ta forma biwakowania jest uważana za nocny biwak.

Camping

Jeśli zostawicie swój namiot w tym samym miejscu na dłużej niż 24 godziny bez pozwolenia, prawdopodobnie zostaniecie ukarani grzywną; większość miast określa w swoich regulaminach, że biwakowanie jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia lub zawiadomieniu burmistrza. Niektóre gminy co roku wydają rozporządzenia wskazujące obszary, na których biwakowanie jest zabronione. Dlatego musicie sprawdzić, jakie zasady obowiązują w konkretnym miejscu, w którym planujecie biwakować.

 

Dobre rady dotyczące campingu we Włoszech:

  • Camping nie jest dozwolony we włoskich parkach narodowych. Jeśli wybieracie się na wycieczkę z plecakiem, musicie być przygotowani na opłacenie miejsca w górskiej chacie. Swobodnie można obozować tylko w niektórych częściach gór.
  • Jeśli nie znacie języka, nauczcie się kilku kluczowych fraz. Może to być niezwykle pomocne w sytuacji awaryjnej. Zapiszcie je i miejscie pod ręką, jeśli obawiacie się, że nie będziecie ich pamiętać.
  • Wyszukajcie numery telefonów służb ratunkowych w rejonie, do którego się wybieracie, zwłaszcza jeśli jest to bardziej odległa lokalizacja.
  • Kolejną przydatną wskazówką jest zabranie ze sobą zatyczek do uszu. Jeśli biwakujecie w szczególnie popularnej okolicy, w godzinach wieczornych może być głośno.
  • Uważajcie na włoskie komary. Są one uważane za bardziej agresywne niż te w Polsce. Przygotujcie się i spakujcie szeroką gamę środków odstraszających, zanim rozpoczniecie przygodę. Niektórzy podróżni zalecają zakup środka odstraszającego na owady przed przyjazdem do Włoch, ponieważ zwykle jest on droższy.
  • Nie zapomnijcie o kremie przeciwsłonecznym. Włoskie słońce może grzać mocniej, a nie chcecie przecież wrócić z wakacji z oparzeniami.