Skip to content
Aktualizacja: 03/10/2022

Podziel się na:

Wybrzeże Danii nad Morzem Bałtyckim oferuje wspaniałe miejsca na wakacyjny wyjazd. Na przykład w Jutlandii znajdziecie spokojne, przyjazne dzieciom plaże oraz piękne krajobrazy, które wraz z urozmaiconą przyrodą zapraszają do wypoczynku. Znajduje się tam wiele szlaków turystycznych, jeździeckich i rowerowych, które są dobrze oznakowane i zapewniają wspaniały relaks na duńskim powietrzu. W całym regionie można znaleźć różne pozostałości z epoki wikingów, takie jak kopce i przejścia grobowe, kamienie runiczne i miejsca kultu, a niezwykłe miasta zaostrzą Wasz apetyt na sztukę i kulturę. Główne miasta łączą w sobie tradycję i nowoczesność w sposób swobodny i ciekawy, więc wycieczki tam są zdecydowanie godne polecenia. Sprawdźcie, jakie jeszcze miejsca warto odwiedzić na zachodnim brzegu Morza Bałtyckiego!

Choć przyroda została wyraźnie ukształtowana przez Morze Bałtyckie, to jednak nadal jest zróżnicowana. Podczas gdy region wokół Kolding w Danii ma bujne pola, rozległe lasy i faliste wzgórza, środkowe wybrzeże Bałtyku na północy nadal ma bujny krajobraz, ale z nieco bardziej skąpą roślinnością. W niektórych miejscach na tym obszarze dokonano również celowego zalesienia, ponieważ wikingowie niegdyś wycinali całe połacie lasu pod budowę domów i statków. Stało się tak zwłaszcza w okolicach Aarhus, gdyż miasto zostało założone przez Norsemenów ponad 1000 lat temu i tym samym jest jednym z najstarszych miejsc osadniczych w Danii.

Pełne uroku miejsca nad zachodnim wybrzeżem Bałtyku czekają na Was! Rezerwujcie bilety lotnicze do Danii, by z łatwością zrealizować marzenia o wycieczce do przyrodniczej krainy wikingów. 

 

1. Aarhus

Kim lub czym jest Aros? Za tą heroiczną nazwą kryje się tak naprawdę stara nazwa obecnego miasta Aarhus. Ponad 1100 lat temu Wikingowie założyli w tym miejscu osadę, której ślady można zobaczyć w mieście do dziś. Aros oznacza w języku staroduńskim "ujście rzeki" i miało określać korzystne położenie osady nad rzeką. Znaleziska archeologiczne wyraźnie udowodniły, że już Wikingowie założyli kiedyś Aarhus, co czyni je jednym z najstarszych miast w Europie Północnej.

Po Haithabu i Dankirke Aarhus było trzecim miastem wymienianym w kronikach i mówi się, że było siedzibą biskupa już w 948 roku! Pomimo wpływu kościoła, Aarhus zachował jednak wiele ze swojego pierwotnego charakteru stworzonego przez Norsemenów; na przykład części wzniesionego niegdyś wału są obecne do dziś, a na terenie miasta zachowało się sześć kamieni runicznych. Dzięki takim atrakcjom odkrywanie zachodniej części Bałtyku na długo zapadnie Wam w pamięci.
Aarhus jest wartym odwiedzenia miejscem również ze względu na obecne czasy. W mieście, w którym żyje ponad 300 tysięcy ludzi, znajdziecie tam ogromny wybór restauracji i pubów, a także wiele możliwości zrobienia ciekawych zakupów, z których pamiątki będą jeszcze długo przypominały Wam o wspaniałych wakacjach w Danii. Warto również zobaczyć tam kościoły, takie jak Katedra w Aarhus i zamki, takie jak Marselisborg Slot, czyli letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej. Ciekawe wystawy możecie podziwiać także w kilku muzeach, takich jak Moesgard Museum czy Aarhus Art Museum (ARoS). Z pewnością nie będziecie się nudzić w tym pięknym duńskim mieście!

Åboulevarden, Aarhus, Dania

 

2. Kopenhaga

Stolica królestwa, położona jest na największej wyspie Danii — Zelandii. Jest to zdecydowanie największa metropolia w kraju i oferuje bogate życie kulturalne. Najbardziej znanym zabytkiem jest słynna Mała Syrenka. Mała Syrenka (w języku duńskim: Den lille Havfrue) to posąg z brązu autorstwa Edvarda Eriksena, przedstawiający syrenę, która staje się człowiekiem. Rzeźba jest wystawiona na skale nad wodą przy promenadzie Langelinie w Kopenhadze w Danii. Oparta na baśni o tym samym tytule z 1837 r., autorstwa duńskiego autora Hansa Christiana Andersena, mała i niepozorna rzeźba jest ikoną Kopenhagi i stanowi główną atrakcję turystyczną od jej odsłonięcia w 1913 r. Posąg został zamówiony w 1909 roku przez Carla Jacobsena, syna założyciela Carlsberga, który zafascynowany baletem o baśni w Kopenhaskim Teatrze Królewskim poprosił baletnicę Ellen Price o modelowanie posągu.

Mała Syrenka, Kopenhaga, Dania

Popularne atrakcje turystyczne w Kopenhadze to także park rozrywki Tivoli. To obowiązkowy punkt programu dla wszystkich odwiedzających miasto, zarówno młodych, jak i starszych. Znajdziecie tam wiele ciekawych atrakcji, które sprawią, że wrażenia z podróży zostaną z Wami na długo! Będąc w Kopenhadze, warto odwiedzić także zoo, w którym można spotkać ponad 4 000 fascynujących zwierząt i odbyć podróż między kontynentami w ciągu zaledwie jednego dnia! Podziwiajcie legendarne pandy olbrzymie podczas posiłku w najnowocześniejszym Domu Pandy.

Planujcie już zimowe ferie? Sprawdźcie nasz przewodnik zatytułowany Gdzie wypoczywać zimą? Kopenhaga, Dania, aby poznać najlepsze zimowe atrakcje stolicy Danii!

 

3. Odense

Jesteście ciekawi, które atrakcje w Odense są warte odwiedzenia? W tymże mieście macie okazję zbliżyć się do H. C. Andersena, bliżej niż w niektórych innych miejscach na świecie. Można zwiedzić miejsce urodzenia poety, a także miejsce, gdzie mieszkali jego rodzice. Możecie też odwiedzić dom jego dzieciństwa, z którego odkrywał świat i rozpoczął swoją poetycką przygodę. Spacerując starymi uliczkami miasta, poczujecie atmosferę z tamtych czasów, podążając śladami tego wspaniałego artysty, którego piękne utwory bawiły całe pokolenia dzieci.
Trasa Andersena oferuje również zwiedzanie Muzeum H. C. Andersena, gdzie możecie zobaczyć unikalną kolekcję ponad 32 000 przedmiotów z jego życia. Dodatkowo trasa mija Børnekulturhuset Fyrtøjet, gdzie dzieci mają okazję stać się częścią wspaniałej przygody. Podróżując z maluchami, nie możecie pominąć tego wspaniałego miejsca.

Odense, Miasteczko Hans C Andersen, Dania

Zastanawiacie jak szukać hotelu na wymarzone wakacje? Sprawdźcie nasz artykuł Jak szukać hotelu na wakacje?, aby dokonać właściwego wyboru! 

 

4. Wieś Fyn

Możecie również wybrać się na spacer po wsi w środku miasta Odense, gdy odwiedzicie skansen Den Fynske Landsby (The Funen Village). Tutaj macie możliwość zrozumienia naszych wspólnych korzeni kulturowych i historycznych oraz odwiedzić żywe muzeum, które pozwala poznać życie w wioskach Fyn w XIX wieku. Tutaj można zanurzyć się bezpośrednio w historii Funen, a działania i wydarzenia w muzeum pomagają uczynić wizytę bardzo autentyczną.

Zajęcia w muzeum odbywają się zgodnie z porami roku, aby odzwierciedlić zadania związane z rolnictwem. W wiosce głównym celem jest uprawa żywności, którą później można przygotować przy kominkach lub na starych piecach. Istnieje również możliwość przejażdżki bryczką. W ciągu roku odbywają się różne imprezy, m.in. "dzień wełny", "dzień warzenia piwa", "dzień rzemiosła”. To wspaniałe miejsce, aby odkryć zachodnią część Bałtyku!
Sprawdźcie więcej informacji na temat tego miejsca, odwiedzając stronę internetową: Den Fynske Landsby.

 

5. Billund

Odwiedźcie najstarszy Legoland w duńskim mieście Billund. Na 14 hektarach młodzi i starsi mogą eksperymentować, bawić się, przeżywać przygody i odkrywać wszystko o LEGO. Zapewnijcie sobie niekończącą się zabawę w różnych strefach tematycznych z wieloma atrakcjami. Poczujcie się jak Guliwer w Lilipucie w Minilandii. Knight’s Kingdom przeniesie Was do bajkowego średniowiecznego świata ze smokiem i wycieczką po białej wodzie w "Vikings River Splash", obok czterometrowego Węża Midgardu i ogromnego czerwonego smoka LEGO. W Krainie Piratów może zrobić się całkiem mokro. Spakujcie więc strój kąpielowy i wybierzcie się do zewnętrznej Laguny Piratów. Na lądzie odważni mogą skrzyżować szable z Kapitanem Rogerem w drodze do Groty Piratów. Skradajcie się przez "Ghost — The Haunted House" i spotkacie po drodze jednego lub dwóch przedstawicieli krainy grozy. Pionierzy kosmosu i fani Starwarsów będą zachwyceni widokiem statku kosmicznego Starfighter zbudowanego z ponad 5 milionów klocków LEGO!

Zanurzcie się w podwodnym świecie LEGO Atlantis by Sea Life wyruszając na poszukiwanie skarbów, będąc w towarzystwie morskich stworzeń. Poczujcie się jak bohaterzy westernu w Legorego Town, albo wsiądźcie na przejażdżkę kolejką górską Flying Eagle. Natomiast przejażdżka kolejką górską w "Polar X-plorer" zapewnia lodową zabawę w Polarnej Krainie. Mijając dzikie zwierzęta LEGO i żywe pingwiny, pędzicie przez białe góry lodowe. Adventure Land zaprasza żądnych przygód na pełną akcji podróż Szlakiem Przygód, na duży Plac Zabaw Przygód i na Wyspę Przygód. Liczne atrakcje zapewniają wyjątkowy dreszczyk emocji. Posterunek policji, farma i remiza strażacka z efektami świetlnymi i dźwiękowymi zapraszają młodych gości Krainy DUPLO do odkrywania i eksperymentowania. Natomiast w największym w Skandynawii kinie 4D można przeżyć ekscytujące przygody, niesamowite historie i szalone wydarzenia na dużym ekranie. Taka wycieczka będzie spełnieniem marzeń dla wszystkich dzieci i dorosłych!

 

6. Aalborg

Aalborg to tętniące życiem miasto położone nad Limfjordem. Arcydzieła architektury spotykają się z duńskim stylem hygge. Nie na darmo Aalborg nazywany jest Paryżem Północy. I zamiast wieży Eiffla mamy wieżę Aalborg. Ta została zbudowana w 1933 roku i po prostu zbyt kosztowne było jej ponowne zburzenie, a teraz, podobnie jak wieża Eiffla w Paryżu, jest ikoną miasta. Wjedźcie windą na szczyt, podziwiajcie widoki na Aalborg i zjedzcie coś w bistro.

Czy wiecie, kto zaprojektował słynną Operę w Sydney? Duńczyk! I to czyni Jørna Utzona najsłynniejszym mieszkańcem Aalborg. Centrum Utzon na nabrzeżu z widokiem na Limfjord to architektoniczny klejnot sam w sobie. Ale to, co jest również wyjątkowe, to zrównoważona społecznie praca edukacyjna, która jest tutaj wykonywana. Zrównoważony rozwój znajduje odzwierciedlenie nie tylko w celach nauczania, ale jest również istotą wystaw, gdzie jednym z założeń jest to, że materiały muszą być poddawane recyklingowi.

Aalborg, Dania

Udana wycieczka po mieście zawsze zawiera dobre jedzenie! Popularnym miejscem spotkań jest Aalborg Streetfood Market w starej fabryce mebli. Można tu znaleźć okazy z całego świata i oczywiście z Danii. Natomiast Nordkraft to mały kawałek Nowego Jorku w sercu Aalborg. Ta dawna elektrownia jest obecnie centrum kulturalnym i mieści teatry, kina, bary z przekąskami i wystawy. Również dla aktywnych znajdzie się coś do zrobienia. Spróbujcie wspinaczki! Najwyższa ściana wspinaczkowa w Danii czeka tu na Was. Gotowi na wspaniałą podróż?