Skip to content
Aktualizacja: 12/10/2023

Podziel się na:

Latem Skandynawia emanuje swoim blaskiem, kusząc podróżników swoimi malowniczymi krajobrazami, bogatą kulturą i unikalnym urokiem. To magiczny czas, kiedy słońce ukazuje się na północy, rozświetlając zielone pola, majestatyczne fiordy i bajeczne miasta. Jeśli zastanawiacie się, gdzie spędzić swoje wymarzone wakacje, odwiedzenie Skandynawii latem to doskonały pomysł!Przygotujcie się na spotkanie z niezwykłą naturą, kulturowymi skarbami i niezapomnianymi wspomnieniami.

Zapraszamy do przewodnika w którym przedstawimy najlepsze miejsca do odwiedzenia latem w Skandynawii!

Sztokholm, Szwecja

Sztokholm, nazywany "Wenecją Północy", to jedno z najpiękniejszych miast na świecie i niezaprzeczalnie urokliwa stolica Skandynawii. Położony na czternastu wyspach, otoczony wodą i zielonymi terenami, miasto oferuje magiczną mieszankę zarówno natury, jak i kultury. Jego bogata historia sięga setek lat wstecz, a dziś wciąż zachowuje swoje dawne, urokliwe oblicze.
Spacerując po Sztokholmie, napotkacie historyczne zabytki splatające się z nowoczesną architekturą. Jego najważniejszym symbolem jest imponujący Pałac Królewski, który jest jednym z największych pałaców królewskich na świecie. Tuż obok znajduje się słynna Gamla Stan, czyli Stare Miasto, które zapiera dech w piersiach swymi wąskimi uliczkami, kolorowymi budynkami i urokliwymi kawiarniami. To wspaniałe miejsce, aby poczuć atmosferę Sztokholmu i przenieść się w czasie do przeszłości miasta.

Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Sztokholmu:


Znane atrakcje turystyczne
 • Gamla Stan (Stare Miasto): Gamla Stan jest sercem Sztokholmu i jedną z najstarszych zachowanych dzielnic miasta. Spacerując po jej brukowanych uliczkach, możecie podziwiać średniowieczne budynki, wspaniałe place i zaułki pełne kawiarni i sklepików z pamiątkami. Warto odwiedzić tu również Katedrę Sztokholmską (Storkyrkan) i Rynek Starego Miasta (Stortorget) z charakterystycznymi kolorowymi domami.
 • Pałac Królewski (Kungliga Slottet): To majestatyczne siedlisko królewskie jest jednym z głównych symboli Szwecji. Znajduje się tuż nad brzegiem Morza Bałtyckiego, na wyspie Stadsholmen. Co dzień o godzinie 12:15 możecie zobaczyć zmianę warty w stylowych mundurach na dziedzińcu pałacu.

Pałac Królewski (Kungliga Slottet), Sztokholm, Szewcja

 • Muzeum Vasa (Vasamuseet): To unikalne muzeum przechowuje prawdziwy statek z XVII wieku, Vasa, który zatonął w 1628 roku podczas swojego dziewiczego rejsu. Dzięki wyjątkowemu zachowaniu wraku, można podziwiać niesamowicie bogate zdobienia i detale statku.
 • Djurgården: To zielona oaza w centrum miasta, idealna na spacer lub piknik. Djurgården to również dom wielu innych atrakcji turystycznych, takich jak park rozrywki Gröna Lund, muzea, takie jak Skansen (skansen plenerowy), ABBA The Museum czy Nordiska Museet, które prezentują różne aspekty kultury i historii Szwecji.
Wskazówki dotyczące korzystania z systemu komunikacji publicznej
 • Komunikacja publiczna w Sztokholmie jest bardzo dobrze rozwinięta i efektywna, umożliwiając łatwe poruszanie się po mieście nawet bez samochodu.
  Karta SL Access: Najlepszym sposobem na korzystanie z transportu publicznego w Sztokholmie jest zakup karty SL Access. Karta ta umożliwia korzystanie z autobusów, tramwajów, pociągów i promów w obrębie miasta. Można ją łatwo doładować na stacjach metra lub w kioskach, a także online.
 • Metro: Sztokholmskie metro to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej malowniczych środków transportu. Jest to także najszybszy sposób, aby przemieszczać się między różnymi dzielnicami miasta. Charakteryzuje się ono interesującymi dekoracjami, które sprawiają, że podróż jest jeszcze bardziej przyjemna.
 • Tramwaje i autobusy: Sztokholm ma również dobrze rozwiniętą sieć tramwajową i autobusową, które docierają do miejsc poza trasą metra. Są one szczególnie przydatne, jeśli chcecie dotrzeć do nieco bardziej oddalonych miejsc lub poznać różnorodne obszary miasta.
 • Promy: Sztokholm, leżący na wyspach, jest połączony siecią promów, które pozwalają na łatwe przemieszczanie się między wyspami oraz na zwiedzanie okolicznych archipelagów.

Kopenhaga, Dania

Kopenhaga, stolica Danii, to miasto pełne kontrastów, które harmonijnie łączy tradycję z nowoczesnością. Zanurzając się w atmosferze tego urokliwego miejsca, podróżnicy mogą odkrywać niezliczone zabytki, kulturalne bogactwa i intrygujące atrakcje, które uczynią pobyt w Kopenhadze niezapomnianym doświadczeniem.
Przechadzając się po historycznych ulicach, można podziwiać piękno starannie zachowanych budynków, wśród których wyróżnia się imponujący zamek Christiansborg, pełniący funkcję siedziby parlamentu i innych ważnych instytucji państwowych. To miejsce, gdzie tradycja monarchii łączy się z funkcjonalnością dzisiejszego życia politycznego.

Marzycie o wizycie w Kopenhadze? Skorzystajcie z naszej oferty lotów:

Zabytki i atrakcje
 • Park Tivoli: To jedno z najstarszych w Europie rozrywkowych ogrodów, które istnieje od 1843 roku. Czarujący klimat, kolorowe fontanny, karuzele i liczne atrakcje przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wieczorem park rozbłyska tysiącami świateł, tworząc magiczną atmosferę.
 • Mała Syrenka: Ta niewielka, ale symboliczna rzeźba, przedstawiająca postać z baśni Hansa Christiana Andersena, stała się ikoną miasta. Znajduje się nad brzegiem w cieśninie København i przyciąga tłumy turystów, którzy pragną zobaczyć tę legendarną postać.
 • Christiansborg: Warto odwiedzić ten zamek nie tylko ze względu na polityczne znaczenie, ale także ze względu na możliwość podziwiania wspaniałej architektury oraz bogactwa historycznych detali. Z wieży zamkowej rozciąga się widok na całe miasto, zapierający dech w piersiach.
 • Nyhavn: Ten uroczy kanał, wypełniony kolorowymi domkami z XVII i XVIII wieku, to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Kopenhadze. Nyhavn jest tętniącym życiem centrum restauracyjnym i rozrywkowym, idealnym na romantyczny spacer czy rejs statkiem po wodach kanału.

Nyhavn, Kopenhaga, Dania

Degustacja kopenhaskich specjałów

Kopenhaga to raj dla smakoszy, a jedzenie stanowi ważny element kultury tego miasta. Sprawdźcie, czego warto spróbować!

 • Smørrebrød: To tradycyjne duńskie kanapki, których smaki i kompozycje są niezwykle różnorodne. Można wybierać spośród wędlin, serów, ryb i innych składników, a wszystko podane jest na chrupkim kawałku chleba.
 • Danish Hotdog: Uważany za jeden z najlepszych hotdogów na świecie. Składa się z parzonej kiełbasy, chrupiącej cebuli, marynowanych ogórków, musztardy, majonezu i dodatkowo podawany jest w bułce.
 • Smażone sardynki: Danie popularne w wielu restauracjach nad kanałem Nyhavn. Świeże sardynki smażone są na złoty kolor i podawane z sałatką i pieczywem.
 • Ryby i owoce morza: Z racji położenia przy brzegach Morza Bałtyckiego, Kopenhaga oferuje doskonałe świeże ryby i owoce morza. Przyjazd nad znaną dzielnicę Rybą Fisketorvet to świetny sposób na zasmakowanie najświeższych przysmaków.

Helsinki, Finlandia

Helsinki, stolica Finlandii, jest miastem o wyjątkowym uroku i atmosferze. Znane jako "Biała Dama Bałtyku" ze względu na swoje eleganckie budynki w stylu neoklasycystycznym, miasto zachwyca swoim spokojem i harmonią. Helsińskie ulice są przemyślane, a przestrzenie miejskie harmonijnie współgrają z naturą, co czyni to miasto jednym z najbardziej przyjaznych dla pieszych na świecie.
Wędrówka po Helsinkach odkrywa różnorodność dzielnic, od historycznego centrum do wyspiarskich okolic i nowoczesnych obszarów. Wielka liczba parków i obszarów zielonych sprawia, że miasto jest rajem dla miłośników natury i spragnionych spokoju podróżników.

Chcielibyście odwiedzić Helsinki? Kliknijcie, by poznać naszą ofertę biletów lotniczych:


Atrakcje turystyczne:
 • Katedra Helsińska: To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Helsinkach. Katedra, wznosząca się na wzgórzu, oferuje nie tylko piękne widoki na miasto, ale także prezentuje arcydzieła architektury. Jej charakterystyczne białe mury i okazałe schody zachwycają turystów.

Katedra Helsińska, Helsinki, Finlandia

 • Twierdza Suomenlinna: Ta potężna morska twierdza, wpisana na listę UNESCO, znajduje się na wyspach u wybrzeży Helsinek. Jest fascynującym miejscem pełnym historii i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Spacerując po jej murach, można poczuć ducha przeszłości i uchwycić panoramę miasta.
 • Park Esplanade: Jest to zielona oaza w centrum Helsinek, idealne miejsce na relaksujący spacer. Ten elegancki park otoczony jest kawiarniami, restauracjami i sklepami, co sprawia, że jest idealnym miejscem na odpoczynek i delektowanie się atmosferą miasta.

Park Esplanade, Helsinki, Finlandia

Kultura Finlandii

Kultura fińska jest bogata i pełna tradycji. Finlandczycy są dumni ze swojej unikalnej tożsamości, zachowując swoje zwyczaje i obrzędy. Gościnność jest dla nich bardzo ważna, a podróżujący do Helsinek będą mieli okazję doświadczyć tego serdecznego podejścia.
Fińskie sauny są nierozerwalnym elementem kultury tego kraju. Helsinki oferuje wiele miejsc, gdzie można doświadczyć prawdziwej fińskiej sauny, która stanowi głęboko zakorzeniony zwyczaj i część codziennego życia Finów. Zabieg w saunie jest nie tylko okazją do odprężenia i relaksu, ale także miejscem spotkań towarzyskich i okazją do nawiązania kontaktów.

Tromsø, Norwegia

Tromsø, położone za kołem podbiegunowym, jest bez wątpienia jednym z najbardziej fascynujących miejsc na północy Norwegii. To magiczne miasto, otoczone malowniczymi fiordami i otwartym Morzem Norweskim, zyskało sławę jako jeden z najlepszych punktów obserwacyjnych dla zorzy polarnej. Gwarantuje to turystom spektakularne widowisko na niebie, które wydaje się niemalże nierealne.
Tromsø jest szczególnie popularne wśród miłośników astronomii, fotografii i wszystkich, którzy pragną doświadczyć magii zorzy polarnej. To zjawisko powstaje, gdy cząsteczki atmosferyczne zderzają się z cząstkami pochodzącymi od Słońca, tworząc barwne tańce świateł na niebie. Szczególnie latem, gdy noc polarna ustępuje miejsca światłu, a noc jest tylko lekko przyćmiona, zorza polarne jawi się w swojej pełnej krasie.

Jeśli chcecie odwiedzić Tromso, to kliknijcie tutaj 👈

Atrakcje turystyczne:
 • Safari arktyczne i wycieczki łodzią: Podczas pobytu w Tromsø, nie brakuje również emocjonujących aktywności do wypróbowania. Wybierając się na safari arktyczne, podróżnicy mają okazję do spotkania z dzikimi zwierzętami, takimi jak renifery, białe lisy, czy nawet wiewiórki polarnymi. Aby odkryć piękno otaczających fiordów i mórz, wycieczki łodzią są idealnym rozwiązaniem. Wspaniałe krajobrazy, które otaczają Tromsø, pozwalają w pełni docenić niezwykłe piękno norweskich wybrzeży. Podczas wycieczki można podziwiać lodowate formacje lodowe, a także obserwować ptaki morskie i zwierzęta zamieszkujące te okolice.
 • Polarny park Arctic-alpin: Polarny park Arctic-alpin to miejsce, gdzie podróżnicy mogą spotkać różnorodne gatunki arktycznych zwierząt w ich naturalnym środowisku. Park znajduje się w malowniczej okolicy, otoczonej górami i lodowcami, co sprawia, że samo miejsce jest już niezwykle atrakcyjne. W parku żyją między innymi białe lisy, renifery, sobole, łosie oraz różnego rodzaju ptaki, takie jak bieliki, sokoły czy krukowate. To wspaniała okazja, aby z bliska podziwiać te dzikie stworzenia i dowiedzieć się więcej o ich zachowaniu, adaptacjach do arktycznych warunków oraz roli, jaką odgrywają w ekosystemie regionu.