Skip to content
Aktualizacja: 25/10/2022

Podziel się na:

Wakacje to chyba najwspanialszy czas w roku. Czy to letnie szaleństwo w Grecji, czy Boże Narodzenie w ciepłej Ameryce Południowej — opcje jest wiele! Zgodzą się wszyscy — nawet palacze! Dlatego też przygotowaliśmy przewodnik, w którym przybliżymy Wam zagadnienie palenia papierosów i e-papierosów w samolocie — co można, a czego nie można? Sprawdźcie i już zawsze podróżujcie spokojnie!

Przede wszystkim należy wiedzieć, że każda linia lotnicza może przyjąć własne regulacje i szczegóły dotyczące przewozu e-papierosów i płynów. W przypadku wątpliwości zawsze lepiej jest sprawdzić bezpośrednio u przewoźnika przed wyjazdem. Mimo to vaping w samolotach jest zabroniony przez prawie wszystkie linie lotnicze na świecie. Dla wielu osób zaskakujące jest również to, że e-papierosy można przewozić tylko w bagażu podręcznym, a nie w walizkach. W czerwcu 2015 roku Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) zdecydowała również, że e-papierosy - a dokładniej baterie — nie mogą być już przewożone przez pasażerów i członków załogi w bagażu rejestrowanym, takim jak walizki. Decyzja ta jest wynikiem kilku incydentów, w których spirala grzewcza e-papierosa została nieumyślnie uruchomiona i wznieciła pożar w walizce. W związku z tym e-papierosy można teraz przewozić tylko w bagażu podręcznym.

 

Czy można zabrać do samolotu płyny i e-papierosa w bagażu podręcznym?

Tak! Ale nie w żadnej znaczącej ilości i nie w przypadkowym pojemniku. Przede wszystkim należy wiedzieć, że kontrole bezpieczeństwa na lotnisku mają na celu uniemożliwienie dostania się na pokład samolotu niebezpiecznych przedmiotów. Jednak przepisów jest tak wiele, że niepewność co do płynów i e-papierosów w bagażu podręcznym może pojawić się jeszcze przed przejściem przez security. W przypadku e-liquidów w bagażu podręcznym obowiązują te same przepisy, co w przypadku wszystkich innych płynów na pokładzie samolotu. E-liquid musi być zatem transportowany w przezroczystej i szczelnej plastikowej torbie z zamkiem błyskawicznym. Nie wolno też mieć przy sobie jednej butelki e-liquidu o zawartości większej niż 100 ml. W bagażu podręcznym można zabrać łącznie 1 litr płynów. Należy to podzielić na co najmniej 10 pojemników/100 ml każdy. Zgrzewalne torby można kupić w wielu supermarketach i często na samym lotnisku. Przy kontroli bezpieczeństwa należy pokazać torbę z wypełnionymi płynem fiolkami. Na opakowaniu płynu musi być wyraźne oznakowanie składników. W żadnym wypadku nie należy więc przelewać płynu do innego pojemnika, ale kupić odpowiednio duże fiolki z płynem. Różne ciśnienie powietrza podczas lotu może spowodować, że powietrze w butelkach z płynami rozszerzy się i wypchnie je na zewnątrz. Aby temu zapobiec, wystarczy umieścić wokół gwintu butelki odrobinę folii zaciskowej.

Zastanawiacie się jak najlepiej spakować swoje bagaże? Co można ze sobą wziąć, a czego nie wolno? Sprawdźcie nasze artykuły, by jak najlepiej przygotować się do wakacji:

 

Ile papierosów można zabrać ze sobą bez cła?

Ilość papierosów, które można zabrać ze sobą bez płacenia cła, jest ograniczona przepisami importowymi kraju przeznaczenia. Przewidują one bezcłowe przydziały na użytek osobisty. Obecnie, na terenie Unii Europejskiej jest to 800 papierosów. Podobnie wysokie są górne granice dla innych dóbr luksusowych, takich jak kawa czy napoje alkoholowe. Jeśli wjeżdżacie do UE z kraju spoza UE, limit na papierosy wynosi 200 sztuk. O tym, jak wysoka jest ulga na papierosy i inne luksusowe produkty spożywcze przy wjeździe z UE do krajów spoza UE, można dowiedzieć się w ambasadzie danego kraju docelowego. Warto sprawdzić te informacje przed podróżą, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Sprawdźcie najważniejsze informacje dotyczące strefy bezcłowej w naszym artykule. Przybliżamy też, co można tam kupić, co opłaca się kupić, a czego nie. Podróżujcie jak zawodowcy!
Jak działają strefy bezcłowe

 

Przed podróżą z e-papierosem

Jeśli to możliwe, włóżcie go do etui na e-papierosa, aby uniknąć uszkodzeń i splątania. Spakujcie wtyczkę sieciową i pamiętajcie o zabraniu adaptera, jeśli potrzebujecie go za granicą. Teraz już wiecie, że możecie zabrać e-papierosy i płyny w bagażu podręcznym, o ile przestrzegacie standardowych zasad. Jeszcze ważniejsze jest jednak poznanie przepisów prawnych w miejscu docelowym podróży, ponieważ mogą się one oczywiście różnić, zwłaszcza poza UE. W niektórych krajach np. wapowanie e-papierosów w miejscach publicznych jest prawnie zabronione. Istnieje nawet niewielka liczba krajów, w których używanie e-papierosów jest całkowicie zabronione.

 

Czy vaping jest dozwolony na lotnisku?

Pierwszym krokiem w drodze do miejsca wypoczynku jest lotnisko. Ponieważ często bywa tam nieco stresująco lub trzeba znosić dość długi czas oczekiwania, wielu palaczy korzysta z możliwości zapalenia papierosa przed odprawą lub w poczekalni. Coraz powszechniejsze staje się także wapowanie elektronicznych papierosów z płynami. Należy jednak pamiętać, że ze względu na ustawę o ochronie osób niepalących, palenie papierosów lub wapowanie jest zabronione wewnątrz lotniska. Zazwyczaj ludzie są kierowani do strefy zewnętrznej lub do specjalnych kącików dla palaczy. Często e-papierosy traktowane są jak zwykłe papierosy, chociażby dlatego, że różne rodzaje dymu są trudno odróżnialne od siebie i mogą przeszkadzać innym niepalącym pasażerom. Lepiej więc zapytać obsługę, czy można swobodnie korzystać z elektrycznego papierosa. Kąciki dla palaczy nie dość, że są małe i czasem bardzo ukryte, to jeszcze trzeba biernie wdychać dym normalnych wyrobów nikotynowych.

smoking area in airport

 

Palenie papierosów i e-papierosów w samolocie

Od kilku lat palenie wyrobów tytoniowych w samolotach jest zabronione. Ładowanie baterii w samolocie jest również zazwyczaj zabronione. Wynika to zarówno z ryzyka pożaru, jak i potencjalnej uciążliwości dla osób niepalących. Chociaż tylko kilka linii lotniczych oficjalnie ma wyraźny zakaz używania elektronicznych papierosów, prawdopodobnie napotkacie opór przy próbie waporyzacji. Nie ma jednak żadnej regulacji prawnej, więc w zasadzie każda linia lotnicza może wydać swój własny zakaz lub zezwolenie. Sprawdźcie informacje co do konkretnych linii lotniczych poniżej przed rozpoczęciem podróży lub podejdźcie do stewardów przy wsiadaniu do samolotu, by zapytać o zasady panujące na pokładzie.

 

Specjalne przepisy poszczególnych linii lotniczych

 • KLM

E-papierosy lub inne rodzaje syntetycznych papierosów (w tym zapasowe baterie) można przewozić tylko w bagażu podręcznym. Nie można ich przewozić w bagażu rejestrowanym. Palenie e-papierosów na pokładach samolotów KLM jest jednak zabronione.

 • Condor

Można przewozić e papierosy wyłącznie w bagażu podręcznym lub bezpośrednio przy sobie na wszystkich rejsach z Condor.

 • Lufthansa

Niektóre przedmioty są dozwolone w bagażu podręcznym, ale nie w bagażu rejestrowanym. Przedmioty te muszą być usunięte, jeśli bagaż podręczny nie może być umieszczony w kabinie. Dotyczy to takich przedmiotów jak bezpieczne zapałki i zapalniczki, wymienne baterie litowo-metalowe lub litowo-jonowe oraz e-papierosy.

 • American Airlines

Ponieważ niektóre elektroniczne papierosy wykorzystują baterie litowo-jonowe, nie mogą być przewożone w bagażu rejestrowanym. Można je przewozić w bagażu podręcznym, ale papierosy nie mogą być używane na pokładzie samolotu. Zaleca się przewożenie ich w specjalnej torbie transportowej.

 • Wizz Air

Dozwolony jest przewóz papierosów elektronicznych, w tym e-papierosów i innych waporyzatorów zasilanych bateriami, wyłącznie do użytku osobistego w bagażu podręcznym. Zabronione jest przewożenie papierosów elektronicznych w bagażu rejestrowanym. Ładowanie tych urządzeń lub baterii na pokładzie samolotu jest zabronione i należy zapobiec ich przypadkowemu włączeniu. Należy pamiętać, że używanie elektronicznych papierosów (lub e-papierosów) na pokładzie jest zabronione.

no smoking on board

 

O czym warto pamiętać podróżując po świecie?

 • Wskazówka 1: Zrozumcie przepisy obowiązujące w miejscu docelowym podróży

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie trasy z wyprzedzeniem i wyszukanie w Internecie odpowiednich wymagań dla każdego etapu podróży, aby móc odpowiednio się przygotować.

 • Wskazówka 2: Strefa dla palących w poczekalniach

Największym problemem dla palaczy jest znalezienie miejsca do palenia w poczekalniach, szczególnie na lotniskach. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa palacz nie będzie mógł wyjść na zewnątrz, nie mówiąc już o paleniu w kabinie. Jednak dla tych, którzy nie mogą nawet spędzić godziny bez nikotyny, większość lotnisk na całym świecie ma pomieszczenia dla palących.

 • Wskazówka 3: Upewnijcie się, że nie macie nielegalnych substancji w swoim zestawie do palenia

Ograniczenia w niektórych miejscach mogą być tak surowe, że nie byłoby łatwo uniknąć kary pozbawienia wolności. Zapomnijcie o pomyśle zażywania narkotyków, nawet jeśli jest to marihuana, nawet w formie koncentratu, czy innych, dopuszczonych w Polsce.

 • Wskazówka 4: Policzcie ilość substancji do palenia, której potrzebujesz

Nigdy nie bierzcie zbyt wielu rzeczy. Przeważnie wszystko, czego potrzebujecie, możesz kupić w miejscu, do którego się wybieracie. Czasami może to być jednak nieco droższe, więc pierwszą rzeczą do zrobienia jest wygooglowanie i porównanie cen. Jeśli papierosy są tańsze w miejscu docelowym, po prostu weźcie ze sobą kilka na podróż. Wszystko inne można kupić po przyjeździe.

 • Wskazówka 5: Może to dobry czas na rzucenie nałogu?

Jeśli chcecie rzucić palenie, każda wycieczka jest dobrą okazją, aby tego spróbować. Jeśli jesteście wystarczająco odważni, możecie nawet spróbować zostawić papierosy czy e-papierosy w domu. To może być dobry początek!

 • Wskazówka 6: Ograniczcie zapach dymu do minimum

Jak wspomniano wcześniej, podróżowanie może być dobrą okazją do rezygnacji z niezdrowych nawyków. Jednak ograniczenie sesji palenia do minimum może być dość stresujące, więc zanim to zrobicie, upewnijcie się, że wakacje przynoszą Wam tylko pozytywne emocje. Natomiast, jeśli zamierzasz jeść w restauracji, starajcie się unikać palenia. Osoby niepalące znacznie lepiej odczuwają zapach dymu niż palacze. To samo dotyczy innych miejsc publicznych, które zamierzacie odwiedzić, na przykład plaże, kluby golfowe, imprezy, ogrody zoologiczne, muzea itp.