Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Londyn to zaskakująco zielone miasto. Znajduje się tam wiele różnorodnych parków i ogrodów, w których można odpocząć po dniu pracy lub szalonego zwiedzania. Przygotowaliśmy przewodnik, w którym prezentujemy najpiękniejsze parki Londynu. Dla każdego znajdziemy coś ciekawego! Na naszej liście są miejsca, gdzie można spotkać dzikie jelenie, popływać w jeziorze na którym odbywały się konkurencje Letnich Igrzysk w 2012 roku, czy też Ogród, który przeniesie Was do świata odległej Japonii.


Sprawdźcie listę lotów do Londynu i odwiedźcie park, który przykuł Waszą uwagę!

 

Hyde Park

Pominięcie Hyde Parku na liście najpiękniejszych parków w Londynie byłoby błędem, ponieważ jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji tego miasta. Został założony przez Henryka VIII w 1536 roku, ale przez pierwsze sto lat swojego istnienia nie był otwarty dla ogółu społeczeństwa. Dziś Hyde Park jest największym parkiem królewskim Londynu za sprawą swojej powierzchni równającej się 350 akrom. Znany jest również jako „zielone płuca” miasta

Organizowane są tam ważne coroczne wydarzenia takie jak Winter Wonderland, czy znane festiwale muzyczne. Będąc tam, warto odwiedzić pomnik Diany, księżnej Walii. Na Fontannę Pamięci Diany składa się 545 kawałków kornwalijskiego granitu. Wiele osób decyduje się również na piknik w imponującym Ogrodzie Różanym, zaprojektowanym w 1994 roku. W tej części parku róże zmieszane są z innymi zielonymi roślinami, aby móc się cieszyć zarówno pięknym widokiem, jak i niesamowitym zapachem. W Ogrodzie Różanym można znaleźć marmurową fontannę chłopca i delfina wykonaną w 1862 roku przez Alexandra Munro, przyjaciela autora Alicji w Krainie Czarów, Lewisa Carrolla. W parku znajduje się również Serpentine Lido, czyli 16 hektarowe jezioro rekreacyjne utworzone w 1730 r. na polecenie królowej Karoliny. Na jeziorze znajduje się kąpielisko, które czynne jest w miesiącach wakacyjnych, a podczas Letnich Igrzysk w 2012 rozgrywano na nim dwie konkurencje - triathlon oraz pływanie na 10 km.

 

Holland Park

Holland Park znajduje się w londyńskiej dzielnicy o tej samej nazwie i zajmuje powierzchnię około 22 hektarów. W parku znajduje się kawiarnia, połączona z oranżerią restauracja, a także wiele innych atrakcji takich jak gigantyczny zestaw szachowy, boisko do krykieta, czy korty tenisowe. Nie mniej jednak park ten znany jest głównie z dwóch ogrodów japońskich, które się tam znajdują - Kyoto Garden i Fukushima Memorial Garden. Ogród Kyoto otoczony jest kolorowymi klonami i wiśniami, a schodkowy wodospad rozlewa się pod mostem w kierunku stawu, w którym pływają charakterystyczne rybki koi. Od czasu do czasu po trawniku przechadzają się dumne pawie. Ogród Kyoto został podarowany Londynowi przez Izbę Handlową w Kioto. Ogród Fukushima, zainaugurowany w 2012 roku, został zbudowany dla upamiętnienia wsparcia Brytyjczyków dla Japończyków po klęsce żywiołowej, która miała miejsce 11 marca 2011 roku. Jest to prawie pusta przestrzeń, pokryta zielonym trawnikiem, na którym umieszczonych jest zaledwie kilka kamieni i lampion. Krajobraz ogrodu miał dawać poczucie pustki po tsunami.

Holland Park słynie również z tego, że był pierwszym miejscem w Wielkiej Brytanii, w którym uprawiano dalie! Latem można tu przyjść koncerty na świeżym powietrzu i różnorodne przedstawienia teatralne. Będąc na miejscu nie zapomnijcie odwiedzić położonemu w pobliżu New Design Museum poświęconemu współczesnemu projektowi w każdej formie, od architektury i mody po grafikę, produkt i wzornictwo przemysłowe.

 

Richmond Park

Jest to największy rezerwat przyrody w Londynie, dlatego nikogo nie dziwią wędrujące wolno jelenie i daniele. W sumie na terenie parku żyje około 650 dzikich jeleni. Dawniej były wyprowadzane do polowań, ale w dzisiejszych czasach po prostu spokojnie wędrują po okolicy. Richmond Park to rozległy leśny ogród pełen kwitnących azalii, kamelii i rododendronów, które najpiękniej wyglądają na wiosnę. Miejsce to może się pochwalić bogatą historią, starymi drzewami, zabytkowymi budynkami i ogromną ilością dzikiej przyrody, a także gigantyczną przestrzenią! Richmond Park obejmuje obszar ponad 955 akrów. To sprawia, że jest to drugi co do wielkości park w Anglii, a także obszar trzy razy większy niż Central Park.

Tanie loty do Londynu - FRU.PL

 

Hampstead Heath

Jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej lubianych otwartych przestrzeni w Londynie. Pofalowane wzgórza i łąki, urokliwe zagajniki i polany oraz niewielkie stawy przywołują na myśl spokojną wieś. Jest to miejsce odpoczynku dla wielu londyńczyków. Mają tam miejsce na letni piknik, spokojny spacer, puszczanie latawców czy schłodzenie się w upalne lato w stawach kąpielowych. Jeśli szukacie miejsca, w którym można zatracić się w spokoju natury, to Hampstead Heath jest idealnym rozwiązaniem. Z pewnością jest to jeden z najpiękniejszych parków w Londynie.

Hampstead Heath Park, Londyn, Wielka Brytania

 

Victoria Park

Vicky Park jest znany ze swojej przyjazności dla dzieci i młodych ludzi. Na placu zabaw znajdują się najlepsze zjeżdżalnie w mieście i mnóstwo urządzeń do huśtania się, wspinaczki i szaleństw, a także rozległe baseny wodne. Jest tam również zagroda jeleni, spotkać można także szare i kanadyjskie gęsi, a także wiewiórki.
Co roku w listopadzie, odbywa się tu teatralny pokaz sztucznych ogni. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych terenów zielonych w Londynie – każdego roku odpoczywa tam około 9 milionów osób. Park został wyremontowany w latach 2011 i 2012 r., a wiele starych elementów zostało naprawionych lub wymienionych, dzięki czemu jest bezpieczny dla wszystkich odwiedzających. Zdobył nagrodę Green Flag People's Choice Award za najpopularniejszy publiczny teren zielony w 2012, 2014 i 2015 roku. Jako jedyny park w Wielkiej Brytanii, zdobył tę nagrodę trzykrotnie!