Skip to content
Aktualizacja: 18/06/2024

Podziel się na:

Wiosna na wybrzeżu Adriatyku to czas, kiedy natura budzi się do życia, a malownicze krajobrazy nabierają nowego blasku. Chorwacja i Czarnogóra, dwa urocze kraje nad Adriatykiem, stają się w tym okresie prawdziwymi klejnotami, przyciągając turystów swoją niezrównaną urodą i bogactwem kulturowym.

To właśnie wiosną, gdy tłumy turystów są jeszcze mniejsze niż latem, można naprawdę poznać i pokochać ich wyjątkowy urok. Od imponujących starożytnych zabytków po urocze plaże i malownicze parki narodowe, Chorwacja i Czarnogóra oferują niezapomniane doświadczenia podróży dla każdego, kto pragnie odkryć piękno Adriatyku w czasie tej magicznej pory roku.

Chorwacja

Chorwacja, znana ze swoich uroczych miast, błękitnych wód Adriatyku i bogatego dziedzictwa kulturowego, wiosną wita podróżnych ciepłym słońcem i kwitnącą przyrodą. Miasta takie jak Dubrownik, czy Split ożywają w tym okresie, oferując nie tylko piękne plaże, ale także zabytkowe dzielnice, malownicze uliczki i kulturalne wydarzenia.

 • Dubrownik

W sercu malowniczego Dubrownika, uważanego za "Perłę Adriatyku", tkwią zabytki, które przemawiają do wyobraźni i serc podróżnych. Otoczony imponującymi średniowiecznymi murami, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, miasto oferuje spektakularne widoki na błękitne wody Adriatyku. Wiosną Dubrownik ożywa, gdy turyści z całego świata przybywają, aby podziwiać jego zabytkowe uliczki, barokowe kościoły i wspaniałe pałace. Miasto jest również znane z rozbudowanego kalendarza kulturalnego, który obejmuje liczne festiwale i wydarzenia artystyczne, co czyni go idealnym miejscem dla miłośników historii, kultury oraz miłośników pięknych krajobrazów.

W połączeniu z bogatą historią i kulturą, Dubrownik oferuje także urocze plaże, takie jak Banje, Šunj, Bellevue i Copacabana, zapewniające odrobinę odpoczynku i relaksu nad błękitnymi wodami Adriatyku.

Dubrownik, Chorwacja

 • Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich, jedno z najbardziej niezwykłych miejsc przyrodniczych w Europie, które przyciąga turystów swoją niepowtarzalną urodą i bogactwem przyrody. Te kaskady wodospadów, turkusowe jeziora i bujna roślinność to efekt tysięcy lat działania procesów geologicznych, w wyniku których powstały 16 jezior, tworząc malowniczy krajobraz.

Spacerując po drewnianych kładkach i ścieżkach wzdłuż jezior, można podziwiać ich niezwykłe piękno i czystość wody, która odbija otaczające je zielone lasy i niebieskie niebo. Każdy zakręt przynosi nowe widoki i wrażenia, gdy wodospady opadają z wysokich klifów, tworząc misternie utkane zasłony wodne.

Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja

 • Split

Split to fascynujące miasto położone w południowej części Chorwacji, na wybrzeżu Adriatyku. Jest to drugie co do wielkości miasto w kraju i ważny ośrodek kulturalny i turystyczny. Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym zabytkiem Splitu jest Pałac Dioklecjana. Zbudowany przez cesarza rzymskiego Dioklecjana w IV wieku n.e., pałac jest jednym z najbardziej zachwycających zabytków rzymskiej architektury w Europie. Jego potężne mury i imponujące dziedzińce stanowią wspaniałe świadectwo historii, a wewnątrz pałacu znajduje się wiele interesujących atrakcji, w tym katedra św. Dujma, która mieści się w dawnym mauzoleum cesarskim.

Split oferuje również możliwość odpoczynku nad morzem. Miasto ma dostęp do Adriatyku, a jedna z najbardziej znanych plaż, Bačvice, znajduje się zaledwie kilka kroków od centrum miasta. To miejsce, gdzie można cieszyć się słońcem, kąpielami w morzu i tradycyjną grą w piłkę plażową zwana "picigin".

 • Piękno chorwackich plaż

Chorwacja słynie z pięknych plaż, które przyciągają turystów z całego świata swoim błękitem Adriatyku, czystym piaskiem i malowniczymi krajobrazami. Oto kilka z najwspanialszych plaż w Chorwacji.

 • Plaża Zlatni Rat (Golden Horn) - Położona na wyspie Brač, jest to jedna z najbardziej znanych plaż w Chorwacji ze względu na jej charakterystyczny kształt. Plaża Zlatni Rat jest piaszczysta z krystalicznie czystą wodą, a jej ruchome wybrzeże sprawia, że zmienia się w zależności od pory roku i kierunku wiatru.
 • Plaża Punta Rata - w mieście Brela na rzece Makarskiej Riviera, Punta Rata jest uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż w Europie. Jej biały żwir, krystalicznie czysta woda i otaczające ją skały tworzą niezwykły krajobraz.
 • Plaża Sakarun - Położona na wyspie Dugi Otok, Sakarun zachwyca turystów swą białą plażą i turkusową wodą. To idealne miejsce dla miłośników snorkelingu i nurkowania, ze względu na bogactwo podwodnego życia.
 • Plaża Stiniva - Ta malownicza plaża znajduje się na wyspie Vis i jest dostępna tylko drogą morską lub wąskim szlakiem pieszym przez skaliste klify. Jej urok polega na otoczeniu wysokich klifów, tworzących naturalny amfiteatr, który chroni plażę przed wiatrem.

Chorwacja

Podróż do Chorwacji

W Chorwacji dostępnych jest kilka kluczowych węzłów lotniczych, które odgrywają istotną rolę w transporcie pasażerskim. Te lotniska nie tylko obsługują podróżnych z całego świata, ale także pełnią ważną funkcję w rozwoju turystyki i gospodarki kraju. Oto największe lotniska w Chorwacji:

✈️ Lotnisko Zagrzeb (ZAG)
Lotnisko Zagrzeb jest największym lotniskiem w Chorwacji. Położone jest około 10 kilometrów na południowy wschód od centrum Zagrzebia, stolicy kraju. Obsługuje zarówno ruch krajowy, jak i międzynarodowy, oferując połączenia do wielu krajów Europy oraz innych kontynentów.

✈️ Lotnisko Split (SPU)
Lotnisko Split znajduje się na zachodnim wybrzeżu Chorwacji, niedaleko miasta Split, jednego z najbardziej popularnych kurortów nad Adriatykiem. Jest to kluczowy punkt wejścia dla turystów odwiedzających południową część kraju, w tym popularne miejsca takie jak wyspy Hvar czy Brac.

✈️ Lotnisko Dubrownik (DBV)
Położone na południowym wybrzeżu Chorwacji, lotnisko Dubrownik obsługuje znaczną liczbę pasażerów, szczególnie w okresie letnim. Dubrownik jest popularnym celem turystycznym, a lotnisko jest głównym punktem dostępowym dla odwiedzających ten historyczny i malowniczy region.

Tanie bilety lotnicze do Chorwacji - FRU.pl

 

Czarnogóra

Czarnogóra, nazywana "Perłą Adriatyku", to kraj niezwykłych kontrastów. Wiosną, gdy krajobrazy kwitną i temperatura jest łagodna, Czarnogóra staje się rajem dla miłośników przyrody i aktywności na świeżym powietrzu. Od nadmorskich kurortów takich jak Budwa i Kotor po górskie wioski w Parku Narodowym Durmitor, Czarnogóra kusi podróżnych swoim dziedzictwem kulturowym i naturalnym pięknem.

 • Zatoka Kotorska

Ta głęboka zatoka, znana również jako Boka Kotorska, rozciąga się na długości około 28 kilometrów wzdłuż wybrzeża Czarnogóry. To niezwykłe miejsce o wyjątkowej urodzie, otoczone górami i pełne malowniczych miasteczek oraz zabytkowych kościołów. Krajobraz jest niezwykle urozmaicony, a wiosną, gdy kwitną kwiaty, zatoka prezentuje się jeszcze piękniej.

Jedną z najważniejszych atrakcji Zatoki Kotorskiej jest Stare Miasto Kotoru. Otoczone murami obronnymi, to historyczne miasto ma bogatą historię, a jego wąskie uliczki, kościoły i plac centralny tworzą niepowtarzalny klimat. Warto zwiedzić Katedrę św. Tryfona oraz wejść na mury miejskie, skąd rozciągają się malownicze widoki na zatokę.
Innym ciekawym miejscem w Zatoce Kotorskiej jest Perast - urokliwe miasteczko położone u stóp gór i otoczone licznymi wyspami. Warto odwiedzić także Wyspę Gospa od Škrpjela (Wyspa Maryi na Skale) z klasztorem i kościołem.

Podróż do Zatoki Kotorskiej jest łatwa i wygodna, ponieważ miasta nadbrzeżne, takie jak Kotor, Tivat czy Perast, są dobrze skomunikowane z innymi częściami Czarnogóry. Najbliższym międzynarodowym lotniskiem jest Port lotniczy Tivat, który obsługuje loty krajowe i międzynarodowe.

Kotor, Czarnogóra

 • Park Narodowy Durmitor

Położony w północnej części Czarnogóry Park Narodowy, jest prawdziwą oazą dla miłośników przyrody i entuzjastów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jego niezwykła różnorodność krajobrazów przyciąga turystów z całego świata.

Główną atrakcją parku są jego imponujące góry, które tworzą część masywu Dinarów. Najwyższym szczytem jest Bobotov Kuk, osiągający wysokość 2522 metrów nad poziomem morza. Oprócz niego, Durmitor oferuje wiele innych wspaniałych szczytów, które są wyzwaniem dla wspinaczy i miłośników trekkingu.

Park jest również znany ze swoich głębokich dolin, w których płyną rwące rzeki i strumienie, tworząc malownicze wąwozy i kaskady wodospadów. Jednym z najbardziej spektakularnych miejsc w parku jest rzeka Tara, która płynie przez Durmitor i tworzy drugi najgłębszy kanion na świecie, zaraz po Wielkim Kanionie Kolorado.

Durmitor jest również domem dla kilkudziesięciu krystalicznie czystych jezior, z których najbardziej znane to Crno Jezero (Czarne Jezioro) i Zminje Jezero (Jezioro Wężowe). Te naturalne akweny otoczone są górskimi szczytami i lasami, tworząc niezwykły krajobraz.

Dla aktywnych turystów park oferuje wiele możliwości. Trekking, wspinaczka, jazda na rowerze górskim, spływy kajakowe i narciarstwo to tylko niektóre z atrakcji, które można tu uprawiać. Ścieżki trekkingowe o różnym stopniu trudności zapewniają możliwość odkrywania uroków parku zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wędrowców.

 • Budwa

Budwa, jedno z najbardziej popularnych nadmorskich miast w Czarnogórze, to prawdziwy klejnot Adriatyku, który przyciąga turystów swoimi pięknymi plażami, malowniczym starym miastem i bogatym życiem nocnym. Wiosną, gdy tłumy turystów są jeszcze rzadsze niż latem, Budwa staje się doskonałym miejscem do relaksu i odpoczynku, oferując spokojną atmosferę i piękne widoki.

Plaże w Budvie są niezaprzeczalnie jednym z największych atutów miasta. Główna plaża, Plaża Mogren, to uroczy piaszczysto-żwirowy akwen otoczony skalistymi klifami i turkusowymi wodami Adriatyku. Nieco dalej na zachód znajduje się Plaża Slovenska, która jest bardziej zatłoczona i pełna różnorodnych barów, restauracji i klubów plażowych. Plaże te oferują doskonałe warunki do opalania, kąpieli morskich oraz różnych sportów wodnych, takich jak windsurfing czy nurkowanie.

Budva, Czarnogóra

Podróż do Czarnogóry

Pomimo swojego stosunkowo niewielkiego rozmiaru, Czarnogóra dysponuje kilkoma lotniskami, które pełnią istotną funkcję w transporcie pasażerskim i turystycznym. Oto najważniejsze z nich:

✈️ Lotnisko Podgorica (TGD)
Lotnisko Podgorica jest największym lotniskiem w Czarnogórze i jednocześnie głównym węzłem lotniczym kraju. Położone jest niedaleko stolicy, Podgoricy, i obsługuje zarówno ruch krajowy, jak i międzynarodowy. Jest to kluczowy punkt wejścia dla podróżnych odwiedzających Czarnogórę, zapewniający połączenia do wielu miast europejskich.

✈️ Lotnisko Tivat (TIV)
Lotnisko Tivat jest drugim co do wielkości lotniskiem w Czarnogórze i ważnym punktem dostępowym dla turystów odwiedzających wybrzeże Adriatyku. Położone jest niedaleko popularnych kurortów nadmorskich, takich jak Budva czy Kotor, co czyni je strategicznym miejscem dla podróżnych planujących spędzić wakacje w tym regionie.

Tanie bilety lotnicze do Czarnogóry - FRU.pl