Skip to content
Aktualizacja: 26/07/2023

Podziel się na:

W sercu południowej Francji, otoczony malowniczymi krajobrazami i wypełniony urokiem śródziemnomorskiej kultury, leży magiczny region Prowansji. Choć ta kraina słynie z wakacyjnych podróży, to niewątpliwie jednym z najciekawszych okresów, gdy jej pejzaże rozkwitają w najbardziej fascynujący sposób, jest jesień. To właśnie wtedy Prowansja przybiera wyjątkowe barwy, zyskując magiczną aurę, która przyciąga podróżników z całego świata. Od rozległych pól lawendy po średniowieczne zamki, od malowniczych miasteczek do olśniewających kanionów - każde miejsce w Prowansji emanuje swą wyjątkową magią podczas złotej jesieni.

Zapraszamy Was do czerpania przyjemności z odkrywania tajemnic jesiennej Prowansji, gdzie każdy krok prowadzi do niezapomnianych doświadczeń i ukazuje bogactwo natury i kultury tego fascynującego regionu. Czas zanurzyć się w pięknie Prowansji podczas tej magicznej pory roku!

Lotniska w Prowansji

Prowansja, jako popularny region turystyczny we Francji, jest doskonale skomunikowana i posiada kilka lotnisk, które ułatwiają podróżującym dostęp do tego malowniczego miejsca. W regionie można znaleźć zarówno międzynarodowe, jak i regionalne lotniska, z których każde oferuje wygodne połączenia do wielu europejskich miast.

Jednym z najważniejszych i najbardziej znanych lotnisk w Prowansji jest Port lotniczy Marsylia-Prowansja (Aéroport Marseille-Provence), położony niedaleko miasta Marsylia. To międzynarodowe lotnisko obsługuje zarówno połączenia krajowe, jak i międzynarodowe, umożliwiając łatwy dostęp do regionu z różnych zakątków świata.

Sprawdźcie naszą ofertę lotów do tego miasta: 

Kolejnym ważnym lotniskiem jest Port lotniczy Nicea-Côte d'Azur (Aéroport Nice Côte d'Azur), usytuowany blisko Nicei, na wschodnich wybrzeżach Prowansji. To jedno z największych lotnisk we Francji i oferuje wiele połączeń zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu, lotnisko to jest idealnym punktem wyjścia dla osób planujących zwiedzanie zachodniej części Prowansji.

Wystarczy kliknąć poniższy link, by poznać siatkę lotów: 

Dodatkowo, dla osób wybierających mniejsze lotniska, istnieją regionalne porty lotnicze, takie jak Lotnisko Avignon-Provence (Aéroport d'Avignon-Provence) oraz Lotnisko Toulon-Hyères (Aéroport de Toulon-Hyères), które zapewniają połączenia z wybranymi miastami w Europie. Dzięki nim, podróżujący mogą łatwo i szybko dotrzeć do uroczych miejscowości i atrakcji Prowansji.

Najlepsze miejsca do odwiedzenia, by poznać piękno jesiennej Prowansji

Wystarczy jedno spojrzenie na malownicze pejzaże jesiennej Prowansji, by zakochać się w tym regionie Francji! Gdy złote promienie słońca delikatnie rozświetlają południowe krajobrazy, a drzewa, winnice i pola przeobrażają się w paletę ognistych barw, staje się jasne, że jesień to czas, w którym Prowansja prezentuje swą najpiękniejszą stronę. Od urokliwych miasteczek po malownicze kaniony, od pól lawendy po średniowieczne zamki - każde miejsce, które polecamy, skrywa swój niepowtarzalny urok i zaprasza do odkrywania wyjątkowych barw tego magicznego okresu roku.

  • Avignon - miasto papieży

Położone nad rzeką Rodan w sercu Prowansji, Avignon to malownicze miasto, które w XIV wieku zyskało wyjątkowe znaczenie jako siedziba papieży. W 1309 roku papież Klemens V przeniósł stolicę Kościoła katolickiego z Rzymu do Avignon, gdzie pozostała przez około 70 lat. Ten historyczny okres, znany jako "niewola awiniońska", pozostawił trwałe ślady w architekturze i kulturze miasta.

Avignon, Prowansja, Francja

W ciągu tych lat, Avignon stało się ważnym ośrodkiem religijnym, politycznym i artystycznym, przyciągając do siebie ważnych dygnitarzy i artystów. Wybudowany dla papieży, Pałac Papieski (Palais des Papes) jest jednym z najważniejszych zabytków miasta i stanowi symbol jego potęgi w czasach średniowiecznych. Dzisiaj jest on uznawany za największy gotycki pałac na świecie, a także wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz można odbyć fascynującą podróż w czasie, odkrywając apartamenty papieskie, sale audiencji i kaplice. Oryginalne freski, rzeźby i architektura są zachowane w doskonałym stanie, ukazując potęgę i bogactwo Kościoła w tym okresie.

Kolejnym charakterystycznym zabytkiem Avignon jest Most Saint-Bénézet, znany również jako Most Avignoński. Ten średniowieczny most, zbudowany w XII wieku, pierwotnie mierzył ponad 900 metrów, łącząc obie strony Rodanu. Dziś widoczne są tylko jego ruiny, ale nadal jest to niezwykła atrakcja turystyczna, która niesie ze sobą wiele historii i legend.

Most Saint-Bénézet, znany również jako Most Avignoński, Avignon, Francja

Klimatyczne uliczki i liczne kawiarnie, które warto odwiedzi

Avignon nie tylko zachwyca swymi historycznymi zabytkami, ale także oferuje urokliwe klimatyczne uliczki, które doskonale odzwierciedlają ducha Prowansji. Spacerując po wąskich, brukowanych uliczkach, można poczuć magiczną atmosferę miasta, która przyciąga artystów, twórców i miłośników kultury.

Podczas wędrówki przez miasto, warto zatrzymać się w jednej z licznych kawiarni, by poczuć lokalny klimat i delektować się wyborną kawą czy pysznym deserem. Avignon to miejsce, gdzie spokojnie można usiąść przy jednym ze stolików na zewnątrz, delektując się widokiem na urokliwe place i zabytkowe budynki, a przy tym obserwując przechodzących mieszkańców i turystów.

  • Zamek w Les Baux-de-Provence

Zamek w Les Baux-de-Provence, położony na majestatycznym wzgórzu, to perła średniowiecznej architektury i jedno z najbardziej imponujących miejsc, jakie Prowansja ma do zaoferowania. Odkrywając tę historyczną fortecę, podróżnicy przenoszą się w czasie, by poczuć ducha przeszłości i zanurzyć się w fascynującej historii regionu.

Zamek w Les Baux-de-Provence wznosi się dumnie na skalistym wzgórzu, zapewniając zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Jego unikalna lokalizacja gwarantuje nie tylko doskonałą widoczność strategicznych terenów wokół, ale także stwarza wspaniałe warunki dla romantycznych spacerów i fotografii, które pozostają w pamięci na zawsze. Ochry i czerwienie liści jesienią dodają jeszcze bardziej magicznego uroku temu miejscu, sprawiając, że zamek w Les Baux-de-Provence jawi się jako niezwykłe i niepowtarzalne miejsce. Pola lawendy, oliwkowe gaje, malutkie prowansalskie wioski i wijące się w dolinach rzeki - to tylko niektóre z elementów, które można podziwiać z murów zamku.

Zamek w Les Baux-de-Provence, Prowansja, Francja

Związek zamku z historią regionu i rekomendowane atrakcje w pobliżu

Historia zamku w Les Baux-de-Provence sięga wczesnego średniowiecza, kiedy to zamek i jego okolice były siedzibą jednego z najważniejszych rodów w Prowansji. W ciągu wieków zamek przechodził przez wiele rąk i stał się świadkiem różnorodnych wydarzeń historycznych. Obecnie, choć pozostałości dawnej potęgi zachwycają odwiedzających, zamek jest uroczo zrujnowany, co dodaje mu dodatkowego uroku i tajemniczości.

Po zwiedzeniu zamku, warto udać się na spacer po urokliwych uliczkach miejscowości Les Baux-de-Provence. Zaledwie kilka kroków od zamku, znaleźć można liczne kawiarnie, sklepiki z pamiątkami i tradycyjne prowansalskie restauracje, które serwują wykwintne dania lokalnej kuchni. Warto również odwiedzić Carrières de Lumières, czyli "Kopalnie Światła" - fascynujące miejsce, gdzie w salach wykutych w skale oglądać można spektakularne multimedialne prezentacje dzieł sztuki, które dosłownie "ożywają" na ścianach.

  • Kolorowe pola lawendy

Jesień to nie tylko czas zmieniających się liści i spadających owoców, ale także okres, w którym magiczne pola lawendy w Prowansji ukazują swoje urokliwe oblicze. Te malownicze lądy pełne fioletowych i różowych tonów są nie tylko wspaniałym spektaklem dla zmysłów, ale także odzwierciedleniem ważnej tradycji uprawy lawendy, która stanowi serce lokalnej kultury.

Tradycja uprawy lawendy w Prowansji sięga setek lat wstecz. To właśnie tu, na malowniczych wzgórzach tego regionu, rozpoczęto uprawę tej pięknej rośliny. Lawenda stała się nie tylko ważnym elementem krajobrazu, ale także gospodarczym skarbem dla Prowansji. W Prowansji spotkamy różne odmiany lawendy, ale dwie najbardziej rozpoznawalne to "Lavandula angustifolia" (lawenda wąskolistna) oraz "Lavandula x intermedia" (lawenda międzygatunkowa lub lavandin). Ta ostatnia ma intensywniejszy zapach i jest częściej wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.

Najlepsze miejsca na fotografowanie i spacerowanie po polach lawendy

Okolice Sennequier i Valensole uznawane są za jedne z najpiękniejszych obszarów, gdzie można podziwiać rozległe pola lawendy. Jesienią krajobraz nabiera jeszcze większego uroku, gdy kontrastujące kolory fioletu i żółci spotykają się na horyzoncie.

Plateau de Valensole to prawdziwy raj dla miłośników fotografii. Jesienią pole lawendy miesza się tu z winnicami, oliwnymi gajami i innymi kolorowymi uprawami, tworząc zapierające dech w piersiach widoki.

Opactwo Sénanque, które datuje się na XII wiek, jest położone w malowniczym otoczeniu pól lawendy. Widok klasztoru otoczonego tymi pachnącymi kwiatami jest jednym z najbardziej ikonicznych obrazów Prowansji.

Urokliwe miasteczko Gordes oferuje doskonałe widoki na dolinę oraz pola lawendy, które w okresie jesieni ożywają kolorami. To idealne miejsce na spacer i zanurzenie się w przyrodnicze piękno Prowansji.

  • Niezwykła Gorges du Verdon - Przewodnik po kanionie

Gorges du Verdon, znany również jako "Grand Canyon Francji," jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych miejsc we Francji. Ten olbrzymi kanion o głębokości ponad 700 metrów został wyrzeźbiony przez rzekę Verdon na przestrzeni milionów lat, tworząc jedno z najbardziej imponujących dzieł natury w Europie. Jego spektakularne klify, jaskinie, turkusowe wody i dzika przyroda przyciągają miłośników przygody, wspinaczki, turystyki pieszej i nie tylko.

Jeśli szukacie niezapomnianego i ekscytującego sposobu na zwiedzanie Gorges du Verdon, spływ kajakiem jest idealnym wyborem. Jest to wyjątkowy sposób na odkrywanie piękna tego niesamowitego kanionu z perspektywy rzeki. Wspinając się w kajaku po spokojnych wodach Verdon, podróżnicy mają szansę podziwiać jego imponujące, pionowe ściany z bliska i poczuć się jak część dzikiej przyrody. To również doskonała okazja, by poczuć adrenalinę, płynąc przez szybkie i delikatne prądy rzeki. Dla osób bez wcześniejszego doświadczenia w kajakarstwie, dostępne są różne wycieczki i trasy dla początkujących, które są prowadzone przez doświadczonych przewodników.

Gorges du Verdon, Grand Canyon Francji, Prowansja, Francja

Atrakcje i piesze szlaki wokół kanionu

Gorges du Verdon oferuje nie tylko emocjonujące przeżycia podczas spływu kajakiem, ale także wiele innych atrakcji dla miłośników natury i turystyki pieszej. Istnieje wiele szlaków i tras spacerowych, które prowadzą przez okolice kanionu, pozwalając odkryć niepowtarzalne krajobrazy i zatrzymać się w punktach widokowych, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Gorges du Verdon.

Jednym z najpopularniejszych punktów widokowych jest Belvédère de l'Escalès, skąd można podziwiać widok na jeden z najwęższych odcinków kanionu. Niesamowite wrażenia dostarcza również Sentier de l'Imbut, który prowadzi przez piękną dolinę z licznymi punktami widokowymi i malowniczymi zakolami rzeki Verdon. Nie można również zapomnieć o szansie na skorzystanie z atrakcji rekreacyjnych oferowanych przez okoliczne miasteczka. Czyste jeziora i rzeki stanowią doskonałe miejsca do kąpieli i relaksu wśród malowniczej przyrody.