Skip to content
Aktualizacja: 08/01/2023

Podziel się na:

Znany jako most między Europą a Azją, Stambuł to majestatyczne połączenie starożytnego i współczesnego życia. Oba te światy wypełnione są tętniącymi życiem ulicami oraz nieskończoną liczbą ukrytych klejnotów czekających na każdym rogu. To niezwykłe miasto rozkwita na wiosnę, więc będzie idealnym kierunkiem na majową wycieczkę. Piękne zabytki, pyszne jedzenie i kwitnące tulipany — czy jesteście gotowi na wiosenną podróż? Sprawdźcie nasz przewodnik po najlepszych atrakcjach Stambułu i już dziś zaplanujcie wyprawę.

 

Kilka słów wstępu o pięknym Stambule 

Choć blisko 20 milionów ludzi nazywa to miasto domem, nie wydaje się ono zbyt ciasne, a tereny zielone często uzupełniają zabudowę, co wygląda szczególnie pięknie w maju, gdy wszystko jest w rozkwicie. Nowoczesna konstrukcja opiera się na starożytnych ruinach w mieszaninie nowego i starego, a ponieważ Stambuł jest miejscem spotkań Azji i Europy, odnajdujemy tu ślady obu kontynentów, a także ich unikalną obecność. Wpływy chrześcijaństwa i islamu łączą się z wielkością starożytnej cywilizacji rzymskiej, a następnie uzupełniają się szczyptą bliskowschodniego polotu. To wszystko sprawia, że to miasto pełne jest niezwykłych atrakcji idealnych na majową podróż. 

Jeśli jesteście gotowi na podróż, to sprawdźcie naszą ofertę najlepszych lotów do tego miasta.

 

Pogoda w maju w Stambule

Maj można uznać za nieoficjalny początek lata w Stambule, ze średnią temperaturą 20°C i opadami 34 mm. To świetny miesiąc na zwiedzanie miasta i muzeów oraz na przebywanie na świeżym powietrzu. To także popularny miesiąc, jeśli chodzi o festiwale i imprezy. Przygotujcie się na dużo słońca i idealną pogodę na zwiedzanie pięknych zabytków. 

 

Dzielnice Stambułu

Stambuł jest rozległym miastem, ale każda dzielnica tej metropolii ma wyraźnie inny charakter i przyciąga ludzi z różnych powodów. Spędźcie popołudnie, gubiąc się w wąskich, brukowanych uliczkach lub robiąc zakupy i obserwując życie miasta. 

 

Aby przybliżyć Wam piękny Stambuł, przedstawiamy kilka najbardziej znanych dzielnic:

  • Taksim –  znana jako „Plac Czasu” w Stambule, ta dzielnica handlowa jest zawsze zatłoczona. To właśnie tam znajdziecie najlepsze zakupy w mieście, a także wiele restauracji, barów i klubów nocnych.
  • Beyoglu – ta rozwijająca się dzielnica słynie z charakteru bohemy i szczyci się wieloma małymi sklepikami i uroczymi restauracjami. Pamiętajcie, aby przejść obok Wieży Galata, a jeśli chcecie zobaczyć piękną panoramę miasta, to udajcie się na jej szczyt. Niesamowite widoki gwarantowane!
  • Kadiköy – nazywana „hipsterską” dzielnicą pełna jest modnych restauracji i ciekawych barów. To tam będziecie mieli okazję spędzić miłe popołudnie, rozkoszując się miejscową kuchnią.
  • Sultanahmet –  to tutaj znajduje się wiele głównych atrakcji turystycznych, więc jak można się spodziewać, jest to bardzo turystyczne miejsce. Chociaż jest to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia, to ceny w restauracjach są zawyżone i pełno jest sklepów z pamiątkami.
  • Ortaköy – popularna zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, dzielnica ta oferuje malowniczy meczet nad Bosforem oraz wiele uroczych restauracji i barów.
  • Balat – zejdźcie z utartej ścieżki i zatraćcie się w tej kolorowej dzielnicy, która tworzy epickie tła dla pamiątkowych zdjęć z jaskrawo pomalowanymi domami i dziećmi bawiącymi się na ulicach. Na tych krętych uliczkach zobaczycie ślady społeczności żydowskich, ortodoksyjnych i ormiańskich żyjących razem w pokoju.
  • Bebek – to modna dzielnica, popularna wśród mieszkańców, tuż nad Bosforem. Udajcie się tam, jeśli chcecie posmakować modnego lokalnego życia z dala od typowej turystyki.

Hagia Sophia, Sultanahmet, Istambuł, Turcja

 

Największe atrakcje majowego Stambułu

 

1. Rejs po Bosforze

Jeśli jesteście w Stambule i nie wiecie, od czego zacząć zwiedzanie, rozważcie wycieczkę łodzią. Z połyskującej rzeki Bosfor można zobaczyć majestatyczne minarety, meczety, bazyliki i wspaniałe pałace. Koniecznie wypatrujcie kultowego mostu Bosfor, głównego połączenia między Europą a Azją.

Istnieje wiele różnorodnych opcji dotyczących Waszego rejsu. Załóżmy, że interesuje Was kultura i historia. W takim przypadku prywatny jacht może zabrać Was do letnich domów sułtanów, czyli wszystkich pałaców osmańskich, które znajdują się na cieśninie Bosfor.  Podczas innego rejsu zobaczycie wszystkie zabytki po azjatyckiej i europejskiej stronie, takie jak meczet Ortaköy, a nawet Wieża Dziewicza w centrum. Dzięki wielu opcjom wycieczek łodzią na pewno znajdziecie coś, co odpowiada Waszym potrzebom. Od nocnego rejsu z kolacją i pokazem po rejs luksusowym prywatnym jachtem, kilka godzin na wodzie zapowiada się na doskonały sposób na spędzenie każdego ciepłego popołudnia. Alternatywnie możecie zarezerwować także rejs z kolacją i tureckim pokazem nocnym. Może to obejmować muzykę z tureckimi instrumentami, tancerki brzucha, czy pokaz wirujących derwiszów. To wspaniała atrakcja na wiosenną podróż po Stambule. 

Bosfor i Stambuł, Turcja

 

2. Relaks w Hammam 

Czy jest coś bardziej relaksującego i odmładzającego niż leżenie na ciepłym marmurze w tureckiej hamamie? Łaźnie tureckie lub hammamy są ważną częścią tureckiej kultury już od XVI wieku. Łaźnie tureckie zostały zbudowane, aby zapewnić miejsce do kąpieli, a tureckie hammamy przekształciły się w miejsca spotkań dla wielu ludzi. Dziś kultura hammamu w Turcji niewiele się zmieniła. Większość tego typu obiektów w Stambule ma różne sekcje lub różne godziny dnia dla mężczyzn i kobiet i przestrzega tradycyjnych rytuałów hammam. 

Jedno z najpopularniejszych miejsc — Kılıç Ali Paşa Hamamı — nosi imię marynarza, który zatrudnił najsłynniejszego architekta epoki osmańskiej, aby stworzyć to niezwykłe miejsce. Znany jest ze wspaniałej kopuły, być może największej ze wszystkich hammamów w Stambule. W momencie, gdy wejdziecie, zostaniecie powitani rozgrzewającym kieliszkiem sorbetu, podczas gdy przewodnik wyjaśni Wam cały proces. Warto rozważyć zrobienie rezerwacji online, bo to miejsce cieszy się dużą popularnością!

3. Wizyta w Hagia Sophia 

Hagia Sophia to antyczne miejsce kultu i klasyczny przykład architektury bizantyjskiej, będące niekwestionowanym arcydziełem. Dzięki lśniącym mozaikom scen biblijnych to muzeum jest jednym z najbardziej kultowych miejsc, jakie ma do zaoferowania Stambuł. Hagia Sophia jest uważana za jedną z najpiękniejszych budowli na świecie i jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych rzeczy do zobaczenia w Stambule. 

Kiedyś był to kościół i meczet, a nawet świeckie muzeum, będące jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie. To niezwykłe miejsce było przez ponad 900 lat był kościołem, po podboju sułtana Mehmeda Hagia Sophia została przekształcona w meczet, aby w 1935 roku po upadku imperium osmańskiego stać się muzeum, aż do lipca 2020 roku, kiedy to Hagia Sofia znów stała się meczetem. 

4. Piękno Błękitnego Meczetu 

Błękitny Meczet (po turecku zwany Sultanahmet Camii) to historyczny meczet w Stambule. Znany jest jako Błękitny Meczet z powodu niebieskich płytek otaczających będące wystrojem wnętrza. Meczet został zbudowany w latach 1609-1616, za rządów Ahmeda I. Błękitny Meczet jest nadal czynnym meczetem, ale odwiedzający mogą wejść, jeśli przestrzegają panujących tam zasad. Należy nosić długie spodnie, a kobiety muszą mieć zakryte ramiona i głowy. Ta niezwykła budowla znajduje się na starym mieście i jest idealnym sposobem na rozpoczęcie dnia przed przejściem do innych pobliskich atrakcji.

Błękitny Meczet, Sultanahmet Camii, Stambuł, Turcja

 

5. Zakupy na Grand Bazaar

Jako jeden z największych i najstarszych zadaszonych rynków na świecie, Grand Bazaar z pewnością zaspokoi wszystkie potrzeby zakupowe. Kryty Bazar obejmuje ponad 60 ulic i ponad 5000 sklepów, więc możecie potrzebować nawet więcej niż jednego dnia zwiedzania, aby poznać jego zakamarki. Wielki Bazar był ważnym ośrodkiem handlowym już w XV wieku. Spędzenie dnia zatracenia się w gigantycznym labiryncie, w którym znajdują się meczety, łaźnie tureckie, kawiarnie i stragany z biżuterią, sprawia, że jest to jedna z największych atrakcji Stambułu.

Grand Bazzar, Stambuł, Turcja

 

6. Niesamowite Pałace 

Podczas majowej wycieczki do Stambułu będziecie mieli okazję zobaczyć niesamowite zabytki. Te, które z pewnością spodobają się miłośnikom historii i architektury to piękne pałace. Wybraliśmy 3 najpiękniejsze z nich, abyście mogli zwrócić na nie swoją uwagę podczas podróży:

  • Pałac Dolmabahçe — zbudowany z zamiarem rywalizacji z luksusowymi europejskimi pałacami, ten bogaty w ozdoby budynek był używany jako siedziba administracyjna w czasach Imperium Osmańskiego. Jego wnętrza są zdobione złotem, kryształami i ręcznie robionymi jedwabnymi dywanami. To wspaniałe miejsce warte odwiedzenia. Pamiętajcie jednak, żeby kupić bilety, bo kolejki mogą być duże.

  • Pałac Beylerbeyi — był letnią rezydencją sułtanów osmańskich i jest doskonałym miejscem do odwiedzenia w Stambule, aby zobaczyć wystawny styl życia władców. Ma białą marmurową fasadę i bogate wnętrze wypełnione sztuką, bezcennymi wazonami, fontannami i kryształowymi żyrandolami. Możecie dostać się tam promem lub dotrzeć podczas wycieczki łodzią typu hop on hop off, ponieważ jest to jeden z przystanków.

  • Pałac Topkapi — niegdyś główna rezydencja, a także siedziba administracyjna potężnych sułtanów Imperium Osmańskiego, Pałac Topkapi jest główną atrakcją w każdym przewodniku po Stambule. Ten ogromny, XV-wieczny pałac wyróżnia się zarówno inspirującą architekturą, jak i zbiorami osmańskich skarbów. Poświęćcie kilka godzin na zwiedzanie pałacu, haremu i dziedzińców, aby zobaczyć, jak żyli najpotężniejsi!

7. Ulica Istiklal

Odwiedzana przez prawie 3 miliony osób dziennie ulica Istiklal jest bijącym sercem Stambułu. Ten deptak o długości 1,4 km mieści wszystko, od kin po kluby nocne i butiki po kawiarnie. Na tej ulicy będziecie mieli możliwość spróbować pysznych smakołyków Turkish Delight. Jeśli nie macie ochoty na spacer, możesz dojechać zabytkowym tramwajem aż do placu Taksim, aby zobaczyć  znajdujący się tam Pomnik Republiki.

Stambuł, Istiklal,Turcja

 

8. Pikniki w Parku

Ta atrakcja, której nie znajdziecie w oficjalnych przewodnikach, ale wspominamy o niej, bo może być idealnym uzupełnieniem Waszego planu wiosennej wycieczki po majowym Stambule. Pikniki w parku, na przykład w Parku Gulhane, są jednymi z ulubionych atrakcji mieszkańców Stambułu.  Mieszanka ludzi leniwie kłębiących się w zielonym krajobrazie tworzy idylliczne tło popołudniowego pikniku. Kupcie owoce, wino i ser z lokalnego targu oraz ręcznik turecki (który po wyprawie będzie świetną pamiątką!) i udajcie się do parku. Dodatkowym plusem jest to, że znajduje się on obok Muzeum Pałacu Topkapi, o którym wspomnieliśmy wcześniej, więc będzie idealnym punktem kończącym wycieczkę. Znajdźcie wygodne dla Was trawiaste miejsce, rozłóżcie koc i obserwujcie, jak Stambuł tętni życiem na wiosnę.