Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Masz w planach podróż, ale zastanawiasz się, czy aby na pewno będzie ona bezpieczna? Z poniższego artykułu, dowiesz się, czy jest się czego bać, dlaczego różne państwa wprowadziły restrykcje dla podróżujących, czy seniorzy powinni obawiać się latania i jak przygotować się do wyjazdu z dziećmi.

Jak czytać restrykcje? Czy jest się czego bać?

W skrócie: Restrykcje są opracowane przez ekspertów, dlatego warto używać ich jako wskazówek podczas planowania podróży. Jeśli w danym miejscu nie ma restrykcji lub są dość niewielkie, warto stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby niechciane zakażenie nie zepsuło nam wyjazdu.

Każdy kraj indywidualnie podejmuje decyzje na podstawie lokalnej sytuacji epidemiologicznej, stąd różnice we wprowadzonych restrykcjach. Oczywiście zalecenia muszą uwzględniać również rekomendacje wydawane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), czy takie instytucje jak CDC (Centers for Disease Control and Prevention), ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) czy chociażby EASA (Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego).

Eksperci z całego świata na bieżąco analizują sytuację dotyczącą koronawirusa, ale nie tylko, bo na świecie istnieje wiele innych chorób, które pozostają pod kontrolą od wielu lat. Na podstawie tych analiz wydawane są zalecenia dotyczące podróżowania w dany rejon świata.

Brak restrykcji w danym kraju daje nam duży komfort podróży, nie zwalnia to jednak podróżnika z postępowania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, aby uchronić siebie i swoich bliskich od chorób, które nie tylko będą dla nas zagrożeniem, ale zwyczajnie mogą zepsuć nam wyjazd.

Decyzje rządu o wprowadzeniu bądź zniesieniu restrykcji podejmowane są na podstawie zaleceń ekspertów. Należy im zaufać.

Kraje decydują się na wprowadzenie covidowych zasad wjazdu do swoich krajów, jakim jest np. okazanie aktualnego testu na COVID-19, certyfikatu szczepień czy też ozdrowieńca . Nie oznacza to niebezpieczeństwa dla turysty, wręcz przeciwnie. Te działania mają na celu ochronę nie tylko turystów, ale również mieszkańców danego kraju. Tego typu podejście daje nam pewność, że będziemy bezpieczni w kraju, do którego się udajemy.

Robić test czy nie?

W skrócie: Jeśli test jest wymagany do wjazdu i nie jesteśmy zwolnieni po przyjęciu szczepionki lub jako ozdrowieńcy – robić.

Jeśli mamy obawy, że jesteśmy "pacjentem bezobjawowym", tylko test pozwoli upewnić się, czy choroba nie rozwinie się w czasie wakacji.

Niektóre państwa wymagają od podróżujących wykonania testu COVID-19 (każdy kraj ustala własne zasady które testy są akceptowane) i okazania aktualnego wyniku takiego badania. Warto upewnić się jakie zaświadczenie jest akceptowane w miejscu docelowym. Coraz więcej krajów szczególnie dopuszcza Unijny Certyfikat, co jest znacznym ułatwieniem dla podróżnych. 

Jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, gdy u nas samych rozwinie się COVID-19 podczas pobytu w innym kraju, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Oczywiście można dla swojego bezpieczeństwa wykonać test przed wyjazdem. Niezależnie od jego wyniku należy postępować zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi oraz zapoznać się z zasadami panującymi w danym kraju na wypadek wystąpienia u nas objawów koronawirusa. To pozwoli nam w sposób spokojny i bezpieczny spędzić czas za granicą.

Podobnie w przypadku pacjentów bezobjawowych. Jedynym sposobem, aby upewnić się, że nie mamy koronawirusa i podczas wyjazdu nie rozwinie się objawowo choroba, możemy wykonać test genetyczny. Nie jest to jednak koniecznie.

Na co zwrócić uwagę, jeśli chcę lecieć z dziećmi?

W skrócie: Planując wakacje z dziećmi, warto wybierać kraje, gdzie wiemy, że warunki sanitarno-epidemiologiczne są całkowicie bezpieczne. Mali podróżnicy nie zawsze stosują się do zaleceń sanitarnych i warto mieć to na uwadze.

Dzieci to wymagający podróżnicy, potwierdzi to każdy rodzic. Podobnie jest z wyjazdem w dobie koronawirusa. Oczywiście mamy możliwość podróżowania całą rodziną, więc korzystajmy z niej. Podczas podejmowania decyzji trzeba wziąć pod uwagę wyjazd w miejsce bezwzględnie bezpieczne.

Mali podróżnicy nie zawsze (a raczej śmiem twierdzić, że częściej niż osoby dorosłe) nie stosują się do zaleceń sanitarnych. Czasem trudno jest przekonać dziecko do zachowania reżimu sanitarnego: częstego mycia rąk, nie dotykania powierzchni, noszenia maseczek itd, w związku z tym musimy wybierać kraje, gdzie wiemy, że warunki sanitarno-epidemiologiczne są bezpieczne.

Warto na bieżąco przeglądać sytuację w danym kraju, sprawdzać strony WHO, EASA czy ECDC, gdzie znajdziemy szczegółowe informacje. Bardzo dobrym źródłem jest oczywiście strona Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie bieżącej sytuacji dotyczącej koronawirusa, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych w kwestii informacji dla podróżujących.

Czy seniorzy rzeczywiście "nie mogą" latać?

W skrócie: Seniorzy, którzy podróżują, powinni w szczególny sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezwzględnie stosować się do podstawowych zasad: zachowywać dystans, nosić maseczki i często myć ręce. Zaleca się podróżowanie w miejsca bezpieczne, gdzie łatwiej jest zadbać o zasady sanitarne.

COVID-19 jest chorobą, która stanowi problem szczególnie dla pacjentów z grupy ryzyka: seniorów i osób z chorobami współistniejącymi.

Seniorzy, którzy podróżują, powinni w szczególny sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim stosować się do podstawowych zasad: zachowywać odległość około 2 m od innych osób (nie tylko w miejscach, gdzie jest to wymagane), zakładać maseczki w miejscach wymaganych oraz w sytuacji, gdy nie mogą zachować dystansu 2 metrów, bezwzględnie często myć ręce, a gdy jest to utrudnione – dezynfekować je odpowiednim płynem.

Wyjazd dla osoby starszej nie powinien być problemem. Zaleca się jednak podróżowanie w miejsca bezpieczne, gdzie łatwiej jest zadbać o zasady sanitarne. Obecnie mamy wiele możliwości i wiele krajów, szczególnie w Europie, gdzie reżim sanitarny jest na bardzo wysokim poziomie.

Szczepienia - robić czy nie robić?

W skrócie: Szczepienia zawsze trzeba robić. Wykonując szczepienia dajemy ochronę sobie i pomagamy lekarzom, w przypadku, gdy będziemy mieli problem zdrowotny.

Szczepienia (szczególnie przed podróżą) zawsze trzeba robić. O bezpieczeństwo nas samym musimy zadbać przede wszystkim sami! Wykonując szczepienia dajemy ochronę sobie i pomagamy lekarzom, w przypadku, gdy będziemy mieli problem zdrowotny. Przed wyprawą należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży i skorzystać z porady specjalisty, jakie szczepienia powinniśmy zrobić. Nie odkładajmy tej decyzji na ostatnią chwilę. Nasz organizm potrzebuje czasu, aby wytworzyć przeciwciała. Wizyta w poradni medycyny podróży powinna się odbyć najpóźniej 6-8 tygodni przed wyjazdem. Jeżeli skorzystaliśmy z opcji last minute – również skorzystajmy z takiej porady, to da nam komfort podróżowania. Niektóre szczepienia można wykonać w trybie natychmiastowym.

Szczepienia to nasza polisa ubezpieczeniowa. Warto zwrócić również uwagę na warunki ubezpieczenia, które wykupujemy. Możemy spotkać się z sytuacją odmowy zwrotu kosztów leczenia, gdy nie dołożymy wszelkich starań, aby nasza podróż była bezpieczna. Warto zwrócić również uwagę na to, że do niektórych państw nie zostaniemy wpuszczeni bez wykonania odpowiednich szczepień.

W podróż zabierz ze sobą nie tylko paszport, ale również międzynarodową książeczkę szczepień (tzw. żółta książeczka).

Pamiętajmy, że podróż ma być przyjemnością. Nie należy się niepotrzebnie stresować. Warto natomiast zapoznać się z zasadami panującymi w danym kraju i stosować się do nich - wówczas nasza podróż będzie bezpieczna.