Skip to content
Aktualizacja: 26/04/2024

Podziel się na:

Malezja, kraj bogaty w kulturowe dziedzictwo, tropikalne krajobrazy i zróżnicowaną faunę, kusi podróżnych niezliczonymi atrakcjami na każdym kroku. Od pulsującego życiem Kuala Lumpur po dziką i niezbadaną dziczy Borneo, podróż po Malezji to niezapomniane doświadczenie odkrywania kontrastów.

W tym artykule zapraszamy Was na fascynującą wyprawę przez malownicze krajobrazy, zanurzając się w lokalnych zwyczajach, smakując wyjątkowe potrawy i odkrywając unikalne piękno każdego regionu. Rozpoczynamy naszą podróż w sercu kraju, w ekscytującym Kuala Lumpur, a następnie przenosimy się na Borneo, gdzie natura ukazuje się nam w swojej najdzikszej i najbardziej majestatycznej formie. Czas odkrywać uroki Malezji!

Kuala Lumpur: początkowy etap podróży

Rozpoczynając naszą podróż po Malezji, nie sposób pominąć pulsującego serca kraju – Kuala Lumpur. To miasto, które łączy w sobie nowoczesność z tradycją, tworząc unikalną mozaikę kultur i stylów życia. W samym centrum tego kosmopolitycznego centrum wznoszą się majestatyczne wieże Petronas, symbolizujące potęgę gospodarczą i nowoczesność Malezji.

 • Petronas Towers: nowoczesność i historia

Jednym z pierwszych przystanków na naszej trasie są niezaprzeczalnie Petronas Towers, potężne wieże dominujące nad panoramą miasta. Wzniesione z imponującą precyzją architektoniczną, te bliźniacze gmachy oferują nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także fascynujące wnętrza, w których historia i współczesność Malezji splatają się w jedną opowieść.

 • Batu Caves: sakralne sanktuarium w skale

Następnie kierujemy się w kierunku Batu Caves, sanktuarium w skale, które przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów z całego świata. To magiczne miejsce jest nie tylko ważne dla praktykujących hindusów, ale także stanowi imponującą atrakcję dla wszystkich miłośników historii i architektury. Wspinając się po kolorowych schodach, otwiera się przed nami przepiękny widok na okolicę.

Batu Caves: sakralne sanktuarium w skale

 • Jalan Alor: smakowite przeżycia nocnego życia

Podczas zwiedzania Kuala Lumpur nie sposób pominąć Jalan Alor – ulicy, która nigdy nie zasypia. To centrum nocnego życia miasta, gdzie kolorowe stragany przyciągają smakoszy z różnych zakątków świata. Miejsce to doskonale odzwierciedla wielokulturowość Malezji, prezentując bogactwo kulinarnych tradycji.

Jalan Alor, Kuala Lumpur, Malezja

Podróż do Kuala Lumpur International Airport (KLIA)

Jeśli rozpoczynamy naszą podróż od Kuala Lumpur, ważne jest również zorientowanie się w lokalnej infrastrukturze. Kuala Lumpur International Airport (KLIA) to główne lotnisko obsługujące międzynarodowe połączenia. To nowoczesne centrum transportowe oferuje wygodne połączenia z głównymi miastami na całym świecie, ułatwiając podróżnym dostęp do fascynujących zakątków Malezji. Zalecamy skorzystanie z transportu publicznego, takiego jak ekspresowy pociąg KLIA Ekspres, aby szybko i sprawnie dostać się do centrum Kuala Lumpur, gotowi na ekscytującą podróż po tym fascynującym kraju.

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Kuala Lumpur!

Tanie bilety lotnicze do Kuala Lumpur

 

Penang: kulinarna podróż i dziedzictwo kulturowe

Po fascynującym pobycie w Kuala Lumpur nasza podróż po Malezji kieruje się w kierunku Penangu, określanego jako "Perła Orientu". To magiczne miejsce zachwyca nie tylko swoim pięknem przyrody, ale także bogactwem kulturowym i kulinarnym, które sprawiają, że Penang to prawdziwie wyjątkowy punkt na mapie Malezji.

 • Przeniesienie się do Penangu – "Perły Orientu"

Nasz pierwszy krok w Penangu to jak przeniesienie się do innej epoki. Stary rynek, zabytkowe uliczki i tradycyjne domy wprowadzają nas w atmosferę bogatej historii tego miejsca. Penang to również George Town – miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując przez jego kolorowe uliczki, odkrywamy unikalne ślady kultury chińskiej, malajskiej, indyjskiej i brytyjskiej.

Georgetown, Penang, Malezja

 • Eksploracja bogactwa kulturowego: Street Art, George Town i świątynie

W George Town warto zwrócić uwagę na fascynujące dzieła street art, które sprawiają, że miasto staje się otwartą galerią sztuki ulicznej. Te barwne malowidła nie tylko zdobią elewacje budynków, ale również opowiadają historie o miejscowej kulturze i historii. Ponadto, odwiedzając liczne świątynie, takie jak Kek Lok Si czy Sri Mahamariamman, odkrywamy religijne dziedzictwo, które kształtuje oblicze Penangu.

 • Kulinarne doznania na ulicach Hawker Centers

Penang to raj dla miłośników jedzenia ulicznego. Hawker Centers to miejsca, gdzie aromaty różnorodnych kuchni malezyjskiej, chińskiej i indyjskiej mieszać się ze sobą, tworząc niezapomniane smaki. Od klasycznych dan kuih po słynne dania, takie jak char kway teow czy laksa, ulice Penangu kuszą niezliczonymi możliwościami kulinarnymi.

Podróż do Penang

Lotnisko w Penangu, oficjalnie znane jako Międzynarodowe Lotnisko Penang (PEN), stanowi strategiczny punkt wejścia do tego malowniczego regionu Malezji. To nowoczesne lotnisko, zlokalizowane na wyspie Penang, oferuje podróżnym szeroką gamę udogodnień. Połączone z głównymi miastami Azji i Europą, umożliwia wygodne podróżowanie.
Tanie bilety lotnicze do Penang - FRU.pl

 

Cameron Highlands: przez zielone plantacje herbaty

Podążając śladem naszej malezyjskiej odysei, udajemy się na północ od Kuala Lumpur, by odkryć urok Cameron Highlands. To malownicze góry stanowiące nie tylko schronienie przed gorącym klimatem, ale również prawdziwy raj dla miłośników przyrody, aromatycznych herbat i autentycznego życia wiejskiego.

 • Wspinaczka w góry na północ od Kuala Lumpur

Po intensywnym doświadczeniu Kuala Lumpur i Penangu czas na odrobinę relaksu w objęciach natury. Cameron Highlands, położone na północny zachód od stolicy Malezji, to urokliwe góry, które wznoszą się ponad otaczającą równinę. Wspinając się w ich głąb, z dala od miejskiego zgiełku, doświadczamy przyjemnego odcinania się od codziennego zgiełku.

 • Zwiedzanie plantacji herbaty i ogrodów kwiatowych

Głównym magnesem przyciągającym podróżnych do Cameron Highlands są bez wątpienia rozległe plantacje herbaty. Żółte, zielone i brunatne pola zdobią stoki gór, tworząc malowniczy krajobraz. Przechadzając się po ścieżkach tych plantacji, uczymy się procesu produkcji herbaty od samego początku. Ponadto ogrody kwiatowe zachwycają nas różnorodnością kolorów i zapachów, tworząc niepowtarzalne wrażenie.

Cameron Highlands, Malezja

 • Zanurzenie się w przyrodzie i lokalnym życiu wiejskim

Cameron Highlands to nie tylko miejsce dla miłośników herbaty, ale także dla tych, którzy pragną zanurzyć się w przyrodzie i lokalnym życiu wiejskim. Przejścia przez malownicze ścieżki, wizyty w małych wioskach, gdzie czas płynie wolniej, oraz uczestnictwo w lokalnych tradycjach stanowią niezapomniane doświadczenie. To także okazja do zetknięcia się z tradycyjnym stylem życia mieszkańców górskich wiosek, co dodaje głębi naszej podróży po Malezji.

Borneo: dzika przyroda i spotkanie z orangutanami

Kolejny etap naszej podróży po Malezji przenosi nas na jedno z najbardziej dzikich i fascynujących miejsc na mapie – Borneo. Ta trzecia co do wielkości wyspa na świecie, otoczona tajemniczymi lasami deszczowymi, stanowi prawdziwe eldorado dla miłośników przyrody, gotowych na spotkanie z dziką florą i fauną, w tym z charakterystycznymi orangutanami.

 • Podróż na Borneo – trzecią co do wielkości wyspę na świecie

Ta olbrzymia wyspa, podzielona między Malezję, Indonezję i Brunei, kusi nas nieodkrytymi obszarami, gdzie tajemnicze lasy deszczowe kryją niezliczone sekrety przyrody. Przesuwając się przez szmaragdowe wody, wpływamy w serce dzikiego raju, gotowi na spotkanie z jednym z najbardziej kultowych mieszkańców tego regionu – orangutanami.

 • Wizyta w malowniczych Parkach Narodowych, takich jak Gunung Mulu i Kinabalu

Borneo, z ponad 130 milionami lat historii, to kraina dzikich przygód i malowniczych krajobrazów. W naszej wyprawie nie może zabraknąć odwiedzenia Parków Narodowych, takich jak Gunung Mulu i Kinabalu. Gunung Mulu zachwyca majestatycznymi jaskiniami i unikalnym ekosystemem, który utrzymuje się w delikatnej równowadze. Z kolei Kinabalu to drugi co do wysokości szczyt w Azji Południowo-Wschodniej, otoczony mistyczną aurą i uznawany za symboliczny punkt na mapie Borneo.

Gunung Mulu, Borneo, Malezja

 • Śledzenie dzikich zwierząt, w tym orangutanów, w ośrodkach ochrony przyrody

Wspierając ideę odpowiedzialnego turystyki, kierujemy nasze kroki także do ośrodków ochrony przyrody, które poświęcone są ochronie i rehabilitacji dzikich zwierząt. Wśród nich, orangutany zajmują szczególne miejsce. Te delikatne i inteligentne istoty są zagrożone ze względu na utratę siedlisk naturalnych, co sprawia, że ośrodki te stają się kluczowymi miejscami dla ich przetrwania. Podążając tropem orangutanów, przenikamy w serce dzikiej przyrody Borneo, by lepiej zrozumieć potrzebę jej ochrony i przyczynić się do zachowania tego niesamowitego fragmentu świata dla przyszłych pokoleń.

10 najlepszych rad na podróż po Malezji

Planowanie podróży do Malezji otwiera przed nami drzwi do fascynującego świata kultury, przyrody i smaków. Jednak, aby pełnię doznań czerpać z tego malowniczego kraju, warto być przygotowanym na unikalne wyzwania i radości podróżowania. Poniżej znajdziecie 10 najlepszych rad, które pomogą Wam czerpać z podróży po Malezji pełnymi garściami, jednocześnie zabezpieczając się przed ewentualnymi trudnościami.

1. Przygotujcie się na zmienne warunki pogodowe: klimat w Malezji bywa kapryśny. Bądźcie gotowi na nagłe opady deszczu i wysokie temperatury. Zawsze miejcie pod ręką lekką kurtkę przeciwdeszczową i wysokiej jakości krem przeciwsłoneczny.

2. Pamiętajcie o szacunku do lokalnych obyczajów: Malezja to kraj wielokulturowy, gdzie szacunek dla różnic kulturowych jest kluczowy. Zawsze bądźcie świadomi kulturowych norm i pamiętajcie o szacunku do miejscowej społeczności.

3. Zabezpieczcie się przed insektami: w dżungli mogą być obecne insekty przenoszące choroby. Zastosujcie skuteczne środki odstraszające owady, zwłaszcza podczas wizyt w obszarach wiejskich.

4. Planujcie podróż w zależności od sezonu: niektóre regiony Malezji mogą być bardziej dostępne w określonych porach roku. Zanim zaplanujecie podróż, sprawdźcie, jaki sezon jest najbardziej odpowiedni dla Waszych preferencji.

5. Skorzystajcie z komunikacji publicznej: Malezja posiada dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego. Skorzystajcie z lokalnych pociągów, autobusów i taksówek, aby łatwiej przemieszczać się między miejscami.

6. Spróbujcie nowych aktywności: Malezja oferuje wiele unikalnych aktywności, takich jak nurkowanie w krasowych jaskiniach czy wędrówki po długich mostach linowych. Spróbujcie czegoś nowego, aby jeszcze bardziej wzbogacić swoje doświadczenia podróżnicze.

7. Unikajcie wody z kranu: aby uniknąć problemów zdrowotnych, zawsze pijcie wodę butelkowaną. Starajcie się także unikać lodu w napojach, jeśli nie jesteście pewni, czy został zrobiony z wody destylowanej.

8. Uwzględnijcie różnice w kalendarzach kulturalnych: w niektórych społecznościach i regionach Malezji obowiązują różne zasady czasowe i kalendarze świąt. Spróbujcie dostosować swoje plany do lokalnych zwyczajów, aby uniknąć nieporozumień i szanować miejscową kulturę.

9. Pamiętajcie o zmiennych cenach: w miejscach turystycznych i na rynkach targowych ceny mogą być elastyczne. Zawsze negocjujcie cenę, aby dokonać korzystnej transakcji, ale róbcie to z uśmiechem i szacunkiem.

10. Sprawdźcie wymagania zdrowotne: przed podróżą sprawdźcie, czy wymagane są szczepienia lub leki przeciw malarii, zwłaszcza jeśli planujecie wizytę w obszarach tropikalnych. Dbajcie o własne bezpieczeństwo i zdrowie podczas podróży.