Skip to content
Aktualizacja: 22/11/2023

Podziel się na:

Podróż po skandynawskich fiordach to niezwykłe doświadczenie, które pozwala zanurzyć się w dzikie zakątki norweskiej przyrody. W trakcie tej wyprawy odkryjecie nie tylko niezwykłe krajobrazy, ale również bogatą historię i kulturę tego fascynującego kraju. Norwegia zimą staje się krainą baśniową, gdzie błyszczące zaspy śniegu i lśniące na tle błękitnego nieba fiordy tworzą niezapomniane sceny, które trudno opisać słowami.

Artykuł ten przeniesie nas w malowniczą podróż po norweskich fiordach zimą, pokazując nie tylko ich piękno, ale także ukazując niezliczone możliwości aktywnego spędzania czasu w tym magicznym otoczeniu. Odkryjmy razem, dlaczego Norwegia zimą staje się nieodkrytym klejnotem dla miłośników przygody i miłośników natury.

Najpiękniejsze fiordy Norwegii

Norwegia słynie z licznych pięknych fiordów, które zimą prezentują się szczególnie malowniczo. Oto kilka z najbardziej urokliwych fiordów, które warto odwiedzić w okresie zimowym:

  • Fiord Geiranger 

Geiranger to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Norwegii. W zimie, kiedy fiord jest otoczony wysokimi górami pokrytymi śniegiem, a woda fiordu zamarza, sceneria staje się magiczna.

Rozległe wody Geirangerfjordu, ciągnące się na przestrzeni 15 kilometrów, zatopione są w otaczających je wysokich górach, tworząc niepowtarzalny krajobraz. Ta naturalna symfonia wodospadów, górskich szczytów i lodowych szczytów sprawia, że Geirangerfjord jest miejscem, którego urok trudno opisać słowami.

Dojazd do tego magicznego miejsca to podróż przez malownicze drogi, wiodące przez góry i doliny. Tutaj, w sercu norweskiej przyrody, czas zdaje się zatrzymywać, a każdy zakręt drogi otwiera przed Wami nowy pejzaż, zachwycający swoją dziewiczą urodą.

Na miejscu czeka na Was urokliwa wioska, otoczona górami, którą zdobią tradycyjne norweskie domy. To idealne miejsce na relaks i oderwanie się od zgiełku codziennego życia. Przy brzegu fiordu znajdziecie liczne kawiarnie, gdzie można delektować się norweską kawą, rozkoszując się jednocześnie widokiem na wodospad Syv Søstrene (Siedem Sióstr).

Spacerując wzdłuż nabrzeża, nie sposób nie zauważyć potężnych wodospadów, jak choćby "The Suitor" czy "The Bridal Veil", które zamarzają zimą, tworząc niezwykłą scenerię. Przechadzka do wyjątkowego punktu widokowego Ørnesvingen pozwoli Wam objąć wzrokiem cały fiord i okoliczne szczyty, zapierając dech w piersiach.

Zimą, Geirangerfjord zamienia się w krainę cudów dla miłośników sportów zimowych. Wyruszcie na ślady wielkich odkrywców i przemierzajcie trasy narciarstwa biegowego, czerpiąc przyjemność z jednoczesnego kontemplowania dzikiej przyrody.

Geirangerfjord zimą to również doskonałe miejsce dla miłośników ciszy i spokoju. Przy ognisku, otuleni śnieżną aurą, możecie obserwować migotanie zorzy polarnej, która dodaje temu miejscu jeszcze większej tajemniczości.

  • Fiord Nærøy

Nærøyfjord, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyca zimą swoimi stromymi zboczami, które są pokryte białym puchem śniegu. To jedno z najwęższych miejsc na świecie, a zamarznięte wody dodają mu niepowtarzalnego uroku.

Nærøyfjord, mający zaledwie 17 kilometrów długości, jest jednym z najwęższych i najbardziej malowniczych fiordów na świecie. Otoczony stromymi, skalistymi zboczami gór, wznoszącymi się wprost z głębokich wód, prezentuje majestatyczną symfonię natury.

Przy samym fiordzie znajdziecie urokliwe wioski, takie jak Gudvangen czy Undredal, gdzie tradycyjne drewniane domy przywodzą na myśl baśniowe opowieści. Tam możecie zanurzyć się w klimacie norweskiej historii, przemyślanej architektury i lokalnej kuchni.

Atrakcje Nærøyfjordu nie kończą się na jego malowniczym krajobrazie. Wodospady, jak Stalheimskleiva, malują krajobraz wodnymi kaskadami, dodając mu jeszcze większej fascynacji. Warto również udać się na spacer po trasie Flåm Railway, jednej z najpiękniejszych linii kolejowych na świecie, oferującej niezapomniane widoki na fiord.

Zimą Nærøyfjord staje się oazą spokoju. W zimowym pejzażu zamarzniętych wód i pokrytych śniegiem szczytów gór można delektować się ciszą i pięknem otaczającej przyrody. Trasy narciarstwa biegowego czy wędrówki na śnieżnych rakietach to doskonały sposób na zanurzenie się w niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca.

Gudvangen, Fiordy, Norwegia

 

  • Fiord Hardanger

Hardangerfjord, najdłuższy fiord w Norwegii, zimą przyciąga swoją monumentalnością. Okolice są pięknie oświetlone przez zimowe słońce, a na brzegach można napotkać urokliwe, zimowe wioski. To niezwykłe miejsce, pełne kontrastów i nieskończonych krajobrazów, które kuszą każdego miłośnika przygód.

Hardangerfjord, z rozmiarami przekraczającymi 170 kilometrów długości, jest jednym z najdłuższych fiordów w Norwegii, uosabiającym potęgę przyrody. Wąska przestrzeń fiordu i majestatyczne otaczające go góry sprawiają, że to miejsce emanuje niepowtarzalnym urokiem.
Podróż do Hardangerfjordu to ekscytująca trasa przez malownicze drogi, wiodące przez górskie krajobrazy i tradycyjne norweskie wioski. Z każdym kilometrem po drodze ukazują się przed Wami różnorodne oblicza przyrody, a widoki stają się coraz bardziej imponujące.

Na miejscu, w samym sercu fiordu, czekają na Was niezapomniane atrakcje. Wioska Eidfjord, zlokalizowana na brzegu fiordu, to doskonałe miejsce do rozpoczęcia przygody. Cieszcie się widokiem wodospadu Vøringfossen, który w zimie przybiera szczególnie malowniczą formę, sprawiając, że staje się centralnym punktem.

Podczas zimowego pobytu w Hardangerfjordzie, zanurzcie się w przyrodniczych cuda tego miejsca. Trasy narciarstwa biegowego w okolicy oferują niepowtarzalne doznania, a spacer wędrówką na śnieżnych rakietach pozwala odkryć urocze, ukryte zakątki, gdzie cisza i spokój są Waszym jedynym towarzyszem.

Fiordy w Norwegii

 

  • Fiord Sogne 

Sognefjord, najdłuższy i najgłębszy fiord w Norwegii, zimą prezentuje się jak z bajki. Wąskie cieśniny, wysokie góry otaczające fiord i malownicze wioski tworzą niezwykłe krajobrazy. Jego monumentalne rozmiary, przekraczające 200 kilometrów długości, uczyniły go najdłuższym fiordem w Norwegii, zasługującym na miano króla norweskich wód.

Sognefjord otoczony jest potężnymi górami, a wybrzeże przecięte jest licznymi mniejszymi fiordami, tworząc malowniczy krajobraz, który oczarowuje każdego odwiedzającego. Jego szerokość, sięgająca miejscami 4 kilometrów, sprawia, że woda i góry zlewają się w jedno nieziemskie widowisko.

Malownicze wioski, które znajdują się wzdłuż brzegów Sognefjord, również odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery tego miejsca. Tradycyjne, kolorowe domki drewniane, pokryte warstwą śniegu, dodają uroku tej krainie zimowej. Spacerując po nadbrzeżnych miejscowościach, podróżni mogą poczuć autentyczny klimat norweskich wiosek i cieszyć się lokalną kulturą, która miesza się z magicznym otoczeniem. Po drodze zatrzymajcie się w Aurlandsfjord, malutkim fiordzie wchodzącym w skład Sognefjordu, by poczuć prawdziwy urok tutejszej przyrody.

Na miejscu, na największym fiordzie kraju, znajdziecie wiele atrakcji, które dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń. Wioska Flåm, położona w samym sercu Sognefjordu, jest idealnym miejscem do rozpoczęcia przygody. Cieszcie się widokiem wodospadu Kjosfossen, który zamarza zimą, ukazując inną, magiczną twarz natury.

Zimowy wypoczynek w Sognefjordzie to także okazja do odkrywania trasy narciarstwa biegowego w malowniczej okolicy, gdzie białe szczyty gór stanowią doskonałe tło dla Waszych aktywności. Wędrówki na śnieżnych rakietach otwierają drzwi do zakątków niedostępnych innym środkami, ukazując dziką, dziewiczą przyrodę tego regionu.

Podczas zimowej podróży po Sognefjord, warto skorzystać z rejsów statkiem, aby z bliska podziwiać piękno tej naturalnej atrakcji. Obserwowanie z pokładu statku lodowych formacji i mieniących się w słońcu gór to doświadczenie, które pozostaje w pamięci na zawsze.

  • Fiord Lyse 

Lysefjord jest otoczony imponującymi formacjami skalnymi, a dwie z nich wyróżniają się szczególnie: Preikestolen i Kjerag (Kjeragbolten). Preikestolen to potężny klif o niemal pionowych ścianach, a zimą jego majestatyczność podkreśla pokrywa śnieżna, która zdobi okoliczne góry. Kjerag z kolei słynie z olbrzymiego głazu, wciśniętego pomiędzy dwie skały, z widokiem na przepaść. Te skalne formacje stanowią punkty kulminacyjne podróży po Lysefjord, a ich zamarznięte kontury w zimie dostarczają niezliczonych okazji do zachwytu.

W sezonie zimowym, góry otaczające Lysefjord są pokryte śniegiem, tworząc białe kaskady, które zdobią krajobraz. Ta biała kurtyna przecina się z ciemnymi skałami, tworząc kontrastowy pejzaż, który robi niezapomniane wrażenie. Spacer po szlakach widokowych wzdłuż fiordu zimą to wyjątkowe doświadczenie, gdy otaczające góry przybierają postać ośnieżonych olbrzymów.

Zimowe rejsy po Lysefjord to również jedna z atrakcji tego regionu. Podczas nich podróżni mają szansę podziwiać zamrożone wody fiordu i podziwiać panoramę otaczających go gór, a z pokładu statku można z łatwością dostrzec Preikestolen i inne skalne formacje.

Fiordy w Norwegii

 

  • Fiord Troll

Trollfjord to mniejszy, ale równie uroczy fiord, szczególnie piękny zimą. Otoczony stromymi, skalistymi zboczami, stanowi doskonałą scenerię dla zimowych podróży.

Położony na północ od Wysp Lofoty, Trollfjord jest jednym z mniejszych fiordów w Norwegii, ale to właśnie jego kameralny charakter przyciąga miłośników natury. Otoczony stromymi, skalistymi zboczami, które zimą pokrywają się śniegiem, stanowi doskonałą scenerię dla zimowych podróży. Te wysokie, strome ściany fiordu tworzą wrażenie otaczającej tajemnicy i wprowadzają podróżnych w niezwykłą atmosferę.

Zamarznięte wody fiordu tworzą spokojne zwierciadło, które odbija okoliczne góry i skały, tworząc wrażenie baśniowej krainy. Cicha, zimowa atmosfera fiordu sprawia, że podróżni mogą skoncentrować się na pięknie otaczającej ich przyrody, delektując się chwilą spokoju i kontemplacji.

Warto również wspomnieć o licznych gatunkach zwierząt, które zamieszkują okolice fiordu. Zimą można zauważyć foki i ptaki morskie, które dodają życia temu urokliwemu miejscu. Dla miłośników fotografii zimowe kadry Trollfjord są prawdziwym skarbem, a zorze polarne, czasem widoczne nad tym obszarem, dodają niepowtarzalnego uroku nocnym pejzażom.

Zimowa podróż do fiordu Troll to wyjątkowa okazja do odkrywania jednego z najbardziej ukrytych skarbów natury Norwegii. Mimo swojej kameralności Trollfjord oferuje podróżnym niezapomniane wrażenia i zapewnia chwilę oderwania się od zgiełku codziennego życia. To miejsce, gdzie zima nabiera szczególnego uroku i staje się magicznym czasem odkrywania dziewiczej piękności norweskich fiordów.

Loty do Norwegii

Dostanie się do malowniczych norweskich fiordów drogą lotniczą z Polski jest łatwe i wygodne umożliwiając podróżnym szybkie dotarcie do tego bajkowego regionu. Najbardziej praktycznym i często wybieranym rozwiązaniem jest podróżowanie do największego międzynarodowego portu lotniczego w Norwegii, czyli Oslo-Gardermoen.

Po przylocie do Oslo podróżni mają możliwość kontynuowania podróży do najbliższych fiordów różnymi środkami transportu. Warto rozważyć loty do innych miast norweskich, takich jak Bergen czy Stavanger, szczególnie jeśli konkretny fiord leży w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Dzięki rozbudowanej sieci połączeń w Norwegii podróżowanie między miastami jest stosunkowo łatwe, co sprawia, że fiordy są dostępne dla podróżnych bez względu na to, dokąd w kraju kierują swoje kroki.

Skorzystajcie z naszej oferty biletów lotniczych, by zaplanować swoją podróż do Norwegii:
✈️ Tanie loty do Oslo
✈️ Tanie loty do Bergen 
✈️ Tanie loty do Trondheim