Skip to content
Aktualizacja: 26/08/2023

Podziel się na:

Jesień to bez wątpienia wyjątkowy czas, pełen uroku i magii, zwłaszcza jeśli chodzi o podróże po winnicach Europy! To właśnie teraz natura obdarza nas niesamowitymi barwami, a winnice rozkwitają w pełni, przygotowując się do zbiorów. Jeśli jesteście miłośnikami wina i urokliwych krajobrazów, idealna jesienna wyprawa to właśnie ta, która zabierze Was w podróż po winnicach Starego Kontynentu. Sprawdźcie nasz przewodnik, by poznać najpiękniejsze regiony warte odwiedzenia!

Wino od wieków stanowiło centralny punkt kultury i tradycji europejskich regionów winiarskich. Każda winnica ma swoją unikalną historię i autentyczny charakter, a odwiedzenie tych miejsc pozwala nam lepiej zrozumieć związki między winem a danym regionem. Często jest to także okazja do skosztowania wyśmienitych trunków, których smak nierozerwalnie związany jest z okolicznym terroire.

Wiele winnic organizuje specjalne wydarzenia związane z winobraniem. Można wtedy obserwować pracowników winnicy zbierających winogrona i zobaczyć, jak odbywa się proces produkcji wina.

W wielu regionach klimatycznych jesień to także czas łagodnych temperatur i stabilnej pogody. To idealne warunki do zwiedzania na świeżym powietrzu i spacerów po winnicach, które z powodu mniejszego ruchu turystycznego oferują specjalne promocje i zniżki na degustacje, zakupy wina czy noclegi.

Oto niektóre z najpiękniejszych winnic, które warto uwzględnić w swojej podróży:


Dolina Loary, Francja

Dolina Loary we Francji jest uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, słynące z niezwykłej architektury zamków i pięknych krajobrazów. To region, który również jest znanym ośrodkiem winiarskim, produkującym wyśmienite wina i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co podkreśla jego wyjątkowy charakter i wartość kulturową.

Winnice Doliny Loary rozciągają się na przestrzeni około 800 kilometrów, od Atlantyku po środkową Francję. Klimat tego regionu jest łagodny, co sprzyja uprawie wielu różnorodnych odmian winogron. Winiarze w Dolinie Loary specjalizują się głównie w produkcji wina białego, ale uprawiają również wina różowe i czerwone.

Dolina Loary, Francja

Najbardziej znane odmiany wina, które pochodzą z tego regionu, to Chenin Blanc, Sauvignon Blanc i Cabernet Franc. Winiarze z Doliny Loary słyną z produkcji wina musującego, takiego jak Crémant de Loire, który jest odpowiednikiem szampana.

Odwiedzając tutejsze winnice, turyści mają okazję degustować wyśmienite wina, poznać tajniki procesu produkcji wina i podziwiać malownicze krajobrazy winnic, gdzie w okresie jesieni liście winorośli przybierają piękne odcienie złota i czerwieni. Ponadto wiele winnic oferuje możliwość zwiedzania i udziału w różnego rodzaju warsztatach związanych z winem. To doskonała okazja dla miłośników wina, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat tego szlachetnego trunku i poznać kulturę winiarską.


Douro, Portugalia

Douro to urokliwa kraina winiarzy położona w północnej Portugalii, nad rzeką o tej samej nazwie. Region ten jest uważany za jeden z najstarszych regionów winiarskich na świecie i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce o bogatej historii, tradycji i wyśmienitych winach.

Winnice Douro rozciągają się po stromych zboczach doliny, tworząc malownicze terasy. Winiarze w tym regionie specjalizują się w uprawie winorośli i produkcji wyjątkowych win. Najważniejszą odmianą winogron uprawianą w Douro jest Touriga Nacional, znana z produkcji wyjątkowych porto, a także Touriga Franca, Tinta Roriz i Tinta Barroca.

Jesienią, Douro prezentuje się w pełnej okazałości, gdy liście winorośli przybierają piękne odcienie złota, czerwieni i pomarańczu. To okres, gdy winiarze rozpoczynają zbieranie winogron, co stanowi atrakcję samą w sobie. Turystyczne wizyty w winnicach Douro oferują niezapomniane doświadczenia, w tym degustacje wyśmienitych porto i innych win, zwiedzanie piwnic, a także możliwość uczestniczenia w tradycyjnych festiwalach winiarskich.

Dolina rzeki Douro, Portugalia

Jesienią, pogoda w Douro jest łagodna i sprzyja zwiedzaniu winnic i okolicznych wiosek. To idealny czas na odwiedzenie uroczych miasteczek, takich jak Pinhão, z charakterystycznymi kamiennymi domami i malowniczymi krajobrazami. Warto również wspomnieć, że jesienią w Douro odbywają się liczne festiwale i wydarzenia związane z winem, co stanowi doskonałą okazję do poznania lokalnej kultury i tradycji.

Lotnisko w regionie

Jeśli marzycie o podróży do urokliwego regionu winiarskiego Douro w Portugalii, najlepszym lotniskiem do wyboru będzie Porto (Portela Francisco Sá Carneiro Airport). To międzynarodowe lotnisko znajduje się w odległości około 120 kilometrów od winnic w regionie Douro, co sprawia, że jest ono idealnym punktem wyjścia dla podróżnych chcących odwiedzić to malownicze miejsce.

Po przylocie na lotnisko w Porto, macie kilka wygodnych opcji, aby dostać się do regionu winiarskiego Douro. Możecie wypożyczyć samochód na lotnisku i udać się na niezapomnianą przejażdżkę, podziwiając piękne krajobrazy i zielone winnice wzdłuż rzeki Douro. Alternatywnie, lotnisko w Porto oferuje również dogodne połączenia komunikacyjne, takie jak pociągi czy autobusy, które mogą zabrać Was do regionu Douro w relatywnie krótkim czasie.

✈️ Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Porto!


Rioja, Hiszpania

Winnice w regionie Rioja w Hiszpanii jesienią prezentują się w pełnej okazałości, tworząc malowniczy krajobraz, który zachwyca każdego odwiedzającego. Rioja to jeden z najważniejszych regionów winiarskich w Hiszpanii, znany z produkcji wyśmienitych win czerwonych. Jest to także pierwszy region winiarski w Hiszpanii, który został uznany za Denominación de Origen Calificada, co świadczy o jego wysokim standardzie jakości.

Jesień to czas zbiorów winogron, kiedy to winiarze pracują pełną parą, aby zebrać dojrzałe i aromatyczne grona. To doskonała okazja dla turystów do odwiedzenia winnic i uczestnictwa w zbiorach, gdzie mogą poznać tajniki procesu produkcji wina i poznać lokalne tradycje.

Warto odwiedzić winnice Rioja jesienią, aby podziwiać piękne krajobrazy, w których winnice przybierają piękne odcienie czerwieni, brązu i złota. Malownicze wzgórza pokryte winoroślami tworzą niezapomniany widok, który dostarcza wielu pięknych chwil.

Jesień to także czas, kiedy winiarze zaczynają produkcję nowego wina, a w okolicznych miasteczkach odbywają się festiwale i wydarzenia związane z winem. To doskonała okazja, aby degustować wyśmienite wino i poznawać lokalną kulturę i tradycje. To miejsce, które z pewnością zachwyci każdego miłośnika wina i piękna natury.

TANIE BILETY LOTNICZE_Hiszpania

 

Toskania, Włochy

Toskania to malowniczy region we Włoszech, znany ze swojego bogatego dziedzictwa kulturowego, pięknej przyrody i wyśmienitych win. Jesienią, ten urokliwy region prezentuje się w pełnej krasie, kiedy liście winorośli zmieniają kolor na odcienie złota, czerwieni i brązu, tworząc spektakularny krajobraz.

Winnice Toskanii rozciągają się po wzgórzach, dolinach i równinach, otoczone historycznymi miastami, wioskami i zamkami. To miejsce, które od wieków jest znane ze swoich wyśmienitych win, takich jak Chianti, Brunello di Montalcino czy Vino Nobile di Montepulciano.

Jesienią, to właśnie czas zbiorów winogron, kiedy to winiarze dbają o to, aby wybrać odpowiedni moment na zbiory, aby uzyskać najlepsze wino. Warto odwiedzić winnice Toskanii podczas tego okresu, aby uczestniczyć w procesie zbiorów i degustacji świeżo wyprodukowanych win.

Toskania, Włochy

Podczas wizyty w Toskanii jesienią, turyści mogą podziwiać piękne krajobrazy, zielone wzgórza, malownicze winnice i wszechobecne pola słońca. To doskonały czas na piesze wędrówki po okolicznych winnicach, zwiedzanie historycznych miasteczek, jak Florencja, Siena czy San Gimignano, a także na smakowanie tradycyjnych toskańskich potraw i win w lokalnych restauracjach.

Lotnisko w regionie

Jeśli planujecie odwiedzić urokliwy region winiarski Toskanii we Włoszech, najlepszym lotniskiem do wyboru jest bez wątpienia Port lotniczy we Florencji (Aeroporto di Firenze). Florencja jest strategicznie usytuowana w centrum Toskanii, co pozwala na wygodne dotarcie do wielu malowniczych miasteczek winiarskich, takich jak Siena, San Gimignano czy Montepulciano, w zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy samochodem lub pociągiem.

Sprawdźcie naszą ofertę biletów, by już dziś zaplanować podróż do Toskanii!

TANIE BILETY LOTNICZE_Wlochy

 

Wachau, Austria

Wachau to uroczy region winiarski położony nad Dunajem w Dolnej Austrii, na północnym zachodzie kraju. Jest to jeden z najpiękniejszych obszarów winiarskich w Austrii, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje wyjątkowe krajobrazy i zabytkową architekturę.

Winnice Wachau jesienią prezentują się w pełnej krasie, kiedy to winnice przybierają piękne odcienie złota, czerwieni i brązu. To magiczny czas, kiedy winiarze zbierają dojrzałe winogrona, aby wyprodukować wyśmienite wina.

Region ten słynie przede wszystkim z produkcji wyśmienitego białego wina, szczególnie z odmiany Grüner Veltliner. Jest to wyjątkowe wino o delikatnym smaku i przyjemnym aromacie, które doskonale podkreśla specyfikę tego regionu.

Wachau to również miejsce o bogatej historii i kulturze. Region ten jest znany ze swoich pięknych zamków, klasztorów i zabytkowych wiosek. To doskonała okazja, aby połączyć przyjemność degustacji doskonałych win z odkrywaniem uroków tego regionu.

 

Rheingau, Niemcy

Rheingau to uroczy region winiarski położony w Niemczech, nad brzegiem rzeki Renu. Ten malowniczy region słynie z produkcji wyśmienitych win, zwłaszcza wina białego. Jesienią, winnice Rheingau prezentują się w pełnej okazałości, kiedy liście winorośli zmieniają kolor na odcienie złota, czerwieni i brązu.

Jesień to okres zbiorów winogron, kiedy to winiarze pracują pełną parą, aby zebrać dojrzałe i aromatyczne grona. Rheingau jest znany przede wszystkim ze swojego wyjątkowego białego wina, szczególnie Rieslinga. Jest to wino o delikatnym smaku i wyrazistym aromacie, które doskonale oddaje charakter tego regionu.

Jesienna wizyta w Rheingau to nie tylko okazja do degustacji wyśmienitych win, ale również możliwość podziwiania pięknych krajobrazów, malowniczych winnic i tradycyjnych niemieckich zamków. Rheingau jesienią to prawdziwa uczta dla zmysłów, która pozwala cieszyć się doskonałymi winami, urokliwym krajobrazem i bogatą kulturą tego uroczego regionu.

Rheingau, Niemcy

Lotnisko w regionie

Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o dogodne lotnisko, jest Frankfurt Airport (Flughafen Frankfurt) - jedno z największych i najlepiej skomunikowanych lotnisk w Europie. Położone zaledwie około 50 kilometrów od Rheingau, to lotnisko zapewni Wam wygodny dostęp do regionu.

Frankfurt Airport obsługuje liczne międzynarodowe połączenia lotnicze, co sprawia, że jest łatwo dostępne z praktycznie każdego zakątka świata. Po przylocie na to lotnisko będziecie mieć różnorodne opcje transportu do Rheingau. Możecie wynająć samochód na lotnisku i udać się na malowniczą trasę wzdłuż Renu, ciesząc się widokami winnic i zamków. Alternatywnie, istnieje dogodne połączenie pociągowe, które dostarczy Was do centrum Rheingau w krótkim czasie.

Wystarczy kliknąć, by poznać możliwości: