Skip to content
Aktualizacja: 09/05/2022

Podziel się na:

Chociaż dla wielu osób podróżowanie poza sezonem wydaje się niezbyt dobrym pomysłem, to jest to jeden z najlepszych sposobów na wspaniałe wakacje. Mniejsze tłumy, większa dostępność i niższe koszty, to tylko niektóre z argumentów przemawiających za wakacjami poza szczytem sezonu. Jeśli możecie sobie pozwolić na elastyczność w podróżach względem Waszego grafiku, to przedstawiamy 10 plusów, które pokażą Wam, dlaczego powinniście zaplanować swój wyjazd przed sezonem turystycznym!

 

1. Możliwość rezerwacji last minute

Jako, że nie ma tak wielu osób podróżujących poza sezonem, często przekłada się to na większą elastyczność dla tych, którzy podróżują. Ponieważ hotele, wypożyczalnie samochodów i firmy oferujące wycieczki rzadko kiedy są wyprzedane poza sezonem, często możecie poczekać z rezerwacją do ostatniej chwili. Oznacza to również, że możecie pozwolić sobie na większą elastyczność w swoim planie podróży, dużo miejsca na spontaniczność i zamienić jedno miejsce docelowe na drugie w ostatniej chwili. 

Jeśli nie jesteście pewni, na jakie miejsce się zdecydować podczas Waszej wiosennej wycieczki, to sięgnijcie po nasz artykuł opisujący najlepsze plaże Europy w maju.

 

2. Niskie ceny 

Poza sezonem hotele, wycieczki, firmy transportowe, a nawet restauracje obniżają ceny. To pora roku, kiedy będziecie mieli dużo większą siłę przetargową! Pokoje mogą być nawet o 50 procent tańsze, a ceny lotów będą znacznie niższe. W rzeczywistości może znajdziecie okazję, dzięki której będziecie mogli cieszyć się luksusowym pobytem w hotelu gwiazdkowym w ramach budżetu? A to wszystko dzięki dużym obniżkom cen, które hotele zapewniają, aby przyciągnąć więcej osób poza sezonem. A kto nie chciałby cieszyć się luksusowym pobytem w trakcie podróży? 

Podróżowanie poza sezonem może nawet oznaczać tańsze posiłki. Restauracje zlokalizowane w ruchliwych rejonach turystycznych często podnoszą ceny w szczytowych miesiącach turystycznych. Podczas gdy niektóre restauracje są zamykane poza sezonem, te, które pozostają otwarte, zwykle zaspokajają potrzeby mieszkańców, co oznacza, że nie będziecie płacić zawyżonych cen za posiłek. Oznacza to również, że prawdopodobnie zaserwują Wam lepsze jedzenie niż podczas szczytu sezonu.

Ten aspekt możecie wykorzystać szczególnie w miejscach, które słyną z targowania. Usługodawcy, wiedząc, że nie mają dużo więcej chętnych na daną atrakcję, chętniej obniżą cenę, żeby tylko mieć klienta. Wykorzystajcie to na Waszą korzyść podczas podróży poza sezonem turystycznym.

 

3. Brak tłumów

Nie ma nic złego w turystach lub przebywaniu wśród ludzi, ale czy nie jest miło mieć od czasu do czasu kawałek raju tylko dla siebie? Podróżujcie poza sezonem, a właśnie tego doświadczycie. Znane miejsca będą opustoszałe w porównaniu z tłumami w szczycie sezonu. To wspaniała okazja dla wszystkich pasjonatów fotografii!

Fontanna Di Trevi, Rzym, Wlochy

Dziewicze plaże będą praktycznie puste, co da Wam dużo miejsca na rozłożenie ręcznika i cieszenie się ciszą i spokojem. To oznacza również, że będziecie mogli chłonąć przyrodę przy minimalnych zakłóceniach ze strony innych podróżujących. Mniej osób to także większa szansa na zdobycie biletu w pociągu lub miejsca w ruchliwej restauracji. To szczególnie ważne, jeśli planujecie odwiedzać gorący kraj, gdzie pakowanie się jak sardynki w barach lub restauracjach może sprawić, że doświadczenie będzie bardziej stresujące, niż powinno.

Brak tłumów będzie bardzo dużym plusem podczas wypraw na szlaki turystyczne. Zapewni Wam to idealne warunki do spokojnego odpoczynku i podziwiania natury w błogiej ciszy. Sprawdźcie najlepsze szlaki turystyczne we Włoszech, które opisaliśmy w naszym przewodniku i już dziś zarezerwujcie bilety na wyprawę poza sezonem turystycznym: Najlepsze szlaki turystyczne we Włoszech.

 

4. Mniejsze kolejki

Duże zagęszczenie turystów na małej przestrzeni oznacza zwykle długie kolejki. Nie chcecie przecież pominąć głównych atrakcji turystycznych, takiej jak muzea, świątynie i pomniki, ponieważ kolejki są nieznośnie długie. Ostatnią rzeczą, jaką chcecie zrobić, odwiedzając nowe miejsce na krótki czas, jest marnowanie cennego czasu w kolejce. Podróżowanie poza sezonem oznacza, że spędzicie mniej czasu w kolejce, a więcej czasu na oglądanie atrakcji. 

 

5. Mniej pośpiechu

Wiąże się to z posiadaniem większej dostępnej przestrzeni. Kiedy nie jest się otoczonym przez masy ludzi, to łatwiej jest odczuwać mniejszy pośpiech, a tym samym bardziej się relaksować. Możesz cieszyć się kawą i kawałkiem ciasta lub też rozkoszować pysznym posiłkiem bez pośpiechu, ponieważ na Waszej miejsce nie będzie czekała kolejka ludzi. Możecie doceniać te doświadczenia, spacerować bocznymi uliczkami i alejkami, aby zwiedzać nowe miejsca bez wyraźnego celu. Takie rzeczy są nadal możliwe w szczycie sezonu turystycznego, ale bez zgiełku atmosfera jest bardziej wyluzowana, co zapewni Wam dużo lepsze przeżycia.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie do spędzania wakacji poza szczytem sezonu turystycznego jest niesamowita Lublana. To niewielkie, ale tętniące życiem miasto oferuje niezliczone atrakcje, którymi najlepiej będzie się cieszyć w spokojny i zrelaksowany sposób. Przeczytajcie więcej o stolicy Słowenii w naszym artykule: Najpiękniejsze bliskie natury miejsca do spędzenia wiosny? Ljubljana

 

 

6. Świetna pogoda

To ma być jeden z powodów, dla których ludzie wolą podróżować w szczycie sezonu. Jeśli jedna nie planujecie leżenia plackiem na plaży przez cały dzień, to wakacje przed sezonem będą dla Was idealnym rozwiązaniem. Wiosna oferuje idealne temperatury, aby wyjść i eksplorować nowe miejsca bez upału. Wiele festiwali w Europie odbywa się również wiosną z powodu umiarkowanej pogody, co daje jeszcze więcej możliwości.

Nie zapomnijcie o kwitnących na wiosnę kwiatach, które sprawiają, że wiele krajów będzie wręcz tryskać pięknymi kolorami. To idealna okazja, aby zwiedzać miejsca, które będą wyglądały jeszcze bardziej malowniczo niż w szczycie sezonu. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule o kwitnącej Toskanii.

 

7. Spotkanie z mieszkańcami

Będziecie mieli wspaniałą okazję, aby uzyskać lepszy wgląd w styl życia miejscowych, przeprowadzić kilka wspaniałych rozmów i być może nawiązać przyjaźnie na całe życie. Nie wspominając już o tym, że w okolicy nie będzie prawie żadnych innych turystów — będziecie mieć mieszkańców tylko dla siebie! Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki miejscowi traktują turystów, gdy nie ma ich zbyt wielu – ogromne rabaty, szczególna uwaga, jaką otrzymujecie i tak dalej.

To wyjątkowa radość z otrzymania rekomendacji od kogoś, kto mieszka w danym miejscu przez całe życie. Za każdym razem, gdy poświęcacie czas na rozmowę ze sklepikarzem lub właścicielem restauracji, możecie zebrać kluczowe informacje niedostępne dla innych turystów. Możecie nawet dowiedzieć się o lokalnych zwyczajach. Rozwijanie tego połączenia rzadko zdarza się w szczycie sezonu, ponieważ pracownicy sklepów, barów, kawiarni, restauracji i innych atrakcji turystycznych są bardzo zajęci, a Wy często będziecie przemykać z jednego miejsca do drugiego, aby upewnić się, że lista atrakcji jest kompletna. Kiedy jest mniej ludzi, wszyscy są trochę bardziej zrelaksowani i mają więcej czasu na rozmowę. Zaczynacie się czuć jak minicelebryta w mieście! To urok, którego nie doświadczycie w podczas podróży w szczycie sezonu turystycznego.

Grecka tawerna, Mykonos, Grecja

 

8. Wiele atrakcji jest otwartych

Nie chodzi tylko o to, że atrakcje będą w niższej cenie. Możecie poznać zupełnie nowy zakres zajęć i atrakcji, aby cieszyć się i wziąć udział w nich udział poza sezonem turystycznym. Dzieje się tak dlatego, że – po pierwsze mniej osób oznacza większą szansę na skorzystanie z atrakcji i całego nowego, pięknego doświadczenia, które się pojawia.

Chociaż istnieje wiele korzyści z podróżowania poza sezonem, ważne jest, aby przed dokonaniem rezerwacji sprawdzić, co będzie dostępne w miejscu docelowym. Niektóre miejsca, które obsługują głównie turystów, mają tendencję do zamykania sklepów poza szczytem sezonu turystycznego. Muzea i galerie sztuki mogą też mieć inny harmonogram. Pamiętajcie, aby sprawdzić transport publiczny; nie ma nic gorszego niż dotarcie do miejsca i uświadomienie sobie, że nie ma sposobu, aby wrócić! 

 

9. Nowa strona miasta lub kraju

Kiedy odwiedzacie większość miast i krajów, prawdopodobnie chcecie sprawdzić jego największe atrakcje, to, z czego są znane, wszystkie największe hity. Niezależnie od tego, czy są to piękne plaże, czy niesamowita oferta gastronomiczna. Jeśli jednak odwiedzacie dane miejsce poza sezonem, to prawdopodobnie zobaczycie stronę miasta lub kraju, której nigdy nie mielibyście okazji, gdybyście pojechali w szczycie sezonu.

Szczególnie warte polecenia są słynne w Europie lokalne targi świeżych produktów i kwiatów. Udajcie się na urocze targowiska rolników, aby cieszyć się wiosennymi przysmaków. Skosztujcie chrupiących karczochów i szparagów. Poszukajcie lokalnego miodu lub delektujcie się orzeźwiającym gelato z ułożonymi na wierzchu poziomkami. 

 

10. Festiwale i koncerty 

Czas poza szczytem sezonu turystycznego to także koncerty plenerowe i wystawy sztuki, lokalne festiwale i otwierane dla publiczności często zamykane sekcje zamków. Kilka z najbardziej znanych to:

  • The Great Escape - Brighton 

To prezentacja nowej muzyki, wymieszanej ze znanymi artystami. To wspaniała mieszanka zarówno dla stałych bywalców festiwalu, jak i dla ludzi szukających nowych doznań. Brighton, jedno z najpopularniejszych nadmorskich miast w Wielkiej Brytanii, zostanie dosłownie stolicą muzyki przez 3 dni. Gatunki sięgają od indyjskiej elektroniki po rap, więc z pewnością każdy będzie zadowolony!

  • Feria de Abril, Sewilla

O północy w drugą sobotę po Wielkanocy rozpoczyna się la Feria de Abril, czyli jarmark w Sewilli. Rozpoczyna się alumbrao, czyli uroczystym otwarciem targów, kiedy portado, czyli główne wejście, jest oświetlone. Obchody zajmują duży obszar wzdłuż rzeki Gwadalkiwir i są wypełnione casitas: namiotami wzniesionymi specjalnie na targi, które są sponsorowane przez kluby towarzyskie, firmy i inne organizacje. Chociaż większość z nich jest prywatna, są takie, z których mogą korzystać turyści, na przykład te organizowane przez partie polityczne lub sześciu Fiesta Mayores, które reprezentują sześć dzielnic Sewilli.

Feria de Abril, Sevilla, Hiszpania

 

  • Dzień Króla, Holandia 

Obchody Dnia Króla (Koningsdag), są znane z uczt, wydarzeń publicznych i wszechobecnego koloru pomarańczowego. Chociaż obchody Dnia Króla odbywają się w całym Królestwie, są one najbardziej widowiskowe w Amsterdamie, gdzie rozpoczynają się poprzedniego wieczoru w klubach nocnych miasta i trwają przez cały dzień z ogromnymi koncertami na świeżym powietrzu, wydarzeniami sportowymi, oraz ogólnokrajowym pchlim targ, na którym wielu mieszkańców sprzedaje swoje niepotrzebne skarby.