Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Większość dużych miast w Polsce posiada już własne porty lotnicze. Przeprowadziliśmy ankietę i zebraliśmy opinie klientów FRU.PL, którzy ocenili krajowe lotniska. Zapraszamy do lektury!

Podróże samolotem to nie tylko sama przejażdżka statkiem powietrznym. To również ogół przeżyć związanych z pobytem na lotnisku - a tutaj niebagatelne znaczenie ma jakość obsługi, czystość portu lotniczego, ilość udogodnień czy nawet jego estetyka.

Zadecydowaliśmy o przeprowadzeniu ankiety wśród użytkowników FRU.PL. Chętne osoby odpowiedziały na szereg pytań związanych ze swoim ulubionym lotniskiem w Polsce, a także miały okazję podzielić się wnioskami i spostrzeżeniami w pytaniu otwartym. Zebrane odpowiedzi pozwoliły nam lepiej zrozumieć największe zalety oraz wyzwania, stojące przed portami lotniczymi w naszym kraju. 

Poznajcie wyniki naszego plebiscytu - lotniska uszeregowaliśmy, biorąc pod uwagę ilość oddanych głosów.

 

Lotnisko Chopina w Warszawie

 

Pierwsze miejsce w rankingu, uzyskując 39,3% wszystkich głosów, zajęło popularne i największe w Polsce Lotnisko Chopina. Ten międzynarodowy port lotniczy obsługuje dużą ilość lotów do wielu zakątków świata i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród podróżnych.

Respondenci doceniają przede wszystkim estetykę warszawskiego lotniska oraz wysoki poziom czystości. Średnia obu ocen wynosi odpowiednio 8,4 oraz 8,5 w 10-stopniowej skali, co jest bardzo dobrym wynikiem. Wysoko oceniana jest także uprzejmość obsługi i skomunikowanie lotniska z resztą miasta. Nie jest to zaskoczeniem - w okolice lotniska Chopina można dostać się na wiele różnych sposobów. Nieco niżej użytkownicy oceniają oznakowanie portu lotniczego, lecz średnia ocena 8,1 na pewno nie jest powodem do wstydu.

 

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach

 

Lotnisko w Pyrzowicach (chociaż powszechnie uważa się, że znajduje się ono w Katowicach) jest dobrze znane każdemu, kto marzy o wypoczynku na zachodzie i południu Europy, lub chce poznać klimat Bliskiego Wschodu. Regularne loty do popularnych krajów takich jak Włochy, Grecja, Hiszpania, Egipt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie sprawiają, że mało jest osób, które nie słyszałyby o tym lotnisku.

Potwierdzają to wyniki naszej ankiety, gdzie śląski port lotniczy zajął drugie miejsce, zdobywając 12,5% spośród wszystkich oddanych głosów. Podróżni doceniają estetykę lotniska oraz jego czystość - w obu kategoriach maksymalna ocena została przyznana przez 37,5% osób oceniających ten port lotniczy. 

Niezwykle wysoką średnią ocenę - 8,6 na 10 - przyznano personelowi: jego uprzejmość oraz chęć do pomocy zasługuje na szczególne wyróżnienie. Gratulujemy! Pozytywne emocje budzą także dobre oznakowanie portu lotniczego. Według użytkowników FRU.PL, głównym wyzwaniem dla lotniska pozostaje kwestia połączenia z resztą Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

 

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice

 

Na trzeciej pozycji rankingu FRU.PL znalazło się krakowskie lotnisko im. Jana Pawła II, na które oddano 10,7% wszystkich głosów. Ten popularny port lotniczy obsługuje loty do większości europejskich miast, stając się świetnym punktem wypadowym dla mieszkańców południowej Polski, ale nie tylko. Historia lotniska jest także związana z Karolem Wojtyłą, który w czasie swojego pontyfikatu często odwiedzał to miejsce, stając się w końcu patronem tego portu.

Krakowskie lotnisko cieszy się uznaniem ze względu na estetykę, czystość i uprzejmość personelu, jednakże to bardzo czytelne oznakowanie okazało się największą zaletą Portu Lotniczego im. Jana Pawła II. Klienci FRU.PL wystawili także dosyć wysoką notę w kategorii „skomunikowanie lotniska”, jednakże jest to cecha, która nieco odstaje od pozostałych zalet tego miejsca.

 

Port Lotniczy Warszawa Modlin

 

Trzecie miejsce - ex aequo z lotniskiem w Krakowie - zajął położony w Nowym Dworze Mazowieckim Port Lotniczy Warszawa Modlin. Pomimo swojej stosunkowo krótkiej historii, jeżeli chodzi o loty cywilne, lotnisko to przetrwało już wiele zawirowań i skutecznie obsługuje pasażerów, mogących wybierać spośród wielu połączeń do najważniejszych miast w Polsce i Europie.

Lotnisko pod Warszawą zdobyło szczególnie wysokie noty za czystość oraz za dobre i przejrzyste, czytelne oznakowanie. Dość wysoko oceniono uprzejmość personelu, jednakże sama estetyka portu lotniczego odbiega od reszty topowych lotnisk w Polsce. Podobnie wygląda kwestia transportu: średnia ocena 7,1 na 10 wskazuje, że jest to stojące przed lotniskiem wyzwanie. Być może jest to kwestią samej odległości, a nie braku komunikacji, gdyż dojazd pociągiem i autobusami jest bardzo sprawny - transport z centrum Warszawy na lotnisko zajmuje max. 1 godzinę. 

 

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

 

Stawkę najlepiej ocenianych lotnisk w Polsce zamyka gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, które przoduje pod względem średnich ocen w większości kategorii. Na to trzecie co do ilości odprawianych pasażerów w Polsce lotnisko zagłosowało 9,8% wszystkich ankietowanych, doceniając szczególnie jego wysoką czystość, doskonałe oznakowanie oraz niezwykłą uprzejmość i kulturę osobistą personelu - to prawdziwe powodu do dumy! Całkiem nieźle wygląda też sprawa komunikacji z resztą Trójmiasta, lecz jest to kwestia, nad którą być może warto byłoby popracować w przyszłości.

 

Pozostałe lotniska w Polsce

 

Na pozostałe porty lotnicze oddało głos łącznie 17% użytkowników FRU.PL, którzy zdecydowali się na wypełnienie ankiety. Wśród opinii przeważały te pozytywne - wysoko oceniono czystość i estetykę budynków, jednakże bardzo często zwracano uwagę na skromną, często wręcz symboliczną siatkę połączeń. Użytkownicy tych lotnisk sygnalizowali również, że dostępność komunikacyjna części portów mogłaby zostać poprawiona.

Dwa lotniska w Polsce nie otrzymały żadnych głosów - pierwsze z nich to port lotniczy w Zielonej Górze a drugie… w Radomiu. Mamy nadzieję, że już niedługo sytuacja się odmieni i te inwestycje zaczną obsługiwać pasażerów tak prężnie, jak to zakładano ;) Na poniższym wykresie prezentujemy, jak rozkładały się głosy respondentów.

 

Jak wypadły polskie lotniska?

 

Użytkownicy FRU.PL ocenili polskie lotniska zdecydowanie pozytywnie. Spośród kilkunastu portów lotniczych w kraju wybrali pięć szczególnie popularnych - wybór nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę rozkład ruchu w naszym regionie, a także ilość dostępnych połączeń lotniczych.

Wśród największych wyzwań, z jakimi parają się mniejsze i bardziej oddalone od miast lotniska, znajdują się przede wszystkim problemy z komunikacją, czy też ze skromną siatką połączeń. Wierzymy jednak, że pokonanie tych przeszkód jest jedynie kwestią czasu!

 

 

Metodologia:

 

Ankietę przeprowadzono na przełomie września i października 2021 metodą CAWI. Formularz rozsyłany był pocztą elektroniczną do klientów FRU.PL. Zakładał on możliwość wyboru jednego z piętnastu polskich lotnisk. Następnie prezentowane było 9 pytań zamkniętych, na które ankietowani odpowiadali za pomocą oceny od 1 do 10. Dziesiąte pytanie było pytaniem otwartym, gdzie respondenci mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i sugestiami dotyczącymi wybranego lotniska. Oceny lotnisk w poszczególnych kategoriach obliczono na podstawie średniej arytmetycznej z wartości udzielonych w odpowiedziach.

W ankiecie wzięło udział 112 osób spośród klientów FRU.PL. W ramach podziękowania zostały one wynagrodzone kuponem o wartości 40 PLN do wykorzystania w serwisie. 

Ankieta była plebiscytem i nie miała charakteru reprezentatywnego badania rynku lub opinii publicznej.