Skip to content
Aktualizacja: 29/11/2022

Podziel się na:

Do Wiednia zawsze warto się wybrać, ale szczególnie w okresie Bożego Narodzenia, kiedy wszędzie unosi się zapach ponczu i prażonych migdałów! Ale nie tylko to sprawia, że metropolia nad Dunajem jest idealnym miejscem na świąteczny odpoczynek. Wiedeń jest jednym z najpiękniejszych miejsc świątecznych w Europie, więc jeśli zastanawiacie się nad podróżą w okresie Bożego Narodzenia, to zdecydowanie warto wziąć Wiedeń pod uwagę! Skorzystajcie z naszego przewodnika po tym niezwykłym mieście i spędźcie święta w stolicy Austrii.

Ogólne informacje

Wiedeń to stolica Austrii zajmująca powierzchnię około 414,6 kilometrów kwadratowych, a populacja tego miasta liczy ponad 1,9 mln mieszkańców. Obowiązuje tu waluta Euro, a kraj ten jest od dawna członkiem Unii Europejskiej. Ze względu na umiarkowany i łagodny klimat jest atrakcyjnym celem podróży przez cały rok, zaś średnie temperatury zimą to około 0° Celsjusza.

Ciekawostką jest, że stolica Austrii jest miastem bardzo ekologicznym, a 60% energii elektrycznej wytwarzanej w tym mieście pochodzi z odnawialnych źródeł energii. To również najbardziej przyjazne do życia miasto na świecie w 2022 roku, według indeksu brytyjskiego czasopisma "Economist" i po raz drugi zostało uznane za miasto o najwyższej jakości życia. A według "Innovation Cities Global Index”, Wiedeń jest jednym z najbardziej innowacyjnych miast na świecie tuż po Londynie i San Francisco. Zdecydowanie warto doświadczyć takiej jakości życia podczas wyjazdu na Święta.

Lotnisko Wiednia

Centralne położenie geograficzne lotniska w Wiedniu i jego doskonała oferta usług są idealne dla podróżnych. Port lotniczy oddalony jest o 18 kilometrów i położony na południowy wschód od miasta. Lotnisko w Wiedniu jest dobrze połączone z siecią transportu publicznego i można do niego szybko, wygodnie i niedrogo dojechać pociągiem lub autobusem. Szybki i nieskomplikowany transfer z lotniska oferują ekspresowe pociągi CAT. Kursują one co 30 minut i zabierają podróżnych do centrum miasta w około 16 minut.

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Wiednia, by w tym roku spędzić magiczne święta w stolicy Austrii!Poruszanie się po mieście

W Wiedniu jest 131 linii autobusowych, 28 linii tramwajowych (zwanych w Austrii także "Bim") i 5 linii metra. Bilety należy skasować przed rozpoczęciem podróży (w autobusach i tramwajach w pojazdach, w metrze w odpowiednich — niebieskich — automatach przed wejściem na perony).
"Schwarzkappler", jak w Wiedniu nazywa się kontrolerów biletów, nie sprawdzają tylko w pojazdach, ale także w całym metrze. Dlatego nie należy wyrzucać biletu po jego walidacji, ale mieć go przy sobie aż do wyjścia ze stacji metra. Pociągi metra kursują od około 5 rano do północy. Pomiędzy nimi kursują linie nocne (autobusy). W piątki, soboty i dni poprzedzające święto państwowe metro kursuje co 15 minut także w nocy. Uważajcie, ponieważ w metrze jest zakaz jedzenia (nie dotyczy jednak autobusów i tramwajów). Zabronione jest również picie napojów alkoholowych.
W obrębie strefy podstawowej bilety są ważne również na przejazdy pociągami ÖBB S-Bahn i regionalnymi. Na większości stacji znajdują się windy dla osób na wózkach inwalidzkich lub wózków dziecięcych.

Noclegi

Wiedeń jest podzielony na 19 dzielnic. Odwiedzający prawdopodobnie spędzą większość czasu w Innere Stadt (określanym również jako centrum miasta lub 1. dzielnica), a w tej okolicy i wokół niej jest wiele wspaniałych miejsc na nocleg. Stare miasto Innere Stadt to centrum miasta, otoczone 3,3-kilometrową Ringstrasse (obwodnicą), bulwarem, na którym kiedyś stały stare fortyfikacje miasta. Dziś wzdłuż Ringstrasse kursuje tramwaj, a wsiadanie do niego to świetny sposób na wycieczki. W centralnych dzielnicach Wiednia możecie pozostać blisko niektórych atrakcji, ale także łatwo jest chodzić lub wskoczyć do transportu publicznego, aby dostać się do innych obszarów miasta. Pobyt na obrzeżach Innere Stadt w miejscach takich jak Neubau lub w pobliżu Belwederu zapewni Wam bardziej autentyczne wrażenia, jednocześnie będąc blisko głównych zabytków. Hotele można znaleźć w całym mieście, z największą koncentracją w Innere Stadt, i wszędzie jest niezwykle romantycznie, z brukowanymi uliczkami, wspaniałą architekturą i zaprzęgami konnymi przejeżdżającymi przez miasto.

Na południe od Innere Stadt znajduje się ruchliwa dzielnica Karlsplatz, jeden z głównych węzłów komunikacyjnych miasta, a także mieszanka okazałych starych gmachów z bardziej nowoczesnymi budynkami. Ze stacji metra Karlsplatz jest tylko 5 minut spacerem do Naschmarkt, największego targu w mieście i świetnego miejsca na zakupy i jedzenie. Na wschód od Innere Stadt i po drugiej stronie Kanału Dunajskiego znajdują się rozwijające się Leopoldstadt i Prater, dawniej dzielnica żydowska.

Dalej poza Ringstrasse znajduje się bardziej podmiejska dzielnica wokół Pałacu Schönbrunn. Oprócz samego pałacu, który jest prawdopodobnie najważniejszym zabytkiem Wiednia, będziecie także w pobliżu innych interesujących przystanków, takich jak Klimt Villa, ostatnia pracownia artysty Gustava Klimta i piękny, złoty kościół Steinhof.

Ratusz w Wiedniu, Austria

Kuchnia i restauracje

Z kulinarnych atrakcji warto wymienić prawdziwe wiedeńskie eskalopki cielęce, wiedeński strudel jabłkowy, wiedeński tort Sachera i Kaiserschmarren. Od 2011 roku tradycyjna wiedeńska kultura kawiarniana została nawet wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Historycznym świątecznym posiłkiem w Wiedniu był karp, często smażony w bułce tartej. Z braku mięsa kulinarną atrakcją były ryby, zwłaszcza w tak ważnym okresie posiłków jak Heiligenabend. Niewiele osób je teraz karpia, a ryba już dawno straciła swój urok jako danie świąteczne: pieczony drób i wieprzowina stały się powszechną alternatywą.
Na początku listopada Maronistands zaczynają ponownie otwierać się w całej Austrii. Maroni to słodki kasztan, pieczony w skorupkach i sprzedawany na stoiskach w małych papierowych torebkach za kilka euro. Pieczone maroni są popularną zimową przekąską wśród mieszkańców i gości, więc często można zobaczyć ludzi ustawiających się w kolejce. Na stoiskach sprzedawane są również podgrzane austriackie kandyzowane orzechy, czyli migdały (mandeln), orzechy laskowe (haselnuss) lub orzechy nerkowca (kaschunuss) w kandyzowanej mieszance cukru, wanilii i cynamonu. Maronistands można znaleźć na jarmarkach bożonarodzeniowych i rozsianych po centralnej części miasta.

Wigilia

Boże Narodzenie w Wiedniu to magiczny czas, obchodzony od połowy listopada z tradycyjnymi jarmarkami bożonarodzeniowymi, koncertami adwentowymi, świątecznymi poczęstunkami i serdecznymi prezentami. Ulice są ozdobione migoczącymi światłami, strzeliste choinki zdobią place miejskie i łatwo jest dać ponieść się emocjom związanym z sezonem świątecznym.

Atrakcje w Wiedniu 

  • Jarmarki

Jarmarki świąteczne są niewątpliwie najbardziej symbolicznym elementem wiedeńskich świąt. Jest ich kilkadziesiąt rozsianych po całym mieście, ale największym i najpopularniejszym z nich jest niewątpliwie ten na miejskim Rathausplatz.
Na Rathausparkmarkt przed pięknym budynkiem ratusza, ustawionych jest ponad 150 straganów o tematyce bożonarodzeniowej, na których sprzedaje się jedzenie, ozdoby, rękodzieło, zabawki i wiele innych przedmiotów związanych z Bożym Narodzeniem. Większość z nich jest wykonana ręcznie.
Na rynku znajduje się również karuzela i diabelski młyn, a jego zwieńczeniem jest spektakularna choinka na środku placu. W piątki, soboty i niedziele odbywają się w tym czasie małe konkursy kolęd i chórów. Rynek ten trwa od 12 listopada do 26 grudnia i jest otwarty do godziny 21.30 w dni powszednie i 10.00 w weekendy.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu

  • Lodowisko

Jedną z głównych aktywności świątecznych w Wiedniu jest jazda na łyżwach. W miesiącach zimowych wśród mieszkańców stolicy bardzo popularna jest jazda na łyżwach, a w całym mieście znajdują się lodowiska. Dwa najpopularniejsze znajdują się przy Ratuszu i w Ogrodach Pałacu Wilhelminenberga. Pierwszy z nich zbiega się z jarmarkiem świątecznym na Rathausplatz i jest dodatkiem do jednego z najlepszych pchlich targów w mieście.
Drugi, znajdujący się w ogrodach Pałacu Wilhelminenberga, jest jeszcze bardziej spektakularny. Do dyspozycji jest prawie 3000 metrów kwadratowych lodu rozłożonego na kilku torach odpowiednich dla różnych poziomów zaawansowania, od początkujących do doświadczonych łyżwiarzy. To idealne miejsce na zabawę dla całej rodziny!

  • Hofburg i wiele innych cesarskich wspaniałości

Wspaniały Hofburg znajduje się w samym środku Starego Miasta. Nie można go pominąć podczas żadnej wizyty w Wiedniu. Habsburgowie rządzili stąd imperium przez niewiarygodne siedem wieków. Budynek jest absolutnie imponujący. Z pewnością spodoba się Wam spacer przez Burggarten, obok Palmiarni i Ogrodu Motyli, wzdłuż tylnej części Hofburga. Oczywiście należy również przejść się do budynku parlamentu, zobaczyć ratusz, podziwiać kulisy Opery Państwowej i odwiedzić Karlskirche. Trasa na idealny, zimowy spacer już gotowa!

  • Katedra św. Szczepana

Gotycka katedra została zbudowana już w XII wieku i wciąż jest uważana za wizytówkę Wiednia. Przy okazji jest to zawsze dobry punkt orientacyjny w mieście. Z wieży rozciąga się również wspaniały widok na Wiedeń. Można wjechać windą na Wieżę Północną lub wspiąć się po 343 schodach do Wieży Południowej, by zachwycić się atmosferą tego zabytkowego miasta.

Katedra św. Szczepana, Wiedeń, Austria

  • Księżniczka Sissi w Pałacu Schönbrunn

Pałac Schönbrunn stanowi piękne, imperialne tło dla odbywającego się tam jarmarku świątecznego. Około 80 straganów oferuje wyborny poncz (koniecznie spróbujcie grzanego wina), a także ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, tradycyjne wyroby artystyczne i rzemieślnicze oraz austriackie przysmaki. Poczujcie niezwykłą magię świąt w pięknym Wiedniu!

Pałacu Schönbrunn, Wiedeń, Austria

  • Czas dla siebie i bliskich

Raz na jakiś czas można zatrzymać się i zanurzyć w przytulnej kawiarni, aby przy filiżance herbaty przeczytać dobrą książkę albo przy rozmowie podsumować minione miesiące. Poświęćcie trochę czasu dla siebie przed świętami z rodziną, krewnymi czy przyjaciółmi. Przytulne kawiarnie w mieście i miejsca z otwartymi kominkami, w których można się zrelaksować, czekają, by ukoić stres i życiowy pośpiech. To przecież idealna chwila, aby zwolnić i cieszyć się czasem z bliskimi.

  • Mozart i Strauss

Tam, gdzie niegdyś sam Johann Strauss prowadził swoją orkiestrę jako koncertmistrz, znów można codziennie usłyszeć serce wiedeńskiej muzyki klasycznej. Salonorchester Alt Wien, jeden z najbardziej znanych interpretatorów wiedeńskiej muzyki klasycznej prezentuje wieczory pełne wiedeńskiego uroku z żywiołowymi walcami, polkami, ariami i duetami, a także melodiami operetek i koncertów fortepianowych. Tak spędzony świąteczny czas pozostanie na zawsze we wspomnieniach.