Skip to content

Zima w Parku Narodowym Yellowstone emanuje szczególną magią — głęboko ośnieżone góry i doliny, niewielu zwiedzających i jeszcze lepsze możliwości oglądania dzikich zwierząt niż latem. Opary z gorących źródeł sprawiają, że krajobraz wydaje się bajkowy, wręcz surrealistyczny. Zamarznięte wodospady, żubry wędrujące przez śnieg, jeziora we wszystkich kolorach tęczy pośród lodowego środowiska oferują zwiedzającym wiele bardzo imponujących obrazów. Na wycieczce macie też wiele okazji do aktywności — z rakietami śnieżnymi, na nartach lub ze skuterem śnieżnym. Po pełnej wrażeń wyprawie wracacie do cywilizacji, by odwiedzić stare westernowe miasteczka i przenocować w przytulnych kwaterach lub w spa. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć o tym magicznym miejscu przed rozpoczęciem wyprawy.

Lokalizacja Parku Yellowstone

Yellowstone to ekscytujący park narodowy położony w jednym z najbardziej malowniczych obszarów Wyoming. Najbliższym lotniskiem jest West Yellowstone Airport, które znajduje się tuż przy zachodnim wejściu do parku. Jeśli wolicie polecieć na większe międzynarodowe lotnisko, zarezerwujcie bilety do Bozeman lub Salt Lake City. Z Salt Lake City do parku jest około 4,5 godziny.
Port lotniczy West Yellowstone jest lotniskiem położonym najbliżej Yellowstone. To małe lotnisko znajduje się w West Yellowstone, zaledwie 5 minut jazdy od zachodniego wejścia do parku. To lotnisko działa od maja do połowy października z lotami przylatującymi z międzynarodowego lotniska w Salt Lake.

Wszystko zaczęło się od wyprawy...

Jeszcze przed powstaniem parku narodowego jako takiego, to różne plemiona indiańskie rozbijały tu swoje namioty tipi, polowały i się osiedlały. W 1807 r. amerykański traper John Colter, przypuszczalnie pierwszy biały człowiek, ostatecznie odkrył te tereny i bezskutecznie próbował uczynić je użytecznymi dla swoich rodaków. 64 lata później geologowi Ferdinandowi von Haydenowi udało się zbadać ten górski obszar podczas wyprawy badawczej. Jego imponujące zdjęcia i relacje z doświadczeń wywołały czysty entuzjazm u ówczesnego prezydenta USA Ulyssesa S. Granta.
1 marca 1872 roku nadszedł wreszcie czas: narodził się pierwszy na świecie park narodowy, który dziś jest nie tylko najstarszym, ale i największym w Ameryce Północnej z jego powierzchnią równą prawie 9000 km². Od 1978 roku jest także wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego nazwa pochodzi od znajdującej się tam rzeki Yellowstone.

Gejzery, gorące źródła i błotne kotły

Na początku uwagę podczas wizyty w Parku Narodowym Yellowstone przykuwają głównie porośnięte lasem tereny i otaczające je Góry Skaliste. Ale gdy tylko wyruszycie w podróż odkrywczą, zauważycie słynne źródła geotermalne, gejzery, kolorowe baseny, które oferują spektakularne widoki.

Park wyposażony jest obecnie w liczne drewniane kładki, które umożliwiają zwiedzającym spacer wzdłuż najbardziej spektakularnych atrakcji. Przyczyną tych fascynujących zjawisk przyrodniczych, z których niektóre obejmują sensacyjne gry kolorów, jest aktywna do dziś komora magmowa o głębokości do 120 kilometrów. Ponad 640 000 lat temu gorąca magma wypełniła wielką komorę, aż osiągnęła najwyższą krawędź i skorupa ziemska pękła. Doszło do potężnej eksplozji, komora zapadła się i powstała tzw. kaldera, czyli zagłębienie wulkaniczne w kształcie kotła. Z biegiem czasu ta sama kaldera wypełniła się nową magmą i utworzyła płaski krajobraz, w którym dziś można podziwiać zjawiska przyrodnicze powstałe w rozgrzanych jeszcze podziemiach. Niepowtarzalną barwę tworzą niektóre bakterie, minerały i algi.

Najpopularniejszym gejzerem w parku, a właściwie najpopularniejszym na świecie, jest bez wątpienia tzw. Old Faithful. Gdy wybucha, wąski strumień wody o wysokości do 55 metrów strzela w powietrze, a jednocześnie świeci słońce, pojawia się tu nawet mała tęcza. Widok jest po prostu zachwycający. Ze względu na dużą liczbę turystów, w pobliżu gejzera ponad 100 lat temu wybudowano nawet hotel, który nosi nazwę "Old Faithful Inn”. Zimą wiele zwierząt przychodzi do dolin, a szczególnie często w okolice Old Faithful. Przy odrobinie szczęścia podczas wycieczki na skuterach śnieżnych będzie można zobaczyć żubry, łosie, kozy górskie i orły. I oczywiście będzie można również doświadczyć "erupcji" gejzeru Old Faithful, gdyż odbywa się ona co około 90 minut.
Park Narodowy Yellowstone, Wyoming, USA

Nocleg w zimowym Parku Narodowym Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone jest jednym z największych (i najczęściej odwiedzanych) parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Jednak w tak dużym parku miejsce pobytu może być kluczową decyzją. Na przykład przebywanie we właściwym miejscu w Yellowstone może zaoszczędzić godziny jazdy dziennie. Znajdziecie tam wszystko, od tanich noclegów po bardziej luksusowe pobyty. Jeśli planujecie trzy dni lub mniej, to warto zarezerwować pobyt w Canyon Village. Jeśli odwiedzacie Yellowstone co najmniej cztery dni, to najlepiej podzielić swój czas między dwa noclegi, aby zaoszczędzić czas jazdy.

Cicha, spokojna samotność

Niewiele osób odwiedza Yellowstone zimą, co oznacza, że możecie doświadczyć naturalnego piękna zupełnie sam. Zimą park to nic innego jak kilometry spokojnej samotności na pustkowiu. To idealny zimowy wypad, jeśli chcecie odłączyć się od ludzi, odłączyć laptopa i wyłączyć telefon. A ponieważ do parku można dostać się głównie za pomocą transportu śnieżnego z przewodnikiem, macie możliwość podziwiania kanionów Yellowstone, lasów, dzikiej przyrody i sił hydrotermalnych w znacznie bardziej intymny sposób.

Przytulne loże w Parku Narodowym Yellowstone

Nie ma nic lepszego niż usiąść na kanapie z gorącym napojem (lub whisky), dobrą książką, trzaskającym ogniem i widokiem na ośnieżony krajobraz. Właśnie tego można doświadczyć, odwiedzając Yellowstone zimą. Należy pamiętać, że nie wszystkie lodge są otwarte w miesiącach zimowych. Najlepiej sprawdzić pełną listę noclegów w Yellowstone, aby zobaczyć, co jest dostępne.

Co można robić zimą w Parku Narodowym Yellowstone?

  • Obserwacje zwierząt na wolności

Park Narodowy Yellowstone jest domem dla różnorodnych dzikich zwierząt, nawet w zimie. Mniej zatłoczony park oznacza, że możecie zobaczyć dziką przyrodę, nie będąc otoczonym przez hordy innych turystów. Na tle śnieżnego tła zwierzęta są też o wiele łatwiejsze do zauważenia i bez problemu można je wytropić w śniegu. Możecie oczekiwać, że zobaczycie bizony, łosie, wydry rzeczne, wilki i inne zwierzęta Parku Narodowego Yellowstone. Do tego można zobaczyć żubry w ich zimowych płaszczach. Z ich bród zwisają ogromne śnieżne kule, dzięki czemu wyglądają jeszcze bardziej imponująco.
Na urozmaiconej trasie pójdziecie tropem bizonów, wapitis i ibexów. Przy odrobinie szczęścia można nawet spotkać niedźwiedzie, wilki i łosie podczas podróży przez bezmiar prerii. 
Park Narodowy Yellowstone, Wyoming, USA

  • Historia Indian i Dziki Zachód

Oprócz przyrody nie zaniedbuje się historii. Dowiecie się wiele o Dzikim Zachodzie ze wszystkimi jego bohaterami. Miasto Cody zostało nazwane na cześć swojego założyciela "Buffalo Bill" Cody'ego i jest siedzibą Muzeum Buffalo Billa, które jest warte zobaczenia. W Deadwood legendarne postacie z westernów takie jak Wild Bill Hickok, angażowały się w pojedynki rewolwerowców. Zobaczycie święte góry Indian Sioux, Czarne Wzgórza, a także historyczne forty armii amerykańskiej Laramie i Phil Kearny.

Cody, Park Narodowy Yellowstone, Wyoming, USA

  • Aktywnie zwiedzanie na nartach biegowych

Miejscowi uważają, że najlepszym sposobem na poznanie Yellowstone zimą są narty biegowe. Od narciarstwa biegowego po rakiety śnieżne — w tym regionie jest mnóstwo zimowych atrakcji, które dostarczają adrenaliny.
W pobliżu znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu i kilka firm specjalizujących się w wycieczkach z przewodnikiem, jeśli nie chcecie iść sami (jest to zalecane, chyba że jesteście wyjątkowo doświadczeni z ośnieżonymi wzgórzami).

  • Snowmobiling

W połowie grudnia wiele dróg w parku jest zamkniętych lub niedostępnych dla samochodów. Oznacza to, że odwiedzający mogą wjechać do parku tylko skuterem śnieżnym, ratrakiem, na rakietach śnieżnych lub na nartach biegowych.
West Yellowstone oferuje ogromne połacie terenu dla skuterów śnieżnych poza Parkiem Narodowym Yellowstone na terenie National Forest Service. Jest to raj dla miłośników skuterów śnieżnych, które zabiorą Was na zwiedzanie tego wspaniałego zakątka przyrody. Teren jest odpowiedni dla wszystkich poziomów umiejętności, od początkujących do profesjonalnych podróżników.

  • Fotografie zimowych krajobrazów

Mając tyle natury wokół siebie, Yellowstone w zimie jest idealnym miejscem do ćwiczenia swoich umiejętności w zakresie fotografii śnieżnej. Krajobrazy są pełne kontrastów — od czystego, błękitnego nieba po zaśnieżone pola, parujące gejzery i wełniane zwierzęta. Zdjęcia te można wykonać samodzielnie lub dołączyć do jednego z oferowanych safari fotograficznych z przewodnikiem.

  • Kąpiel w gorącym źródle

To coś dla prawdziwych miłośników adrenaliny. Naturalnie podgrzana woda z gorących źródeł nie zamarza nawet w najmroźniejszą zimę. Dzięki temu możecie się kąpać przez cały rok. Woda jest tak ciepła, że bez względu na to, jak zimno jest na zewnątrz, będziecie czuli się tak komfortowo, że nie będziecie chcieli z niej wyjść. Szukajcie miejsca, gdzie Boiling River spotyka się z Gardner River, około trzech kilometrów na północ od Mammoth. To miejsce jest popularnym kąpieliskiem w miesiącach letnich, ale jest rzadko odwiedzane w miesiącach zimowych — co czyni go jednym z bardziej unikalnych doświadczeń w Yellowstone National Park Winter.

  • Wycieczka skuterami śnieżnymi do Wielkiego Kanionu Yellowstone

Podczas tej wycieczki będziecie podążać za biegiem rzeki Yellowstone i jeziora Yellowstone, podziwiać spektakularny widok na Wielki Kanion i wodospady. Ten zapierający dech w piersiach widok na pokryty śniegiem kanion został uwieczniony przez wielu artystów. Zimą wiele zwierząt przybywa w doliny, a stosunkowo ciepła rzeka Yellowstone jest źródłem kojącego ciepła.
Jaskrawo żółty Snow Coach zabierze Was do Mammoth na dalekiej północy parku, przy granicy stanowej z Montaną. Jest to zapierająca dech w piersiach jazda wzdłuż "Wielkiego Kanionu Yellowstone", obok wodospadów i przez opuszczone doliny. Jeśli nie zobaczycie tego na własne oczy, trudno sobie wyobrazić to piękno.

Wielki Kanion Yellowstone, Wyoming, USA

  • Nocne niebo pełne gwiazd

Yellowstone ożywa nocą — od najsłynniejszych zwierząt w parku, które wychodzą na zabawę, po pełne gwiazd niebo oświetlające okolicę. Aby być świadkiem tego spektaklu, należy dołączyć do jednej z nocnych wycieczek Snowcoach. Wycieczka obok syczących gejzerów i mijanych dzikich zwierząt, z postojami na wyjście i podziwianie pięknego spektaklu natury. Mnóstwo gwiazd, które możecie zaobserwować, zachwyci Was swym niezapomnianym pięknem.