Skip to content
Aktualizacja: 12/12/2022

Podziel się na:

Urlop poza utartymi szlakami oznacza po prostu błogi spokój. Ze spektakularnymi wyspami i sennymi nadmorskimi miejscami bez tłumów, Europa oferuje bogactwo miejsc dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku i odpocząć. Czy to na południu, w miejscach takich jak Chorwacja, Włochy, Grecja, Portugalia i Hiszpania, czy też w Niemczech, Holandii i Skandynawii — prawie wszędzie można spędzić idylliczny pobyt pełen dobrego samopoczucia, pod warunkiem że wie się gdzie najlepiej wyjechać. Przedstawiamy listę 12 wspaniałych i nieznanych miejsc na wakacje zimą!

12 wspaniałych i nieznanych miejsc na wakacje zimą!

1. Hallstatt, Austria

Niektóre miejsca w Europie wyglądają najpiękniej podczas zimy, na przykład urocze małe alpejskie miasteczko Hallstatt. To małe austriackie miasteczko, położone w odosobnieniu nad jeziorem, przyćmiewa pobliskie Alpy, które lśnią białym śniegiem. Ale to, co sprawia, że Hallstatt jest tak wyjątkowe, to połączenie majestatycznego krajobrazu i uroczych alpejskich domów. Spacer po mieście nie zajmuje dużo czasu, ale na pewno zatrzymacie się co kilka kroków, aby podziwiać widok przed sobą. Składa się z małych uliczek, które prowadzą między tradycyjnymi drewnianymi domami, Hallstatt jest wciśnięte między brzegiem jeziora a stromymi zboczami wzgórz. Jeśli czujecie się pełni energii, rozważcie wędrówkę do Hallstatt Skywalk wysoko nad miastem, aby podziwiać jeszcze wspanialsze widoki.

Hallstatt, Austria

Średnia temperatura w miesiącach zimowych wynosi od -3 do 3 stopni.

Aby odwiedzić to piękne miasteczko, najlepiej zdecydować się na lot do położonego w pobliżu Salzburga. Skorzystajcie z oferty lotów na FRU.PL i już dziś zaplanujcie swoją zimową podróż!

2. Wyspa Lošinj, Chorwacja

Chorwacka wyspa Lošinj znajduje się w zatoce Kvarner na północnym Adriatyku i ma wszystko, czego potrzebujecie! Czekają tu na Was imponujące zatoki ze żwirowymi i kamienistymi plażami, obramowane krystalicznie czystą wodą morską, a także bogaty krajobraz naturalny. Gęste lasy rozsiane po całej wyspie są również miejscem rozległych szlaków spacerowych. Lošinj jest również znany jako wyspa zapachów i smaków. Oprócz zielonych lasów sosnowych, na wyspie rosną liczne zioła i rośliny lecznicze, które są wykorzystywane w aromaterapii oraz w kuchniach restauracji do uszlachetniania śródziemnomorskich przysmaków. To mniej znane miejsce w popularnej Chorwacji, które ugości Was spokojną atmosferą.

Średnia temperatura w miesiącach zimowych wynosi 8-12 stopni.

3. Tromsø, Norwegia

Tromsø, jedno z najlepszych miejsc w Europie do oglądania zorzy polarnej, to miasto na dalekiej północy Norwegii. Wybierając to miejsce możecie odwiedzić na przykład Muzeum Polarne, nowoczesną katedrę arktyczną i katedrę w Tromsø, jedyną drewnianą katedrę w Norwegii! Na pewno niezapomnianym przeżyciem będzie możliwość doświadczenia nocy polarnej między 26 listopada a 15 stycznia, podczas której słońce nie wznosi się ponad horyzont. Jeśli przyjedziecie w dowolnym czasie między wrześniem a kwietniem, możecie doświadczyć cudownego spektaklu zorzy polarnej. Tromsø jest jednym z miejsc o największych szansach na zobaczenie tego zjawiska, więc jeśli jest to na Waszej liście marzeń, to z pewnością wyjazd tam będzie dobrą decyzją!

Średnia temperatura w miesiącach zimowych to około -1 do -5 stopni.

4. Wyspa La Palma, Wyspy Kanaryjskie

Nawet jeśli wulkan Cumbre Vieja powoduje od czasu do czasu jakieś niepokoje, La Palma jest raczej spokojną Wyspą Kanaryjską pod względem turystycznym. Szczególnie miłośnicy przyrody odnajdą tu raj, ponieważ wyspa posiada wyjątkową różnorodność roślinności z ponad 2000 gatunków roślin. Ciekawym celem wycieczek jest między innymi Park Narodowy Caldera de Taburiente, który prezentuje bogactwo krajobrazowe wyspy z imponującymi krajobrazami kraterów, głębokimi wąwozami, grzmiącymi wodospadami i bujnymi lasami. Swoją drogą, wakacje na La Palmie można spędzać przez cały rok. Ze względu na swoje położenie u północno-zachodnich wybrzeży Afryki, temperatury są zawsze ciepłe i łagodne, a także idealne do pływania. To może być idealne miejsce na odpoczynek w ciepłym miejscu w grudniu!

Średnia temperatura w miesiącach zimowych od 18 do 23 stopni.

5. Drezno, Niemcy

Drezno, jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech, jest domem dla imponujących barokowych i rokokowych budynków i kościołów, dzięki którym miasto zyskało przydomek „Szkoła klejnotów”. Niektóre zabytki Starego Miasta, które trzeba zobaczyć, to imponujący kompleks pałacowy Zwinger, zamek w Dreźnie, mural Fürstenzug, Taras Brühla i wspaniały Frauenkirche na placu Neumarkt. Striezelmarkt, najstarszy jarmark bożonarodzeniowy na świecie, został po raz pierwszy otwarty w Dreźnie w 1434 roku. Prawie 600 lat później nadal jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Targ jest otwarty od końca listopada do Bożego Narodzenia.

Drezno, Niemcy

Średnia temperatura w miesiącach zimowych to od około -1 do 5 stopni.

6. Półwysep Sinis, Sardynia

Półwysep Sinis w zachodniej części Sardynii to zdecydowanie destynacja, która oferuje spokój i odosobnienie z dala od głównego nurtu turystycznego. Piękny teren o powierzchni około 13 tys. ha jest pełen możliwości. Poznacie tu ładne miasteczka, takie jak San Giovanni di Sinis, które urzekają prowincjonalnym urokiem, lub po prostu odpoczniecie na idyllicznych odcinkach wybrzeża. Malownicze połączenie lagun, obszarów stepowych i rajskich plaż nadaje temu obszarowi uroku. Na półwyspie można też z bliska zobaczyć flamingi. Co roku od około listopada do marca różowe ptaki hibernują na lagunowym jeziorze Stagno di Cabras i tym samym oferują wspaniały motyw fotograficzny.

Średnia temperatura w miesiącach zimowych to około 7-14 stopni.


7. Transylwania, Rumunia

Fakt, że Transylwania jest mniej popularna wśród zagranicznych turystów niż inne europejskie kierunki podróży, może być tylko plusem. Transylwania to wspaniałe miejsce na zimę z pięknymi widokami przyrody, imponującymi zamkami i uroczymi miastami. Spacerujcie po historycznych centrach głównych miast Braszowa i Sybina, odwiedźcie piękny neorenesansowy zamek Peleș, pojedźcie na narty do Poiana Brașov lub Predeal i nie zapomnijcie odwiedzić zamku Bran, znanego również jako zamek Drakuli. Chociaż Bran nie jest tak naprawdę Zamkiem Draculi (a dokładniej Zamkiem Vlada Țepeș), posłużył jako inspiracja dla Draculi Brama Stokera.

Średnia temperatura w miesiącach zimowych to około od -7 do 2 stopni.

8. Półwysep Santa Maria, Azory

Zajmująca powierzchnię nieco ponad 100 km², spokojna i najbardziej wysunięta na południe azorska wyspa Santa Maria oferuje wiele aktywności. Wszyscy podróżnicy szukający spokojnego miejsca na urlop w Europie mają tam gwarancję przyjemnego odpoczynku. Malownicze zatoki zapraszają do słodkiego nicnierobienia, a duża powierzchnia wyspy daje niewyczerpane możliwości miłośnikom aktywności sportowej. Ponadto Azory są generalnie rajem dla nurków — i Santa Maria nie jest tu wyjątkiem. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych miejsc do nurkowania na archipelagu, tutaj można w spokoju podziwiać bogatą podwodną różnorodność. Zapewnijcie sobie zakwaterowanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Doświadczenie pokazuje, że ograniczona liczba miejsc noclegowych na słonecznej wyspie jest szybko rezerwowana, dlatego warto wcześniej zarezerwować swoje upragnione miejsce wakacyjnego zamieszkania.

Średnie temperatura w miesiącach zimowych to około 13-19 stopni.

9. Colmar, Francja

Dzięki uroczym zabytkowym domom Colmar sprawia wrażenie mieszanki francuskiego i niemieckiego miasta. W sezonie zimowym miasto jest pokryte świątecznymi dekoracjami, które czynią je jeszcze bardziej magicznym. Spacerujcie po mieście, aby zobaczyć wyjątkowe domy pokryte bożonarodzeniowymi lampkami i dekoracjami, napijcie się grzanego wina na jarmarkach bożonarodzeniowych, pojedźcie na łyżwy na lodowisku na Place Rapp i spróbujcie tradycyjnych alzackich potraw. Jeśli pozwala na to pogoda, wybierzcie się na krótką przejażdżkę łodzią wzdłuż rzeki La Lauch, aby zobaczyć to malownicze miasteczko z innej perspektywy.

Średnie temperatura w miesiącach zimowych to około od -2 do 4 stopni.

Aby odwiedzić to piękne, lecz mało znane miejsce w Europie najlepiej skorzystać z naszej oferty biletów lotniczych do leżącego nieopodal Strasburga.

10. Gozo, Republika Malty

Wyspa Gozo, należąca do Republiki Malty, jest stałym bywalcem w rankingach najpiękniejszych wysp Europy, ale wciąż uważana jest za ciekawostkę dla podróżników szukających wyspiarskiego raju bez wielu turystów. Wyspa, na którą można dostać się z Malty promem w ciągu 30 minut, z pewnością wie, jak oczarować skalistymi zatokami, wymarzonymi plażami (takimi jak czerwono-złota plaża Ramla l'Hamra), lazurowymi lagunami, świątyniami XXL (starszymi niż piramidy w Egipcie) i ładnymi nadmorskimi miasteczkami.

Gozo, Malta

Średnia temperatura w miesiącach zimowych to około 15-20 stopni.

11. Perast, Czarnogóra

Na północ od Kotoru, jednego z najpiękniejszych miast w Europie, leży mała nadmorska wioska o nazwie Perast. Między XV, a XVIII wiekiem Perast był strategicznym portem między Imperium Osmańskim a Republiką Wenecką. Obecnie, z populacją 274 osób i tylko jedną główną ulicą trudno sobie wyobrazić, że to małe miasteczko było kiedyś na skrzyżowaniu tych potężnych imperiów. Z łącznie 16 kościołami, Perast ma prawdopodobnie najwięcej kościołów na mieszkańca na świecie. Najbardziej majestatyczny z nich to kościół św. Mikołaja, arcydzieło baroku, którego początki sięgają XVII wieku. Miasto jest również otoczone malowniczymi górami, które czuwają nad zatoką poniżej. Przy tak wielu krajobrazach i uroku nic dziwnego, że Perast jest jednym z najbardziej niedocenianych miast do odwiedzenia w Europie.

Perast, Czarnogóra

Średnia temperatura w miesiącach zimowych wacha się od 8 do 12 stopni.

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Czarnogóry, aby zobaczyć piękne miasteczko Perast.

12. Tallinn, Estonia

Z sezonem śnieżnym, który często zaczyna się pod koniec października i kończy w kwietniu, Tallinn jest wspaniałym miastem do odwiedzenia, jeśli lubicie śnieg. Pamiętajcie, aby spakować ciepłe ubrania i buty, aby zwiedzać to urocze, pokryte śniegiem miasto na piechotę i odkrywać wiele jego klejnotów i tajemnic. Cieszcie się widokiem na dachy Tallinna z Kohtuotsa, kupujcie lokalne produkty na targu Balti Jaam, pojedźcie na łyżwy na ruchomym lodowisku w pobliżu kościoła św. Mikołaja i sprawdźcie jarmarki bożonarodzeniowe. Aby uciec przed zimnem, zjedzcie obfity posiłek w tradycyjnej estońskiej restauracji i odwiedźcie piękną katedrę Aleksandra Newskiego.

Średnia temperatura w miesiącach zimowych to około -15 do -5 stopni.