Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Londyn jest jednym z tych miast, które nieustannie się zmieniają, a nowe i ekscytujące rzeczy pojawiają się prawie każdego dnia! To miasto jest także pełne historii, niesamowitych zabytków i atrakcji związanych ze znaną na całym świecie rodziną Królewską. Nie łatwo jest się odnaleźć w tak wielkiej i różnorodnej miejskiej dżungli. Właśnie dlatego dzielimy się z Wami poradami i wskazówkami na weekendowy wyjazd do Londynu.

Nikt nie ma wątpliwości, że Londyn jest ogromnym miastem! Jeśli planujecie spędzić tylko kilka dni w mieście, postarajcie się zaplanować wcześniej, które atrakcje Londynu chcecie koniecznie zwiedzić. To właśnie w ich okolicy najlepiej będzie zarezerwować nocleg. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu (a także pieniędzy!) na podróżowanie po mieście.

Kolejną wskazówką na weekend w Londynie jest to, aby nie wypożyczać samochodu. Zamiast tego, najłatwiej poruszać się po mieście za pomocą transportu publicznego. Londyn jest świetnie skomunikowany, a kiedy zrozumiecie jak ten system działa, to będzie naprawdę łatwy w użyciu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy planujecie wyjechać na kilka dni na wieś. Wtedy warto rozważyć wynajęcie samochodu, ale tylko na te dni, gdy będziecie poza Londynem.

Zdecydujcie się na Oyster Card, która jest bezpłatna (z niewielkim zwrotnym depozytem w wysokości 5 funtów). Kartę Oyster można kupić na dowolnej londyńskiej stacji metra, a także w London Overground w dowolnym automacie biletowym. Podróżni mogą również kupić kartę na dowolnej stacji kolejowej. Po zakupie można ją doładować ją w większości kiosków.
Użyjcie Oyster Card przy przejściu przez bramki, a suma za dany przejazd będzie automatycznie odliczana. W przypadku korzystania z opcji „pay as you go” obowiązuje dzienny limit taryf - po osiągnięciu pewnego pułapu nie będziecie już płacić w strefach, w których podróżujecie. To porada na wyjazd do Londynu, który pomoże Wam zaoszczędzić dużo pieniędzy!

Londyn, pomimo swojej wielkości, jest bardzo przyjazny dla spacerowiczów. Choć centralna część miasta może wydawać się zagmatwana na mapie, to tak naprawdę wcale nie jest taka duża! Spacerowanie to nie tylko świetny sposób na zwiedzenie różnych części Londynu, ale to także jedyny sposób, aby naprawdę uchwycić jego prawdziwą i unikalną atmosferę. Dzięki temu możemy zobaczyć tajemnicze zakątki, dziwne budynki, sztukę uliczną i lokalne, mniej znane atrakcje.

Dlatego też obuwie, które weźmiecie ze sobą na wyjazd powinno być wygodne i, jeśli to możliwe, wodoodporne. Pogoda jest bardzo zmienna i często piękne słońce i wielką ulewę dzielą wyłącznie minuty.

Najbardziej znane muzea takie jak: Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum), Muzeum Nauki (Science Museum), Muzeum Brytyjskie (The British Museum), Narodowa Galeria (National Gallery) i Tate Modern, a także wiele innych tego typu miejsc jest darmowych. Spędźcie dzień, wędrując po muzeach, podziwiając historyczne artefakty i ciesząc się bogatym dziedzictwem, jakie to miasto ma do zaoferowania. Skorzystajcie z tej wskazówki, aby Wasz wyjazd do Londynu był pełen atrakcji!

Tanie loty do Londynu - FRU.PL

 

Inne atrakcje są najczęściej niestety płatne, więc London Pass to dobra wskazówka, aby zobaczyć wiele najbardziej znanych londyńskich zabytków bez wydawania fortuny. Chociaż sam karnet jest dość drogi (75 funtów dla dorosłych i 55 funtów dla dzieci za bilet jednodniowy), to warto, jeśli macie w planach intensywne zwiedzanie.

Chociaż tłumy turystów w dni powszednie nie są aż takie duże, to niektóre z najbardziej znanych atrakcji cieszą się niesłabnącą popularnością. Rezerwacja z dużym wyprzedzeniem może pomóc w uniknięciu kolejek, które mogą trwać nawet do trzech godzin! Może to nie tylko pomóc zaoszczędzić czas, ale może również zaoszczędzić sporo pieniędzy. Często bilety kupowane z wyprzedzeniem są dużo tańsze. To dobra rada dla osób, które chcą wiele zobaczyć podczas podróży do Londynu.

Jeśli chcecie wybrać się na najlepsze koncerty czy musicale na West End to udajcie się prosto do oficjalnego TKTS Booth w centrum Leicester Square. TKTS sprzedaje wszystkie niesprzedane wcześniej bilety na występy w danym dniu, które są zwykle objęte dużymi rabatami. Dzięki temu będziecie mieli okazję zobaczyć sztukę w najlepszym wydaniu w promocyjnej cenie.

Dobrą wskazówką przed wyjazdem do Londynu jest to, aby nigdy nie ufać prognozom pogody.
Kiedy zapowiadają, że przez cały weekend będzie ciepło i słonecznie, to i tak przygotujcie się na deszcz i zimno. Jednym z przedmiotów, które możecie śmiało zabrać ze sobą, jest szalik, ponieważ jest wyjątkowo uniwersalny. Gdy jest słonecznie, można go użyć, aby chronić się przed słońcem, a gdy jest zimno, zapewni ciepło. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest kurtka puchowa - jest lekka, wystarczająco ciepła i można ją schować w najmniejszą torebkę. Także mały i poręczny parasol jest koniecznością!

Większość restauracji i barów w Londynie dolicza opłatę za obsługę w wysokości 12,5% do końcowego rachunku, szczególnie w luksusowych lub turystycznych obszarach. Chociaż ta opłata jest opcjonalna, oczekuje się, że zostanie zapłacona. Zamawiając jedzenie z restauracji lub napoje w barach, zawsze weźcie pod uwagę dodatkowe 12,5% dodatkowej opłaty, aby uniknąć niepotrzebnego zakłopotania.

Jedzenie w turystycznych miejscach często jest nie tylko drogie, ale również po prostu mniej smaczne. Aby poczuć się jak miejscowy i poznać prawdziwą atmosferę Londynu udajcie się na tak zwane markety - czyli miejsca, w których znajdują się małe stoiska z jedzeniem, czy też knajpki przyciągają prawdziwych londyńczyków. Borough Market (w pobliżu London Bridge), Camden Lock Market, Leather Lane Market, Real Food Market (Southbank) i Brick Lane Market to miejsca, które trzeba odwiedzić, by spróbować zarówno tradycyjnych brytyjskich potraw, jak i różności z całego świata. Zapamiętajcie tę wskazówkę podczas wyjazdu do Londynu, a zjecie naprawdę dobrze.

W słoneczny dzień londyńczycy uwielbiają wycieczki do parku. Udaj się do Marks & Spencer lub Pret, aby zaopatrzyć się w kanapki i napoje, a następnie znajdź miejsce w jednym z wielu londyńskich parków. (Opisywaliśmy je w tym artykule: tutaj). To świetna wskazówka na wyjazd do Londynu! Nie tylko odpoczniecie na chwilę od zgiełku miasta, ale także zjecie posiłek w pięknym miejscu.