Skip to content
Aktualizacja: 05/10/2023

Podziel się na:

Azory, archipelag skryty na środku Atlantyku, to miejsce pełne niezwykłych krajobrazów, egzotycznych gatunków roślin i zwierząt oraz bogatej historii. Jednak to właśnie w późnej jesieni, gdy wiele innych miejsc na świecie tonie w szarości i chłodzie, Azory odkrywają swoje prawdziwe piękno. To okres, w którym raj dla miłośników przyrody staje się jeszcze bardziej zachwycający.

Zapraszamy na podróż po Azorach w okresie późnej jesieni, aby odkryć, dlaczego ten archipelag jest miejscem tak wyjątkowym dla wszystkich, którzy kochają naturę. Poznamy nie tylko malownicze krajobrazy, ale także bogactwo flory i fauny, które czynią Azory prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Przeanalizujemy również, jakie atrakcje i aktywności czekają na turystów, którzy odwiedzają te wyspy w sezonie jesiennym. Czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce na ucieczkę od codziennej rutyny i zanurzenie się w pięknie przyrody? Zapraszamy do odkrycia magicznej późnej jesieni na Azorach!

Archipelag Azorów

Archipelag Azorów to raj dla miłośników przyrody i wspaniałe miejsce do odkrywania niezwykłych turystycznych szlaków. Późna jesień na Azorach to czas, gdy przyroda zachwyca kolorami, a temperatura pozostaje umiarkowana. To idealny moment na odkrywanie tutejszych pięknych szlaków turystycznych, a radość ze spektakularnych widoków, jakie te wyspy mają do zaoferowania, towarzyszyć Wam będzie nawet po powrocie do domu!

 • Szlak wokół jeziora Sete Cidades (São Miguel)

To jedno z najbardziej znanych miejsc na Azorach. Spacer wokół jeziora Sete Cidades pozwoli Wam podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy, w tym zieloną i niebieską lagunę. To idealne miejsce na relaksujący spacer.

Szlak wokół jeziora Sete Cidades (São Miguel), Azory

 • Szlak wulkanu Pico (wyspa Pico)

Ten szlak prowadzi na najwyższy punkt w Portugalii, szczyt wulkanu Pico. To trudniejsza trasa, ale nagrodą są niesamowite widoki. Późną jesienią temperatura na szczytach jest umiarkowana, co ułatwia wspinaczkę.
Szlak wulkanu Pico (wyspa Pico), Azory

 • Szlak wokół jeziora Furnas (São Miguel)

To miejsce jest znane z gorących źródeł i gejzerów. Spacer wokół jeziora Furnas zachwyci Was fascynującymi formacjami geotermalnymi. Skorzystajcie również z możliwości degustacji potraw gotowanych z wykorzystaniem właśnie zachwycającej energii.

 • Szlak Caldeira do Santo Cristo (São Jorge)

Ten szlak prowadzi przez urokliwą dolinę ze słynnymi naturalnymi basenami. To miejsce jest doskonałe do relaksu i kąpieli w słonych wodach. Z pewnością zregenerujecie tu siły i odetchniecie od trosk dnia codziennego.

Parki i przyroda

Azory, archipelag ukryty na środku Atlantyku, to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Wśród jego najcenniejszych klejnotów znajdują się parki narodowe, które zachwycają odwiedzających różnorodnością krajobrazów i niezwykłymi ekosystemami.

 • Park Furnas

Park Furnas na wyspie São Miguel na Azorach zachwyca swoim wyjątkowym urokiem i ciekawymi zjawiskami przyrodniczymi. To magiczne miejsce, gdzie przyroda i działalność wulkaniczna splatają się w fascynujący sposób. Tu możecie doświadczyć gorących źródeł i gejzerów, które wyrzucają wodę i błoto na powierzchnię, tworząc malownicze widowiska. Te naturalne zjawiska są dowodem na aktywność wulkaniczną Azorów, a do tego zapierają dech w piersiach.

Park Furnas, Sao Miguel, Azory

Jezioro Furnas, znane jako "Laguna das Furnas", to kolejny klejnot tego miejsca. To jezioro otoczone jest bujną roślinnością i wulkanicznymi krajobrazami. Wrzące błoto i gorące źródła wokół jeziora dodają mu niezwykłego uroku.

Cozido das Furnas to kulinarne doświadczenie, którego musicie skosztować. To tradycyjne danie gotowane w gorących źródłach Parku Furnas. Mięso, warzywa i przyprawy są umieszczane w ziemi, gdzie gotują się w temperaturze geotermalnej, nadając potrawie wyjątkowy smak.

 • Park Narodowy Gorreana

Park Narodowy Gorreana to miejsce, które późną jesienią zachwyca swoim urokiem i bogatą historią. Jest to także siedziba najstarszej plantacji herbaty w Europie, co sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce. Kiedy jesień przychodzi do Parku Narodowego Gorreana, krajobrazy nabierają magicznego uroku. Tereny wokół plantacji herbaty są pokryte soczystą zielenią, a delikatne liście herbaty nadają otoczeniu spokojny i piękny wygląd.

Na plantacji Gorreana możecie zgłębić fascynujący proces produkcji herbaty. To idealne miejsce, aby dowiedzieć się, jak herbata jest zbierana, suszona i przetwarzana. Niezwykłe muzeum herbaty dostarcza fascynujących informacji na ten temat. Natomiast sklep z herbatą na plantacji to doskonałe miejsce, aby spróbować różnych smaków herbaty Gorreana i zakupić ulubione rodzaje jako pamiątki.

Jaskinie wulkaniczne

Archipelag Azorów jest z pewnością rajem dla miłośników jaskiń, ich liczba na Azorach wynosi ponad 200, co stanowi bogactwo dla entuzjastów speleologii. Późna jesień może być doskonałym okresem na ich zwiedzanie, gdyż tłumy turystów są mniejsze, a temperatura na wyspach nadal jest umiarkowana. Oto kilka jaskiń, które warto wpisać w plan pobytu na Azorach późną jesienią!

 • Algar do Carvão (Terceira)

To jedna z najbardziej znanych jaskiń na Azorach. Można tu zobaczyć imponujące stalaktyty i stalagmity oraz fascynujące formacje wulkaniczne. Jest dostępna dla zwiedzających i prowadzi przez nią specjalna trasa.

 • Gruta das Torres (Pico)

W Gruta das Torres można podziwiać niezwykłe formacje skalne, w tym stalaktyty i stalagmity, które tworzą się przez tysiące lat. Te naturalne dzieła sztuki geologicznej zachwycają swoją różnorodnością i kształtem. Ta jaskinia jest jedną z najdłuższych na Azorach, co czyni ją imponującym miejscem do eksploracji. Wnętrze jaskini jest długie i labiryntowe, co tworzy fascynujący klimat podziemnej przygody.

Gruta das Torres (Pico), Azory

 • Furna do Enxofre (Graciosa)

Główną atrakcją Furna do Enxofre jest ogromne jezioro siarkowe. Jezioro to powstało w wyniku aktywności wulkanicznej i jest jednym z największych tego typu jezior na świecie. Woda w jeziorze jest nasycona siarkowodorem i ma charakterystyczny zapach siarki.

 • Gruta das Torres (São Miguel)

Gruta das Torres powstała w wyniku działalności wulkanicznej i jest przykładem unikalnych formacji skalnych. Można tu zobaczyć różnego rodzaju stalaktyty, stalagmity oraz inne skomplikowane formy wulkaniczne. Jaskinia jest stosunkowo duża i wciąga w głąb ziemi na kilkadziesiąt metrów. Jej kształt i rozmiar tworzą fascynujący labirynt pod ziemią.

 • Algar do Carvão (Terceira)

Algar do Carvão to jaskinia wulkaniczna, która powstała w wyniku aktywności wulkanicznej. To dosłownie podróż do wnętrza wulkanu, co samo w sobie stanowi niezwykłą przygodę. Wnętrze jaskini jest bogate w imponujące stalaktyty i stalagmity, które tworzą fantastyczne formacje skalne. Te naturalne dzieła sztuki geologicznej zachwycają zwiedzających. W głębi jaskini znajduje się podziemne jezioro wulkaniczne, co dodaje jej niepowtarzalnego charakteru. Woda w jeziorze jest krystalicznie czysta i tworzy niesamowity efekt odbicia formacji skalnych.

Piękno miast na Azorach

Późna jesień na Azorach to magiczny czas, kiedy miasta tego archipelagu prezentują swoje uroki w niezwykły sposób. To okres, w którym przyroda jest pełna kolorów, a miasta zachęcają do odkrywania ich malowniczych zakątków.

 • Ponta Delgada

W Ponta Delgada stolicy Azorów, kolorowe budynki przyciągają uwagę, tworząc niepowtarzalny charakter miasta. Spacerując po uliczkach, można podziwiać architekturę i klimat tego miejsca. Restauracje oferują smaki azorskiej kuchni, a kawiarnie zachęcają do odpoczynku przy filiżance regionalnej herbaty.

Ponta Delgada, Sao Miguel, Azory

 • Angra do Heroísmo

Angra do Heroísmo na Terceirze to urokliwe miasto, którego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jesienią kolorowe fasady budynków i kamienne uliczki wydają się jeszcze bardziej urocze. Festiwale i wydarzenia kulturalne ożywiają miasto, przyciągając zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów.

 • Horta na Faial

Horta na Faial to miejsce, które przyciąga żeglarzy z całego świata. Kawiarnie i bary przy nabrzeżu są pokryte kolorowymi rysunkami i wiadomościami pozostawianymi przez marynarzy. Widoki na przybywające żaglowce uczestniczące w regatach transatlantyckich są niezapomnianym przeżyciem.

 • Santa Cruz das Flores

Santa Cruz das Flores na wyspie Flores jest miejscem, gdzie jesienią kwitną kolorowe domy i ogrody pełne kwiatów. Malownicze łąki i wzgórza stanowią cudowny kontrast dla przyrody, a Parque de Ilhéus z małymi wysepkami jest miejscem o wyjątkowej urodzie.

 • Velas na São Jorge

Velas na São Jorge słynie z lokalnych serów, które można spróbować w sezonie jesiennej degustacji. Muzeum Wyspy São Jorge pozwala zgłębić historię i kulturę regionu.

Obserwacja wielorybów

Późna jesień na Azorach jest wyjątkowym okresem dla miłośników przyrody, szczególnie tych, którzy pragną obserwować wieloryby. Archipelag Azorów jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do tego celu, a późna jesień to szczególnie atrakcyjne miesiące.

Każdego roku w tym okresie, wieloryby migrują w okolice Azorów w poszukiwaniu pożywienia. Wody otaczające te wyspy są pełne życia, co przyciąga różne gatunki wielorybów, w tym płetwonogie i kaszaloty. To spektakularne stworzenia, które można podziwiać w ich naturalnym środowisku.

Obserwacja wielorybów na Azorach to wyjątkowe doświadczenie. Można wybrać się na specjalne wycieczki z przewodnikami, którzy posiadają wiedzę na temat zachowań wielorybów i wiedzą, gdzie najlepiej je znaleźć. Warto również dodać, że Azory dbają o ochronę tych zwierząt i stosują zrównoważone praktyki obserwacji, aby minimalizować wpływ na ich środowisko. Podczas takiej wycieczki można podziwiać popisy wielorybów, ich ogony wznoszące się nad powierzchnię wody, a także charakterystyczne dźwięki, jakie wydają. To prawdziwa uczta dla miłośników przyrody i fotografów.

Późna jesień na Azorach oferuje wyjątkową okazję do zanurzenia się w fascynującym świecie morskich ssaków i cieszenia się niesamowitymi widokami. To doświadczenie, które pozostawi niezapomniane wspomnienia i szacunek dla przyrody i jej mieszkańców.

Lotnisko na Azorach

Lotnisko na Azorach, oficjalnie znane jako Azores João Paulo II Airport (Aeroporto de Ponta Delgada - João Paulo II), jest głównym lotniskiem archipelagu Azorów, położonym na wyspie São Miguel, która jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą w tym archipelagu.

Lotnisko João Paulo II znajduje się niedaleko stolicy archipelagu, miasta Ponta Delgada, co sprawia, że jest to główne wejście do Azorów dla wielu turystów. Lotnisko jest strategicznie położone na południowym wybrzeżu São Miguel. Obsługuje zarówno loty krajowe, łączące Azory z innymi portami na kontynentalnej Portugalii, jak i międzynarodowe połączenia z różnych krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Lotnisko jest stosunkowo niewielkie, ale oferuje podstawowe udogodnienia dla podróżnych, takie jak punkty obsługi klienta, wypożyczalnie samochodów, kawiarnie, sklepy wolnocłowe i biura przewoźników lotniczych.

Z lotniska do centrum Ponta Delgada oraz innych miejscowości na São Miguel można dojechać taksówką lub korzystając z usług transportu publicznego. Na lotnisku znajdują się również wypożyczalnie samochodów, co jest popularnym wyborem wśród turystów, ponieważ umożliwia swobodne zwiedzanie wyspy.

✈️ Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych na Azory, by odwiedzić ten raj dla miłośników przyrody jesienią!