Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Dyskusję dotyczące faktu, czy to Gniezno, czy Poznań był pierwszą stolicą Polski, nie milkną. Nie podlega jednak wątpliwości, że jest to jedno z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych miast w kraju. Poznań to także miasto studenckie z około 130 tysiącami studentów i trzecią co do wielkości uczelnią w Polsce, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Odbywa się tam także wiele festiwali, a ilość muzeów i atrakcji zapewni wszystkim podróżującym zimą do Poznania niezapomniany weekend!

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Poznania, aby odwiedzić ten ciekawy region Polski charakteryzujący się swoim dialektem! Aby Wasza podróż przebiegła sprawnie sprawdźcie nasz przewodnik po lotnisku Poznań Ławica

 

Poznajcie Poznań i 8 najciekawszych atrakcji, które oferuje to miasto!

 

Stary Rynek i Ratusz

Pomimo że wiele budynków na Starym Rynku uległo zniszczeniu podczas wojny, aktualnie zachwycają one swoją kolorystyką oraz zdobieniami. Były to miejsca handlu, a na niektórych z nich można dostrzec znaki symbolizujące dawną profesję mieszkających w nim osób. 

Najważniejszym i najstarszym budynkiem znajdującym się na Starym Runku jest Ratusz. Nie pełni już funkcji urzędowych, a w jego wnętrzach znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznań. To właśnie w zegarze tego budynku znajdują się koziołki, które są symbolem miasta. Legenda mówi, że pewnego razu kucharz spalił pieczonego jelenia na bankiet z udziałem poznańskiego generała i innych dygnitarzy. Kucharz złapał dwie kozy, chcąc je ugotować, ale one uciekły i zaczęły uderzać się w głowy na środku rynku. 

To tylko jedna z wersji na wytłumaczenie obecności koziołków. Skądkolwiek się wzięły, zegar z koziołkami otwiera się codziennie, o godzinie dwunastej w południe. Jeśli komuś nie uda się zdążyć na godzinę 12, wewnątrz Ratusza na parterze można zobaczyć zabytkowy mechanizm koziołków.

Warto zwrócić uwagę także na znajdujący się przed Ratuszem pręgierz, na którym w dawnych czasach wymierzano kary za różne przewinienia! Były to kary nie tylko chłosty, ale też na przykład obcinania uszu. Ten niezwykły historyczny artefakt, przyprawia o ciarki. 

Koziołki w Poznaniu

 

Rogalowe Muzeum Poznania 

Będąc w Poznaniu, na pewno nie można odmówić sobie wizyty w Rogalowym Muzeum Poznania. To właśnie tam można poznać tajniki największego poznańskiego skarbu kulinarnego, jakim jest rogal świętomarciński. Rogal powstaje z ciasta półfrancuskiego i nadzienia z białego maku oraz bakalii. Jest to najsłynniejszy polski wypiek, który jest chroniony certyfikatem pozwalającym wypiekać go wedle ścisłych wskazań tylko w Wielkopolsce. Tradycja wiąże się z odpustem na 11 listopada w parafii Św. Marcina. Szacuje się, że tego dnia poznaniacy i licznie zjeżdżający się goście zjadają aż 250 ton rogali, czyli około 1,25 mln sztuk!

Muzeum znajduje się w zabytkowej kamienicy dokładnie naprzeciwko Ratusza. Wnętrze kamienicy ozdobione jest oryginalnym renesansowo-gotyckim wystrojem sprzed pięciuset lat! W zimowym okresie organizowane są warsztaty artystyczno-edukacyjne „Widokówka z Poznania” dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. To ciekawa atrakcja dla dzieci, które będą miały możliwość wykonania swojej własnej pocztówki z koziołkami!

Tradycyjny rogal świętomarciński

 

Piwny Poznań

Czy wiedzieliście, że na przełomie XIX i XX wieku wypijano w Poznaniu aż 109 litrów piwa na głowę rocznie! To dlatego tak duża część historii miasta jest związana z tym trunkiem. W szczególności polecamy odwiedzić trzy miejsca:

  • Fabrykę Lecha

Wizyta rozpoczyna się w sali fermentacyjnej z gigantycznymi miedzianymi kadziami i odurzającym zapachem palonego jęczmienia i chmielu. Podczas wizyty można dowiedzieć się także, jak wyglądają linie rozlewnicze, w których co godzinę napełnia się do 60 000 butelek i 10 000 puszek.

  • Stary Browar

Mieszczący się w dawnym browarze Stary Browar to wyjątkowe centrum handlowe i przestrzeń artystyczna w sercu Poznania. Znajduje się tu m.in. ponad 200 sklepów, kilkanaście restauracji i kawiarni, centrum wystawiennicze i koncertowe, galerie, hotel, a także klub muzyczny. Dawniej znajdował się tam browar, więc jeśli natomiast ktoś nie lubi piwa, a jest zainteresowany historią, warto zapisać się na zwiedzanie z przewodnikiem i lepiej zapoznać się z przestrzenią Starego Browaru, jego historią, zakresem działam oraz ideą. 

  • Setka Pub 

W Centrum Miasta, pod kamienicą przy ul. Św. Marcina 8 znajduje się przypominający labirynt lokal serwujący ponad 400 marek piwa z Polski i ze świata. W surowych, ceglastych murach odbywają się premiery, wystawy, a także koncerty i wystawy zdjęć. 

Stary Browar w Poznaniu

 

Stadion POZNAŃ i Ligawa przy Bułgarskiej

Każdy fan piłki nożnej na pewno zechce odwiedzić Stadion POZNAŃ, który był areną Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Stadion może zmieścić aż 43 tysięcy kibiców i słynie ze świetnej atmosfery. To właśnie w tym miejscu miały koncert takie gwiazdy światowej muzyki jak Sting, Iron Maiden, Alicia Keys, Andrea Bocelli. Stadion można zwiedzać od poniedziałku do soboty. Będąc tam, koniecznie zwróćcie uwagę na telebimy — każdy z nich o powierzchni 116 metrów kwadratowych. To dwa największe telebimy w Polsce! Jeśli chcecie wziąć udział w prawdziwych sportowych przeżyciach, to polecamy zakup biletu na mecz Lecha Poznań. Szczególnie polecamy Strefę Silver, gdzie można spotkać byłych graczy Kolejorza, a piwo lane jest bez limitu!

W okresie zimowym otwarte jest również zadaszone, sezonowe lodowisko w sąsiedztwie stadionu, zwane Ligawą przy Bułgarskiej czynne codziennie do 6 marca 2022 roku. Do dyspozycji łyżwiarzy udostępniona jest wypożyczalnia sprzętu, a także automaty z ciepłymi napojami i przekąskami. 

 

Zamek Cesarki w Poznaniu 

Zamek Cesarski w Poznaniu ma wiele do opowiedzenia! Został zbudowany w 1910 roku dla niemieckiego cesarza Wilhelma II, zanim został przejęty przez Polskę w 1918 roku i ponownie odebrany Polakom w 1939 roku podczas inwazji nazistowskich Niemiec, kiedy stał się rezydencją Adolfa Hitlera. Po wojnie kontrolę nad nim przejął miejski uniwersytet, a od 1962 roku jest prężnym ośrodkiem kulturalnym. Budynek z zewnątrz wygląda skromnie — przysadzisty, prosty i surowy, z pojedynczą wieżą. Jednakże to miejsce jest lustrem historii całego XX wieku. Nie tylko wojny, masakry i dyktatury – także niepodległości, kultury, sztuki, nauki i dialog między narodami. 

Dzisiaj w zamku swoją siedzibę ma Teatr Animacji, Centrum Kultury Zamek oraz Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Wstęp do nowoczesnej części obiektu jest bezpłatny, natomiast aby odwiedzić sale historyczne położone w zachodnim skrzydle, należy wykupić bilet. Istnieje także możliwość wypożyczenia audioprzewodnika, który to oprowadzi Was po najważniejszych zabytkach i zakamarkach Zamku. Pamiętajcie bowiem, że w momencie zakończenia budowy zamku znajdowało się w nim aż 585 pomieszczeń!

Zamek Cesarki w Poznaniu 

 

Ostrów Tumski i Brama Poznania

Mówi się, że dawna wyspa Ostrów Tumski jest najbardziej urokliwą częścią Poznania. To nie tylko kolebka miasta, ale całego narodu. Centralną część wyspy zajmuje Katedra Poznańska i inne budowle sakralne. Ostrów Tumski jest częścią dawnej dzielnicy miasta Nowe Miasto, chociaż w rzeczywistości jest to najstarsza część miasta, w której władcy ówczesnego Państwa Polskiego mieli już w X wieku swój Pałac. 

Będąc w tej okolicy miasta, gorąco polecamy odwiedzić Bramę Poznania. Muzeum prowadzi zwiedzających przez historię Poznania poprzez szereg eksponatów. Pierwsza sala opisuje wczesne polskie osady. Każda sala ilustruje inną epokę historyczną, z efektami dźwiękowymi i świetlnymi oraz interaktywnymi wyświetlaczami. Sala Woda poświęcona jest przybyciu chrześcijaństwa do Polski, a Sala Złota obejmuje okres od renesansu do XIX wieku. Kolejna sala, Sala Witraży, pochodzi z XX wieku i przenosi zwiedzających przez czasy II wojny światowej i socjalizmu. Warta uwagi jest atrakcja, w której ekran odczytuje Wasze wymiary, a potem można ubrać swój własny awatar serią strojów z epoki! 

To świetna okazja, żeby poznać Poznań i zobaczyć co oferuje to miasto!

Ostrów Tumski i Katedra Poznańska, Poznań

 

Malta 

W 1178 roku książę Mieszko zaprosił do regionu przedstawicieli joannitów, którzy wybudowali kościół św. Jana Jerozolimskiego — obecnie uważany za najstarsze murowane miejsce kultu w kraju. Do 1530 r. zachodnioeuropejski oddział Rycerzy osiedlił się na Malcie i tak ich zakon został przemianowany na Rycerzy Maltańskich. Stąd właśnie wzięła się nazwa tego obszaru — Malta.

Przez kilkaset lat Malta pozostawała w dużej mierze niezauważona, aż dopiero w XIX wieku zaczęła zdobywać wśród miejscowych popularność. Jednakże to dopiero naziści zmienili Maltę na taką, którą znamy dzisiaj. Zadecydowali, aby zbudować tamę na rzece i przekształcić ją w jezioro. Komuniści przejęli ich pracę i dokończyli w 1952 roku ich plany. 

Dzisiaj Malta w zimie to centrum narciarstwa i snowboardu. Znajdują się tam dwa sztucznie naśnieżane stoki narciarskie obsługiwane wyciągiem talerzykowym i krzesełkowym oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Stoki pokryte są syntetyczną wyściółką, co zapewnia możliwość zjazdów niezależnie od kaprysów pogody. Zmarzniętych po zjazdach zachęcamy do skorzystania z gastronomicznej oferty Malta Ski. Goście mogą wybierać spośród kilku całorocznych i sezonowych barów, kawiarni i ogródków piwnych. Pięknie położone nad jeziorem lub wysoko na trasie narciarskiej lokale, kuszą miłą obsługą i dobrą jakością jedzenia. 

 

Termy Maltańskie 

Termy Maltańskie to jeden z najnowocześniejszych i największych krytych kompleksów wodnych w Polsce.  Położony jest nad wspomnianym wcześniej Jeziorem Maltańskim w samym sercu Poznania. Na obszarze około 6 ha znajduje się 18 basenów o łącznej powierzchni aż 500m2! W skład kompleksu wchodzi Aqua Park, Świat Saun oraz baseny sportowe z widownią na 4000 miejsc. Znajdziecie tam moc atrakcji dla wszystkich fanów wodnych atrakcji. Są tam zjeżdżalnie, dzikie rzeki i basen z falami, a także jacuzzi i plaże z leżakami. Sportowcy mogą cieszyć się 10-metrową skocznią, a także pełnowymiarowym basenem olimpijskim. 

Dla tych szukających relaksu i ucieczki od zimowej aury polecamy wizytę w Świecie Saun. To właśnie tam znajduje się kilkanaście saun z koloroterapią, grota śnieżna, tężnia solna, a także łóżka wodne. W obiekcie znajduje się także ekskluzywne SPA 1306. W Spa można cieszyć się specjalnymi ceremoniami, takimi jak Rasoul, Hammam czy Ayurveda, które pomogą zapomnieć o codzienności i mrozie, zapewniając relaks i wyciszenie.