Skip to content
Aktualizacja: 05/09/2023

Podziel się na:

Jesień w Pradze jest magicznym czasem, kiedy miasto otula się ciepłymi odcieniami liści i staje się areną dla unikalnych doznań dla każdego podróżnika. Urok tej pory roku odkrywa przed mieszkańcami i turystami zupełnie nową stronę czeskiej stolicy. Po okresie letniego zgiełku, kiedy tłumy turystów wypełniają zabytkowe uliczki, późna jesień wprowadza spokój i nostalgiczny nastrój. To doskonały moment, aby zanurzyć się w historii, kulturze i pięknie Pragi.

Zapraszamy Was na wędrówkę przez późnojesienne atrakcje Pragi! Rozpoczniemy naszą podróż od malowniczych ogrodów i parków, gdzie liście szeleszczą pod stopami, a atmosfera sprzyja refleksji. Następnie zabierzemy Was na spacer po zabytkowych uliczkach, które stają się prawdziwymi enklawami spokoju. Nie zapomnimy także o wyjątkowej ofercie kulturalnej, którą Praga oferuje również jesienią – od koncertów po wystawy sztuki. Późna jesień to także czas kulinarnych odkryć! Sprawdźcie, gdzie warto się wybrać, aby odkryć późnojesienne uroki Pragi!

Lotnisko w Pradze

Lotnisko w Pradze, oficjalnie znane jako "Václav Havel Airport Prague" (Port lotniczy im. Václava Havla w Pradze), to główny międzynarodowy port lotniczy obsługujący stolicę Czech oraz jeden z największych i najważniejszych lotnisk w Europie Środkowej. Lotnisko nosi imię Václava Havla, byłego prezydenta Czech i znanej postaci opozycji w czasach komunizmu. Lotnisko znajduje się około 20 kilometrów na zachód od centrum Pragi, co sprawia, że jest stosunkowo blisko miasta.

Lotnisko składa się z dwóch terminali pasażerskich: Terminalu Północnego (Sever) i Terminalu Południowego (Jižní). Oba terminale są nowoczesne i dobrze wyposażone, oferując liczne udogodnienia dla podróżnych. Lotnisko oferuje szeroki wybór sklepów, restauracji, kawiarni, salonów VIP, kantorów wymiany walut, a także wynajmu samochodów.

Lotnisko jest dobrze skomunikowane z miastem. Oto trzy główne sposoby, jak dojechać z lotniska do miasta:

 • Autobusy: Lotnisko obsługiwane jest przez wiele linii autobusowych, które łączą je z różnymi częściami miasta. Najszybszym i najbardziej popularnym autobusem jest linia 119, która kursuje między lotniskiem a stacją metra "Nádraží Veleslavín" (linia A). Z tej stacji możecie kontynuować podróż metrem do centrum miasta.
 • Kolej podziemna (metro): Lotnisko nie posiada bezpośredniego połączenia metrem, ale można dojechać do centrum miasta łącząc transport publiczny. Po dojeździe autobusem linii 119 do stacji "Nádraží Veleslavín", możecie przejść na stację metra tej samej nazwy (linia A) i kontynuować podróż metrem do głównych stacji w centrum miasta, takich jak "Můstek", "Muzeum" czy “Staroměstská".
 • Taksówki i transport prywatny: Na lotnisku dostępne są taksówki oraz usługi transportu prywatnego, takie jak Uber. Warto jednak upewnić się, że korzystacie z renomowanych firm lub oficjalnych usług, aby uniknąć problemów związanych z oszustwami lub nieuczciwymi cenami.

Nie możecie doczekać się podróży do Pragi? Skorzystajcie z naszej oferty biletów lotniczych do magicznej stolicy Czech!

 

Miejsca, do których warto się wybrać, by poznać późnojesienne uroki Pragi

 • Zamek Praski

Zamek Praski, zlokalizowany na wzgórzu Hradczany, to nie tylko zamek w tradycyjnym sensie tego słowa - to prawdziwy kompleks budowli, pałaców, kościołów i ogrodów. To miejsce, gdzie przez wieki kształtowała się historia Czech, a obecnie stanowi symbol narodowej tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Jesienią, gdy tłumy turystów stają się mniejsze, można zyskać dostęp do tej przepięknej przestrzeni w sposób bardziej intymny.

 • Zamek Hradczany

W skład kompleksu zamkowego wchodzi wiele budowli, z których jednym z najważniejszych jest Zamek Hradczany. To miejsce, gdzie rezydowali królowie Czech, cesarze oraz prezydenci, co czyni je istotnym miejscem w historii kraju. Jesienią, kiedy tłumy turystów zmniejszają się, można w spokoju zwiedzić sale zamkowe, w których zgromadzono kolekcje sztuki, mebli i innych cennych eksponatów.

 • Panoramiczne widoki na miasto

Wzgórze Hradczany oferuje wspaniałe panoramiczne widoki na Pragę. Jesienią, gdy powietrze jest przejrzyste, widoki te nabierają dodatkowego piękna. Możesz podziwiać dachy kolorowych budynków, kręte uliczki, mosty oraz katedralne wieże, które wyłaniają się spod drzew i liści. To doskonałe miejsce do robienia zdjęć oraz kontemplowania piękna miasta z niezwykłej perspektywy.

Odwiedzając Zamek Praski i Hradczany późną jesienią, doświadczycie wyjątkowej atmosfery, która łączy w sobie historię, architekturę i przyrodę. Mniejsze tłumy turystów pozwalają na spokojne zwiedzanie i pełne zanurzenie się w magicznym otoczeniu tego wyjątkowego kompleksu.

Praga, Czechy

 • Most Karola

Most Karola to jedna z najbardziej ikonicznych atrakcji Pragi. Znany z imponującego wzornictwa i niezwykłej historii, ten XIV-wieczny most nabiera jeszcze większego uroku późną jesienią, kiedy opadające liście nadają mu wyjątkowego charakteru. Spacer po Moście Karola późną jesienią to wyjątkowe przeżycie, które łączy historię z naturą i oferuje niezapomniane wrażenia dla każdego podróżnika. To chwila, w której można poczuć, że czas się zatrzymał, a piękno otoczenia przenika wewnętrzną harmonią.

 • Romantyczny spacer po moście

Spacer po Moście Karola jesienią jest niczym podróż w czasie do epoki romantyzmu. Opadające liście spadają na chodnik i wodę, tworząc magiczny nastrój. Nostalgiczny widok mostu w otoczeniu naturalnych barw sprawia, że moment ten staje się inspirującym doświadczeniem dla miłośników historii, sztuki i piękna przyrody.

Most Karola, Praga, Czechy

 • Panoramiczne widoki na Wełtawę

Most Karola oferuje wspaniałe widoki na rzekę Wełtawę oraz inne znaczące zabytki Pragi. Spacerując po moście, możesz podziwiać przepływającą rzekę, malownicze domy i dzwonnice katedralne w oddali. Późną jesienią, gdy liście pokrywają brzegi rzeki, widoki te nabierają nowej głębi i klimatu.

 • Liście w parkach i ogrodach

W otoczeniu zamku znajdują się piękne ogrody i parki, które późną jesienią przemieniają się w kolorowy dywan liści. Spacerując przez te tereny, można cieszyć się złotymi, pomarańczowymi i czerwonymi odcieniami liści, które tworzą niepowtarzalny krajobraz. Przechadzając się po tych terenach, można poczuć spokój i bliskość z naturą, jednocześnie mając w zasięgu ręki historię i kulturę miasta.

 • Fotograficzna uczta: Kadr pełen magii

Dla miłośników fotografii późna jesień na Moście Karola jest prawdziwą ucztą. Złociste liście, kamienna architektura i widok mostu z różnych perspektyw tworzą idealne warunki do uchwycenia wyjątkowych kadrów. To również doskonały czas na sfotografowanie wschodu lub zachodu słońca, kiedy delikatne światło podkreśla piękno mostu i jego otoczenia.

 • Ogród Královská Zahrada

Ogród Královská Zahrada, czyli Królewski Ogród, to prawdziwy raj spokoju w samym sercu Pragi. To malownicze miejsce pełne urokliwych zakątków, w których kolorowe drzewa i rośliny tworzą niesamowitą harmonię. Późną jesienią, kiedy liście przybierają złote i czerwone barwy, ogród nabiera jeszcze większego uroku, tworząc atmosferę, którą warto doświadczyć.

 • Spacer wśród natury

Ogród Královská Zahrada to miejsce, gdzie można oderwać się od miejskiego zgiełku i w pełni zanurzyć się w otoczeniu przyrody. Późna jesień nadaje temu miejscu magicznego nastroju, a spacerując po ścieżkach wśród kolorowych liści, można poczuć się jak w bajce. Dźwięk szeleszczących liści pod stopami oraz zapach nawiewający z ogrodu tworzą atmosferę relaksu i kontemplacji.

 • Oaza ciszy i refleksji

Królewski Ogród oferuje odosobnione zakątki, gdzie można usiąść i zanurzyć się w książce. Stare rzeźby, fontanny i geometryczne układy roślin dodają temu miejscu wyjątkowego charakteru. Jesienią, kiedy ogród jest mniej zatłoczony, można znaleźć swoją własną oazę spokoju i cieszyć się chwilą oderwania od codziennego zgiełku. Ogród Královská Zahrada inspirował wielu artystów przez wieki, a jego piękno często znajdowało odbicie w różnych dziełach sztuki. W późnej jesieni, kiedy drzewa przybierają wyjątkowe barwy, znajdowanie inspiracji w tym miejscu staje się jeszcze łatwiejsze.

Praga, Czechy

 • Teatr Czerniakowski (Černínský palác)

Teatr Czerniakowski, znajdujący się w Černínský palác (Pałac Czerniakowskiego), to ważny ośrodek kulturalny w Pradze. W historycznych wnętrzach tego pałacu, które są już samym w sobie arcydziełem architektury, odkrywasz bogatą ofertę artystyczną, która pozwala na głębsze zrozumienie duszy i kultury Pragi.

 • Wariacje artystyczne

Teatr Czerniakowski oferuje różnorodne wydarzenia artystyczne, które ukazują szerokie spektrum kreatywności i wyrazu kulturowego. Możecie w nim obejrzeć zarówno spektakle teatralne, jak i koncerty muzyczne, czy to z zakresu muzyki klasycznej, jazzu czy współczesnej. Bez względu na preferencje, to miejsce zapewnia pełne zanurzenie w sztuce i emocjonalne doświadczenia.

 • Złamanie bariery językowej

Teatr jest często językiem uniwersalnym, który nie zna granic językowych. Jeśli nie mówicie po czesku, wybierając się do Teatru Czerniakowskiego nadal możecie czerpać radość z artystycznego doświadczenia. Balety, opery, koncerty - to wszystko przekracza granice języka i pozwala na komunikację poprzez emocje i dźwięki. Odwiedzając Teatr Czerniakowski, staniecie się częścią długiej tradycji kulturowej miasta i doświadczasz sztuki jako mostu między przeszłością a teraźniejszością.

 • Kawiarnie i restauracje

Praga w późnej jesieni to czas, kiedy uliczki i place zachęcają do spędzenia czasu w przytulnych kawiarniach i restauracjach, gdzie można delektować się ciepłymi napojami i sezonowymi smakami. To doskonała pora roku, aby odkryć kulinarną różnorodność miasta, gdzie tradycyjna czeska kuchnia splata się z międzynarodowymi wpływami. Późna jesień dodaje uroku, tworząc niezapomniane doznania kulinarne.

Czeskie piwa, Praga, Czechy

 • Kawiarnie

Późna jesień w Pradze zachęca do zatrzymania się w kawiarniach, by odpocząć od spacerów i cieszyć się aromatycznym ciepłym napojem. Wnętrza kawiarni często emanują przytulnością, a przy oknach można obserwować zmieniający się krajobraz miasta.

 • Restauracje

Praskie restauracje przygotowują wyjątkowe sezonowe dania, które wykorzystują bogactwo późnej jesieni. Kuchnia czeska często serwuje tradycyjne dania oparte na sezonowych składnikach, takie jak dynie, grzyby i korzenie warzyw. W Pradze znajdziesz wiele restauracji oferujących autentyczną czeską kuchnię. W późnej jesieni, potrawy takie jak gulasz, smażona kaczka, tradycyjne knedle i kapusta czerwona nabierają wyjątkowego smaku. Warto spróbować tych dań, aby poznać bogactwo smaków i historii czeskiej kuchni.

 • Piwa

Nie można mówić o kulinarnych doznaniach w Pradze bez wspomnienia o piwie. Czechy są znanym producentem piwa o długiej tradycji, a Praga oferuje wiele miejsc, gdzie można degustować to wyjątkowe napój. Późna jesień to doskonały czas na spróbowanie różnorodnych piw, które są nieodłącznym elementem kultury czeskiej. W restauracjach i pubach można skosztować różnych odmian piwa, od lekkich lagerów po bardziej wyraziste piwa ciemne czy górnej fermentacji.