Przebywanie w samolocie niestety nie pozostawia wielu opcji w kwestii jedzenia lub picia. Mimo to utrzymywanie nawodnienia i zaspokojenie głodu podczas lotu jest niezbędne i może znacząco podnieść komfort Waszej podróży. Jak spakować zdrowe przekąski do samolotu w torbie podręcznej? Co wziąć ze sobą do picia i jakie napoje warto kupić podczas lotu?
Jako specjaliści od podróży przychodzimy z pomocą i odpowiedzią na te pytania! Przeczytajcie poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, o czym musicie pamiętać jeśli chodzi o przekąski i picie na pokładzie samolotu!
Jeśli nie macie jeszcze swoich wymarzonych biletów lotniczych to nic straconego! Skorzystajcie z naszego przewodnika po sezonach turystycznych, w którym doradzamy, kiedy najlepiej dokonać zakupu biletów – tutaj.
Najlepsze rady dotyczące jedzenia na pokładzie samolotu
Spakowanie odpowiedniej przekąski na dłuższe loty jest bardzo ważnym czynnikiem. Warto wybrać coś, co będzie trzymać głód w ryzach, ale nie wypełni tak bardzo, że zaryzykujecie mdłości, jeśli będą w turbulencje lub poczujecie się nieprzyjemnie wzdęci, gdy dolecicie na miejsce.
Co więc warto ze sobą wziąć i o czym warto pamiętać?
Przygotujcie zestawy przekąsek
Jedną z najlepszych rad jest przygotowanie sobie pudełek z różnorodnymi przekąskami. To pozwoli Wam stworzyć ciekawe kombinacje smaków i sprawi, że nie będziecie znudzeni zapakowanym wcześniej jedzeniem. Weźcie kilka plasterków sera, warzywa pokroje w słupki, krakersy, precelki i oliwki, a stworzycie pyszny zestaw. Pamiętajcie, aby żywność była zapakowana w oryginalne opakowania.
Zróbcie pyszne, domowe kanapki
Kiedy lot trwa dłużej niż kilka godzin, warto przygotować sobie coś bardziej wartościowego, aby nie zgłodnieć. Ręcznie robiona kanapka zapewnia komfortowy smak domu, który nasyci się niemal tak samo jak posiłek. Bezglutenowe pieczywo z pestkami świetnie nadaje się na długie loty, ponieważ syci i jest naładowane białkiem, błonnikiem, zdrowymi tłuszczami i składnikami odżywczymi. Spróbujcie stworzyć zestawy, które lubicie, a które dostarczają dużo wartości odżywczych.
Rozważcie spakowanie orzechów
Ponieważ orzechy są pełne białka, zaspokajają głód na dłużej niż inne opcje. Są też łatwe w przechowywaniu, nie psują się, a nawet jak ulegną lekkiemu zgnieceniu, to nie stracą na atrakcyjności. Zabierzcie ze sobą orzechy nerkowca, migdały, orzechy laskowe, czy nawet ziarna słonecznika. Będą one świetną i zdrową przekąską.
Kupcie małe, pakowane słodycze
Wrzućcie do bagażu podręcznego kilka indywidualnie zapakowanych słodyczy, takich jak małe torebki M&M’s lub miniaturowe batoniki czekoladowe. Pozwolą Wam one szybko zaspokoić apetyt na słodycze, a nie sprawią, że będziecie mieć mdłości. Jeśli zawierają czekoladę, to upewnijcie się, że nie zostawicie ich w nasłonecznionym miejscu, żeby nie ubrudziły całego bagażu.
Jakie jeszcze triki na pakowanie podręcznego bagażu warto znać? Przeczytajcie nasz poprzedni artykuł – Co musisz zabrać na tanie loty z ograniczonym bagażem?
Spakujcie batony białkowe
Batony białkowe to prosta przekąska, którą można wrzucić do bagażu podręcznego. Batoniki białkowe lub energetyczne mogą pomóc Wam nie podjadać między posiłkami bez zbyt wielu kalorii i niezdrowych składników. Wybierając batony proteinowe, szukajcie takich, które mają niską glikemię i niską zawartość cukru. Dostępne są one w wielu smakach, wielkościach i rodzajach. Przeczytajcie dobrze skład, aby przypadkiem nie trafić na uczulające Was składniki.
Weźcie ze sobą zdrowe, suszone owoce
Upewnijcie się, że pakujecie owoce, które są łatwe do zjedzenia i nie powodują bałaganu, takie jak jabłka, banany czy winogrona. Niektóre suszone owoce to łatwa, zdrowa przekąska do samolotu. Suszone plastry mango, chipsy z jabłek, rodzynki mogą pomóc zaspokoić głód i ochotę na słodycze i sprawić, że będziecie zadowoleni ze smacznej przekąski.
Tak smaczne przekąski mogą zostać zjedzone już podczas oczekiwania na lot! Aby dobrze wyliczyć potrzebną porcję na Waszą podróż, musicie oszacować czas oczekiwania. O tym, ile trwa odprawa na lotnisku, pisaliśmy w artykule – Ile zajmuje odprawa na lotnisku?
Beef jerky
Kilka plasterków suszonego mięsa to świetne źródło białka. Są naprawdę lekkie, nie psują się i dobrze radzą sobie w długiej podróży! Cieszą się one coraz większą popularnością na rynku i występują w kilku smakach, mięsach i wielkościach. Pozwolą Wam szybko zaspokoić głód i nie zajmują dużo miejsca w bagażu.
Ważne wskazówki dotyczące jedzenia na pokładzie:
- Miejcie przy sobie chusteczki dezynfekujące! Dobrze przetrzyjcie tackę, ponieważ nie jest ona czyszczona codziennie. Pamiętajcie, że na tych stolikach mogą znajdować się resztki czyjegoś jedzenia, ślina, lub inne substancje, które mogą dostać się do Waszego jedzenia. Lepiej tego uniknąć dezynfekując tackę.
- spakujcie wszystkie przekąski w jedną dużą torbę strunową, abyście mogli ją łatwo wyciągnąć w trakcie kontroli bezpieczeństwa. To dobre rozwiązanie również dlatego, że ochroni Wasz bagaż, jeśli coś pęknie lub się rozleje.
- zapakujcie sobie serwetki lub nawilżane chusteczki. Ciężko będzie Wam szukać serwetek lub wstawać do toalety, aby wyczyścić dłonie. Zawsze jest dobrze mieć przy sobie rezerwową chusteczkę lub serwetkę.
- jeśli podczas Waszego lotu podawany jest posiłek, dowiedzcie się, która z opcji zawiera więcej sosu. Gulasze, a także dania płynne, takie jak zupa, to najlepsze opcje, gdy jesteście w samolocie, ponieważ są wypełnione bogatymi i pikantnymi smakami, które rekompensują ubogi smak innych potraw. Wybierajcie również dania, które zawierają pomidory, grzyby lub parmezan, składniki, które sprawią, że jedzenie będzie smaczniejsze, bez potrzeby dodawania zbyt dużej ilości soli. Z drugiej strony unikajcie makaronów, ryżu lub smażonych potraw, ponieważ nie zachowują jednolitej konsystencji po podgrzaniu w locie.
- w samolocie nasza zdolność do odczuwania smaku soli spada o 30 procent, a zdolność do odczuwania słodkiego smaku jest o 20 procent mniejsza niż na ziemi. Więc następnym razem, gdy wejdziecie na pokład samolotu, miejcie ze sobą trochę soli i pieprzu, aby dodać smaku i zrekompensować to, co zostało utracone z powodu różnicy wysokości.
Najlepsze rady dotyczące picia na pokładzie samolotu
Nawodnienie jest niezwykle ważnym aspektem podczas podróży. Pozostaje jednak pytanie, na które napoje najlepiej się zdecydować. Przedstawiamy Wam kilka najważniejszych zagadnień dotyczących picia na pokładzie samolotu, o których musicie pamiętać. Pamiętajcie jednak, że wszelkie napoje zabierane na pokład samolotu powinny zostać zakupione w strefie bezcłowej. Wszelkie płyny powyżej 100 ml, zostaną usunięte podczas kontroli bezpieczeństwa.
Jeśli możecie, wybierzcie najzwyklejszą i najzdrowszą wodę
Woda jest nie tylko łatwa do nalewania, ale jest naprawdę dobra dla zdrowia. Powietrze w kabinie jest suche, więc dużo łatwiej jest się odwodnić. Odwodnienie sprawi, że podróżni będą bardziej narażeni na chorobę lokomocyjną, zmianę strefy czasowej i bóle głowy. Woda może pomóc w leczeniu tych skutków, zanim pojawią się objawy. Przyjmuje się, aby podczas lotu wypijać około 250 mililitrów (nieco ponad 1 szklankę) wody na godzinę! Oprócz tego, że nawadnia, woda jest również preferowanym napojem podawanym przez personel samolotu. Nawet jeśli się rozleje, to szybko wysycha, nie lepi się i nie plami.
Uważajcie na wodę z kranu podczas lotu. Wyniki przeprowadzonego w 2018 roku badania zalecały pasażerom unikanie picia wody z kranu w samolotach, ponieważ zbiorniki na wodę, w których znajduje się płyn, nie są czyszczone zbyt często. Podczas gdy większość linii lotniczych oferuje wodę butelkowaną do picia, kawa i herbata są zwykle przygotowywane z wody z kranu, więc warto również unikać parzonych napojów.
Ponieważ przez kontrolę bezpieczeństwa nie przejdziecie mając ze sobą powyżej 100 ml płynu, to warto wziąć ze sobą pustą butelkę. Inaczej wydacie sporo, kupując drogie butelki wody po drugiej stronie bramek. Mając przy sobie dużą, ekologiczną butelkę, zapewnicie sobie nawodnienie, zamiast czekać, aż steward napełni Wasz mały kubek podczas lotu. Ponadto, wody w punktach do napełniania butelek są zazwyczaj lepszej jakości.
Rozważcie ciekawe opcje na lotnisku
Zamiast czekać na wejście na pokład, aby się napić, zazwyczaj można znaleźć wiele orzeźwiających opcji, które można zabrać ze sobą z terminalu lotniska. Woda kokosowa jest dobrą opcją na zdrowe nawodnienia, podobnie jak niesłodzona butelkowana herbata mrożona. Sprawdźcie, bo może będziecie mieli okazję spróbowania pysznych i zdrowych lokalnych napojów, które ciężko będzie otrzymać w innym miejscu na świecie!
Ograniczcie spożycie alkoholu
Dobrym pomysłem jest ograniczenie alkoholu do jednej porcji, ponieważ jest to środek moczopędny, który przyspieszy proces odwodnienia. Ponadto spadek ciśnienia podczas lotu może również wzmocnić negatywne skutki alkoholu. Mówi się, że jeden drink w samolocie, ma takie efekty jak dwa drinki na ziemi. Chociaż może wydawać się to dobrą opcją na lekkie rozluźnienie, szczególnie jeśli boicie się latać, to w ogólnym rozrachunku, może to pogorszyć Wasze samopoczucie.
Prosecco, szampan i inne odmiany wina musującego, podawane są w małych buteleczkach jako porcja. Zawartość alkoholu jest niższa niż w wielu innych opcjach, więc prawdopodobnie wypijecie go szybciej, co oznacza, że w trakcie lotu wydacie więcej pieniędzy. Co więcej, smaki są przytępione w powietrzu, więc nie ma sensu płacić za jakość premium, jeśli nie będziecie w stanie tego w pełni docenić.
Jakie są różnice pomiędzy klasami samolotu? Czy otrzymacie inne napoje podróżując klasą biznesową? Wszystkie te informacje znajdziecie w naszym artykule – Czym różni się klasa biznesowa od ekonomicznej?
Ograniczcie spożycie kofeiny
Chociaż kofeina jest łagodnym środkiem moczopędnym, jedna lub dwie porcje prawdopodobnie nie spowodują znaczącego odwodnienia u zdrowych ludzi. Trzymajcie się kawy bezkofeinowej lub herbat ziołowych, jeśli planujecie wypić więcej niż filiżankę lub dwie. Takie rozwiązanie pozwoli Wam zniwelować skutki negatywnych aspektów picia kawy.
Unikajcie napojów gazowanych
Napój gazowany w locie może nasilać wzrost gazów jelitowych, które zwykle zwiększają się do 30% z powodu spadku ciśnienia barometrycznego. Może to powodować wzdęcia i nudności. Ponadto te produkty są mocno słodzone, więc w konsekwencji sprawią, że będzie Wam jeszcze bardziej chciało się pić. Zwłaszcza podczas lotu długodystansowego zwiększenie spożycia cukru może prowadzić do bólów głowy, nudności, a co za tym idzie, trudniejszego dostosowania się do lokalnej różnicy czasu po wylądowaniu w miejscu docelowym Waszej podróży.