Skip to content

Maroko może wydawać się egzotycznym i onieśmielającym miejscem dla tych, którzy jeszcze nie podróżowali poza Europę. Rzeczywiście, różnice kulturowe są znaczne, a kolorowe i tętniące życiem miasta w Maroku nie pozostawią Was obojętnymi. Jeśli planując kolejną wprawę, chcecie odkryć coś nowego, innego, pragniecie wspaniałych doświadczeń z podróży, to znaleźliście idealne miejsce.  

Mówiąc Maroko, mamy na myśli urokliwe miasta, wspaniałą architekturę, targi pełne przypraw i orientalnych przedmiotów, ale także pustynię, góry czy plaże. Innymi słowy, każdy podróżnik znajdzie coś dla siebie. 

 

Oto co warto odwiedzić w Maroku, w zależności od stylu podróży! 

 

Jeśli chcecie odkryć nową kulturę… 

Marrakesz 

Większość turystów po raz pierwszy doświadcza Maroka właśnie podczas wycieczki po Marrakeszu. Wy też możecie to zrobić, jeśli chcecie poznać specyficzną kulturę arabską i berberyjską, poczuć typową atmosferę zatłoczonych rynków, zgubić się w labiryncie uliczek z wszelkiego rodzaju ręcznie robionymi produktami i mieszkańcami, którzy nie wahają się podejść i rozpocząć rozmowy.  

Dżemaa-el-Fna to główny plac, odwiedzany zarówno przez podróżników, jak i mieszkańców. Znajduję się w najstarszej części starego miasta, czyli Medynie, w której dzieją się najważniejsze spektakle obrazujące Maroko. Tutaj znajdziecie wszystko, z czego słynie ten orientalny świat: od przypraw i świeżych herbat po kolorowe skórzane torby i buty, od dywanów i obrazów po tradycyjną zastawę stołową oraz ulicznych zaklinaczy wężów, stoiska ze świeżo wyciskanymi sokami i lokalnymi przysmakami.  

Dżemaa-el-Fna, Marakesz

A jeśli chcecie podziwiać arabską architekturę, tak charakterystyczną i kolorową, zatraćcie się istnym labiryncie uliczek i podziwiajcie dziedzińce pałaców, my polecamy odwiedzić: Pałac Bahia, Dar el BachaLa Mamounia, będący obecnie luksusowym hotelem.  

Nie wyjeżdżajcie z Marrakeszu bez wizyty w Jardin Majorelle, wyjątkowym ogrodzie ciemnoniebieską willą należącą kiedyś do Yves Saint-Laurent – jest to idealne miejsce na kilka zdjęć na Instagram i odpoczynek od zgiełku miasta. 

Rabat 

Stolica Maroka jest znacznie mniej popularna od osławionego Marrakeszu, pozostaje jednak równie interesującym celem podróży i ma wiele do zaoferowania. 

Rozpocznijcie zwiedzanie bezpośrednio od serca miasta, jego najstarszej części. Znajdziecie tam tradycyjne rynki, zwane sukami, odwiedzając je, możecie zagubić się pośród mieszkańców, sprzedawców i innych podróżników. 

Koniecznie odwiedźcie Pałac Królewski, Chellah z urzekającymi ogrodami i ruinami, Kasbę Udayas, miejsce to jest przesiąknięte historią, zobaczcie także starożytną Wieżę Hassana i Mauzoleum Mohammeda V. Jeśli macie więcej czasu, na niespieszny spacer, udajcie się do Ogrodów Andaluzyjskich.  

Fez 

Miłośnikom poznawania nowych kultur, polecamy wizytę w średniowiecznym mieście Fez, nazywanym nie bez przyczyny „kulturową stolicą” Maroka. 

Tutaj będziecie mogli podziwiać wiele historycznych budynków, wewnątrz murów otaczających stare miasto — Fes El Bali i nie tylko. Odwiedźcie Al-Karawijjin jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, który obecnie jest meczetem. Warto także odwiedzić Batha, ten wspaniały dawny pałac został przekształcony w muzeum z imponującymi artefaktami pochodzącymi z XIV wieku oraz słynną kobaltowo-niebieską marokańską ceramiką ozdabiającą niemalże cały pałac. 

 

Jeśli chcecie odkrywać ukryte skarby… 

Szafszawan, arab. Chefchaouen 

Jeśli duże, ruchliwe i zatłoczone miasta nie zachęcają was do dłuższego pobytu, a wyłącznie na krótką wizytę. Wolicie zwiedzać wioski, mniej znane ze wszystkich przewodników miejsca, aby odkrywać ukryte skarby i naprawdę wyjątkowe zakątki. 

Chefchaouen, Maroko

Polecamy zatem Chefchaouen, to jedno z takich właśnie miejsc. Mimo że zyskuje coraz większą popularność wśród turystów, nadal ma ten niepowtarzalny urok, który poczujecie niemalże w każdej uliczce z małymi niebieskimi domkami. Pozwólcie sobie na chwilę zatracenia w Medynie, spróbujcie lokalnego chleba i pysznego tagine. 

Warzazat, arab. Ouarzazate 

To małe miasteczko zwane jest również bramą na pustynię. Znajduję się w górach Atlas i oferuje wspaniałe widoki na niepowtarzalny krajobraz. Nie jest to miejsce, które oczaruje was arabską architekturą pałaców, ma jednak swój własny urok.  

Ouarzazate , Maroko

W zamian możecie zobaczyć plany filmowe, na których powstawały sceny Gry o Tron oraz wielu filmów produkowanych w Hollywood, czy takie skarby jak Ajt Bin Haddu. Jest to wioska z wyjątkową historią i ciekawym położeniem, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do której warto wybrać się na spacer, aby chłonąc lokalną atmosferę i podziwiać zabudowę.  

 

Jeśli chcecie cieszyć się plażą, oceanem i naturą... 

Agadir 

Możecie odkrywać marokańskie miasta i miasteczka do woli, nie nudząc się ani przez krótką chwilę podróży. Jeśli jednak wolicie spędzać czas na łonie natury, oferta jest równie bogata. 

Jeśli plaża to wasze ulubione miejsce wypoczynku podczas urlopu, Agadir jest idealnym wyborem. To najsłynniejszy marokański kurort, dla kochających złote, piaszczyste, rozległe plaże, które nie mają końca. Wybrzeże Oceanu Atlantyckiego jest tutaj dla Was, więc nie wahajcie się spędzić kilku relaksujących dni na leżaku. 

Essaouira, arab. As-Suwajra 

Oto miasto, które zaspokoi podróżników o wielu pasjach. W Essaouirze możecie odwiedzić stare, otoczone murami miasto, z medyną wpisaną na listę UNESCO, aby poznać bliżej lokalną kulturą, a także spacerować po ogromnej plaży o zachodzie słońca, przy akompaniamencie szumu fal oceanu.   

Essaouira. Maroko

Warto wiedzieć, że ocean w tej części Maroka jest idealny do uprawiania sportów wodnych, więc jeśli zawsze chcieliście spróbować windsurfingu lub kitesurfingu, to idealna okazja!  

Zatoka Tamouda, Tetuoan 

Tetouan i kurort Temouda Bay to idealny wybór, dla wielbicieli klifów otoczonych palmami i piaszczystych plaży. Będziecie tutaj cieszyć się krystalicznie czystą wodą i wspaniałymi widokami. Nie zatraćcie się jednak na błogiej plaży i koniecznie znajdzie czas na zwiedzanie Tetouan, miasta przesiąkniętego wpływami mauretańskimi i hiszpańskimi, które może do złudzenia przypominać Granadę. 

Dolina Ourika  

Pasjonaci gór i trekkingu, nie mogą opuścić Maroka, nie poznając gór Atlas. Nie musicie szczególnie szykować się do wyprawy, dzięki wycieczce do Doliny Ourika, cel będzie łatwo dostępny a wędrówka przyjemna. Możecie wybrać się na łatwiejsze lub trudniejsze szlaki, aby odkryć wspaniałą faunę i florę. Swoją przygodę warto rozpocząć w wioski Setti Fatma, w której rozpoczyna się kilka tras. Dodatkowo wioska ta zamieszkała jest wyłącznie przez Berberów, drugą dominującą nację w Maroku obok Arabów. Zachwyćcie się bogatą roślinnością i wodospadami podczas wędrówki oraz berberyjską gościnnością. 

 

W artykule opisaliśmy zaledwie kilka miejsc w Maroku, które warto odwiedzić podczas kolejnego urlopu. Bez wątpienia przynajmniej jednym z nich wzbudziliśmy Waszą ciekawość tego magicznego kraju, następnym krokiem jest zarezerwowanie biletów lotniczych do Maroka i poznanie tej czarującej krainy we własnym stylu, tak jak lubicie najbardziej. A my jesteśmy blisko Ciebie ze wszystkimi potrzebnymi informacjami!