Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Radar lotów
sprawdź mapę lotów i aktualny ruch samolotów

 

 

Poniżej przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć o Flightradar24 i jak wyczytać z niego najciekawsze informacje. 

 

Czym jest Flightradar24?

Flightradar24 to narzędzie, które umożliwia zdobycie wielu informacji o lotach komercyjnych! Śledzonych jest ponad 180 000 lotów z ponad 1200 linii lotniczych, latających do lub z ponad 4000 lotnisk na całym świecie w czasie rzeczywistym. Możesz sprawdzić tam między innymi trasę wybranego samolotu, numery lotów, typy samolotów, pozycje, wysokości, kursy oraz prędkości. To jednak nie wszystko! Znajdziesz tam także powtórki zakończonych lotów, jak również dodatkowe informacje o lotniskach.

 

Jak znaleźć interesujący Cię lot?

Loty znajdziesz na kilka sposobów:

 • Wpisując numer lotu
  Przypisany w rozkładzie linii lotniczych w celu oznaczenia lotu lub lotów. Często linie lotnicze stosują zwyczaje dotyczące numeracji lotów, takie jak oznaczanie lotów w kierunku północnym i wschodnim numerami parzystymi, a lotów w kierunku południowym i zachodnim numerami nieparzystymi.
 • Poprzez sygnał wywoławczy
  Sygnały wywoławcze są używane przez Kontrolę Ruchu Lotniczego do oznaczenia konkretnego lotu. Niektóre radiowe znaki wywoławcze linii lotniczych różnią się od nazwy linii lotniczej, albo ze względu na historię, albo dla łatwego zrozumienia przez radio. Dodatkowo, w ostatnich latach, loty zaczęły używać alfanumerycznych znaków wywoławczych, aby uniknąć pomyłek.
 • Numer rejestracyjny/ogonowy
  Każdy samolot ma przypisany numer rejestracyjny, który jest unikalny. Numery rejestracyjne są oparte na kraju rejestracji. Dla Polski prefiks to SP, dla Niemiec-D, w Wielkiej Brytanii stosuje się literę G, a w Stanach Zjednoczonych N.

 

Jakie informacje o locie możesz sprawdzić?

W podstawowej wersji aplikacji możesz sprawdzić: trasę samolotu, linię lotniczą, a także port, z którego wyleciał dany samolot i jego miejsce docelowe. Wyświetlane są także informację o planowej i aktualnej godzinie wylotu, jak i również planowanej i szacowanej godzinie przylotu.

Możesz śledzić postęp lotu oraz pokonaną i pozostałą odległość w kilometrach. Wyświetlany jest także typ, numer rejestracyjny i kraj pochodzenia samolotu, a także jego zdjęcie.

Ponadto, Flightradar24 pokazuje informacje dotyczące wysokości i ścieżki samolotu oraz jego aktualną prędkość i współrzędne.

 

Jakich lotów nie można sprawdzić?


Ze względów bezpieczeństwa i prywatności informacje o niektórych samolotach są ograniczone lub zablokowane. Dotyczy to większości samolotów wojskowych i niektórych bardzo ważnych samolotów, takich jak Air Force One.

 

Co oznaczają niebieskie punkty lokalizacji na mapie?

Niebieskie punkty lokalizacji oznaczają lotniska z regularnym i dziennym rozkładowym ruchem pasażerskim w obszarach, gdzie Flightradar24 ma zwykle zasięg.

Wystarczy, że klikniesz znacznik lotniska, aby wyświetlić tablicę przylotów i odlotów dla tego lotniska, lub zobaczyć informacje o warunkach pogodowych dla danego portu.

 

Dlaczego nie wszystkie lotniska są oznaczone niebieskim punktem?

Ponieważ jest ich zbyt dużo! Pokazanie ich wszystkich znacząco utrudniałoby przeglądanie mapy.
Więcej lotnisk pojawia się po przybliżeniu danego obszaru.

 

Jakie jeszcze informację o lotniskach możesz znaleźć?

Znajdziesz informację dotyczące daty i godziny, która jest obecnie w danym miejscu, a także wysokość nad poziomem morza oraz godzinę wschodu i zachodu słońca. Udostępniana jest również ilość odlotów, połączeń z lotniskami, liczba krajów docelowych i najpopularniejsza dla danego portu trasa.

Dodatkowymi i ciekawymi są także informację o ilości i długości pasów startowych oraz ich nawierzchni. Dla fanów lotnictwa istnieje możliwość dodania swojej podróży na dane lotnisko.

 

Czy można zobaczyć historyczne loty?

Tak, odtwarzanie lotów już zrealizowanych jest dostępne dla poszczególnych lotów w aplikacji mobilnej, a także na stronie internetowej.

Aby zobaczyć historie lotów, wyszukaj i wybierz interesujący Cię lot lub samolot. Wszyscy użytkownicy mają bezpłatny dostęp do 7-dniowej historii lotów. Aby, sprawdzić wcześniejsze loty należy wykupić subskrypcje.

 

Dlaczego na tablicy odlotów lub przylotów brakuje lotu?


Dzieje się tak, ponieważ Flightradar24 łączy dane z kilku źródeł, w tym bazy danych rozkładów i statusów lotów z linii lotniczych i lotnisk na całym świecie. Może brakować informacji o niektórych mniejszych liniach lotniczych i czarterowych.

 

Jakie samoloty są nade mną?

Wystarczy, że dotkniesz liter „AR” w lewym górnym rogu telefonu, a aplikacja pozwoli się rozejrzeć, informując, które samoloty, jeśli w ogóle, znajdują się w otaczającej Cię przestrzeni powietrznej. Skieruj telefon na samolot na niebie, a otrzymasz etykietę tekstową z numerem lotu i miejscem docelowym.

 

Dlaczego ślad samolotu zmienia kolor?

Kolor śladu za samolotem różni się w zależności od wysokości, na jakiej znajdował się samolot w tej pozycji:

 • poniżej 100 metrów wysokości, ślad będzie biały,
 • powyżej 100 metrów, ślad będzie żółty,
 • powyżej 2500 metrów, ślad będzie jasnoniebieski, a następnie zmieni się na ciemnoniebieski, fioletowy i wreszcie czerwony, gdy uzyska najwyższą możliwą wysokość.

Jeśli ślad to czarna przerywana linia, samolot znajduje się poza obszarem zasięgu i jego pozycja jest szacowana.

 

Dlaczego niektóre samoloty są oznaczone na mapie kolorem niebieskim?

Samoloty wyświetlane jako niebieskie ikony są obecnie śledzone przez satelitę. Satelity zbierają sygnały ADS-B z samolotów i przesyłają je do sieci Flightradar24.

Pozycje samolotów oznaczonych na żółto pozyskiwane są z odbiorników naziemnych.

 

Czy można sprawdzić, czy wybuch wulkanu wpłynie na mój lot?


Flightradar24 umożliwia sprawdzenie zakresu zasięgu erupcji wulkanu i towarzyszącej jej chmury popiołu wpływającej na loty.

 

Co to jest METAR?

METAR to format, używany przez lotniska do podawania warunków pogodowych dla pilotów. Wyświetlany jest w zakładkach konkretnych lotnisk. Kolejność danych jest następująca: oznaczenie lotniska kodem ICAO, dni miesiąca i godzinie obserwacji podanych w czasie UTC, kierunek i prędkość wiatru, widzialność w metrach, zjawiska atmosferyczne (na przykład deszcz to kod RA), wysokości zachmurzenia, wysokość podstaw chmur w setkach stóp, temperatura, temperatura punktu rosy i ciśnienie atmosferyczne.
Przykładowy komunikat METAR wygląda następująco: EPWA 041700Z 10007KT CAVOK 16/12 Q1019 NOSIG.

 

Co oznacza pojęcie skalibrowana wysokość (Calibrated altitude)?

To jednostka używana między innymi w lotnictwie. Odzwierciedla wysokość samolotu nad średnim poziomem morza.

 

Dlaczego nie widać niektórych tras oceanicznych?

Trasy północnoatlantyckie nie są używane we wszystkich kierunkach 24 godziny na dobę. Trasy dzienne, czyli te w kierunku zachodnim są uczęszczane od 11:30 UTC do 19:00 UTC. Trasy wschodnie, czyli nocne obowiązują od 01:00 UTC do 08:00 UTC.

 

Jakie są dodatkowe ustawienia i możliwości?

W wersji podstawowej można ustawić rodzaj mapy na standardową, satelitę lub mieszaną, a także jasność pokazywanej mapy. Ponadto, Flightradar24 umożliwia wybór oznaczenia samolotów, dając takie możliwości jak: brak opisu, logo, lub etykieta z tekstem (możliwa tylko wtedy gdy na mapie jest mniej niż 250 samolotów). Ciekawą opcją jest także wybór linii dnia i nocy. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka rozpoznasz pory dnia na mapie. Masz możliwość zdecydowania czy chcesz, aby Twoja aktualna lokalizacja była pokazywana na mapie tylko do Twojego wglądu (pozycja nie jest udostępniana innym użytkownikom aplikacji).