Skip to content

Umbria, nazywana sercem Włoch, to region, który kryje w sobie niezliczone skarby, gotowe do odkrycia przez każdego podróżnika. Znana z malowniczych krajobrazów, historycznych zabytków i autentycznego włoskiego uroku, Umbria oferuje coś więcej niż tylko popularne turystyczne atrakcje. To miejsce, gdzie można zanurzyć się w spokojnym rytmie życia małych miasteczek, z dala od tłumów i zgiełku większych metropolii.

Zapraszamy do odkrycia tajemniczych zakątków Umbrii – od średniowiecznych uliczek po zachwycające widoki, które pozostają na długo w pamięci. Poznajcie wyjątkowy klimat miasteczek, które zachowały swoje tradycje i autentyczność, oferując jednocześnie gościnność, której trudno się oprzeć. Wyruszmy razem w podróż przez malowniczą Umbrię, gdzie każdy zakręt prowadzi do nowej przygody i niezapomnianych wspomnień.

 

Umbria, nazywana sercem Włoch, ma bogatą historię, sięgającą czasów przedrzymskich. Pierwsi osadnicy, Etruskowie i Umbrowie, zasiedlali ten region już w IX wieku p.n.e. Pozostawili po sobie liczne ślady, w tym grobowce i mury obronne. Rzymianie, którzy podbili Umbrię w III wieku p.n.e., zbudowali w regionie liczne drogi, mosty i akwedukty, które przyczyniły się do rozwoju handlu i komunikacji.

W średniowieczu, po upadku Cesarstwa Rzymskiego, Umbria stała się areną walk między Longobardami a Bizantyjczykami. W tym okresie powstało wiele ufortyfikowanych miasteczek, które dziś są świadectwem burzliwej przeszłości regionu. W XIII wieku, wraz z narodzinami św. Franciszka z Asyżu, Umbria stała się centrum duchowego odrodzenia, które miało ogromny wpływ na całą Europę.

Renesans przyniósł Umbrii rozwój sztuki i architektury, czego dowodem są liczne kościoły, pałace i freski zdobiące miasteczka regionu. W XVIII i XIX wieku Umbria, podobnie jak reszta Włoch, przechodziła przez okres zjednoczenia, co ostatecznie doprowadziło do włączenia jej do nowo powstałego Królestwa Włoch w 1861 roku.

Dziedzictwo Umbrii

Kultura Umbrii jest nierozerwalnie związana z jej bogatą historią. Region ten jest prawdziwą skarbnicą sztuki, muzyki i literatury, które kształtowały się przez wieki pod wpływem różnych cywilizacji i epok. Spacerując po urokliwych uliczkach jej miasteczek, odwiedzając liczne muzea i galerie, można poczuć ducha minionych epok, który nadal kształtuje tożsamość tego niezwykłego regionu.

 • Sztuka i architektura

W Umbrii znajduje się wiele wspaniałych zabytków architektury, od etruskich grobowców po renesansowe pałace. W Asyżu znajduje się Bazylika św. Franciszka, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, która jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. Freski Giotta w tej bazylice stanowią jedno z najważniejszych osiągnięć włoskiej sztuki sakralnej.

 • Muzyka

Umbria ma również bogatą tradycję muzyczną. Festiwal Dei Due Mondi w Spoleto to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie, przyciągające artystów z całego świata. Muzyka klasyczna, jazz, opera i teatr są integralną częścią życia kulturalnego Umbrii.

 • Literatura

Region ten zainspirował wielu pisarzy i poetów na przestrzeni wieków. Św. Franciszek z Asyżu jest autorem „Pieśni słonecznej” – jednego z najwcześniejszych i najpiękniejszych utworów literackich w języku włoskim. Umbria była również domem dla wielu innych wybitnych postaci literatury, które czerpały inspirację z jej krajobrazów i atmosfery.

Najpiękniejsze miasteczka Umbrii

Umbria słynie z malowniczych krajobrazów i urokliwych miasteczek, które zdają się zatrzymać w czasie. Każde z tych miasteczek ma swoje unikalne cechy, oferując niepowtarzalne doświadczenia, od średniowiecznych uliczek i imponujących zabytków, po lokalne festiwale i autentyczną włoską gościnność. Odkrywanie tych miejsc pozwala zanurzyć się w historii i kulturze regionu, jednocześnie ciesząc się jego spokojem i naturalnym pięknem. Poniżej przedstawiamy niektóre z najpiękniejszych miasteczek Umbrii, które warto odwiedzić podczas podróży po tej fascynującej części Włoch!

 • Asyż: miejsce urodzenia św. Franciszka, jego bazylika i średniowieczna architektura

Asyż to jedno z najważniejszych miast w Umbrii, a także miejsce narodzin św. Franciszka, założyciela zakonu franciszkanów. Bazylika św. Franciszka, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, składa się z dwóch kościołów – dolnego i górnego – oraz krypty, gdzie spoczywają szczątki świętego. Freski autorstwa Giotta, Cimabue i Simone Martiniego zdobiące wnętrze bazyliki są jednymi z najważniejszych dzieł sztuki średniowiecznej we Włoszech.

Średniowieczna architektura Asyżu jest wyjątkowo dobrze zachowana. Spacerując po wąskich uliczkach miasta, można podziwiać liczne kościoły, klasztory i pałace, które przenoszą odwiedzających w czasy średniowiecza. Warto również odwiedzić Bazylikę św. Klary, której wnętrze kryje relikwie świętej oraz słynny krzyż z San Damiano.

Asyż, Włochy

 • Perugia: stolica regionu z bogatą historią i znanym Uniwersytetem dla Obcokrajowców

Perugia, stolica Umbrii, jest dynamicznym miastem z bogatą historią, której ślady można odnaleźć na każdym kroku. Centrum miasta to spleciona sieć wąskich uliczek, które prowadzą do Piazza IV Novembre – serca Perugii. Na placu znajduje się Fontana Maggiore, jedno z najważniejszych dzieł sztuki średniowiecznej, oraz Katedra św. Wawrzyńca.
Perugia jest także siedzibą jednego z najstarszych uniwersytetów we Włoszech, Uniwersytetu dla Obcokrajowców, który przyciąga studentów z całego świata. Miasto jest znane z corocznego festiwalu czekolady Eurochocolate, który przyciąga miłośników słodyczy z różnych zakątków globu. Podziemia Rocca Paolina, dawna forteca papieska, oferują fascynujący wgląd w historię miasta.

Perugia, Umbria, Włochy

 • Spoleto: słynne z festiwalu kultury i wspaniałego akweduktu Ponte delle Torri

Spoleto, malowniczo położone na wzgórzu, jest znane z corocznego Festiwalu Dei Due Mondi, który łączy sztukę, muzykę, teatr i taniec, przyciągając artystów i widzów z całego świata. Miasto oferuje liczne atrakcje, w tym Katedrę św. Marii z imponującą fasadą i wnętrzem zdobionym freskami Pinturicchia.

Ponte delle Torri, wspaniały średniowieczny akwedukt, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Spoleto. Ten monumentalny most łączy wzgórze miejskie z fortecą La Rocca Albornoziana, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na dolinę. Spacer po Spoleto to podróż przez wieki, gdzie na każdym kroku można odkrywać ślady przeszłości.

 • Orvieto: malowniczo położone na wulkanicznym wzgórzu, słynne z katedry Duomo di Orvieto

Orvieto, usytuowane na wulkanicznym wzgórzu, jest jednym z najbardziej malowniczych miast Umbrii. Największą atrakcją jest Katedra Duomo di Orvieto, uważana za jedno z najpiękniejszych dzieł gotyckiej architektury we Włoszech. Fasada katedry, bogato zdobiona mozaikami i rzeźbami, jest prawdziwym arcydziełem sztuki sakralnej. Wnętrze kryje Kaplicę św. Brykcjusza z freskami autorstwa Luca Signorelli.

Miasto oferuje również tajemnicze podziemne tunele, znane jako Orvieto Underground, które służyły jako schronienie i magazyny w czasach starożytnych i średniowiecznych. Studnia św. Patryka, zbudowana na zlecenie papieża Klemensa VII, to inżynieryjne cudo z XVI wieku, które zapewniało miastu wodę nawet podczas oblężenia.

Orvieto, Umbria, Włochy

 • Todi: urokliwe miasteczko z panoramą doliny Tybru

Todi to małe, urokliwe miasteczko położone na wzgórzu, skąd roztacza się wspaniała panorama doliny Tybru. Centrum życia miejskiego to Piazza del Popolo, jedno z najpiękniejszych renesansowych placów we Włoszech, otoczone historycznymi budynkami, takimi jak Palazzo del Popolo i Palazzo del Capitano.

W Todi warto odwiedzić Kościół św. Fortunata z XIV wieku, gdzie znajduje się grobowiec poety Jacopone da Todi, oraz Świątynię Santa Maria della Consolazione, renesansowy kościół, który jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł architektury tego okresu. Miasteczko oferuje spokojną atmosferę, która sprzyja relaksowi i kontemplacji, a jego malownicze uliczki zachęcają do spacerów i odkrywania uroków Umbrii.

 • Gubbio: miasto z bogatą tradycją i historią

Gubbio, jedno z najstarszych miasteczek w Umbrii, zachwyca swoją średniowieczną architekturą i bogatą historią. Położone na zboczach góry Ingino, Gubbio oferuje spektakularne widoki na okoliczne krajobrazy.

Najbardziej znanym zabytkiem jest Palazzo dei Consoli, monumentalny pałac z XIV wieku, który dziś mieści muzeum z cennymi artefaktami, w tym słynnymi Tablicami Iguwińskimi – jednym z najważniejszych zapisów języka umbryjskiego. Katedra św. Ubalda, patrona miasta, przechowuje jego relikwie i jest ważnym miejscem pielgrzymkowym.

 • Spello: miasto kwiatów i fresków Pinturicchia

Spello, malowniczo położone na zboczach Monte Subasio, jest znane ze swoich wąskich, kwiecistych uliczek i licznych kościołów zdobionych freskami. Miasto zachowało wiele ze swojej rzymskiej przeszłości, w tym starożytne bramy Porta Venere i Porta Consolare.

Główną atrakcją Spello jest Kościół Santa Maria Maggiore, gdzie można podziwiać wspaniałe freski Pinturicchia w Kaplicy Baglioni. Kolejnym interesującym miejscem jest Villa dei Mosaici, archeologiczne odkrycie, które prezentuje piękne mozaiki z czasów rzymskich. Spello jest również znane z corocznego festiwalu Infiorata, podczas którego mieszkańcy tworzą kolorowe dywany kwiatowe na ulicach miasta, celebrując święto Bożego Ciała.

Spello, Umbria, Włochy

 • Montefalco: balkon Umbrii słynny z win

Montefalco, często nazywane "balkonem Umbrii" ze względu na swoje położenie na wzgórzu, oferuje panoramiczne widoki na doliny Clitunno, Topino i Tybru. Miasto jest szczególnie znane z produkcji wina, w tym Montefalco Sagrantino, jednego z najbardziej cenionych win Umbrii.

W Montefalco warto odwiedzić Kościół św. Franciszka, który został przekształcony w muzeum, prezentujące freski autorstwa Benozzo Gozzoli. Spacer po historycznym centrum miasta, z jego średniowiecznymi uliczkami i placami, pozwala poczuć autentyczny klimat Umbrii. Miasto organizuje również liczne festiwale i wydarzenia, takie jak Settimana Enologica, tygodniowy festiwal wina, który przyciąga miłośników tego trunku z całego świata.

Lotnisko w Umbrii

Lotnisko San Francesco d'Assisi, położone w pobliżu Perugii, jest głównym portem lotniczym Umbrii, zapewniającym dogodne połączenia z różnymi miastami Włoch i Europy. To niewielkie, ale nowoczesne lotnisko oferuje komfortowe udogodnienia dla podróżnych, w tym wypożyczalnie samochodów, punkty gastronomiczne oraz sklepy wolnocłowe. Z lotniska łatwo dostać się do stolicy regionu, Perugii, oddalonej o zaledwie 12 kilometrów.

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych i odkryjcie ten malowniczy region Włoch!
✈️ Tanie loty do Perugii - rezerwuj tutaj 

Dojazd do centrum Perugii jest prosty i szybki. Do wyboru jest kilka opcji transportu:

 • Autobus: Bezpośrednie połączenia autobusowe kursują regularnie między lotniskiem a centrum Perugii. Podróż trwa około 20-30 minut, a bilety można nabyć w automatach na lotnisku lub u kierowcy.
 • Taksówka: Postój taksówek znajduje się tuż przy wyjściu z terminala. Przejazd do centrum Perugii trwa około 15-20 minut, w zależności od ruchu drogowego. Jest to wygodna opcja dla osób z dużym bagażem lub podróżujących w grupie.
 • Wypożyczony samochód: Dla tych, którzy planują zwiedzanie Umbrii, wypożyczenie samochodu bezpośrednio na lotnisku może być najlepszym rozwiązaniem. Drogi w regionie są dobrze oznakowane, a dojazd do Perugii jest prosty, prowadząc głównie autostradą SS75.