Skip to content
Aktualizacja: 19/04/2024

Podziel się na:

Wiosna, z jej rozkwitającą przyrodą i łagodnymi temperaturami, to doskonały czas na odkrywanie uroków świata na dwóch kółkach. Dla pasjonatów rowerów sezon ten to nie tylko powrót do ulubionego sportu, ale również okazja do eksploracji najpiękniejszych zakątków Europy.

Przedstawimy Wam fascynujący świat rowerowych przygód, prezentując najwspanialsze trasy, które idealnie podkreślą urodę wiosny. Niech więc rowery staną się przewodnikiem po malowniczych pejzażach, a wiatr we włosach będzie symbolem niezapomnianych chwil na trasach rowerowych, które zebraliśmy w poniższym artykule specjalnie dla was. Gotowi na niezwykłe doświadczenia w otoczeniu kwitnącej przyrody? Zapraszamy do odkrywania najlepszych rowerowych szlaków wiosennych w Europie!

EuroVelo 8 wzdłuż Adriatyku

Chorwacja

 • Poziom trudności: łatwy do średniego
 • Całkowita długość: 584 kilometry
 • Trasa: z Rijeki do Dubrownika

Część trasy EuroVelo 8 prowadzi przez zróżnicowany krajobraz Chorwacji. Na trasie można zwiedzić nie tylko małe wioski, ale także Zadar i Split, które są jednymi z największych miast w kraju. Punktem startowym EuroVelo 8 jest portowe miasto Rijeka, do którego można łatwo dotrzeć samochodem lub pociągiem. Począwszy od surowego wybrzeża i pięknych plaż, parków narodowych i małych wysp, EuroVelo 8 kończy się w Dubrowniku. Temu pięknemu miastu położonemu nad Morzem Adriatyckim również warto poświęcić trochę czasu. W ten sposób możecie połączyć swoje rowerowe wakacje z kilkoma wizytami w dużych i małych miastach - idealny pakiet na udany urlop!

Nie możecie doczekać się rowerowej wyprawy? Zróbcie krok w stronę przygody i zarezerwujcie bilety lotnicze do Chorwacji!

Tanie bilety lotnicze do Chorwacji - FRU.pl


C2C - od wybrzeża do wybrzeża

Wielka Brytania

 • Poziom trudności: średni do trudnego
 • Całkowita długość: 221 kilometrów
 • Trasa: z Whitehaven do Sunderland

Nawet jeśli Anglia od razu kojarzy Wam się ze złą pogodą, powinniście dać szansę trasie rowerowej C2C. Brytyjski krajobraz jest szczególnie wyjątkowy i zrobi na Was wrażenie podczas wycieczki. Odkryjecie Anglię na rowerze wzdłuż wybrzeża i poznacie skalisty krajobraz wzdłuż morza, a także Park Narodowy Lake District i wyżyny Pennines. Na tej trasie możecie odkryć kraj, ludzi i kulturę w zupełnie nowy sposób - i przy okazji stawić czoła pogodzie. Ponieważ odcinki trasy rowerowej biegną przez niskie pasmo górskie, trasa powinna być wybierana tylko przez zapalonych rowerzystów z odpowiednim doświadczeniem i wytrzymałością. Odcinki ze stromymi wzniesieniami można jednak ominąć. Trasę najlepiej pokonywać z zachodu na wschód, aby wykorzystać przeważające wiatry. To opcja oferuje również łagodniejsze nachylenia, z dłuższymi zjazdami i krótszymi podjazdami.

C2C - od wybrzeża do wybrzeża, Wielka Brytania

Cykelvej 10 na Bornholmie

Dania

 • Stopień trudności: od łatwego do średniego
 • Całkowita długość: 105 kilometrów
 • Trasa: z Rönne do Rönne

Wspaniałą rzeczą na Bornholmie jest to, że ta należąca do Danii wyspa została idealnie zaprojektowana dla rowerzystów. Cykelvei 10 biegnie wzdłuż wybrzeża, wokół Bornholmu. Oznacza to również, że jedna strona charakteryzuje się malowniczym nadmorskim krajobrazem, podczas gdy po drugiej stronie mijamy lasy, łąki i pastwiska. Niezwykłe zabytki na tej trasie rowerowej obejmują Jons Kapel i ruiny zamku Hammershus, którego początki sięgają średniowiecza. Małe tradycyjne nadmorskie miasteczka, takie jak Sandvig, zachęcają do zatrzymania się lub noclegu i oferują wyjątkowy wgląd w życie Duńczyków. Ponieważ ścieżkę rowerową można również połączyć z indywidualnymi trasami, które obejmują całą wyspę, ta ścieżka rowerowa jest również świetną alternatywą dla rodzin.

Jeszcze dziś zarezerwujcie swoje bilety lotnicze na Bornholm, by przeżyć niesamowitą przygodę na wiosnę!

Tanie bilety lotnicze do Danii - FRU.pl

Nadmorska trasa rowerowa nad Morzem Północnym

Holandia

 • Stopień trudności: średni
 • Całkowita długość: 570 kilometrów
 • Trasa: Sluis do Nieuweschans

Trasy LF 1, LF 10 i EuroVelo 12 to świetny sposób na poznanie wybrzeża Holandii na wiosnę. Dzięki krótkim odcinkom z łagodnym nachyleniem kilometry mijają szybko i można cieszyć się skalistymi odcinkami wybrzeża, niezwykłym krajobrazem wydmowym, a także lasami i łąkami. Są też historyczne wioski, które nie tylko emanują ogromnym urokiem, ale są również idealne na nocleg dzięki licznym hotelom i pensjonatom. Tam można poznać ludzi, ich kulturę i jedzenie przed powrotem na łono natury. Dzięki tylko kilku metrom przewyższenia, rodziny z dziećmi mogą również odkryć część tej trasy rowerowej. To będzie wspaniała przygoda dla wszystkich.

Via Verde de Ojos Negros wzdłuż torów kolejowych

Hiszpania

 • Stopień trudności: średni
 • Całkowita długość: 165 kilometrów
 • Trasa: Ojos Negros do Sagunt

Trasa znana obecnie jako ścieżka rowerowa Via Verde de Ojos Negros była niegdyś wykorzystywana przez kolej wąskotorową. Dziś można przejechać rowerem wzdłuż dawnych torów kolejowych i znaleźć drogę do morza. Po drodze można również odkryć 14 tuneli, 37 mostów i wiaduktów, a także unikalną architekturę Mudékar wraz z różnorodną przyrodą. Ze względu na wysokość nad poziomem morza i wysokie temperatury, trasa jest bardziej odpowiednia dla doświadczonych rowerzystów, którzy interesują się kulturą i krajobrazem Hiszpanii. Wielu Hiszpanów przemierza Via Verde de Ojos Negros w dwa dni. Zaczynają w Teruel, nocują w Barracas, a drugiego dnia jadą do Sagunto. Stamtąd pociągiem (tzw. „tren de media distancia”) z powrotem do Teruel. W pociągu dozwolone są tylko 3 rowery, dlatego warto dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem. Poznajcie Hiszpanię z perspektywy roweru tej wiosny!

Teruel, Hiszpania

EuroVelo 6 - Dunajska ścieżka rowerowa przez Bałkany

Serbia

 • Stopień trudności: od łatwego do średniego
 • Całkowita długość: 665 kilometrów
 • Trasa: z Apatin do Negotin

Część trasy EuroVelo 6 przebiega przez południowo-wschodnią Serbię i prowadzi wzdłuż Dunaju. Pozwala to poznać Bałkany, ich kulturę i ludzi oraz zwiedzić takie miejsca jak Nowy Sad, Belgrad i Sremski Karlovci. Dzięki trasie zobaczycie wyjątkową przyrodę charakteryzującą się lasami, łąkami i Dunajem. W szczególności warto zaplanować trochę czasu w Belgradzie, aby cieszyć się tą metropolią i jej bujnym życiem nocnym. Żelazna Brama jest również obowiązkowym punktem tej wycieczki!

Donauradweg - Niemiecki szlak rowerowy wzdłuż Dunaju

Niemcy

 • Poziom trudności: łatwy do średniego
 • Całkowita długość: 600 kilometrów
 • Trasa: Donaueschingen do Passau

Na rowerze poznacie ten piękny kraj w zupełnie nowy sposób! Jeśli chcecie zobaczyć nowe zakątki tego kraju, niemiecki Dunajski Szlak Rowerowy jest idealnym wyborem. Podążając wzdłuż rzeki od jej źródła w Donaueschingen do Passau, a tym samym do granicy z Austrią, napotkacie po drodze ważne miejsca kulturowe, takie jak zamek Hohenzollernów w Sigmaringen czy opactwo Weltenburg. Ale małe wioski i miasteczka wzdłuż trasy z pewnością dadzą Wam nowe spojrzenie na krajobraz. Ze względu na długość trasy rowerowej jest ona szczególnie odpowiednia dla rowerzystów o dużej wytrzymałości. Jesteście gotowi na wyzwanie?

Zamek Sigmaringen, Niemcy

Ścieżka rowerowa Elbe przez góry piaskowca Elbe

Niemcy

 • Poziom trudności: łatwy
 • Całkowita długość: 54 kilometry
 • Trasa: z Drezna do Bad Schandau

Jeśli interesują Was dłuższe wycieczki rowerowe po Niemczech, z pewnością zaciekawi Was ścieżka rowerowa Elbe. Ścieżka rowerowa prowadząca przez Łabskie Góry Piaskowcowe od lat jest jedną z najpopularniejszych tras w całych Niemczech. Dziwaczne formacje skalne po drodze, a także zabytki, takie jak twierdza Königsstein, sprawiają, że ta trasa rowerowa jest niezwykle urozmaicona. Miasta Drezno i Bad Schandau, które leżą bezpośrednio na trasie, są również więcej niż warte kilkudniowego pobytu - to sprytny sposób na połączenie wypadu do miasta z rowerowymi wakacjami. Przeżyjcie niezapoznanie przygody tej wiosny!

Czyste powietrze i niekończące się dni

Szwecja

 • Długość całkowita: 390 kilometrów
 • Trasa: Helsingborg – Göteborg
 • Poziom trudności: dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów

Na dalekiej północy można również spędzić niezapomniane wakacje na rowerze. Kiedy surowe powietrze owiewa nos, gdy przejeżdżacie przez rozległe fiordy i gęste lasy, doświadczacie wyjątkowego uczucia wolności. W Szwecji zarówno spokojni rowerzyści, jak i sportowi poszukiwacze przygód znajdą coś dla siebie. Ścieżki rowerowe są w większości dobrze rozwinięte, dobrze oznakowane i płaskie, ale wciąż jest kilka podjazdów do pokonania ze względu na lodowcowe krajobrazy. Jeśli wyruszycie w okolicach Midsommar, możecie mknąć na rowerze tak długo, jak chcecie, ponieważ słońce prawie w ogóle nie zachodzi w tym czasie. Podążajcie wzdłuż Kattegattleden wzdłuż zachodniego wybrzeża z Helsingborga do Göteborga. Mijając cieśninę Kattegatt, z pewnością stracicie poczucie czasu w małych wioskach rybackich, będziecie mogli kąpać się w jednym z jezior lub w morzu, by w końcu dotrzeć do portowego miasta Göteborg. To będzie niezapomniana przygoda!

La Dolce Vita z przeszkodami

Włochy

 • Trasa: Siena - Florencja
 • Całkowita: długość Około 83 kilometrów
 • Poziom trudności: dla zaawansowanych rowerzystów o dobrej kondycji

Dolce vita można cieszyć się nie tylko na plaży lub podczas pieszych wędrówek, ale także na rowerze. Jeśli nie możecie się zdecydować, czy wolicie spędzić wakacje rowerowe we Włoszech nad morzem czy w górach, jest tylko jedno rozwiązanie: udajcie się do Toskanii. Na wybrzeżu można jeździć na rowerze wzdłuż długich plaż i odświeżyć się w morzu, podczas gdy na południu można odkrywać urocze wioski między wzgórzami, a miasta takie jak Florencja i Piza oferują zakupy i kulturę. W maju i czerwcu można cieszyć się pięknym morzem kwiatów, podczas gdy jesienią można doświadczyć zbiorów winogron i oliwek. Wskazówką na wycieczkę rowerową po Toskanii jest trasa ze Sieny do Florencji przez region Chianti. Tutaj można doświadczyć zgiełku miast i idyllicznej scenerii między winnicami i gajami oliwnymi. La Dolce Vita czeka!

Skorzystajcie z naszej oferty biletów lotniczych do Florencji, by przeżyć niesamowitą przygodę rowerowej wprawy na wiosnę!

Tanie bilety lotnicze do Włoch - FRU.pl