Skip to content

Jedno z najbardziej romantycznych miast na świecie, Paryż, rozkwita na wiosnę. Miasto tętni życiem w parkach i ogrodach, na ulicznych targach i kawiarnianych tarasach. Dodajmy do tego  pastelowe kwiaty, czekoladowe smakołyki, odrobinę romansu i szereg specjalnych wydarzeń kulturalnych, a otrzymacie podróż pełną paryskich przyjemności. Skorzystajcie z naszego przewodnika, aby zaplanować niezapomniany wiosenny weekend. Sprawdźcie naszą ofertę atrakcyjnych lotów do magicznego Paryża

 

Zacznijmy od pogody!

Pogoda w Paryżu na wiosnę zaczyna się ocieplać. Temperatury wzrastają od średniego poziomu 12°C w marcu i  20°C w maju. To świetny czas na zwiedzanie miasta, zanim w lecie zrobi się zbyt gorąco. Możecie jednak potrzebować ciepłych warstw na chłodniejsze wieczory. Może być potrzebny także parasol, ponieważ na wiosnę opady deszczu wynoszą około 10 dni w miesiącu. 

 

Kalendarz kwiatów

Czy wiedzieliście, że w Japonii istnieje tradycja o nazwie Hanami, która polega na cieszeniu się ulotnym pięknem kwiatów, takich jak kwiaty wiśni? W dzisiejszych czasach najlepszym sposobem na uczczenie tej tradycji na całym świecie jest organizowanie pikniku na świeżym powietrzu lub imprezy pod sakurą w ciągu dnia, lub w nocy. W tej części naszego przewodnika dowiecie się kiedy i gdzie najlepiej cieszyć się konkretnymi rodzajami kwiatów w tym pięknym mieście, jakim jest Paryż. 

  • Kwiaty śliwy — od połowy/koniec lutego do początku/połowy marca

Nieco przed oficjalnym rozpoczęciem wiosennego sezonu w Paryżu można zobaczyć całkiem delikatne, jasnoróżowe i białe kwiaty, przypominające nieco kwiaty wiśni. To właśnie są kwiaty śliwy. Kwitną zwykle pod koniec lutego przez około 2 tygodnie. Najlepiej jest je podziwiać na Polach Marsowych u stóp wieży Eiffla, następnie spacerując wzdłuż Sekwany ulicą Avenue de New-York

Wieża Eiffla widok z Pól Marsowych

  • Kwitnie magnolii — od końca lutego do połowy marca

Zanim sezon wiosenny oficjalnie rozpocznie się 20 marca, w Paryżu kwitną również przepiękne drzewa magnolii. Można cieszyć się nimi zwykle od około połowy marca i kwitną one przez 2 tygodnie. Jednym z najlepszych miejsc, w których można zobaczyć kilkanaście magnolii w samym centrum Paryża, jest Jardin du Palais Royal. Park znajduje się pośrodku dawnego pałacu królewskiego, w którym dziś mieści się Rada Konstytucyjna. Na dużym wewnętrznym dziedzińcu można podziwiać kwiaty otoczone fontannami, kawiarniami i sklepami z antykami. Inne miejsca, w których można znaleźć drzewa magnolii, to wspomniane wcześniej Pola Marsowe z widokiem na wieżę Eiffla. 

  • Białe kwiaty wiśni — koniec marca do początku kwietnia

Kwiaty wiśni kojarzą się z kolorem różowym, ale biała odmiana też jest bardzo ładna! W Paryżu na przełomie marca i kwietnia można podziwiać odmianę nazywaną Prunus Avium Plena. Jednym z najlepszych miejsc do zachwytu nad tymi kwiatami są Ogrody Tuileries znajdujące się naprzeciwko Luwru

Jardin des Tuileries, Paryż, Francja

  • Kwiaty wiśni — pierwsza połowa kwietnia

Kwiaty wiśni w Paryżu są po prostu piękne. Większość kwiatów wiśni pochodzi z odmiany drzew „Kanzan”. Słyną one ze ślicznych różowo-fioletowych kwiatów, które kwitną zwykle w pierwszej połowie kwietnia. Jednym z najlepszych miejsc do podziwiania tych kwiatów są Ogrody Trocadéro. Dają one możliwość uchwycenia tych pięknych różowych kwiatów na tle wieży Eiffla. Są również jednymi z pierwszych, które kwitną (pod koniec marca) i najdłużej, bo aż do połowy kwietnia.

  • Kwiaty wisterii — połowa kwietnia 

Wisteria to pnący krzew z wiszącymi kępami pachnących jasno niebieskawo i liliowych kwiatów. Wyglądają one bajkowo, oplatając piękne paryskie budynki i wspinając się po ceglastych ścianach. Aby odkryć najstarszą wisterię w Paryżu, musicie udać się do samego serca Paryża, na Île de la Cité. Na fasadzie restauracji Au Vieux Paris d'Arcole – kultowej lokalizacji inspirowanej średniowieczem – odkryjcie piękne fioletowe kwiaty pokrywające budynek.

  • Kwiaty kasztanowca — od końca kwietnia do połowy maja

W Polsce kwitnące kasztany kojarzą się z czasem majowych matur, a gdzie możecie zobaczyć te piękne kwiaty w Paryżu? Kasztanowce na Place Dauphine są cenną częścią tego pięknego placu, najstarszego w Paryżu. Spokojny i odosobniony, jest rajem pośród tętniącej życiem wyspy Île de la Cité. Rozkoszujcie się widokiem tych pięknych kwiatów podczas waszej wyjątkowej podróży na wiosenny weekend!

  • Kwiaty róży — od połowy maja do połowy czerwca

Jeśli chcecie zobaczyć kwitnące róże w Paryżu, musicie odwiedzić stolicę Francji w drugiej połowie maja i na początku czerwca. Te klasycznie piękne kwiaty najlepiej podziwiać w Roseraie du Val-de-Marne. Ten niesamowity ogród położony na południe od Paryża ma 16 000 krzewów róż w około 3300 różnych gatunkach, co czyni go jedną z najważniejszych kolekcji róż na świecie. Nieco ponad połowa odmian róż powstała przed 1916 rokiem! Ogród sam w sobie jest dziełem sztuki, a znajdujące się w nim pawilony chronione są statusem dziedzictwa.

 

 

Najpiękniejsze miejsca na trasie podróży w rozkwitającym Paryżu

 

Fontanny Wersalu 

Bogaty XVII-wieczny Pałac Wersalski znajduje się zaledwie 20 kilometrów od Paryża. Pałac jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie i został przekształcony przez Ludwika XIV z pałacu myśliwskiego w główną rezydencję francuskiej rodziny królewskiej. Wnętrza są bogato zdobione, ale to miejsce słynie również z pięknie zaprojektowanych ogrodów, które rozciągają się na prawie 800 hektarów i obejmują 55 wyszukanych fontann. Od kwietnia do października fontanny ożywają przy dźwiękach muzyki barokowej. Pokaz muzycznych fontann w Wersalu odbywa się w soboty i niedziele.

Fontanna Latona, Wersal, Paryż, Francja

 

Księgarnia Shakespeare & Company

Na południowym brzegu Sekwany znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarń w Paryżu. Ta słynna angielskojęzyczna księgarnia jest jeszcze bardziej uroczą wiosną z otaczającymi ją drzewami wiśni. W 1951 roku przy rue de la Bûcherie George Whitman otworzył firmę Shakespeare and Company, która od ponad siedemdziesięciu lat jest miejscem spotkań pisarzy i czytelników. Z biegiem lat sklep rozrósł się z jednego długiego, wąskiego pomieszczenia na parterze do labiryntu książek i zakamarków znanych dzisiaj odwiedzającym.

 

Square Gabriel Pierné

Często opisywany jako zielona oaza w sercu Paryża, Square Gabriel Pierné olśniewa wiosną różowymi kwiatami. Ten niezwykły plac znajduje się zaledwie kilka kroków od mostu Pont des Arts i za Institut de France. Nazwany na cześć słynnego francuskiego muzyka, jest doskonałym miejscem na relaks i ucieczkę od zgiełku miasta. Oprócz baldachimu kwiatów, który zwykle pojawia się w drugim tygodniu kwietnia, w ogrodzie znajdują się również urocze kamienne ławki w kształcie książki, fontanna znajdująca się na liście zabytków miasta i jedno z najbardziej niezwykłych drzew we Francji.

 

Jardin Des Plantes

Nawet w ogrodzie botanicznym pełnym pięknych kwiatów gigantyczne drzewo wiśni króluje niepodzielnie. Spacerując wśród masywnych gałęzi, możecie poczuć się, jakbyście unosili się w morzu różowych płatków. Ta piękność zazwyczaj kwitnie w pierwszym tygodniu kwietnia, ale nie martwcie się, jeśli przyjedziecie za wcześnie lub za późno. W ogrodzie znajduje się wiele innych, pięknych roślin.

 

Dzielnica kwiatów

Przechadzając się po 13. dzielnicy, nie można uniknąć przejścia przez Cité Florale. Ta osada kolorowych domków, położona bardzo blisko Parc Montsouris, jest jedyna w swoim rodzaju w Paryżu! Ta mikrodzielnica składa się z sześciu uroczych brukowanych uliczek, każda nazwana na cześć kwiatu. Każdy dom ma swój własny, unikalny ogród, a razem tworzą piękny obraz. Kwiatowe Miasto powstało w 1928 roku, gdy z powodu podmokłego terenu, nie można było postawić w tej okolicy wysokich budynków. Dlatego ta dzielnica była w całości zabudowana małymi domami i dziś oferuje nam prawdziwą wioskę w mieście!

 

Przyjemności podczas wiosennego weekendu

 

Kawiarniane życie

Siedzenie na słońcu, picie filiżanki kawy lub kieliszek różowego wina i obserwowanie świata to jedna z przyjemności Paryża. O każdej porze roku na tarasach kawiarni w mieście znajdziecie mnóstwo ludzi, ale wiosna to jeden z najlepszych momentów, aby do nich dołączyć. Wśród trawników, ścieżek i boisk do gry w bule znajdziecie miejsca takie jak Angelina Paris w Ogrodach Tuileries lub La Terrasse de Madame w Ogrodzie Luksemburskim, w których można się zrelaksować przy drinku lub przekąsce. 

 

Noc muzeów 

Od 2005 roku we Francji organizowana jest Europejska Noc Muzeów, która umożliwia bezpłatne zwiedzanie wielu różnych muzeów nocą w trzecią sobotę maja. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się odwiedzić jedno z klasycznych muzeów w Paryżu, takie jak Luwr lub Musée d'Orsay, czy wręcz przeciwnie, wolicie odkryć małe i bardziej ekscentryczne muzeum, na pewno znajdziecie to, czego szukacie.

 

Święto kolorów

Czerpiąc inspirację z Holi, festiwalu kolorów, który świętuje nadejście wiosny w Indiach, organizowany jest w Paryżu maraton nazywany Color Run Paris. Koncepcja jest wyjątkowa: kolorowy 5-kilometrowy bieg ulicami Paryża. Celem nie jest wygranie wyścigu, ale jak najwięcej zabawy. Na każdym kilometrze trasy biegacze są kierowani do „strefy kolorów”, gdzie wolontariusze rzucają na nich w 100% naturalny kolorowy proszek ze skrobi kukurydzianej. Na zakończenie biegu wszyscy uczestnicy spotykają się na grupową zabawę kolorowym proszkiem przy dźwiękach muzyki non-stop granej przez DJ-ów. Wspaniała atmosfera gwarantowana.

 

Słodki weekend 

Jeśli lubicie słodycze to wiosna w Paryżu to najlepszy czas na wizytę. W okresie poprzedzającym okres wielkanocny można znaleźć tysiące pysznych czekoladek w różnych wzorach, które tylko czekają na degustację. Możecie znaleźć te czekoladki w większości sklepów pięknie opakowane jako przysmaki wielkanocne, ale też w wielu innych formach i smakach. Jeśli chcecie skosztować dużo czekolady, ale nie chcesz wydawać na nie fortuny, to poczekajcie do końca Wielkanocy! Wtedy to wszystkie czekoladki, chociaż w świetnej jakości, są przeceniane. 

 

Wyprawa na targ

Co roku od ponad 1000 lat, wiosną w Paryżu odbywa się Foire du Trône. Uznawane za najstarsze i największe targi w Paryżu, Foire du Trône przez kilka tygodni gromadzi ponad 5 milionów odwiedzających! Z ponad 350 przejażdżkami i mnóstwem stoisk z jedzeniem jest to idealne miejscem na radość z wiosny. Nie przegapcie tradycyjnego pokazu sztucznych ogni, który każdego roku w Święto Pracy, 1 maja rozświetla na wszystkie kolory niebo nad wesołym miasteczkiem. To wyjątkowo dobry pomysł na wyjątkową podróż na wiosenny weekend w Paryżu.