Skip to content
Aktualizacja: 14/12/2022

Podziel się na:

Być może Rzym nie jest pierwszym europejskim miastem, które przychodzi na myśl, gdy wybiera się miejsce na bajkową, zimową wycieczkę. A jednak stolica Włoch może być niezwykle satysfakcjonująca podczas zimnych miesięcy. Pomiędzy bogactwem zabytków kultury, brakiem tłumów, tętniącą życiem sceną kawiarnianą i barową oraz łagodnym klimatem, który pozwala na beztroskie zwiedzanie, Rzym zimą może być po prostu idealnym miejscem na zimowe wakacje we Włoszech. Sprawdźcie nasz przewodnik, aby znaleźć wskazówki dotyczące atrakcji, które musicie zobaczyć!

Rzym w zimowym słońcu

Od czasów starożytnych Rzym jest jednym z najważniejszych miast w Europie. Niegdyś stolica Cesarstwa Rzymskiego, dziś jest domem dla ponad 2 milionów ludzi i mnóstwa słynnych kościołów, muzeów i starożytnych ruin. Stolica Włoch słynie na całym świecie z tętniącej życiem atmosfery, która pulsuje przez cały rok na jej brukowanych uliczkach i przytulnych placach.

Autentyczność włoskiego miasta

Prawdziwa zaleta Włoch leży w ogromnym sercu i duszy jej mieszkańców, którzy są jednymi z najbardziej hojnych i gościnnych na świecie. Włochy są znane z prostego, zrelaksowanego stylu życia, ciepłych relacji osobistych i czasu dla innych, dobrych manier i spontaniczności. Niewiele innych krajów oferuje takie bogactwo wspaniałych doświadczeń dla ciała, umysłu i duszy. Prawdziwe Dolce Vita!

Pogoda

Rzymskie zimy charakteryzują się łagodną pogodą, która trwa przez cały sezon. Wczesną zimą (koniec listopada i grudnia, aż do Bożego Narodzenia) temperatury rzadko spadają poniżej 10 stopni, chociaż deszczowe dni w tym okresie nie są niczym niezwykłym. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem, ze średnią temperaturą od 3 do 11 stopni. Luty jest zwykle cieplejszy, często można doświadczyć prawdziwie wiosennej pogody.
Ponieważ zimy w Rzymie mogą być nieco nieprzewidywalne, zaleca się spakowanie odzieży, którą można nałożyć na siebie (koszule, swetry, płaszcze), aby być przygotowanym na każdą okazję. Ponadto wskazane jest, aby zawsze mieć przy sobie parasol, ponieważ w tym sezonie czasami pada deszcz.

Atrakcje we wszystkich odmianach

Rzym zimą jest pełen niespodzianek. Niezależnie od tego, czy będziecie mieć szczęście odwiedzić włoską stolicę przy pięknej słonecznej pogodzie, czy też spędzić cały tydzień z deszczem i zimnem, podczas zimowej wycieczki do Rzymu zawsze jest wiele do zrobienia. Sprawdźcie naszą listę 11 najfajniejszych atrakcji, które warto zobaczyć!

 

1. Odwiedźcie Watykan

Będąc najczęściej odwiedzanym miejscem we Włoszech, Watykan jest zawsze zatłoczony, jednak w chłodniejszych miesiącach, zwłaszcza po uroczystościach, jest znacznie mniej odwiedzających. Warto zarezerwować zorganizowaną wycieczką, na przykład w Muzeum Watykańskim i Kaplicy Sykstyńskiej, aby dowiedzieć się więcej o obrazach i wystawach, na które będziecie podziwiać. Zimą grupy turystów są zwykle mniejsze, więc będziecie mieli okazje obcować ze sztuką w kameralnym gronie.
Ponadto, na początku grudnia na Placu św. Piotra znajdziecie presepio, czyli tradycyjną szopkę bożonarodzeniową, która wygląda pięknie przy świetle stojącej nieopodal choinki. Zaplanujcie swój pobyt tak, by wziąć udział w Natale del Signore, czyli mszy o północy w Bazylice św. Piotra, która jest zawsze transmitowana na całym świecie, a udział w niej jest bezpłatny. Wypatrujcie la Befana, czyli włoskiego Świętego Mikołaja!

Plac św. Piotra, Watykan

2. Spędźcie Walentynki w Rzymie

Miłość jest w powietrzu! Jako miejsce narodzin Świętego Walentego, Rzym jest idealnym miejscem na Walentynki. W połowie lutego pogoda w mieście jest prawie wiosenna, co sprawia, że Walentynki w Rzymie to świetna okazja do celebrowania miłości pomiędzy starożytnymi budowlami i znanymi na całym świecie zabytkami!
Weekend tuż przed 14 lutego poświęcony jest rzymskiemu karnawałowi i chińskiemu nowemu rokowi. Te dwa wydarzenia przyciągają turystów z całego świata i prowadzą do długich kolejek przed atrakcjami i muzeami Rzymu, takimi jak Bazylika św. Piotra, Muzea Watykańskie, Koloseum i inne atrakcje. Dlatego warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem, aby uniknąć czekania w kolejce w Walentynki.

3. Poznajcie jarmarki bożonarodzeniowe w Rzymie

Zobaczcie, jak zimowa magia ożywa na różnych jarmarkach bożonarodzeniowych w Rzymie! Po pierwsze, Auditorium Parco della Musica szczyci się światowym targiem bożonarodzeniowym, który przedstawia świąteczną atmosferę w Rzymie, Paryżu i Londynie. Zachwyćcie się lokalnymi sprzedawcami oferującymi słodycze, dzieła sztuki, pieczone kasztany i wyroby rzemieślnicze. Są nawet świąteczne przejażdżki, wykonawcy na żywo i szopka bożonarodzeniowa. Warto odwiedzić także jarmark bożonarodzeniowy Spazio Natale lub Solidarity w Emergency Infopoint, który prezentuje różnorodne bibeloty, a nawet wyroby rękodzielnicze z zagranicy. Wszystkie zyski są następnie wysyłane do miejsc, które potrzebują pomocy, podtrzymując świąteczną tradycję dobroczynności.


4. Napijcie się pysznej kawy

Jeśli jest za wcześnie na wino, napijcie się włoskiej kawy! Włosi kochają swoją kawę – a kultura kawa w Rzymie jest pełna rytuałów i niuansów, które nie zawsze są łatwe do zrozumienia. Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać! Rzymianie lubią mocną kawę pitą szybką. Wpadają do barów pięć lub sześć razy dziennie na szybką filiżankę, popijaną przy ladzie podczas rozmów z baristą. To część ich stylu życia. Aby uzyskać autentyczne wrażenia, dołączcie do grup przy ladzie. Brzęk ceramicznych filiżanek, potrząsanie saszetkami z cukrem i szybkie mieszanie pysznego napoju sprawią, że poczujecie się jak mieszkańcy tego miasta!

5. Wybierzcie się do Castel Sant'Angelo na jazdę na łyżwach

Nawet jeśli śnieg jest rzadkością w regionie Morza Śródziemnego, jazda na łyżwach w Rzymie jest idealną atrakcją na zimową przygodę. Udajcie się na lodowisko w pobliżu Piazza Adriana i Tybru, aby przeżyć niezapomniane wrażenia. W pobliżu odkryjecie przytulny jarmark bożonarodzeniowy oferujący świąteczne lampki, magiczną atmosferę, słodycze i wino. Co ciekawe, arenę lodową tworzy Castel Sant’Angelo, czyli mauzoleum z II wieku zbudowane przez cesarza Hadriana. Cylindryczny budynek został przekształcony w fortecę w V wieku i zawiera cele więzienne, kaplice, dziedzińce i apartamenty. Znajduje się tam również posąg Archanioła Michała, ponieważ ówczesny papież twierdził, że ten anioł mu się tam objawił.

Castel Sant'Angelo, Rzym, Włochy

6. Zachwyćcie się sztuką w Galerii Borghese

Zaprojektowana przez kardynała Scipione Borghese, Villa Borghese nie jest zwykłym parkiem publicznym, ponieważ obejmuje również rzymskie zoo, kilka muzeów, fontanny, zegar wodny, pomniki i świątynię Eskulapa. Galeria Villa Borghese przedstawiana jest natomiast jako szczyt czystego piękna tego miejsca. Na parterze znajdują się skomplikowane mozaiki i urzekające rzeźby pochodzące z okresu od pierwszego do trzeciego wieku naszej ery. Wybierzcie się na drugie piętro, aby zobaczyć obrazy renesansowych wirtuozów, takich jak Caravaggio, Tycjan, Canova, Raphael i Rubens i spójrzcie na wspaniałe rzeźby z XVI i XVII wieku autorstwa Gian Lorenzo Berniniego. Nie zapomnijcie zarezerwować biletów online!

7. Spacerujcie wzdłuż rzeki Tyber

Płynąca przez Rzym do Morza Tyrreńskiego Tyber ma około 405 kilometrów długości i jest trzecią najdłuższą rzeką we Włoszech po rzekach Pad i Adyga. Nazwana na cześć króla Tibernusa z Alba Longo, który utonął w jej wodach, rzeka często zalewała osady wczesnorzymskie i obecnie jest otoczona wysokimi murami. Historycznie Tyber był miejscem, przy którym toczono kilka wojen i gdzie działał Cloaca Maximus, czyli pierwszy system kanalizacyjny Rzymu. Odegrała również kluczową rolę w śródziemnomorskim handlu ropą, winem i pszenicą. Chociaż kąpiel w rzece jest zabroniona, odkryjcie jej 25 starożytnych mostów, zjedzcie obiad wzdłuż jej brzegów lub wybierzcie się na rejs łodzią do portu Ostia Antica.

Tybr, Rzym, Włochy

8. Odkryjcie dzielnicę Trastevere

Ze swoimi brukowanymi uliczkami, sznurami do prania rozwieszonymi między budynkami i średniowieczną architekturą dzielnica Trastevere przypomina prawdziwą krainę z dawnych filmów. Po przyjeździe zwiedźcie znajdującą się tam XII-wieczną Bazylikę Santa Maria. Zachwyćcie się pięknym, słabo oświetlonym wnętrzem katedry i misternymi mozaikami dzieła Cavalliniego. Jeśli chodzi o inne miejsca artystyczne, Galleria Corsini znajdująca się w barokowym pałacu eksponuje arcydzieła mistrzów epoki renesansu, takich jak Tycjan i Caravaggio. Za pałacem znajduje się Uniwersytet Rzymski i jego kuszące Orto Botanico. Ta kwiatowa oaza zawiera ponad 7000 gatunków roślin i jest uważana za najstarszy europejski ogród botaniczny. Dzielnica ta jest również idealna dla smakoszy ze względu na znajdujące się tam targowiska, bistra i kawiarnie.

Bazylika Santa Maria, dzielnica Trastevere, Rzym, Włochy

9. Weźcie udział w pogańskim festiwalu Saturnalia

Poświęcone rzymskiemu bogu Saturnowi, to pogańskie święto obchodzone było we Włoszech podczas sezonu zimowego około 17 grudnia i trwało zazwyczaj 3-7 dni. W rzeczywistości historycy spekulują, że wiele chrześcijańskich zwyczajów bożonarodzeniowych ma powiązania z Saturnaliami, ponieważ śpiew, wręczanie prezentów i zapalanie świec są podstawą obu zimowych obchodów. Podczas „okresu świątecznego” niewolnikom dano trochę swobody, szkoły, miejsca pracy były tymczasowo zamykane i miała miejsce szalona zabawa. W trakcie ucztowania, picia i imprezowania koronowano fałszywego króla, a co ciekawe, dopiero w 321 roku cesarz rzymski Konstantyn przekształcił Saturnalia w to, co dziś nazywamy Bożym Narodzeniem.

10. Wybierzcie się na jednodniową wycieczkę poza Rzym

Nawet jeśli wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, mała ucieczka z miasta nigdy nie jest złym pomysłem! Wskoczcie do szybkiego pociągu i udajcie się do Florencji lub stolicy Toskanii w środkowych Włoszech. Spacerując po miejscu narodzin renesansu, spójrzcie na Brunelleschi Duomo, czyli największe sklepienie murowane na świecie. Spacerujcie po Galerii Uffizi, aby zobaczyć arcydzieła wirtuozów, takich jak Donatello, Giotto, Ghibertis i Michelangelo.
Może jednak wolicie miejsce znajdujące się bliżej Rzymu? Wtedy wybierzcie się do Ostia Antica. Ten starożytny port pochodzi z VII wieku i szczyci się niesamowitymi pozostałościami archeologicznymi, w tym łaźniami, teatrem, świątyniami i mozaikami. Na koniec zatrzymajcie się w niegdyś ukrytym mieście Pompeje i podziwiaj jego odkryte skarby oraz przejdź się po kalderze Wezuwiusza!

11. Weźcie udział w lekcjach gotowania

Jeśli szukacie wyjątkowo włoskich atrakcji, to gorąco polecamy pójście na mistrzowską lekcję robienia makaronu z lokalnym szefem kuchni. To niesamowity sposób, aby dowiedzieć się wszystkiego o kuchni włoskiej i gotowaniu, jednocześnie zdobywając kilka nowych umiejętności. Ponadto możecie później zjeść całe pyszne jedzenie! Na zajęciach zaczniecie prawdopodobnie od kieliszka włoskiego Prosecco i kilku przekąsek, zanim nauczycie się robić świeży makaron z profesjonalnym włoskim szefem kuchni. Znajdźcie kurs, który obejmuje potrawy, które uwielbiacie i nauczcie się tej sztuki podczas zimowej wycieczki do Rzymu!