Skip to content
Aktualizacja: 26/06/2023

Podziel się na:

Lipiec jest jednym z najbardziej popularnych miesięcy, gdy chodzi o podróżowanie do Rzymu. To niezwykłe miasto, pełne historii, zabytków i wyjątkowej atmosfery, przyciąga rocznie miliony turystów. Jednak wielka popularność Rzymu może przysporzyć pewnych trudności, szczególnie w kwestii tłumów. Dlatego też warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, jak spędzić wakacje w Rzymie w lipcu, unikając nadmiernych tłumów i jednocześnie ciesząc się wszystkim, co to miasto ma do zaoferowania.

 • Planowanie wizyty wcześniej

Jeśli zdecydujesz się na podróż do Rzymu w lipcu, warto zaplanować ją wcześniej. Zarezerwujcie bilety lotnicze i zakwaterowanie z wyprzedzeniem, aby uniknąć problemów z dostępnością. Wybierzcie dogodne godziny lotów, aby ominąć największy ruch na lotnisku. Jeśli chodzi o hotele, warto rozważyć pobyt w mniej obleganych dzielnicach, które mogą oferować spokojniejszą atmosferę i łatwiejszy dostęp do atrakcji turystycznych.

Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Rzymu, by wybrać najlepsze bilety lotnicze:

 • Zwiedzanie atrakcji wczesnym rankiem lub późnym wieczorem

Większość popularnych atrakcji w Rzymie, takich jak Koloseum, Watykan czy Fontanna di Trevi, jest bardzo oblegana przez turystów w ciągu dnia. Aby uniknąć tłumów, warto planować wizyty na wczesne godziny poranne lub późne wieczory. W tym czasie jest znacznie mniej osób, co pozwoli Wam na spokojnie podziwiać piękno tych miejsc bez konieczności przepychania się przez tłum.

 • Korzystanie z transportu publicznego

W Rzymie transport publiczny jest dobrze rozwinięty i oferuje wiele opcji podróży po mieście. Zamiast korzystać z prywatnych środków transportu lub taksówek, warto skorzystać z metra, autobusów lub tramwajów. Dzięki temu unikniecie problemów z parkowaniem i spędzania czasu w korkach ulicznych. Pamiętajcie, że transport publiczny może być bardziej oblegany w godzinach szczytu, więc warto dostosować plany podróży, aby uniknąć największych tłumów.

 • Eksplorowanie okolic Rzymu

Jeśli czujecie się przytłoczeni tłumami w samym Rzymie, warto rozważyć wycieczki po okolicznych miejscowościach. Okolice Rzymu pełne są urokliwych miasteczek, wspaniałych plaż i malowniczych krajobrazów. Możecie wybrać się na jednodniową wycieczkę do takich miejsc jak Tivoli, Ostia Antica czy Castel Gandolfo. Będziecie mogli oderwać się od zgiełku miasta i zrelaksować się w spokojniejszej atmosferze.

 • Korzystanie z mobilnych aplikacji i przewodników turystycznych

Istnieje wiele mobilnych aplikacji i przewodników turystycznych, które mogą pomóc Wam zorganizować podróż po Rzymie i uniknąć tłumów. Te aplikacje dostarczają informacji na temat godzin największego ruchu w różnych atrakcjach oraz sugerują alternatywne trasy i mniej znane miejsca warte odwiedzenia. Możecie również skorzystać z aplikacji do rezerwacji biletów wstępu, które pomogą Wam uniknąć długich kolejek.

 • Udział w nocnych wydarzeniach

Rzym jest miastem, które nigdy nie zasypia, a wiele atrakcji i wydarzeń odbywa się również w nocy. Sprawdźcie harmonogram nocnych wycieczek, koncertów, spektakli teatralnych czy wystaw sztuki, które mogą być mniej oblegane niż ich dzienne odpowiedniki. To doskonały sposób na uniknięcie tłumów i jednoczesne doświadczenie nocnego uroku miasta.

 • Odkrywanie ukrytych zakątków miasta

Rzym ma wiele mniej znanych, ale równie pięknych miejsc, które są często pomijane przez tłumy turystów. Zamiast koncentrować się wyłącznie na najpopularniejszych atrakcjach, wybierzcie się na spacer po mniejszych uliczkach, odkrywajcie urokliwe place i małe kawiarenki. Na przykład, dzielnica Trastevere jest idealna na spacer i zatrzymanie się na tradycyjną włoską kolację. Odkrywanie tych ukrytych zakątków miasta pozwoli Wam zyskać unikalne doświadczenia i uniknąć tłumów.

Sprawdźcie, te mniej znane, ale również ciekawe atrakcje stolicy Włoch!

 • Avetin

Avetin to jedno z siedmiu wzgórz Rzymu. Położone na południowy wschód od Forum Romanum, oferuje wspaniałe widoki na miasto oraz ciche i spokojne otoczenie. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną oderwać się od zgiełku i odkryć mniej oblegane zakątki Rzymu. Wzgórze Avetin jest znane ze swoich zielonych parków, ogrodów i urokliwych uliczek. Jego głównym atutem jest jednak widok na Circus Maximus, starożytny hipodrom, który był miejscem rywalizacji w wyścigach rydwanów. Z Avetin możecie podziwiać piękno tego historycznego miejsca i wyobrazić sobie tłumy rzymian, które kiedyś zapełniały to miejsce podczas emocjonujących wyścigów.

Oprócz tego, Avetin jest również domem dla kilku ważnych zabytków. Jednym z nich jest Bazylika św. Sabiny, jedna z najstarszych bazylik w Rzymie, pochodząca z V wieku. Jej charakterystyczny wygląd, z dwiema wieżami i romańskim portalem, przyciąga uwagę odwiedzających. Wnętrze bazyliki skrywa piękne mozaiki i imponujące dziedzictwo sztuki chrześcijańskiej.

Kolejnym godnym uwagi miejscem na Avetin jest Park Pomarańczowy (Parco Savello), znany również jako Ogrody Pomarańczowe. To malowniczy ogród z drzewami pomarańczowymi i cytrusowymi, który oferuje spektakularne widoki na Wieczne Miasto. Jest to doskonałe miejsce na romantyczny spacer, relaks na ławce lub piknik w spokojnym otoczeniu.

Park Pomarańczowy (Parco Savello), Rzym, Włochy

 • Łaźnie Karakalli

Jeśli uwielbiacie ruiny, to udajcie się do Łaźni Karakalli. Obszar jest duży, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę przepych ówczesnego budynku termalnego - w ciepłych i zimnych basenach mogło pomieścić się do 2000 osób.

Dziś łaźnie są w ruinie, ale nadal fascynujące i dobrze zachowane w niektórych częściach. Są one jedną z najlepszych atrakcji turystycznych Rzymu. W wielu miejscach można rozpoznać artystycznie ułożoną mozaikę, a duży basen jest nadal widoczny. Chodniki prowadzą przez budynek termalny, dzięki czemu można być w środku tej imponującej konstrukcji.

Wystarczy przespacerować się po tym wspaniałym kompleksie i po prostu wyobrazić sobie ożywioną aktywność kąpielową z około 250-550 r.n.e. Ponadto można odwiedzić artystycznie zaprojektowane rzeźby, które zostały tu umieszczone jako ozdoby. Łaźnie Karakalli są perełką dla wtajemniczonych, ponieważ tutaj można doświadczyć starożytnej historii z bliska bez tłumów turystów.

 • Dzielnica Monti

Monti to jedna z najstarszych dzielnic Rzymu, w której znajdują się trzy wzgórza: Quirinal, Esquilino i Viminale. Pomiędzy Via Nazionale a kościołem San Giovanni in Laterano można doświadczyć Rzymu, jaki znany jest z filmów. Tutaj bluszcz rośnie na ścianach domów w wąskich uliczkach, Vespy szturmują ulice, a miejscowi spotykają się na aperitivo. Tutaj możecie odkryć prawdziwy Rzym!

Znajdziecie tu wykopaliska, takie jak Forum Augusta lub Parco del Colle Oppio, a także bardzo ważne kościoły, takie jak Bazylika San Giovanni in Laterano i Bazylika Santa Maria Maggiore. Podczas spaceru po Monti można również zauważyć wysoką wieżę, która wciąż stoi tutaj jako znak arystokratycznych rządów.

Jest tu zarówno przytulnie, jak i towarzysko. Na Piazza della Madonna dei Monti młodzi ludzie spotykają się, aby porozmawiać, a następnie udać się do jednego z miłych barów, których można znaleźć mnóstwo w tej dzielnicy. Szczególnie wieczorem można tu poczuć autentyczny klimat Rzymu.

Dzielnica Monti, Rzym, Włochy

 • Katakumby Rzymu

Chociaż Rzym oferuje coś ekscytującego na każdym kroku na powierzchni, nie należy zapominać o jego historycznych podziemiach. Rzym jest pełen katakumb, z których niektóre są otwarte dla zwiedzających. W nich macie okazję doświadczyć, jak Rzymianie chowali swoich zmarłych w tamtych czasach.

Do dziś dostępne są katakumby San Callisto, San Sebastio, Santa Domitilla, Priscilla i Sant'Agnese. Tam zmarli, byli chowani w niszach w kamieniu tufowym, który dominuje w rzymskim podglebiu. W wielu miejscach znajdują się kolorowe ornamenty i piękne dekoracje, pokazujące, że katakumby były czymś więcej niż tylko miejscem przechowywania zmarłych.

Chociaż katakumby w Rzymie są jednymi z najlepiej zachowanych na świecie, stosunkowo niewielu wciąż wie o ich istnieniu. Jeśli więc macie dość ulicznego zgiełku, chcecie uciec od upałów rzymskiego lata, pamiętajcie o mistycznym świecie pod ziemią.

 • Cinecittà

Na południowo-wschodnich obrzeżach Rzymu znajduje się filmowe miasto Cinecittà. Od jego otwarcia w 1937 roku nakręcono tam setki filmów, w tym "La Dolce Vita" i "Ben Hur", a także "Mękę Pańską" i "Gangi Nowego Jorku". Włoski reżyser Federico Fellini nakręcił prawie wszystkie swoje filmy w Cinecittà.

Możecie więc wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po różnych planach filmowych i zbliżyć się do włoskiego kina. Nie należy spodziewać się tu zbyt wielu odwiedzających, wręcz przeciwnie.

 • Fontanna di Trevi nocą - pełna wdzięku i spokoju

Zdecydowanie powinniście także odwiedzić Fontannę di Trevi nocą. Po północy, kiedy mało kto odwiedza najsłynniejszą fontannę Rzymu, pokazuje ona swoje najpiękniejsze oblicze. I macie czas, aby podziwiać ją w całej okazałości. Neptun z pewnością ucieszy się z wizyty w nocy, kiedy wreszcie będzie można go podziwiać w należyty sposób.

Fontanna di Trevi, Rzym, Włochy

 • Altare della Patria

Altare della Patria (Ołtarz Ojczyzny) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rzymu. Ten monumentalny pomnik poświęcony zjednoczeniu Włoch i upamiętniający króla Wiktora Emanuela II jest często odwiedzany przez turystów. Jednak mimo swojej popularności, Altare della Patria jest miejscem, które nie jest tak powszechnie znane jak Koloseum czy Watykan, ale zasługuje na uwagę jako atrakcja turystyczna.

Po pierwsze, sam wygląd i architektura Altare della Patria są niezwykłe. Został zbudowany w stylu neoklasycznym i składa się z imponującego białego marmurowego kompleksu. Jego wysokie kolumnady, liczne rzeźby i dekoracyjne elementy zachwycają oko. Widok z góry, zwłaszcza z tarasu na dachu, oferuje zapierające dech w piersiach panoramy Rzymu.

Altare della Patria, Rzym, Włochy

Ołtarz Ojczyzny pełni także rolę ważnego centrum kulturalnego i muzeum. Wewnątrz budynku znajduje się Muzeum Wiktora Emanuela II, które prezentuje bogatą kolekcję związanych z historią Włoch eksponatów. Można tu zobaczyć m.in. pamiątki związane z procesem zjednoczenia Włoch, takie jak dokumenty, zdjęcia i oryginalne przedmioty historyczne.

 • Watykan wczesnym rankiem

Watykan, siedziba papieża i centrum katolickiego świata, jest jednym z najbardziej znanych i popularnych miejsc do odwiedzenia w Rzymie. Tysiące turystów z całego świata przyciąga do Watykanu każdego dnia, zwłaszcza w godzinach południowych. Jednak warto rozważyć odwiedzenie Watykanu o poranku, aby doświadczyć tego wyjątkowego miejsca w spokojniejszej atmosferze, zanim tłumy przybędą.

Bazylika św. Piotra, Watykan, Rzym, Włochy

Rano, jeszcze przed oficjalnym otwarciem muzeów watykańskich, można zobaczyć niezwykłe widowisko, które niewielu turystów ma okazję podziwiać. Watykan o poranku ożywa, gdy słońce wschodzi nad bazyliką św. Piotra i napełnia Plac św. Piotra złotym światłem. Jest to doskonały moment, aby cieszyć się spokojem i atmosferą tego miejsca bez tłumów.

Po wejściu do muzeów watykańskich rano będziecie mieli okazję podziwiać dzieła sztuki i bogactwo kolekcji bez konieczności przepychania się przez tłumy. Kolejną atrakcją wartą uwagi jest wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej rano. W tym czasie można przejść do kaplicy przed większością turystów i cieszyć się wspaniałymi freskami Michała Anioła w ciszy i skupieniu. To niesamowite doświadczenie, które pozwoli Wam lepiej docenić niezwykłą sztukę i historię tego miejsca.