Skip to content
Aktualizacja: 10/04/2024

Podziel się na:

Afryka to kontynent pełen tajemnic, dzikiej przyrody i niezwykłych krajobrazów. Jeśli szukacie przygody życia i chcecie odkrywać niesamowite zakątki świata, to safari w Afryce jest idealnym wyborem! Safari, czyli podróż w poszukiwaniu dzikich zwierząt, to niezwykłe doświadczenie, które pozwala nam zbliżyć się do natury w jej najbardziej pierwotnej formie. Afryka jest rajem dla miłośników przyrody i zwierząt, oferując niepowtarzalną okazję do obserwacji dzikich stworzeń w ich naturalnym środowisku. Tego lata czeka na Was niezapomniana podróż, pełna niezwykłych spotkań i emocji. Sprawdźcie, które kraje szczególnie warto odwiedzić!

Wielka Piątka

Podczas safari możecie spodziewać się spotkania z "Wielką Piątką" - mowa o pięciu najbardziej charakterystycznych gatunkach zwierząt Afryki:

 • słoniach,
 • nosorożcach,
 • bawołach afrykańskich,
 • lwach,
 • lampartach.

To tylko niektóre z fascynujących stworzeń, które możemy zobaczyć podczas wyprawy. Afryka jest również domem dla setek gatunków ptaków, antylop, hipopotamów i wielu innych zwierząt.

Ale to nie wszystko! Podczas safari nie tylko obserwujecie dziką przyrodę, ale również macie niezwykłą szansę poznać lokalną kulturę i tradycje. Wiele miejsc oferuje możliwość spotkania z tubylczymi plemionami i zapoznania się z ich codziennym życiem. To niewątpliwie wyjątkowe doświadczenie, które pozwala na szersze spojrzenie na ten niezwykły kontynent.

Najciekawsze kraje na wakacyjne safari

Kenia, Tanzania, RPA (Republika Południowej Afryki), Botswana - to tylko kilka z wielu krajów, które oferują safari na najwyższym poziomie. Każde z tych miejsc ma coś wyjątkowego do zaoferowania, zarówno pod względem przyrody, jak i kultury. Wybierając odpowiednią destynację, dostosujcie swoją podróż do swoich preferencji i oczekiwań.

Kenia

Kenia, nazywana "bramą do Afryki Wschodniej", jest jednym z najpopularniejszych celów podróży dla miłośników safari. Kraj ten oferuje niezwykłe bogactwo przyrody i kultury, które przyciągają turystów z całego świata. Jeśli marzycie o safari, to jest to z pewnością jeden z najlepszych kierunków na które możecie się zdecydować!

Jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Kenii jest Masai Mara, park narodowy, który jest jednym z największych skarbów kraju. Jest to również jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na świecie do obserwacji dzikich zwierząt. Masai Mara słynie z corocznej migracji gnu i zebr, które przemieszczają się przez rzekę Mara w poszukiwaniu lepszych pastwisk. To zapierający dech w piersiach spektakl, który przyciąga wielu turystów.

Podczas safari w Masai Mara można napotkać "Wielką Piątkę" - słonie, nosorożce, bawoły afrykańskie, lwy i lamparty. Obserwowanie tych niesamowitych stworzeń w ich naturalnym środowisku to niezapomniane doświadczenie. Dodatkowo, park jest również domem dla innych gatunków zwierząt, takich jak hipopotamy, krokodyle, hieny i wiele gatunków ptaków.

Kenia oferuje również inne interesujące miejsca na safari, takie jak Park Narodowy Amboseli, który słynie z widoków na Kilimandżaro - najwyższy szczyt Afryki. To spektakularne połączenie górskiego krajobrazu z obfitością dzikiej przyrody sprawia, że Amboseli jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na safari.

Kenia, z widokiem na Kilimandżaro

Dodatkowo, Park Narodowy Tsavo East i Tsavo West są największymi parkami narodowymi w Kenii. Oba parki oferują niesamowite możliwości obserwacji dzikich zwierząt, takich jak słonie, lwy, lamparty, żyrafy i wiele innych. Tsavo West słynie również z malowniczych krajobrazów, w tym wulkanicznego krajobrazu Chyulu Hills i imponujących wodospadów.

Podczas safari w Kenii warto również poznać lokalną kulturę i tradycje. Masajowie to plemię pasterzy zamieszkujące przede wszystkim obszary Kenii i Tanzanii. Ich tradycyjny styl życia opiera się na hodowli bydła i migracji za paszą dla zwierząt. To nomadyczne plemię jest znane z charakterystycznego stroju, który składa się z kolorowych materiałów i bogato zdobionych biżuterii. Odwiedzając Masai Marę, można mieć niezwykłą okazję spotkać Masajów osobiście i poznać ich kulturę i tradycje. Wielu Masajów jest otwartych na interakcję z turystami i chętnie dzieli się swoją wiedzą i historiami.

Kenia to również raj dla miłośników plaż i wypoczynku. Mombasa, położona nad Oceanem Indyjskim, oferuje piękne piaszczyste plaże, koralowe rafy i bogactwo atrakcji turystycznych. Po intensywnym safari, relaks na plaży może być doskonałym uzupełnieniem podróży!

Podróż na safari w Kenii

Najlepszym lotniskiem do podróży na safari w Kenii jest międzynarodowe lotnisko Jomo Kenyatta w Nairobi. To największe i najważniejsze lotnisko w Kenii, położone około 15 kilometrów na południowy wschód od centrum Nairobi. Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Nairobi.

Po przylocie na lotnisko Jomo Kenyatta, podróżni mają możliwość kontynuowania swojej podróży na safari poprzez loty krajowe lub transfer lądowy do różnych parków narodowych i rezerwatów w całym kraju. Istnieje wiele małych lotnisk regionalnych, takich jak Wilson Airport w Nairobi, które obsługują loty krajowe i oferują połączenia do popularnych destynacji safari, takich jak Masai Mara, Amboseli czy Tsavo.


Tanzania

Tanzania jest jednym z najpopularniejszych celów podróży dla miłośników safari. To kraj, który oferuje nie tylko spektakularne krajobrazy, ale również niezwykłe spotkania z dziką przyrodą.

Z pewnością, Park Narodowy Serengeti to prawdziwa perła Tanzanii. Jest to jeden z najbardziej znanych i cenionych parków narodowych na świecie. Serengeti słynie przede wszystkim z corocznej wielkiej migracji, kiedy to miliony gnu, zebr i antylop przemieszczają się na ogromne odległości w poszukiwaniu świeżych pastwisk. To niesamowite zjawisko można obserwować z bliska, podziwiając setki zwierząt wędrujących przez malownicze równiny.

Park Narodowy Serengeti, Tanzania

Kolejnym niezwykłym miejscem w Tanzanii jest Park Narodowy Ngorongoro, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ngorongoro to ogromny kaldera wulkaniczna, która tworzy unikalne środowisko dla dzikich zwierząt. Możecie tam zobaczyć słonie, nosorożce, bawoły, lwy i lamparty, a także tysiące flamingów, które zamieszkują okoliczne jeziora.

Innym ciekawym miejscem do odwiedzenia w Tanzanii jest Park Narodowy Tarangire. Ten park jest znanym siedliskiem dla słoni afrykańskich, które wędrują tutaj w poszukiwaniu wody i pożywienia. Tarangire słynie również z różnorodności ptaków i spektakularnych krajobrazów, z licznymi baobabami w tle.

Tanie bilety lotnicze do Tanzanii - FRU.pl

RPA

RPA to fascynujący kraj, który oferuje nie tylko niezwykłe safari, ale również bogactwo kulturowe, historyczne zabytki i malownicze krajobrazy. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na kontynencie afrykańskim, przyciągające miliony turystów rocznie.

Podczas safari w RPA możecie odkrywać Park Narodowy Krugera, który jest jednym z największych parków narodowych w Afryce. Kruger oferuje niesamowite możliwości obserwacji dzikich zwierząt, w tym słoni, lwów, nosorożców, leopardów i bawołów afrykańskich.

Park Narodowy Krugera, Republika Południowej Afryki

W RPA znajduje się także wiele innych rezerwatów i parków narodowych, takich jak Hluhluwe-Imfolozi Park, Pilanesberg National Park czy Addo Elephant National Park. Każde z tych miejsc oferuje unikalne doświadczenia i różnorodność dzikiej przyrody. Safari w tych parkach to szansa na zobaczenie nie tylko "Wielkiej Piątki", ale także innych interesujących gatunków zwierząt, takich jak gepardy, hieny, zebry i antylopy.

Podróżując po RPA, warto również odwiedzić Zululand, region zamieszkany przez lud Zulusów, jedno z największych i najważniejszych plemion w kraju. To doskonała okazja do poznania ich tradycji, tańców i kultury. Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikiem przyrody, historii czy kultury, RPA ma wiele do zaoferowania. Wspaniałe safari, malownicze krajobrazy, różnorodność dzikiej przyrody i bogactwo kulturowe sprawiają, że podróż do tego kraju staje się niezapomnianym doświadczeniem.


Botswana

Botswana to jeden z najbardziej fascynujących krajów, które można odwiedzić podczas safari w Afryce. Ten malowniczy kraj oferuje niezapomniane doświadczenia, wspaniałe krajobrazy i niezwykłą różnorodność przyrody.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obszarów Botswany jest delta Okawango, nazywana również "oazą w sercu pustyni". Ta ogromna delta jest jednym z największych i najbardziej niezwykłych ekosystemów na świecie. Tutaj, w środku suchej sawanny, znajduje się labirynt kanałów, bagien i wysp, które przyciągają dzikie zwierzęta, zwłaszcza w okresie suszy. Możecie odkrywać tę niezwykłą deltę podczas rejsów łodziami, płynąc wzdłuż wąskich kanałów, obserwując ptaki i hipopotamy, a także obserwując lwy i inne zwierzęta z bliska.

Kolejnym niezwykłym miejscem w Botswanie jest Park Narodowy Chobe, który słynie z jednej z największych populacji słoni w Afryce. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody. Chobe oferuje zarówno safari lądowe, jak i rejsy łodzią po rzece Chobe, które pozwalają na obserwację dzikich zwierząt, takich jak słonie, bawoły, żyrafy, krokodyle i wiele innych. Jest to również doskonałe miejsce do obserwacji ptaków, ponieważ park jest domem dla ponad 450 gatunków ptaków, w tym pięknych afrykańskich orłów rybaków.

Park Narodowy Chobe, Bostwana

Botswana oferuje także prywatne rezerwaty, takie jak rezerwat Moremi i rezerwat Savuti. Rezerwat Moremi położony jest w sercu delty Okawango i jest uznawany za jeden z najlepszych miejsc na safari w Afryce. To teren pełen kontrastów, gdzie spotkacie bogactwo dzikiej przyrody, od słoni i lwów po rzadkie antylopy i liczne gatunki ptaków. Rezerwat Savuti z kolei słynie ze swojej niezwykłej populacji drapieżników, w tym lwów, lampartów i hien.


Najlepsze rady na safari w lato:

 • Wybierzcie odpowiednią porę dnia: Podczas safari w lecie najlepiej planować wczesne poranne lub późne popołudniowe wyprawy. Wtedy temperatura jest łagodniejsza, a dzikie zwierzęta są bardziej aktywne.
 • Ubierzcie się odpowiednio: Upewnijcie się, że macie ze sobą lekkie i przewiewne ubrania, które chronią przed słońcem. Warto również zabrać ze sobą kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i skuteczny środek przeciwko komarom.
 • Użyjcie kremu z filtrem przeciwsłonecznym: Skóra może łatwo ulec poparzeniom słonecznym podczas safari. Ważne jest, aby chronić skórę przed słońcem, używając kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
 • Bądźcie przygotowani na zmienne warunki pogodowe: Lato w Afryce może przynieść nagłe opady deszczu. Zabierzcie ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową lub płaszcz, aby być przygotowanym na ewentualne deszcze.
 • Pamiętajcie o odpowiednim nawodnieniu: W lecie ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Pijcie dużo wody i unikajcie napojów alkoholowych, które mogą prowadzić do odwodnienia.
 • Przygotujcie odpowiedni sprzęt fotograficzny: Jeśli zamierzacie uwiecznić niezapomniane chwile na wakacyjnym safari, upewnijcie się, że macie ze sobą odpowiedni sprzęt fotograficzny. Aparat z dobrym zoomem i dodatkowymi bateriami będzie nieoceniony.
 • Bądźcie cierpliwi i otwarci na niespodzianki: Safari to nieprzewidywalna przygoda, więc bądźcie cierpliwi i otwarci na to, co natura ma do zaoferowania. Czasem zwierzęta mogą być nieco trudne do zlokalizowania, ale cierpliwość i spokój z pewnością zostaną nagrodzone niezapomnianymi obserwacjami.