Skip to content
Aktualizacja: 01/02/2023

Podziel się na:

Zima w Salzburgu to w dużej mierze romantyczna atmosfera i wydarzenia muzyczne, które oczarowują zarówno młodszych, jak i nieco starszych. Wybierzcie się zimą, by doświadczyć miasta Mozarta tak, jak znają i kochają je mieszkańcy, z muzyką i kulturą! W najważniejszych zabytkach tego miasta poznacie niesamowitą historię, a radość zwiedzania niezwykłego miejsca możecie łączyć z zimowym białym szaleństwem. Odkryjcie magię Austrii w zimowym sezonie i odwiedźcie Salzburg jeszcze tej zimy!

Informacje o Salzburgu

Salzburg zamieszkuje około 150.000 mieszkańców i jest czwartym co do wielkości miastem Austrii oraz stolicą prowincji o tej samej nazwie. Na salzburskiej starówce znajdują się najważniejsze zabytki a obie strony starego miasta, które dzieli rzeka Salzach, są warte odwiedzenia. Jeśli na pobyt w Salzburgu macie zaplanowane tylko kilka dni, najlepiej znaleźć nocleg na starym mieście. Dzięki temu znajdziecie się w samym środku akcji i będziecie mogli w pełni wykorzystać swoją wizytę.

Loty do Salzburga

Lotnisko w Salzburgu nosi imię austriackiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, który urodził się w Salzburgu w 1756 roku. Lotnisko jest węzłem komunikacyjnym Eurowings i jest bardzo popularne w miesiącach zimowych. Port lotniczy Salzburg znajduje się w gęsto zaludnionym obszarze, na zachód od miasta i na wschód od granicy z Niemcami. Odległość między lotniskiem w Salzburgu a centrum Salzburga wynosi 6 kilometrów, a dojazd samochodem do centrum Salzburga zajmuje 15 minut.

 

Pogoda w zimę w Salzburgu

Mróz jest normą w grudniu w Salzburgu. Spodziewajcie się bardzo zimnych dni, z zaledwie 8,5 godzinami światła dziennego i dużą szansą na deszcz. Mogą wystąpić opady śniegu, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Temperatury w ciągu dnia dochodzą do 4°C, a noce ochładzają się do -2°C.
Styczeń w Salzburgu to najlepszy czas, ponieważ miasto pokryte jest pięknym białym śniegiem. Temperatura w ciągu dnia może oscylować w okolicach 0°C, a w nocy może spaść do -4°C.
Luty w Salzburgu charakteryzuje się najmniejszą ilością opadów, a temperatury w ciągu dnia stopniowo rosną do około 5°C. Śnieg wciąż jest powszechny i to świetny czas, aby wybrać się na stoki wokół miasta.

Ile czasu zaplanować na Salzburg?

Biorąc pod uwagę wszystkie wspaniałe rzeczy do zobaczenia zimą w Salzburgu, można pomyśleć, że potrzebne będzie dużo czasu, aby je wszystkie odhaczyć. Jednakże już podczas jednego dnia w Salzburgu możecie z łatwością przejść się po starym mieście, odwiedzić Muzeum Mozarta i Twierdzę, a zakończyć dzień na jarmarkach bożonarodzeniowych. Najlepiej zaplanować przynajmniej 2 dni w Salzburgu, aby cieszyć się wszystkim, co miasto ma do zaoferowania.

Salzburg, Austria

Co warto robić w Salzburgu zimą?

 • Obowiązkowa filiżanka kawy

Niegdyś salony intelektualistów, salzburskie kawiarnie są obecnie kolorowymi miejscami spotkań mieszkańców i turystów. Zajrzyjcie do najstarszej kawiarni w Austrii — Café Tomaselli. Zamówcie Großer Braunen i delektujcie się aromatem wybornych deserów i ciastek z jabłkowym strudlem, czy gugelhupf — pysznej babeczki.

 • Narciarski raj — Snow Space Salzburg

Austria to idealny kierunek na urlop narciarski. Z Salzburga można łatwo dotrzeć do różnych ośrodków narciarskich. Na przykład 70 km na południe od Salzburga można korzystać ze stoków w Snow Space Salzburg. Z miasta codziennie kursują bezpłatne autobusy, możecie zatem elastycznie zaplanować swoją podróż. Po godzinie jazdy docieracie do terenu narciarskiego ze 120 km połączonych, naśnieżonych tras, by zaczerpnąć maksymalną przyjemność z białego szaleństwa.

 • Spacer po Kapuzinerbergu

Może zdążyć się tak, że podczas Waszej zimowej wizyty w Salzburgu pogoda nie będzie sprzyjała spacerom, ale energiczny chód z pewnością pomoże Wam rozgrzać się w chłodny dzień. Przejdźcie przez Staatsbrücke i idźcie prosto przez deptak handlowy, aż po prawej stronie znajdziecie ścieżkę Kapuzinerberg. Nawet w zimę ścieżka ta cieszy się popularnością wśród mieszkańców. Zabierze Was w górę obok klasztoru i obok pomnika Mozarta. Stąd możecie kontynuować wokół wzgórza na taras widokowy, aby zobaczyć kolejny punkt widokowy na potężną fortecę naprzeciwko. Nabierzcie apetytu, zanim zachwycicie się lunchem w ekskluzywnej restauracji Franziskischlössl!

Kapuzinerberg, Salzburg, Austria

Co warto zjeść podczas zimowej wycieczki do Salzburga?

 • Tafelspitz — chociaż tafelspitz jest dziś jednym z najpopularniejszych austriackich dań, ta soczysta potrawa z gotowanej cielęciny była kiedyś zarezerwowana tylko dla klasy rządzącej. Według cesarskiej książki kucharskiej z 1912 r. tafelspitz był standardowym daniem na dworze. Mięso zawsze gotuje się powoli z warzywami korzeniowymi. Tradycyjnie tafelspitz jest spożywany w oddzielnych daniach: najpierw bulion podawany na gorąco, a następnie delikatne plastry wołowiny, którym zwykle towarzyszą ziemniaki, marchewka i kremowy sos jabłkowo-chrzanowy i szczypiorkowy.
 • Kaiserschmarren — ten wiedeński deser można opisać jako puszysty, lekko karmelizowany naleśnik. Danie tradycyjnie podaje się albo z zwetschkenröster (kompot śliwkowy) albo z dużą łyżką konfitury jabłkowej, gruszkowej lub jagodowej. Obficie posypany cukrem pudrem, kaiserschmarrn jest idealnym deserem.
 • Salzburger nockerl to lekkie i delikatne pierożki o smaku waniliowym, które ze względu na sposób przygotowania często określane są jako suflet. Jak sama nazwa wskazuje, potrawa ta została wynaleziona w Salzburgu w XVII wieku. Jako oda do miejsca jej pochodzenia, podczas przygotowywania, zwiewna masa jest układana na blasze do pieczenia w trzech kopcach, reprezentujących trzy wzgórza, które otoczają miasto. Danie podawane jest zawsze na ciepło, jako deser lub danie główne, tradycyjnie posypane cukrem pudrem i łączone z różnymi sosami owocowymi.
 • Salzburger Mozartkugel — Nikt nie może opuścić Salzburga bez skosztowania oryginalnego Salzburger Mozartkugel! Jest wielu producentów tej nugatowej kulki marcepanowej, ale tylko jedna cukiernia w Salzburgu może poszczycić się produkcją oryginalnego Mozartkugel. Mowa o Konditorei Fürst, który znajduje się w samym sercu starego miasta. Mozartkugeln są wykonane ręcznie, co znajduje odzwierciedlenie w cenie: jedna sztuka kosztuje około 1,40 euro. Ale można powiedzieć, że jest to obowiązkowy punkt wycieczki.

Deser z Salzburger Mozartkugel

Atrakcje, które koniecznie należy zobaczyć w Salzburgu:

 • Wyjątkowy krajobraz zoo w Hellbrunn

ZOO w Salzburgu stara się utrzymywać swoje zwierzęta jak najbliżej natury. W tym celu wykorzystuje się walory krajobrazowe Hellbrunn, takie jak strome ściany skalne czy lekko pagórkowaty krajobraz zalewowy, do stworzenia specjalnie wymaganych siedlisk. Teren dzisiejszego zoo w południowej części miasta już w XV wieku był parkiem gier. Kompleks Hellbrunn z pałacem, wodotryskami i zoo został zaplanowany przez arcybiskupa Markusa Sittikusa od 1612 roku i ukończony w 1619 roku. Dziś Zoo w Salzburgu jest nowoczesnym centrum ochrony przyrody i gatunków oraz atrakcją dla dzieci i dorosłych.

 • Zwiedzanie DomQuartier

Punktem wyjścia do zwiedzania DomQuartier są barokowe sale państwowe w Starej Rezydencji. Na górnym piętrze dawnej rezydencji i oficjalnej siedziby arcybiskupów książęcych znajduje się wyjątkowa Galeria Rezydencji, w której można podziwiać imponujące portrety autorstwa europejskich malarzy z okresu od XVI do XIX wieku. Ponadto z Dombogenterrasse rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na salzburską starówkę i miejskie góry.

 • Muzea w twierdzy Hohensalzburg

Muzeum Twierdzy prezentuje historyczne eksponaty z życia książęcego arcybiskupów na dworze. W podróż w przeszłość zapraszają także Muzeum Marionetek i Muzeum Regimentu Rainera. Historyczna zbrojownia poświęcona jest tematyce zbroi i broni na interaktywnej wystawie. Na trzecim piętrze twierdzy znajduje się również Fürstenzimmer, składający się z Fürstensaal, Goldene Stube, czyli Złotej Sali. Wyposażenie tych pokoi jest oryginalne i pozostało niezmienione od 1500 roku. Szczególne wrażenie robi imitacja nocnego nieba, złożona ze złotych gwiazd na lazurowym i królewskim tle, a także piec kaflowy w Złotej Sali. Teatr Magii i nowoczesne stacje multimedialne tworzą innowacyjne doświadczenie.

 • Dom Mozarta — miejsce urodzenia artysty

W. A. Mozart urodził się w 1756 roku w "Hagenauer Haus" przy Getreidegasse 9 w Salzburgu. Dziś miejsce narodzin Mozarta jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Austrii i absolutną atrakcją, zwłaszcza dla fanów Mozarta. Salzburg staje się światowym miastem muzyki nie tylko w sezonie festiwalowym. Fundacja Mozarteum w Salzburgu od 1956 roku organizuje co roku Tydzień Mozartowski, światowej klasy festiwal z najlepszymi artystami świata i równie międzynarodową publicznością.
Podczas Tygodnia Mozartowskiego 2023 utwory bardzo młodego cudownego dziecka zostaną zestawione z tymi wielkimi, ostatnimi arcydziełami słynnego kompozytora. Najlepsi światowi wykonawcy i orkiestry będą grać wyłącznie muzykę Mozarta: m.in. Filharmonicy Wiedeńscy, Daniel Barenboim, Rafael Fingerlos, Ivor Bolton czy Renaud Capucon.

Pomnik Mozarta, Salzburg, Austria

Najlepsze rady na podróż do Salzburga:

 • Jeśli planujecie zobaczyć wiele głównych atrakcji Salzburga w ciągu kilku dni, to powinniście rozważyć zakup Salzburg Card. Każda karta obejmuje wstęp dla 1 osoby do większości głównych atrakcji i muzeów oraz autobusów miejskich linii 1-14, 20 – 35, 151, 170 i 180. Oprócz autobusów miejskich karta obejmuje również kolejkę linową Twierdza, kolejka linowa Untersberg i rejs statkiem po rzece Salzach.
 • Najtańsze bilety komunikacji miejskiej sprzedawane są w kiosku. Możecie kupić bilety jednorazowe, całodobowe lub tygodniowe.
 • Jeśli chodzi o napiwki w Austrii, zaokrąglijcie rachunek w górę, a jeśli obsługa jest bardzo dobra, to napiwek powinien wynieść około 5-10%. Nie ma zwyczaju zostawiania napiwku na stole.
 • W Salzburgu jest dostępne dużo darmowego miejskiego Wi-Fi, ale nie zawsze uda Wam się na niego trafić. Najlepsze połączenie Wi-Fi, znajduje się na dworcu kolejowym w Salzburgu. To mocne, szybkie i darmowe połączenie, bez ograniczeń czasowych.
 • Jeśli zamierzacie być w Salzburgu tylko na jeden dzień lub jeśli musicie wymeldować się z hotelu, hostelu lub AirBnB, to na stacji kolejowej w Salzburgu jest mnóstwo schowków na bagaż. Wszystkie mają różne rozmiary i są wyposażone w automatyczne zamki, a bagaż można przechować do 24 godzin.
 • Niemiecki jest językiem urzędowym Austrii. Większość ludzi w Salzburgu mówi dialektem austro-bawarskim. Większość osób mówi po angielsku, ale pomocne jest nauczenie się kilku kluczowych niemieckich zwrotów, takich jak cześć, proszę i dziękuję.