Skip to content
Aktualizacja: 11/10/2023

Podziel się na:

Wiele z nas marzy o podróżach po Europie, odkrywaniu nowych miejsc i kultur, ale często zniechęcają nas wysokie koszty związane z podróżowaniem. Na szczęście istnieje niezwykle atrakcyjna opcja dla tych, którzy pragną eksplorować kontynent bez nadmiernego obciążania portfela – podróżowanie po Europie w niskim sezonie.

Niski sezon, czyli okres poza szczytem turystycznym, często kojarzy się z mniej korzystnymi warunkami pogodowymi i ograniczonymi atrakcjami. Jednakże, dla świadomych podróżników stanowi to doskonałą okazję do odkrycia ukrytych skarbów i oszczędności na podróżach. W tym artykule podzielimy się z Wami niektórymi tajemnicami taniego latania po Europie podczas niskiego sezonu.

Zapraszamy do zanurzenia się w świat planowania podróży, poszukiwania okazji, oraz do odkrywania wyjątkowych doświadczeń, które czekają na tych, którzy odważą się ruszyć w podróż w mniej popularnych miesiącach. Poznacie strategie, które pomogą Wam osiągnąć znaczne oszczędności, bez konieczności rezygnowania z jakości podróżowania. Czy jesteście gotowi na przygodę? Czas odkryć sekrety taniego latania po Europie podczas niskiego sezonu!

Wprowadzenie

Podróżowanie to jedno z najbardziej fascynujących doświadczeń, które możemy sobie zapewnić. Odkrywanie nowych miejsc, smakowanie lokalnej kuchni i poznawanie różnych kultur stanowią niezapomniane chwile. Niemniej jednak wiele osób unika wypraw po Europie, przekonanych, że koszty podróżowania są nie do przeskoczenia. Dlatego też warto poznać tajemnice taniego latania po Europie, zwłaszcza w okresie niskiego sezonu.

Krótka definicja niskiego sezonu

Niski sezon, inaczej zwany poza sezonem szczytowym, to okres, w którym liczba turystów w danej destynacji jest znacznie niższa niż w okresach popularnych wakacyjnych lub świątecznych. Zazwyczaj ma to miejsce w miesiącach poza letnimi wakacjami lub środku zimy, w zależności od regionu Europy. Jest to czas, kiedy liczba podróżnych maleje, a ceny noclegów, biletów lotniczych i atrakcji turystycznych spadają.

Dlaczego podróżowanie po Europie w niskim sezonie jest atrakcyjne?

Istnieje wiele powodów, dla których podróżowanie w niskim sezonie staje się coraz bardziej atrakcyjne. Po pierwsze, to doskonały sposób na uniknięcie tłumów turystów, co pozwala na bardziej intymne doświadczenie kultury i miejscowych tradycji. Po drugie, ceny znacznie spadają, zarówno jeśli chodzi o loty, jak i zakwaterowanie, co pozwala zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. Po trzecie, niski sezon często odkrywa urok miejsc, które w okresach szczytowych byłyby zatłoczone, a teraz można je cieszyć w spokoju.


Planowanie podróży

 • Wybór celu podróży

Pierwszym krokiem w planowaniu taniej podróży po Europie w niskim sezonie jest wybór celu podróży. Zamiast kierować się tradycyjnymi destynacjami turystycznymi, warto zastanowić się nad mniej popularnymi miejscami. Oczywiście, Paryż, Rzym czy Barcelona są piękne, ale również drogie i zatłoczone w sezonie. Wybierając mniej znane miejsca, nie tylko zaoszczędzicie, ale także doświadczycie autentycznej atmosfery danego regionu.

 • Data podróży

Data podróży ma ogromne znaczenie dla kosztów i komfortu podróży. Wybierając się w niskim sezonie, musicie zrozumieć, że niektóre miejsca mogą być bardziej atrakcyjne w określonych miesiącach. Na przykład, wyprawa na Bałkany może być idealna wiosną lub jesienią, kiedy nie jest zbyt gorąco, a tłumy turystów są mniejsze.

 • Wybór najlepszego okresu w niskim sezonie

Niski sezon nie jest jednolity, a ceny i warunki pogodowe mogą się różnić w zależności od miesiąca. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zbadać, kiedy jest najlepszy okres dla twojej wybranej destynacji. Na przykład, kraje śródziemnomorskie mogą być nadal ciepłe we wrześniu lub październiku, ale ceny już spadają. Z drugiej strony, kraje bałtyckie mogą być urocze w maju, ale w kwietniu można zaoszczędzić jeszcze więcej.

 • Elastyczność terminów

Jednym z kluczowych aspektów taniego latania w niskim sezonie jest elastyczność terminów podróży. Im bardziej elastyczni jesteśmy, tym większe szanse na znalezienie okazji. Linie lotnicze często oferują tańsze bilety w dniach i godzinach, które są mniej popularne, dlatego warto być gotowym dostosować swoje plany do dostępnych ofert. Dla podróżnych, którzy potrafią być spontaniczni, niski sezon jest prawdziwym skarbem pełnym nieoczekiwanych przygód.

 • Rezerwacje lotów

Fru.pl stanowi niezastąpione narzędzie dla każdego, kto planuje tanie podróżowanie po Europie w niskim sezonie. Dzięki nim można szybko i łatwo porównywać ceny biletów lotniczych oferowane przez różne linie oraz różne trasy podróży.

 • Porównywanie cen

Porównywanie cen biletów lotniczych jest kluczowe w poszukiwaniu najlepszej oferty. Dzięki nam możecie mieć dostęp do cen różnych linii. Nie zapominajcie o uwzględnieniu dodatkowych opłat, takich jak bagaż rejestrowany czy opłaty lotniskowe!

 • Kalendarz cenowy

Kalendarz cenowy to narzędzie, które pozwala zobaczyć, które dni w danym miesiącu są najtańsze do podróży. Możecie w ten sposób uniknąć podróżowania w okresach, kiedy ceny biletów są najwyższe. Kalendarz cenowy uwzględnia różnice cenowe między dniami tygodnia i różnymi miesiącami, co pozwala dokładnie zaplanować daty podróży w celu zaoszczędzenia pieniędzy.

 • Śledzenie zmian cen i momentu dokonania rezerwacji

Niezależnie od tego, czy zarezerwujecie bilet od razu, czy też będziecie czekać na lepszą okazję, warto śledzić zmiany cen biletów. Dzięki temu możecie złapać najlepszą ofertę w odpowiednim momencie!

Wskazówki dotyczące wyboru najkorzystniejszych ofert:

Podczas poszukiwania tanich biletów lotniczych istnieje kilka istotnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę:

 • Rezerwujcie z wyprzedzeniem: W większości przypadków, im wcześniej zarezerwujecie bilet, tym lepsza cena.
 • Unikajcie lotów bezpośrednich: Przeloty z przesiadkami mogą być tańsze, dlatego warto rozważyć tę opcję.
 • Sprawdźcie pobliskie lotniska: Czasem przylot do mniejszego, pobliskiego lotniska może być tańszy niż do głównego miasta.
 • Rozważcie elastyczność w dniach podróży: Znalezienie tańszych biletów może zależeć od elastycznego podejścia do daty wylotu i powrotu.

Podróżowanie po sezonie, jest tańsze z dala od turystycznych tłumów

Przygotowania do podróży

 • Bagaż podręczny

Podczas podróży po Europie w niskim sezonie warto zastanowić się nad ograniczeniem ilości bagażu. Bagaż podręczny może być nie tylko wygodniejszy, ale także znacznie tańszy, ponieważ unikacie wtedy opłat za dodatkowy bagaż rejestrowany. Wybierając odpowiednią torbę lub walizkę, możecie pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy na krótki wyjazd. Pamiętajcie, że linie lotnicze mają różne przepisy dotyczące bagażu podręcznego, więc sprawdźcie je wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnych problemów na lotnisku.

Sprawdźcie nasz przewodnik po tym jak najlepiej spakować bagaż podręczny tutaj, by zabrać ze sobą wszystko, czego możecie potrzebować i nie przepłacać!

 • Minimalizowanie kosztów związanych z dodatkowym bagażem

Jeśli jednak nie możecie obejść się bez dodatkowego bagażu, starajcie się zminimalizować koszty z nim związane. Najważniejsze to zaplanować ilość bagażu zgodnie z potrzebami i unikać nadmiernego pakowania. Ważne jest również, aby sprawdzić limity wagi i wymiary bagażu podręcznego oraz bagażu rejestrowanego przed podróżą. Upewnijcie się, że macie tylko to, czego naprawdę potrzebujecie, aby uniknąć dodatkowych opłat.

Podróż z bagażem podręcznym, minimalizuje koszty i czas

 • Ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie podróżne jest kluczowym elementem przygotowań do podróży, zwłaszcza podczas podróżowania po Europie. Dlaczego warto zadbać o ubezpieczenie przed wyjazdem? Istnieje wiele powodów:

 • Ochrona zdrowia: Ubezpieczenie podróżne zapewni Wam opiekę medyczną w razie choroby lub wypadku podczas podróży, w tym pokrycie kosztów wizyt lekarskich, hospitalizacji i leków.
 • Ochrona bagażu: Ubezpieczenie może również obejmować utratę lub uszkodzenie bagażu, co jest istotne podczas podróżowania z wartościowym sprzętem lub dokumentami.
 • Ochrona odwołania lub opóźnienia lotu: Jeśli Wasz lot zostanie odwołany lub opóźniony, ubezpieczenie podróżne może pokryć koszty dodatkowej nocy w hotelu oraz innych wydatków związanych z opóźnieniem.

Poznajcie naszą ofertę FRU Trip Protect i FRU Medical i podróżujcie spokojnie!

Sprawdź szczegóły FRU Medical Sprawdź szczegóły FRU Trip Protect

 

 • Rezerwacje noclegów

Niski sezon to doskonały moment na skorzystanie z okazji i znalezienie tanich noclegów. Wiele hoteli i obiektów noclegowych oferuje niższe ceny, aby przyciągnąć podróżnych w mniej popularnych miesiącach. Możecie także rozważyć alternatywne opcje, takie jak hostele, apartamenty czy wynajem mieszkań od lokalnych mieszkańców. Oto kilka wskazówek:

 • Zarezerwujcie z wyprzedzeniem: Dobre oferty na noclegi mogą szybko zniknąć, więc im wcześniej zarezerwujecie, tym większa szansa na znalezienie korzystnej ceny.
 • Korzystajcie z platform rezerwacyjnych: Strony internetowe i aplikacje do rezerwacji noclegów, takie jak Booking.com, Airbnb, oferują szeroki wybór noclegów w różnych cenach.
 • Sprawdźcie recenzje: Przeczytajcie opinie innych podróżnych, aby upewnić się, że wybrany nocleg spełnia Wasze oczekiwania.

Podczas podróży

 • Kupowanie jedzenia i pamiątek

Kupowanie jedzenia i pamiątek to ważna część każdej podróży, ale może również znacznie wpłynąć na koszty. Oto kilka wskazówek, jak kontrolować te wydatki:

 • Eksploracja lokalnej kuchni: Spróbujcie lokalnych dań i jedzcie w miejscowych restauracjach zamiast w międzynarodowych sieciówkach, które często są droższe.
 • Targi i lokalne rynki: Na targach i lokalnych rynkach często znajdziecie świeże produkty spożywcze i autentyczne pamiątki w niższych cenach niż w turystycznych sklepach.
 • Samodzielne przygotowanie posiłków: Wynajmując mieszkanie lub apartament, możecie samodzielnie przygotowywać posiłki, co pozwala zaoszczędzić na jedzeniu na restauracjach.
 • Unikanie turystycznych pułapek

Podczas podróży trzeba uważać na turystyczne pułapki, które często są drogie i mniej autentyczne. Oto jak unikać ich:

 • Zapytajcie lokalnych mieszkańców: Zadawajcie pytania i bądźcie ciekawi lokalnej kultury. Lokalni mieszkańcy mogą polecić autentyczne miejsca i atrakcje, które nie są zatłoczone turystami.
 • Zachowajcie zdrowy rozsądek: Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, żeby była prawdziwa, to być może nią nie jest. Starajcie się unikać agresywnych handlarzy i sprzedawców na ulicach turystycznych miejsc.
 • Zaplanujcie zwiedzanie: Zanim zaczniecie zwiedzanie, zaplanujcie, które atrakcje chcecie odwiedzić i ile czasu im poświęcicie.
 • Pamiętajcie o wolnym czasie: Pozostawcie sobie czas na relaks i odkrywanie miejsc, które nie są na liście głównych atrakcji.
 • Korzystajcie z darmowych atrakcji: Wiele miast oferuje darmowe atrakcje, takie jak muzea, parki i spacery po historycznych dzielnicach.

Kupowanie pamiątek z podróży

 • Transport lokalny

Transport lokalny to istotna część podróżowania po Europie, a wybór odpowiedniego środka transportu może wpłynąć na koszty. Oto kilka sposobów na oszczędzanie na transporcie:

 • Korzystanie z komunikacji publicznej: Przeszukajcie dostępne opcje komunikacji publicznej, takie jak metro, autobusy, tramwaje czy pociągi miejskie. Często jest to tańsza alternatywa niż korzystanie z taksówek czy wypożyczalni samochodów.
 • Karty transportowe: W niektórych miastach dostępne są karty transportowe, które pozwalają na nieograniczone podróżowanie środkami komunikacji publicznej przez określony okres czasu.
 • Rower lub pieszo: W wielu miastach można zwiedzać pieszo lub wynająć rower, co nie tylko oszczędza pieniądze, ale także pozwala lepiej poznać okolicę.