Skip to content
Aktualizacja: 29/06/2022

Podziel się na:

Lato jest synonimem zabawy na plaży, a Seszele to wymarzone miejsce na wakacje każdego miłośnika wypoczynku. Ta piękna kraina oferuje wylegiwanie się na dziewiczych plażach, udział w przygodach na świeżym powietrzu, wycieczki po wyspach, nurkowanie i żeglarstwo. Podróżni, którzy wolą raczej unikać słońca niż wygrzewać się w nim, mogą oddać się światowej klasy wellness w spa i luksusowych hotelach, które zapewniają relaks z zapierającym dech w piersiach widokiem. A to wszystko na archipelagu składającym się ze 115 wysp. Nawet podczas długich wakacji będziecie mieli niemały problem z odwiedzeniem ich wszystkich!

 

Gotowi na podróż na Seszele latem? Odkryjcie archipelag ponad 100 wysp!

 

Seszele mają coś dla każdego, niezależnie od tego, czy lubicie wędrować po tętniących życiem ryneczkach, robić godne pozazdroszczenia zdjęcia rezydencji w stylu kolonialnym, czy odkrywać przybrzeżne lasy namorzynowe i dziewicze rezerwaty przyrody. Miłośnicy natury będą zachwyceni rajem, w którym znajduje się ponad pięćdziesiąt endemicznych roślin i drzew, w tym rzadka palma kokosowa.

 

Kilka słów o Seszelach

Urok Seszeli tkwi w ich izolacji. 115 idyllicznych wysp archipelagu rozsianych jest po całym Oceanie Indyjskim. Znajdują się 805 kilometrów od najbliższego sąsiada, Madagaskaru, i około 1500 kilometrów od wybrzeży kontynentu afrykańskiego. Dzięki temu odosobnieniu jego plaże i lasy są praktycznie nietknięte i rzadko zatłoczone. Prawdopodobnie dlatego jest to ulubione miejsce nowożeńców, celebrytów, a nawet członków rodziny królewskiej – William i Kate przylecieli tu po ślubie.

La Digue, Seszele

 

Krótka historia Seszeli

Do około 1500 roku Seszele były prawie niezamieszkane i oprócz sporadycznych wizyt arabskich handlarzy nie cieszyły się dużym wzięciem. W europejskiej historii zasłynęły dopiero w 1502 r. w księgach statków Vasco Da Gamy. Mniej więcej sto lat później Seszele stały się brytyjską placówką handlową. Następnie przechodziły z rąk brytyjskich do francuskich i z powrotem, jako kolonia koronna, aż do uzyskania niepodległości w 1976 roku.

Kraj wyspiarski uznaje trzy oficjalne języki: angielski, francuski i francuski Seselwa Creole. Wielu Seszeli mówi również po włosku lub po niemiecku, co oznacza, że nie brakuje sposobów komunikowania się z wyspiarzami. Dostrzeżecie także międzynarodowe wpływy w sztuce i architekturze wysp; domy przypominają epokę wiktoriańską Europy, owoce morza są przygotowywane z nutami kuchni azjatyckiej i francuskiej, a muzyka i taniec w stylu kreolskim są przesycone melodiami i ruchami europejskimi, afrykańskimi i malgaskimi.

 

Geografia Seszeli

Seszele dzielą się na dwa główne archipelagi: Wyspy Zewnętrzne i Wyspy Wewnętrzne. Jedynie 33 z 115 wysp jest zamieszkanych. Największą z nich jest Mahé, na której znajduje się stolica Seszeli — Victoria, najmniejszą stolicą świata, pełną zabytkowych budynków, muzeów, ogrodów botanicznych, rynków i nocnych klubów. Mahé szczyci się górami, gromadą mniejszych wysepek i trzema parkami morskimi. Praslin, cichszy niż Mahé, jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa, a La Digue był modelem Defoe dla Robinsona Crusoe.

Parslin, Seszele

Wiele rejsów statkiem wypływa z Victorii na Mahé i pozwala zwiedzić niektóre z wysp Seszeli. Wizyta na wyspie Mahé oczaruje Was typowymi domami kreolskimi, kolorowymi i pełnymi uroku. Należy zauważyć, że Mahé ma najwyższy punkt na Seszelach, na wysokości 900 metrów nad poziomem morza, oferując wspaniały widok na Ocean Indyjski.

Inną znaną wyspą archipelagu jest wyspa Curieuse, na którą można dostać się łodzią podczas jednodniowej wizyty. Tutaj można obserwować, podczas spaceru po jednym z chronionych miejsc, słynne żółwie olbrzymie. Wyspa Curieuse słynie również z zadziwiającej flory: można natknąć się na coco de mer, czyli gatunek roślin, który w naturze rośnie tylko w tym miejscu.

Seszele olbrzymi żółw

 

Jak dotrzeć na Seszele?

W stolicy Seszeli, Victorii, znajduje się międzynarodowe lotnisko, które obsługuje większość lotów międzynarodowych. Samoloty latają regularnie z Dubaju, Doha i Nairobi. Oprócz Victorii Seszele mają kolejne międzynarodowe lotnisko na Praslin. Victoria International Airport jest również bazą dla narodowego przewoźnika Air Seychelles. Między wyspami można skorzystać z lotów czarterowych. Możliwa jest również podróż statkiem lub rejsem czarterowym. Korzystanie z promów katamaranowych między wyspami to inny sposób, chociaż są one wysoce zawodne podczas podróży na mniejsze wyspy.

 

Najlepsza pora na Seszele

Na Seszelach przez cały rok panuje tropikalny, ciepły klimat, ze średnią temperaturą między 26 a 32 stopniami. Dzięki swojemu równikowemu położeniu Seszele nie są zbytnio urozmaicone pod kątem pogody, a pogoda przez cały rok jest idealna na wakacje. Jednak kraj jest dotknięty południowo-wschodnim i północno-zachodnim pasatami, które zmieniają warunki w ciągu roku. Pasat, czyli wiatr charakterystyczny dla tego miejsca, wieje od listopada do marca, a wiatr południowo-wschodni od maja do września. Wiatry te powodują gromadzenie się wodorostów na niektórych plażach, dlatego ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy wyborze lokalizacji hotelu o różnych porach roku.
Jednakże temperatura na Seszelach wynosi około 30°C przez cały rok, z mieszanką słonecznych i tropikalnych deszczy oraz morskiej bryzy. Z pewnością położenie Seszeli, zaledwie siedem stopni na południe od równika i z dala od dużych mas lądowych na Oceanie Indyjskim, bardzo utrudnia przewidywanie pogody lub poleganie na prognozach internetowych. Jednakże w poszczególnych miesiącach roku można spodziewać się następujących warunków:

  • Grudzień — Marzec:

Podczas północno-zachodnich pasatów od grudnia do marca średnia temperatura waha się między 27 a 28°C. Opady deszczu są stosunkowo częste, szczególnie w grudniu i styczniu. Są intensywne, ale krótkie, a słońce wraca normalnie po około 30 minutach. Ten czas podróży jest idealny dla każdego, kto chce uciec od europejskiej zimy i cieszyć się słońcem.

  • Kwiecień i listopad:

Kwiecień i listopad to najcieplejsze miesiące w roku, w których nie ma pasatów. Dni bywają bardzo gorące, około 30 - 31°C. Upał może wydawać się jeszcze silniejszy, ponieważ nie ma wiatru, co oznacza, że wilgotność, której doświadczają Seszele przez cały rok, jest nieco większa niż normalnie. Jednocześnie brak wiatru zapewnia doskonałą widoczność pod wodą. To najlepsze miesiące na snorkeling i nurkowanie. Często marzec, maj i październik mają podobną pogodę do tych miesięcy.

  • Maj — październik:

Podczas południowo-wschodnich pasatów od maja do początku października temperatury wahają się od 25 do 29°C. Dni są słoneczne i gorące, a dzięki pasatom wieje przyjemny wiaterek. Te miesiące są idealne dla aktywnych wczasowiczów, w tym tych, którzy lubią żeglarstwo, piesze wycieczki i windsurfing. Z powodu wiatru ocean jest mniej spokojny, a widoczność pod wodą nie jest tak dobra.

 

Piękne plaże Seszeli

Plaże Seszeli przyciągają turystów z całego świata. Niezależnie od tego, czy szukacie tętniących życiem lub odosobnionych plaż; długich, niekończących się połaci piasku, czy małych półksiężyców otoczonych charakterystycznymi głazami, każdy z pewnością znajdzie swój raj. Prawdopodobnie najpiękniejsza plaża Seszeli, Petite Anse, jest zarówno nieskazitelna, jak i odizolowana. Znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Mahé, największej i głównej wyspy Seszeli. To piękne miejsce jest doskonałym miejscem do pływania i nurkowania, szczególnie dla rodzin.

Petite Anse, Mahe, Seszele

Warto odwiedzić także trzecią co do wielkości wyspę Sihouette, która jest wolna od samochodów i zamieszkuje ją tylko około 100 osób. Jeśli szukacie spokojnych wakacji na plaży, znajdziecie je w tej utopii. Ciepły ocean otaczający tę wyspę to chroniony park morski, w którym znajduje się nietknięty raj pełen podwodnego życia. Krystalicznie czysta, spokojna woda omiata nieskazitelnie czysty piasek w . A kwitnąca rafa koralowa znajduje się zaledwie 200 metrów od brzegu, dzięki czemu jest to idealne miejsce dla rodzin.

 

Ceny na Seszelach

Seszele nie są miejscem na budżetowe wakacje. Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wiedzieć przed wyjazdem na Seszele, jest to, że jest to drogie miejsce. Noclegi to głównie od luksusowych willi i apartamentów do standardowych apartamentów i pokoi hotelowych. Jednak ceny są wyższe niż w zwykłych pokojach hotelowych. Nawet jedzenie nie jest tanie, a rachunki za restauracje mogą być dość wysokie. Ceny mogą być trochę niższe jeśli korzystacie z wycieczek autobusowych z przewodnikiem, które są świetnymi okazjami.

Cena większości usług — takich jak pobyty w hotelu, przejazdy taksówką i posiłki w restauracjach — zawiera już napiwek od 5 do 10 procent, chociaż możecie zostawić więcej, jeśli czujecie taką potrzebę. Oficjalną walutą Seszeli jest rupia Seszeli (SCR), ale akceptowanymi formami płatności są także główne waluty, takie jak funt brytyjski, euro i dolar amerykański. Jeśli zdecydujecie się korzystać z rupii Seszeli przez cały pobyt, to znajdziecie wiele miejsc, które oferują usługi wymiany walut. Aby jednak uniknąć oszustwa (lub oskarżenia o popełnienie przestępstwa), wymieniajcie pieniądze tylko w bankach, kasach hotelowych lub w kantorze wymiany walut na Międzynarodowym Lotnisku Seszeli (SEZ). Wymiana waluty z nielicencjonowanym operatorem jest nielegalna.

 

Ważne wydarzenia latem na Seszelach

Odwiedzając Seszele latem, będziecie mieli możliwość wziąć udział w Święcie Narodowym Seszeli 18 czerwca. Zobaczycie występy, programy rozrywkowe i wydarzenia sportowe w stolicy Victoria. W czerwcu na Mahé odbywa się również Festiwal Muzyki Klasycznej. Cieszcie się szumem palm i muzyką w zatoce Beau Vallon. W sierpniu na Seszelach odbywają się również Regaty Żeglarskie, na których można zobaczyć zawody Miss Regatta. W tym samym miesiącu świętuje się również Święto Wniebowzięcia, szczególnie na wyspie La Digue. Będziecie mogli wziąć udział w mszy, procesjach i festiwalach, które przyciągają mieszkańców i turystów z innych wysp na Seszelach.

 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Seszele?

  • Warunki, które umożliwiają windsurfing i surfing, należy traktować z dużą ostrożnością. W niektórych miesiącach ocean jest dość niespokojny i występują wysokie fale. Jeśli nie jesteście doświadczonymi pływakami, to podchodźcie do wody z ostrożnością.
  • W wakacyjnych miesiącach przybywa wiele turystów z Europy, więc w większości popularnych miejsc zobaczycie tłumy rodzin i innych turystów. Pamiętajcie, aby zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, ponieważ ceny wzrosną.