Skip to content
Aktualizacja: 25/04/2022

Podziel się na:

Wiosna to najlepsza pora roku na wizytę na południu Hiszpanii: jest ciepło, ale nie za gorąco, a cały region pokrywają najbardziej spektakularne kolory kwitnących roślin. Andaluzyjczycy spotykają się wtedy, aby świętować niektóre z najbardziej znanych na całym świecie wydarzeń w regionie, w tym wyjątkowe parady wielkanocne. Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy, że Andaluzja w południowej Hiszpanii obejmuje ogromny obszar. Sewilla, Granada, Kordoba i Malaga mogą być najbardziej znanymi miejscami w Andaluzji, ale na tym ogromnym obszarze Hiszpanii jest o wiele więcej do odkrycia. Przeczytajcie ten poradnik, by jak najlepiej zaplanować swoją podróż po tym regionie!

 

Wstęp do słonecznej Andaluzji

Andaluzja to najbardziej wysunięte na południe terytorium kraju. Znane jest przede wszystkim ze wspaniałych mauretańskich zabytków. Maurowie, mieszana rasa Berberów i Arabów, którzy przybyli do Hiszpanii z Maroka i Afryki Północnej, okupowali al-Andalus przez ponad siedem wieków. W tym czasie rozwinęli niesamowitą cywilizację średniowiecza, skupioną na trzech głównych miastach: Kordobie, Sewilli i Granadzie.

Każdy z nich zachowuje genialne i piękne zabytki, z których najdoskonalszym jest pałac Alhambra w Granadzie, prawdopodobnie jeden z najbardziej zachwycających budynków w całej Europie.

Alhambra. Grenada, Andaluzja, Hiszpania

 

Sewilla ma bajecznie zdobiony Alkazar i najwspanialszą ze wszystkich gotyckich katedr. Dziś stolica Andaluzji i siedziba autonomicznego parlamentu regionu to tętniąca życiem współczesna metropolia, której nie sposób się oprzeć. To wspaniałe miasto, które będzie idealnym początkiem Waszej wiosennej podróży po słonecznej Andaluzji, opisaliśmy dokładnie w naszym artykule: Odkryj słoneczną Sewille wiosną.

Gotycka Katedra w Sewilli

 

Znakomita Mezquita w Kordobie, to najwspanialszy i najpiękniejszy meczet zbudowany przez Maurów, jest ważnym punktem w światowej architekturze i nie można go przegapić. Zapiszcie je na swojej liście miejsc do odwiedzenia podczas wiosennej wycieczki do Hiszpanii.

Mezquita, Kordoba, Andaluzja, Hiszpania

 

Podróżowanie po słonecznym regionie

W ciągu kilku godzin lub mniej można dotrzeć do Sewilli z Madrytu, lub Granady z Kordoby. Dobrze zorganizowany system pociągów jest wydajny, czysty i łatwy. Sieć Kolei Państwowych Hiszpanii (RENFE) oferuje pełen zakres usług łączących główne miasta Andaluzji i wiele mniejszych gmin. Działa również usługa szybkiej obsługi (AVE) do Kordoby, Sewilli i Malagi. To szybki i niedrogi sposób, żeby podróżować pomiędzy miastami podczas Waszej wiosennej podróży po słonecznej Andaluzji.

Możecie rozważyć także podróżowanie samochodem, dzięki czemu będziecie mogli wybrać się na ciekawe jednodniowe wycieczki. Warto jednak pamiętać, że parkowanie w starych miastach może być koszmarem.

 

W Andaluzji znajdują się 2 lotniska międzynarodowe:

  • Malaga — Lotnisko w Maladze, oficjalnie znane jako lotnisko Malaga-Costa del Sol jest czwartym najbardziej ruchliwym lotniskiem w Hiszpanii po Madrycie-Barajas, Barcelonie i Palma de Mallorca. Jest to ważny port lotniczy dla hiszpańskiej turystyki, ponieważ jest to główny międzynarodowy port lotniczy obsługujący Costa Del Sol. Znajduje się 8 km na południowy zachód od Malagi. Aż 85 procent ruchu ma charakter międzynarodowy, a ogromna jego część pochodzi z krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.
  • Sewilla - jest szóstym najbardziej ruchliwym lotniskiem śródlądowym w Hiszpanii. Jest to główny międzynarodowy port lotniczy obsługujący Zachodnią Andaluzję w południowej Hiszpanii, a także sąsiednie prowincje. Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Sewilli:

W regionie znajdują się także 4 lotniska krajowe — Almería, Kordoba, Granada i Jerez de la Frontera (prowincja Kadyks, które oferują loty do i z głównych miast Hiszpanii.

 

Wybrzeże Andaluzji

Po obu stronach Malagi rozciąga się Costa del Sol, jeden z najbardziej rozwiniętych kurortów w Europie. Znajdziecie tam wiele doskonale wyposażonych plaż pełnych różnych udogodnień. Z górami Sierra jako tłem tego pasa Morza Śródziemnego, linia brzegowa jest naprawdę piękna. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej znane nadmorskie miasta, takie jak Marbella, mają ciemniejszy, bardziej szorstki piasek i lekko kamieniste wody. Więcej o nich przeczytacie w naszym artykule: Gdzie na plaże wiosną? Costa del Sol

Jednakże region oferuje dwie ciekawe alternatywy, znacznie mniej rozwinięte i zapewniające więcej spokoju. Są to wioski między Tarifą a Kadyksem nad Atlantykiem oraz te wokół Almerii na południowo-wschodnim krańcu Morza Śródziemnego. Podczas Waszej wiosennej wycieczki będziecie mogli już zażyć kąpieli w Morzu. Czy musimy dalej zachęcać? W pobliżu Kadyksu znajduje się również Parque Nacional Coto de Doñana, największy i najważniejszy rezerwat przyrody w Hiszpanii, który jest domem dla spektakularnej flory i fauny.

 

Pogoda idealna na wiosenną wycieczkę

Znana z błogiego, słonecznego nieba, Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w Europie o każdej porze roku. Jeśli jednak szukacie idealnej pogody w Hiszpanii, to wizyta wiosną jest odpowiedzią. Popularne nadmorskie miasta nad Morzem Śródziemnym, zaczynają budzić się do życia wraz ze wzrostem temperatury wody i powietrza.

 

Bogactwo ciekawych i niecodziennych noclegów w Słonecznej Andaluzji

Jedną ze wspaniałych cech Andaluzji jest bogactwo uroczych posiadłości wiejskich. Niezależnie od tego, czy wynajmujecie willę w dzikich i górzystych Sierras, czy planujecie spędzić kilka nocy w rodzinnej hacjendzie, czas spędzony na wsi oferuje aktywne przygody i malownicze krajobrazy.

Dodajcie do swojej podróży pobyt w pięknym prywatnym domu-pensjonacie, gdzie poczujecie się jak w stylowej prywatnej, ukrytej w pięknym i dzikim naturalnym miejscu. Wizyty takie jak te można łatwo uwzględnić w dowolnym planie podróży i znajdują się one zaledwie kilka godzin jazdy od najczęściej odwiedzanych miast Andaluzji – Sewilli, Kordoby, Granady.

 

Największe atrakcje słonecznej Andaluzji

 

Ekscytujące festiwale

Wraz ze wspaniałą pogodą wiosna to początek sezonu festiwalowego w Hiszpanii. Od marca w całej Hiszpanii organizowane są ciekawe wydarzenia, które będą idealnym elementem Waszej wiosennej wycieczki w słonecznej Andaluzji. Tradycje kulturowe przetrwały próbę czasu w południowej Hiszpanii. Od meczów futbol po bary flamenco, Hiszpania utrzymuje silną tożsamość kulturową. Chociaż nie wszystkie formy rozrywki są odpowiednie dla każdego odwiedzającego, udział w lokalnych wydarzeniach kulturalnych z pewnością zapewni autentyczność każdej wycieczki. Chociaż walki byków nie są polecaną dla każdego atrakcją, tak pokazy flamenco z pewnością znajdą wielu miłośników. Mają one miejsce w tablaos, gdzie odbywają się występy uznanych w całym kraju hiszpańskich artystów muzyki ludowej czy też barach flamenco znanych z nieformalnej i bardziej spontanicznej atmosfery.

Rozważcie także udział w Wielkim Tygodniu w Hiszpanii, który upamiętnia mękę Chrystusa z procesjami pokutnymi na ulicach każdego miasta. Warto pamiętać także o Feria de Abril, które odbywa się w Sewilli. Podobne jest ono do słynnego monachijskiego Oktoberfest. Jednakże w Hiszpanii fiesta rozpoczyna się paradą powozów i jeźdźców, a następnie przekształca się w celebrację picia i jedzenia w różnych namiotach.


Kuchnia regionu

Kultura kawiarniana jest bardzo ważną częścią stylu życia w południowej Hiszpanii. Przyjaciele i rodzina zbierają się późnym popołudniem, a nawet późnymi wieczorami, aby pogawędzić przy tapas na popularnych placach w ich mieście lub w najlepszych bodeguitach. Ulice Andaluzji są usiane restauracjami, barami i kawiarniami. Będziecie mieli pod dostatkiem wiele pysznych, wolno gotowanych potraw i świeżych owoców morza.

Andaluzja, Hiszpania

 

Najciekawsze miasteczka Słonecznej Andaluzji

 

Na pewno słyszeliście o najbardziej popularnych miejscach tego regionu, dlatego wybraliśmy dla Was kilka mniej znanych, ale równie interesujących propozycji.

Granada

Granada, położona u podnóża gór Sierra Nevada, to obowiązkowe miasto na liście atrakcji podczas wiosennej wycieczki po regionie Andaluzji. Położona u zbiegu czterech rzek, Granada szczyci się pięknym mariażem katolickiej i islamskiej architektury. Klejnotem Granady i jej główną atrakcją jest słynny pałac mauretański, Alhambra. Położona z widokiem na miasto, Alhambra składa się z wielu różnych budynków, takich jak Pałac Nasrid, czy Ogrody Generalife. W dawnych czasach Ogrody służyły sułtanowi jako schronienie przed upalną pogodą regionu. Koniecznie odwiedźcie także Catedral de Granada, spektakularny przykład architektury rzymskokatolickiej z kopułą zbudowaną nad niegdyś wybitnym meczetem.

Poza głównymi atrakcjami Granada ma wiele uroczych uliczek i brukowanych placów do zwiedzania. Wyruszcie na piechotę, aby cieszyć się wyjątkową kulturą „darmowych tapas” w Granadzie. Wystarczy, że zamówicie napój, a do swojego zamówienia otrzymacie talerz darmowych tapas.

 

Competa

Competa to jedna ze słynnych białych wiosek w Andaluzji, znajdująca się około 18 kilometrów od wybrzeża. Położona na nieco ponad 600 metrów wysokości, mała senna wioska szczyci się widokami na górę Maroma i zatoki Costa del Sol. W pogodny dzień w oddali widać nawet Bramę Gibraltaru.

Competa każdego dnia przyciąga wielu turystów, którzy przyjeżdżają albo pospacerować wąskimi uliczkami i poszperać w lokalnych sklepach. W każdą sobotę na dużym parkingu w wiosce odbywa się targ, na którym sprzedawana jest przede wszystkim ręcznie robiona ceramika, świeże owoce i warzywa, a także lokalne wino, miód i oliwa z oliwek. Miejscowość ma także wiele restauracji, które oferują zarówno tradycyjną hiszpańską kuchnię, jak i europejską klasykę. Są tam także małe puby, które oferują tylko tapas i napoje. To popularne miejsca dla turystów, którzy lubią cieszyć się rustykalną atmosferą.

Competa, Andaluzja, Hiszpania

 

Iznájar

Iznájar to miasto znane z niebieskich doniczek i kwiatów zbudowane na wzgórzu nad jeziorem. W ciepłych miesiącach jest to idealne miejsce do kąpieli i relaksu. Odwiedzając to miejsce polecamy również wejść na wzgórze do Castillo de Iznájar. Możecie spacerować tam po ruinach zamku, zobaczyć broń i inne artefakty, a najlepszym fragmentem wycieczki będzie punkt widokowy, z którego możecie zobaczyć całe miasto z góry. Po zwiedzeniu zamku skierujcie się w stronę Plaza Nueva. Ten mały plac jest główną atrakcją miasta. Otaczające go białe domy są ozdobione niebieskimi doniczkami i kwiatami. Nie możesz tego przegapić podczas wiosennej podróży po słonecznej Andaluzji!

 

Ronda

Ronda to piękne miasto w pobliżu Malagi, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wiosennej wycieczki po Hiszpanii. Miasto słynie z malowniczego wąwozu Et Tajo, które oddziela Stare Miasto od Nowego Miasta. To także jest miejsce narodzin współczesnej hiszpańskiej walki byków. W XVIII wieku niejaki Francisco Romero po raz pierwszy zmierzył się z bykiem. Historycznie, byk walczył z wojownikiem na koniu.
Region Ronda jest również znany z pysznego wina, głównie czerwonego, ale produkowane jest także wino białe i różowe. Zarezerwujcie sobie czas na wizytę w jednej z lokalnych winnic i degustacje tamtejszych wyrobów.

Ronda, Andaluzja, Hiszpania