Skip to content
Aktualizacja: 10/10/2022

Podziel się na:

Nie wszystkie pojęcia, z którymi spotykają się tu podróżujący, są zrozumiałe. Warto poznać te najpopularniejsze, bo tylko z odpowiednią wiedzą i podstawowymi informacjami latanie może być naprawdę przyjemne od samego początku! Sprawdźcie, które z nich powinniście znać i już nigdy nie poczujcie się zagubieni w podróży.

 

 • Bagaż lotniczy

Jeśli chodzi o bagaż lotniczy, który pasażer może przewieźć, rozróżnia się bagaż podręczny i rejestrowany. Możliwość przewozu bagażu podręcznego jest ograniczona ładownością danego samolotu oraz przepisami bezpieczeństwa. Podczas gdy tanie linie lotnicze pobierają opłatę np. za walizki, inne linie lotnicze zazwyczaj wliczają taki bagaż w cenę biletu.

 • Bagaż podręczny

Bagaż podręczny to jedna sztuka bagażu (w klasie biznes czasami nawet dwie), którą pasażer może zabrać do kabiny bez uiszczania opłaty. Jednak ze względu na to, że mamy tu do dyspozycji tylko ograniczoną przestrzeń, jej wielkość i wymiary są ograniczone. Maksymalne dopuszczalne wymiary to zazwyczaj 55 x 40 x 20 cm lub 55 x 35 x 25 cm a czasem to zaledwie 40 x 25 x 20 cm, maksymalna dopuszczalna waga waha się od 5 do 12 kg. Bagaż podręczny musi być bezpiecznie schowany w schowku nad głową lub pod siedzeniem pasażera. Niektóre linie lotnicze dopuszczają także np. laptopa lub torebkę podręczną.

Sprawdźcie nasz poprzedni artykuł, w którym przedstawialiśmy wszystkie tajniki pakowania bagażu podręcznego. Wystarczy, że kliknięcie poniższy link, aby poznać najważniejsze aspekty: Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego.

 • Bagaż rejestrowany

Bagaż ten musi być oddany w kasie podczas odprawy. Łączna waga jest ustalona na 23 kg (klasa ekonomiczna) lub 32 kg (klasa biznes). Dodatkowo suma wymiarów zewnętrznych (szerokość + długość + wysokość) nie powinna przekraczać 158 cm. W ramach koncepcji wagowej można również przewozić kilka sztuk bagażu, ale łączna waga nie może przekraczać od 20 kg do 40 kg, a jedna sztuka nie może być cięższa niż 32 kg. 

 • Dzieci i bagaż lotniczy

Wyjątkiem jest bagaż lotniczy dzieci. Od 2 roku życia dziecko może ubiegać się o taki sam limit bezpłatnego bagażu jak osoba dorosła. Jeśli dziecko podróżuje na kolanach rodzica, dozwolona jest tylko mniejsza ilość. Linie lotnicze różnie postępują, jeśli do kabiny ma być zabrana torba z przyborami dla dziecka lub innymi przedmiotami przeznaczonymi dla dzieci (np. fotelik dziecięcy); czasem jest to płatne, czasem możliwe bezpłatnie, wszystko uzależnione jest od przepisów linii lotniczej która operuje lot. 

 

 • Terminal

Budynek lub obszar wewnątrz lotniska. Na przykład lotnisko można podzielić na wiele terminali, aby pasażerowie wiedzieli, gdzie znajduje się ich bramka odlotów lub przylotów.

Terminal lotniska

 

 • Check-in - Odprawa

Zanim pasażerowie wejdą na pokład samolotu, muszą najpierw dopełnić szeregu formalności. Proces ten nazywany jest odprawą i odbywa się w tzw. stanowisku odprawy w hali odlotów. Duża tablica z odlotami wskazuje, przy którym stanowisku odprawiany jest dany lot. Przy stanowisku odprawy pasażer otrzymuje swój bilet (lub kartę pokładową); tu również nadaje swój bagaż rejestrowany, który również jest prześwietlany. Sprawdzany jest również bagaż podręczny. W przypadku lotów do krajów spoza strefy Schengen wymagana jest również kontrola paszportowa.

Ponieważ odprawa zajmuje trochę czasu, warto być przy stanowisku około dwóch godzin przed odlotem. Alternatywą jest teraz opcja odprawy online, gdzie można się odprawić przed lotem za pośrednictwem strony internetowej linii lotniczej, należy pamiętać, że podróżująć z bagażem rejestrowanym obowiązkowa będzie wizyta na stanowisku linii lotniczej, aby nadać bagaż lub w kioskach samodzielnego nadania bagażu jeśli lotnisko takie posiada.

Najważniejsze informacje dotyczące odprawy on-line opisaliśmy w naszym przewodniku: Odprawa online — najważniejsze informacje. Znajdziecie tam wszystkie wskazówki, które pozwolą Wam spokojnie podróżować.

 

 • Karta pokładowa (Boarding Pass)

To papierowy lub mobilny dokument podróży, który wystawiany jest po odprawie. Umożliwia wejście na pokład samolotu, a także zakupy w sklepach na lotnisku.

 

 • Kontrola Bezpieczeństwa

Kontrola bezpieczeństwa to proces, w którym pasażerowie i karty pokładowe są kontrolowane pod pewnymi parametrami bezpieczeństwa przed przyjęciem na pokład. Wszyscy pasażerowie muszą przestrzegać instrukcji dotyczących bezpieczeństwa na lotnisku. Główną częścią tego procesu jest sprawdzenie, czy w bagażu nie znajdą się przedmioty niezgodne z regulaminem - czyli między innymi płyny powyżej 100 mililitrów, ostre przedmioty czy materiały wybuchowe.

 

 • Boarding

Po sprawdzeniu biletu i przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa pasażerowie są wpuszczani do poczekalni, gdzie mogą również dokonać bezcłowych zakupów w tzw. sklepie wolnocłowym. Gdy samolot jest gotowy do startu, pasażerowie mogą wejść na pokład samolotu (tzw. boarding).

Boarding

 

 • Odlot

Termin "odlot" jest używany na różne sposoby. Z jednej strony odnosi się do rzeczywistego startu samolotu, tj. fazy po wejściu pasażerów na pokład samolotu do momentu jego startu z pasa startowego. Po tym, jak pasażerowie schowali swój bagaż podręczny, zajęli miejsca i zapięli pasy, następuje typowa instrukcja: "Proszę ustawić oparcia siedzeń w pozycji pionowej". Następnie uruchamia się silniki i samolot kołuje powoli na wyznaczony pas startowy. Po uzyskaniu zgody na start samolot kołuje na pas startowy, przyspiesza i w końcu startuje.

 

 • Przylot

Kiedy mówimy o przylocie na lotnisko, to tak naprawdę mówimy o procesie, który trwa około 30 minut. Zaczyna się od lądowania, które może być nieco opóźnione w zależności od warunków pogodowych podczas lotu. Po wylądowaniu samolot pokonuje jeszcze kilka metrów do odpowiedniego terminala. Na niektórych lotniskach możliwe jest, że z pozycji na terenie lotniska do właściwego budynku lotniska zostaniecie przewieziony autobusami.
Tam trzeba przejść przez proces wymeldowania. Obejmuje to zwrot bagażu rejestrowanego, jak również odprawę celną. Po wykonaniu tych czynności pasażer opuszcza strefę przylotów i może kontynuować podróż do miejsca przeznaczenia lub domu.

 

 • Check-out

W prostym języku oznacza to, że pasażerowie mogą dopełnić pewnych formalności po wylądowaniu. W zależności od tego, gdzie siedzieli w samolocie. Jeśli nadaliście bagaż, musicie udać się do karuzeli bagażowych po swoją walizkę. Rozładunek samolotu zwykle trwa chwilę, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Potem, w razie konieczności, trzeba przejść przez odprawę celną.

Odbiór bagaży

 

 • ETA

Estimated Time of Arrival, czyli po polsku Szacowany czas przybycia na miejsce.

 

 • Kody lotnisk

Do identyfikacji konkretnego lotniska używa się kombinacji 3 liter, są to tak zwane kody IATA. Ma to na celu ograniczenie ilości błędów dotyczących identyfikacji danego lotniska. Dla przykładu w Paryżu znajdują się 3 porty lotnicze:

 1. Paris Charles de Gaulle Airport; kod - CDG
 2. Paris Orly Airport; kod - ORY
 3. Beauvais–Tillé Airport; kod - BVA

 

 • Czarna lista

W celu dalszej poprawy bezpieczeństwa lotów i wzmocnienia zaufania do branży wprowadzono tzw. czarną listę dla przemysłu lotniczego. Od 2006 roku jest to również publikowane (w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej), aby każdy potencjalny pasażer mógł się poinformować o ewentualnych przypadkach. "Czarna lista" to rodzaj negatywnej listy, na której znajdują się wszystkie linie lotnicze i lotniska, w których istnieją obawy o bezpieczeństwo. W związku z tym wymienione są tam te, które nie posiadają licencji na prowadzenie działalności lub w których występują ograniczenia. Aktualną "Czarną listę" możecie sprawdzić tutaj

 

 • Klasa Biznes

Na pokładzie samolotu istnieje zazwyczaj kilka klas rezerwacyjnych. Różnią się one pod względem komfortu, jaki oferują. Klasa Biznes oferuje wyższy poziom jakości i została pierwotnie zaprojektowana specjalnie dla osób podróżujących służbowo. Za wyższą cenę biletu pasażerowie mają dostęp do specjalnych saloników przed i po locie, gdzie mogą w spokoju pracować. Na pokładzie użytkownicy Klasy Biznes oczekują nie tylko bardziej przestronnych foteli i więcej miejsca na ustawienie np. laptopa, ale także wyższej jakości cateringu.

 

 • Lot łączony

Istnieją różne rodzaje lotów. W przypadku lotu bezpośrednich pasażer dociera do miejsca docelowego bez przystanku. Z kolei posiadanie łączonego lotu oznacza, że może nastąpić międzylądowanie. Pasażer nie opuszcza jednak samolotu. W przypadku tzw. lotów hubowych lub lotów z międzylądowaniami, przesiadkami pasażer musi być przygotowany na zmianę samolotu. Dzieje się tak dlatego, że podróż do lotniska docelowego jest kontynuowana z przesiadką. Zazwyczaj jest wystarczająco dużo czasu, aby przesiąść się do kolejnego samolotu. Podczas gdy pasażer zmienia samolot, to jego bagaż również jest przenoszony. Jeśli pasażer nie zdąży na lot kolejny lot i poniesie w związku z tym stratę, linia lotnicza powinna zaoferować nowe połączenie lub może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Jest to wykluczone tylko w przypadku wystąpienia "siły wyższej", np. niekorzystnych warunków atmosferycznych, ponieważ linia lotnicza nie ma wpływu na takie czynniki.

UWAGA! Wiele podróży lotniczych z przesiadką jest konfigurowanych z lotów różnych linii lotniczych, wówczas każdy odcinek podróży jest osobnym lotem, podczas którego pasażer musi ponownie dopełnić wszelkich formalności, począwszy od odebrania bagażu, przez opuszczenia strefy przylotów, ponowne nadanie bagażu, odprawa i kontrola bezpieczeństwa. Podczas takich lotów linie lotnicze nie współpracują w obsłudze połączenia, jeśli pasażer nie zdarzy przesiąść się na kolejny lot, jego bilet przepadnie. Uspakajamy, loty konfigurowane są tak, aby spokojnie przejść niezbędne etapy przed lotem na lotnisku. 

Podczas rezerwacji zawsze oznaczone jest typ biletu, czy to zwykła przesiadka, czy może kilka osobnych lotów, zwracajcie na to uwagę, rezerwują lot, aby uniknąć niespodzianek. 

 

 • Bilet dookoła świata

Dla tych, którzy o tym marzą o podróży do około świata, idealnym rozwiązaniem może być Round-the-World-Ticket (w skrócie RWT), który pozwala na podróż do wielu krajów, a nawet kontynentów. Around-the-World-Ticket jest obecnie oferowany przez kilka linii lotniczych i sojuszy lotniczych, co jeszcze bardziej zwiększa wybór dostępnych opcji. Przykładowo, odpowiedni bilet Star Alliance oferuje dostęp do znacznie ponad 1000 lotów — do prawie 200 krajów na całym świecie. Ponieważ Star Alliance jest stowarzyszeniem kilku linii lotniczych, do wyboru jest około 20 różnych dostawców. Cena biletu zależy od danego sezonu (obowiązuje pierwszy termin wyjazdu) i długości całej trasy, przy czym za podstawę obliczeń przyjmuje się mile lotnicze.

 

 • Sojusz (Alliance)

To stowarzyszenie lub związek między krajami, lub liniami lotniczymi. Przykład to Star Alliance, czyli stowarzyszenie linii lotniczych skupiające kilka głównych linii lotniczych na świecie, które współpracują ze sobą, aby oferować więcej połączeń lotniczych i płynne międzylądowania.

 

 • Posiłki lotnicze

W skład usług oferowanych pasażerom podczas lotu wchodzą również tzw. posiłki lotnicze — znane również jako catering pokładowy. Są to przekąski, posiłki lub nawet całe menu. Są one przygotowywane przez wyspecjalizowane firmy cateringowe i podawane na pokładzie (w razie potrzeby są wcześniej podgrzewane przez obsługę lotu). Pasażerowie powinni wcześniej dowiedzieć się, jak linia lotnicza serwuje bezpłatne lub płatne posiłki w trakcie lotu. W większości przypadków catering pokładowy można wybrać bezpośrednio podczas rezerwacji lotu.

 

 • Tanie linie lotnicze

Aby umożliwić latanie osobom z mniejszym budżetem, powstały specjalne tanie linie lotnicze, w których bilety na początku oferowano czasem nawet za kilka groszy. Jedną z cech charakterystycznych dla tanich linii lotniczych jest wyjątkowo niska cena biletu. Ponadto bilety często można rezerwować tylko przez Internet, a rezerwacja miejsc nie jest możliwa. Większość z tych linii lotniczych koncentruje się na ruchu pasażerskim, posiada tylko jeden typ samolotów i lata głównie na mniejsze lotniska, z dala od dużych miast.

Zastanawiacie się, które tanie linie lotnicze mają najciekawszą ofertę i najlepszy stosunek ceny do jakości? Sprawdźcie nasz artykuł, w którym dokładnie opisuje najlepsze tanie linie lotnicze i podejmiecie najlepszą decyzję co do następnej podróży! Najlepsze tanie linie lotnicze.