Skip to content

Jesienna pora roku jest niezwykle fascynującym okresem dla miłośników przyrody i ornitologów. To właśnie w tym czasie, gdy przyroda przemienia się w malownicze odcienie złota, pomarańczy i czerwieni, możemy być świadkami jednego z najbardziej wzbogacających widowisk przyrodniczych – jesiennego przelotu ptaków. To wyjątkowe zjawisko, które skupia uwagę badaczy i pasjonatów na całym świecie, przyciąga uwagę nie tylko specjalistów, ale także każdego, kto pragnie zbliżyć się do dzikiej przyrody i doświadczyć jej niezwykłego piękna.

Zabierzemy Was w podróż przez niektóre z najlepszych miejsc na świecie, gdzie będziecie mogli obserwować jesienny przelot ptaków. Przedstawimy fascynujące gatunki, które uczestniczą w tej spektakularnej migracji i podzielimy się wskazówkami, jak przygotować się do takiego wyjątkowego spotkania z przyrodą. Bez wątpienia, obserwacja jesiennego przelotu ptaków to niezapomniane przeżycie, które pozwoli ci w pełni docenić piękno i zdumiewającą zręczność tych stworzeń, które na chwilę przelatują przez nasze niebo w drodze do cieplejszych rejonów.

Wielka Brytania, Szkocja

Wielka Brytania to doskonałe miejsce do obserwacji jesiennej migracji ptaków. W okresie jesieni można tu podziwiać różnorodność gatunków ptaków migrujących, zarówno nadbrzeżnych, jak i lądowych.

W okolicach wybrzeża, zwłaszcza w Szkocji i północnej Anglii, można obserwować przeloty ptaków wodnych, takich jak kaczki, gęsi, czaple czy rybitwy. Te obszary są ważnymi miejscami odpoczynku dla ptaków migrujących w drodze na południe. Również nadbrzeża Morza Północnego i Irlandzkiego przyciągają ptaki morskie, takie jak maskonury, alki i burzyki.

W parkach narodowych i obszarach wiejskich Wielkiej Brytanii warto zwrócić uwagę na ptaki lądowe. Jesienią można spotkać wróble, słowiki, drozdy, kowaliki i szpaki. Parki narodowe, takie jak Cairngorms w Szkocji czy Lake District w Anglii, oferują doskonałe możliwości obserwacji ptaków w malowniczym otoczeniu. Jesienne przeloty ptaków w Wielkiej Brytanii to również doskonała okazja do obserwacji ptaków drapieżnych. Można je spotkać w górskich obszarach, zwłaszcza w Walii i Szkocji.

Jesienne przeloty ptaków to okres pełen różnorodności i ekscytujących obserwacji, zarówno dla doświadczonych ornitologów, jak i początkujących miłośników ptaków. Sprawdźcie nasz przewodnik po Szkockich Highlands tutaj, by poznać więcej informacji na temat tego niezwykłego regionu.

Gibraltar, Hiszpania

Gibraltar jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie jesiennej obserwacji migracji ptaków. Jego położenie na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego sprawia, że jest kluczowym przystankiem na trasie ptaków migrujących między Europą a Afryką. Jest to fascynujące miejsce, które przyciąga miłośników ptaków z całego świata.

Jesienne przeloty ptaków na Gibraltarze to niezwykłe widowisko. Wśród gatunków, które można tu obserwować, znajdują się przede wszystkim ptaki drapieżne, takie jak orły, myszołowy, sępy i jastrzębie. Można tam również zobaczyć ptaki wodne, wróble, jaskółki, bociany i wiele innych gatunków.

Najlepszym miejscem do obserwacji ptaków na Gibraltarze jest Cieśnina Gibraltarska. To wąski kanał wodny oddzielający Europę od Afryki, który jest jednym z najważniejszych szlaków migracyjnych ptaków na świecie. W okolicach miasta Gibraltar znajduje się wiele punktów widokowych, z których można obserwować przeloty ptaków. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest "Jebel Musa", góra na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego, gdzie można podziwiać ptaki drapieżne w trakcie migracji. Inne dobre miejsca to "Europa Point" i "Upper Rock Nature Reserve", gdzie można obserwować ptaki lecące do Afryki.

Obserwacja migracji ptaków, Gibraltar

Tarifa, Hiszpania

Tarifa, położona na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego, to jedno z najważniejszych miejsc na świecie do obserwacji jesiennej migracji ptaków. To magiczne miasteczko jest punktem przystankowym dla ptaków migrujących między Europą a Afryką, przekraczającą cieśninę Gibraltarską. W okresie jesiennej migracji warto skupić się na obserwacji ptaków drapieżnych, wodnych i morskich.

Tarifa jest znana z obfitości ptaków drapieżnych, takich jak myszołowy, jastrzębie, sępy i orły. Te ptaki wykorzystują cieśninę Gibraltarską jako naturalną trasę migracyjną, co czyni Tarifę idealnym miejscem obserwacji tych majestatycznych ptaków.

Cieśnina Gibraltarska przyciąga również ptaki wodne, takie jak pelikany, kormorany, mewy i czaple, które migrują między Europą i Afryką. Okoliczne mokradła, jak Laguna de la Janda, są doskonałym miejscem podziwiania ptaków wodnych w trakcie jesiennej migracji. W tym okresie na wybrzeżach Tarify można także spotkać ptaki morskie, takie jak burzyki, alki i petrele. To fascynujące ptaki, które przelatują przez cieśninę Gibraltarską w drodze na południe.

Cuxhafen, Niemcy

Cuxhaven, położone nad Morzem Północnym w Niemczech, jest znane ze swojej roli ważnego punktu na trasie przelotów ptaków w okresie jesiennej migracji. W tym urokliwym nadmorskim miejscu można obserwować różnorodność gatunków ptaków, zarówno wodnych, jak i lądowych.
W okolicach Cuxhaven nadmorskie obszary, zalewy i plaże są ważnymi miejscami odpoczynku dla ptaków migrujących. W sezonie jesiennej migracji można podziwiać ptaki wodne, takie jak kaczki, gęsi, łabędzie, błotniaki i wiele innych. Te obszary nad Morzem Północnym oferują optymalne warunki obserwacji ptaków na tle pięknych krajobrazów przybrzeżnych.

Cuxhaven to również miejsce, gdzie można spotkać ptaki morskie migrujące między Bałtykiem a Morzem Północnym. Warto skierować uwagę na burzyki, mewy, alki i inne ptaki morskie, które przelatują przez to miasto w trakcie jesiennej migracji.

Okoliczne obszary przybrzeżne i zalewowe, takie jak Nationalpark Niedersächsisches Wattenmeer, są doskonałymi miejscami do ich obserwacji zaś Cuxhaven to raj, gdzie można doświadczyć różnorodności gatunków i piękna przyrody w okresie jesiennej ptasiej migracji.

Bosfor, Turcja

Bosfor to niezwykłe miejsce, które łączy Morze Czarne z Morzem Marmara i Morzem Egejskim, co sprawia, że jest kluczowym na trasie migracji ptaków między Europą a Azją. To obszar, gdzie można obserwować różnorodność gatunków ptaków w okresie ich jesiennej migracji.

Nad Bosforem można zobaczyć przede wszystkim ptaki morskie i wodne. To miejsca, gdzie ptaki migrujące przystają na odpoczynek i żerowanie w trakcie swojej długiej podróży. Można obserwować kormorany, mewy, rybitwy, pelikany i inne gatunki ptaków wodnych, które korzystają z cieśnin jako punktów odpoczynku.

Stambuł położony nad cieśniną Bosfor, oferuje wiele punktów widokowych, z których można obserwować ptaki podczas przelotów. Obok tradycyjnych miejsc, takich jak parki i nadbrzeża, istnieją także organizowane wycieczki, które umożliwiają lepszą obserwację odpoczywających ptaków.

Bosfor, Turcja

Kostaryka

To prawdziwy raj dla miłośników ptaków, a jesień jest czasem, kiedy można podziwiać różnorodność gatunków ptaków migrujących oraz te, które są tu stałymi mieszkańcami. W trakcie jesiennej migracji, warto skupić się na obserwacji ptaków drapieżnych, takich jak jastrzębie, sępy i kondory, które przelatują przez kraj w drodze między Ameryką Północną a Południową. Jednak Kostaryka to także dom dla wielu gatunków ptaków, które można tu zobaczyć przez cały rok, takie jak kolibry, krogulce, papugi, czaple, ibisy i wiele innych.

Najlepsze miejsca do obserwacji ptaków to parki narodowe i rezerwaty przyrody. Parque Nacional Corcovado, z jednym z największych obszarów dzikiej przyrody na świecie, jest znany ze swojej różnorodności ptaków, w tym ar, kolibrów i ptaków drapieżnych. Monteverde Cloud Forest Reserve słynie z obfitości kolibrów, a Parque Nacional Tortuguero jest doskonałym miejscem do obserwacji ptaków wodnych.

Dodatkowo Kostaryka organizuje specjalne wycieczki ornitologiczne, które pomagają w zidentyfikowaniu i zrozumieniu różnych gatunków ptaków. Jesień tutaj to niezwykłe doświadczenie dla miłośników ornitologii, z mnóstwem okazji do obserwacji i nauki o ptakach w pięknym i różnorodnym środowisku przyrodniczym.

Kostaryka, koliber

Kenia

Kenia to fascynujące miejsce, które przyciąga miłośników ptaków ze względu na bogactwo gatunków, zarówno migrujących, jak i tych, które są stałymi mieszkańcami kraju. Jesienne przeloty ptaków w Kenii to prawdziwe widowisko przyrody. W okresie migracji warto skoncentrować się na obserwacji ptaków wodnych i ptaków drapieżnych.

W okolicach jeziora Nakuru i jeziora Naivasha, które znajdują się w Wielkich Rowach Wschodnioafrykańskich, można podziwiać różnorodność ptaków. W sezonie przelotów ptaków wodnych, takich jak pelikany, flamingi, czaple i kormorany, te jeziora stają się prawdziwym rajem dla miłośników ornitologii. Park Narodowy Jeziora Nakuru słynie z flamingów i jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji tych ptaków w Kenii.

Kenia jest także domem dla wielu ptaków drapieżnych, takich jak sępy i orły. W Parku Narodowym Maasai Mara, można zobaczyć ptaki drapieżne w trakcie polowań na sawannie. Jest to miejsce, w którym odbywają się spektakularne przeloty ptaków drapieżnych, w tym bocianów, sępów i jastrzębi. Dodatkowo obszar jeziora Baringo to kolejne ważne miejsce w Kenii dla obserwacji ptaków, gdzie można zobaczyć m.in. ptaki drapieżne, takie jak orły i rybołowy.

Jezioro Nakuru pełne flamingów, Kenia, Afryka

Najważniejsze porady

Aby w pełni cieszyć się obserwacją jesiennego przelotu ptaków, warto zadbać o odpowiedni sprzęt. Na liście podstawowych akcesoriów znajduje się oczywiście lornetka lub teleskop, które umożliwią zbliżone spojrzenie na ptaki, szczególnie te unoszące się wysoko na niebie. Wybierając lornetkę, zwróć uwagę na parametry takie jak powiększenie i średnica obiektywu — te zwykle są oznaczone na przykładzie "8x42", gdzie pierwsza liczba to powiększenie, a druga to średnica obiektywu w milimetrach. Im większe te parametry, tym lepsza jakość obrazu, ale pamiętajcie, że większa lornetka będzie też cięższa i bardziej nieporęczna. Oprócz tego przyda się statyw, który pomoże utrzymać stabilność lornetki lub teleskopu, szczególnie podczas długotrwałego obserwowania. Przygotujcie również notes i ołówek, aby notować obserwacje oraz książkę z rysunkami i opisami ptaków, która ułatwi identyfikację gatunków. Dla bardziej zaawansowanych miłośników przyrody aparat fotograficzny lub kamera mogą być niezastąpione do uwieczniania tych magicznych chwil. Ostatecznie, odpowiedni ubiór i akcesoria takie jak ciepłą odzież, okulary przeciwsłoneczne oraz przekąski na pewno ułatwią ci spędzenie długich godzin w przyrodzie, gotów na niezapomniane doświadczenia podczas obserwacji jesiennego przelotu ptaków.


Oto najważniejsze aspekty, które warto uwzględnić w sprzęcie do obserwacji jesiennego przelotu ptaków w formie punktów:

1. Lornetka lub teleskop:

 • Wybór odpowiedniego powiększenia i średnicy obiektywu.
 • Lekka i poręczna konstrukcja dla wygody i łatwego przenoszenia.

2. Statyw:

 • Utrzymuje stabilność lornetki lub teleskopu.
 • Niezbędny podczas długotrwałych obserwacji, aby uniknąć zmęczenia rąk.

3. Notes i ołówek:

 • Służą do notowania obserwacji, takie jak gatunki ptaków, daty i miejsca obserwacji.
 • Pomocne w prowadzeniu dziennika obserwatora ptaków.

4. Książka o ptakach:

 • Zawiera rysunki, opisy i informacje o różnych gatunkach ptaków.
 • Pomaga w identyfikacji ptaków na podstawie cech zewnętrznych.

5. Aparat fotograficzny lub kamera:

 • Pozwala uwiecznić piękno obserwowanych ptaków i krajobrazów.
 • Warto zainwestować w sprzęt z odpowiednimi obiektywami do fotografii ptaków.

6. Odpowiedni ubiór i akcesoria:

 • Warstwowa odzież, aby dostosować się do zmieniającej się pogody.
 • Okulary przeciwsłoneczne i kapelusz na ochronę przed słońcem.
 • Przekąski i woda na długotrwałe obserwacje.