Skip to content

Wzrost cen odbił się na podróżach Polaków w wakacje 2023

W 2023 roku mierzymy się z globalnym problemem, jakim jest wzrost cen. Wpływ na nie miało dużo czynników, w tym oczywiście wysoka inflacja. 

51% respondentów w badaniu zrealizowanym przez FRU.pl wskazało, że wysoka inflacja znacząco wpłynęła na ich plany podróżnicze. Wzrost cen biletów lotniczych, noclegów i innych kosztów związanych z podróżami sprawił, że wielu ludzi musiało przemyśleć swoje plany wyjazdowe. 24% respondentów nie podróżowało w te wakacje wcale.

 

Wzrost cen wpłynął na podróże Polaków

Przeciętny koszt biletu w przeliczeniu na pasażera dla podróży realizowanych w wakacje 2023 roku był o 28% wyższy niż dla porównywalnego okresu w 2022 roku.

 

Wzrost cen na niektórych trasach o ponad 58%

Zdrożały nie tylko bilety lotnicze

 

W porównaniu do 2022 roku, w 2023 roku znacząco zdrożały nie tylko loty, ale też usługi dodatkowe, jak: miejsca w samolocie oraz bagaż podręczny i rejestrowany. Wynika to z zastosowania przez linie lotnicze dynamicznych cen. Ceny biletów, ale również usług dodatkowych, zmieniają się w czasie, w zależności od popytu, podaży oraz innych czynników rynkowych. Im bliżej daty wylotu, tym ceny zwykle rosną.

Średni koszt wyjazdu wakacyjnego w przeliczeniu na jedną osobę

Większość Polaków w tegoroczne wakacje wydała pomiędzy 2000-3500 zł za osobę. Ponadto, ponad połowa wskazuje, że w tym roku wydali na wakacje więcej niż w 2022 roku:

Nawet jeśli w tym roku jest drogo, chęć Polaków do podróży wcale nie słabnie

Pomimo rosnących cen, chęć do odkrywania nowych miejsc, generalnie do podróży, wcale nie słabnie. Polacy w te wakacje odbyli najczęściej jedną lub dwie podróże. 

 

Polacy najchętniej wybierali na cel swoich wakacyjnych podróży kierunki zagraniczne, ale też łączyli odpoczynek w Polsce i za granicą. 

 

Dlaczego Polacy preferują podróże zagraniczne

Jest wiele powodów, dla których Polacy preferują podróże zagraniczne, zamiast podróży po kraju. Poza wymienionymi poniżej, w argumentach pojawiały się również: ciekawość oraz poznawanie innych kultur i smaków; różnorodność krajobrazów i klimatów; chęć zobaczenia konkretnych miejsc czy spełnienie podróżniczych marzeń.

 

Jakie kierunki podróży były popularne w wakacje 2023

Niepewność co do pogody w Polsce determinuje, że Polacy najchętniej na cel swoich wakacyjnych podróży wybierają południową Europę, zwłaszcza kraje nad Morzem Śródziemnym, które oferują cieplejszy i słoneczny klimat w porównaniu do Polski. To idealne miejsca dla tych, którzy chcą spędzać czas na plażach i korzystać z letniego słońca. Wśród najpopularniejszych kierunków, które Polacy wybierali w te wakacje były Włochy, Hiszpania, Grecja, Chorwacja oraz Turcja. Co je wszystkie łączy? Oczywiście piękna pogoda, spektakularne widoki, pyszna kuchnia, a także urokliwe plaże i turkusowe wody, co przyciąga miłośników wodnych atrakcji. 

 

Najchętniej wybierane europejskie miasta na wakacyjną podróż

Jak wyglądały podróże Polaków w 2023 roku

W 2023 roku widać mocniejszy trend planowania podróży z wyprzedzeniem, na 2 miesiące i więcej przed wyjazdem. Prawie co czwarta osoba rezerwowała podróż z takim zapasem czasowym, co oznacza wzrost o 6% rok do roku. Poza tym, również częściej rezerwujemy loty z wyprzedzeniem do maksymalnie 3 dni, co ma związek głównie z lotami w celach służbowych. 

 

Jak długo trwał wakacyjny wypoczynek

Jest też jedna stała, która powtarza się co roku, czyli długość pobytu wakacyjnego. Większość Polaków wyjeżdża na wakacje na okres 3-8 dni. Krótsze podróże, zwłaszcza 3-5 dniowe city-breaki, pozwalają na częstsze odwiedzanie nowych miejsc, zatem takie osoby wyjeżdżają nawet kilka razy w roku. Część  decyduje się na klasyczne, bardzo popularne niegdyś dłuższe pobyty od 9 do 15 dni 

 

Zmiany klimatyczne – czy to czynnik decyzyjny?

Z uwagi na zmiany klimatu, coraz częściej możemy spotkać się z niedogodnościami w postaci pożarów, powodzi, trzęsień ziemi, erupcji wulkanów czy huraganów, na które warto zwracać uwagę planując wakacyjne podróże. Pomimo, że doświadczyliśmy w tym roku zarówno problemów związanych z powodziami, jak i pożarami na południu Europy, to jednak 53% respondentów nie brało takich czynników pod uwagę planując swoje wyjazdy wakacyjne

 

Samolot to najpopularniejszy środek transportu

Wzrost cen w sezonie letnim 2023 zachęcił Polaków również do podróżowania w tym roku samochodem.

Jak będzie wyglądał rynek podróżniczy w przyszłości?

  • Euromonitor przewiduje, że globalne wydatki na podróże, tzw. “workaction”, czyli połączenie pracy zdalnej z odpoczynkiem, podwoją się do 2027 roku w porównaniu do 2021 r.
  • Pomimo presji ze strony wysokiej inflacji, pogoń za doświadczeniami i chęć do podróży napędza Polaków. Wydatki na podróże mają pierwszeństwo przed innymi zakupami. Przedkładamy je nad dobra luksusowe, jedzenie poza domem, remonty domów i zakup elektroniki.
  • Praca zdalna znacznie zredukowała liczbę podróży służbowych i ten trend będzie się utrzymywał.
  • Oczekuje się, że przychody linii lotniczych w 2023 r. osiągną 90% wartości z 2019 r.
  • Stłumiony przez pandemię popyt na rodzinne wakacje przyczynił się do znacznego ożywienia w 2022 r. i widać jego kontynuację w tym roku, choć podróże stricte grupowe regenerują się najwolniej.
  • Ceny będą rosnąć nieco wolniej w miarę tego, jak inflacja będzie się stabilizować lub maleć.