Skip to content
Aktualizacja: 27/07/2023

Podziel się na:

Szanghaj, jedno z największych miast Chin, pełne kontrastów, bogatej historii i nowoczesności, staje się niezwykle malowniczym miejscem do odwiedzenia, zwłaszcza w okresie Złotej Jesieni. Będąca międzynarodowym centrum handlowym i finansowym metropolia, oferuje turystom różnorodne atrakcje, które warto zobaczyć podczas tej wyjątkowej pory roku. Przygotowaliśmy listę niezwykłych miejsc, które powinny znaleźć się na Waszej liście podczas podróży do Szanghaju w okresie pięknej jesieni!

Lotnisko w Szanghaju

Lotnisko w Szanghaju, oficjalnie znane jako Port Lotniczy Szanghaj-Pudong (PVG), jest jednym z najbardziej ruchliwych i nowoczesnych lotnisk w Azji i na całym świecie. Położone jest około 30 kilometrów na wschód od centrum miasta Szanghaj.

Po opuszczeniu lotniska, podróżni mają wiele opcji, aby dotrzeć do centrum Szanghaju. Najpopularniejszym środkiem transportu jest maglev - superszybki pociąg magnetyczny, który łączy lotnisko z miastem w zaledwie 7 minutach. Oprócz tego dostępne są taksówki, autobusy i metro, które oferują różne opcje przemieszczania się po mieście.

Lotnisko w Szanghaju jest wizytówką nowoczesności i rozmachu chińskiego rozwoju. Jego rosnąca popularność jako ważnego centrum międzynarodowego przyczynia się do rozwoju turystyki i handlu, przyciągając podróżnych z całego świata do tego dynamicznego i pełnego kontrastów miasta. Dla wielu, pierwsze wrażenie związane z Chinami rozpoczyna się właśnie na tym fascynującym i energicznym lotnisku w Szanghaju.


Jesień w Szanghaju i mnóstwo fascynujących aktywności

 • Spacer po malowniczych parkach: Jesienne kolory przemieniają szanghajskie parki w magiczne miejsca. Spacer po parkach, takich jak Yu Yuan, Zhongshan czy Century Park, pozwala na podziwianie kolorowych liści i cieszenie się przyjemną pogodą.
 • Odwiedzanie muzeów i galerii: Jesień to doskonały czas na kulturalne wycieczki. Szanghaj oferuje wiele muzeów i galerii sztuki, takich jak Muzeum Sztuki Liu Haisu czy M50, gdzie można podziwiać dzieła chińskich i międzynarodowych artystów.
 • Zwiedzanie historycznych dzielnic: Dzielnice Xintiandi i Stary Szanghaj zachowują swój urok o każdej porze roku, ale jesienią nabierają dodatkowego uroku dzięki kolorowym liściom i spokojnej atmosferze.
 • Rejsy po rzekach i kanałach: Jednym z najprzyjemniejszych sposobów na podziwianie jesieni w Szanghaju jest rejs łodzią po rzekach Huangpu lub Suzhou oraz kanałach w dzielnicy Zhujiajiao.
 • Zakupy i kulinaria: Szanghaj słynie z doskonałych zakupów i kulinarnych doznań. Jesienią warto odwiedzić okoliczne bazary i targi, aby skosztować tradycyjnych przysmaków i zakupić pamiątki.
 • Wydarzenia kulturalne: W jesienne miesiące w Szanghaju odbywa się wiele festiwali, koncertów i wystaw, które pozwalają zgłębić lokalną kulturę i sztukę.

Największe atrakcje Szanghaju

Jesień w Szanghaju to magiczny okres, gdy miasto ożywa niepowtarzalnymi barwami i wyjątkowym klimatem. Oto czas, kiedy podróżnicy mogą cieszyć się pięknem miejskich parków w złocistych odcieniach liści i zapierającymi dech w piersiach widokami. Szanghaj, jako jedno z najbardziej dynamicznych miast w Chinach, oferuje w sezonie jesieni bogatą gamę atrakcji, które zapewnią niezapomniane wrażenia i pozwolą odkryć urok tej pełnej kontrastów metropolii.

Przygotujcie się na spektakularne zachody słońca, rozkoszujcie się kuchnią, festiwalami i kulturalnym bogactwem, które czynią jesień w Szanghaju wyjątkowym czasem dla każdego podróżnika. Sprawdźcie największe atrakcje tego chińskiego giganta, które czekają na odkrycie właśnie w tym magicznym okresie roku!

 • Ogród Yuyuan

Ogród Yuyuan to jedno z najważniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Szanghaju. Jest to historyczny ogród, który został założony w XVI wieku, w czasach dynastii Ming, przez oficera panującego wtedy prefektury Suzhou. Ogród stanowił prywatną rezydencję panującego i był miejscem relaksu i wyciszenia. Składa się z malowniczych pagód, kamiennych mostów, oczek wodnych, misternie zdobionych pawilonów, kaskad wodnych i egzotycznych roślinności. Centralnym punktem ogrodu jest Jiaotou Tower, czyli Pagoda Pięciu Smoków, która jest znakiem rozpoznawczym Ogród Yuyuan.

W okresie jesieni Ogród Yuyuan prezentuje się wyjątkowo uroczo. Liście drzew zmieniają swoje barwy na odcienie złota, pomarańczy i czerwieni, tworząc niezwykle malowniczy krajobraz. Kolorowe liście opadają na misternie zaprojektowane ścieżki, odbijając się w oczkach wodnych i dodając romantycznego uroku temu miejscu.

Ogród Yuyuan, Szanghaj, Chiny

 • Bund

Bund, znana również jako Waitan, to ikoniczna promenada na nabrzeżu w Szanghaju. W okresie jesieni ta malownicza promenada prezentuje się jeszcze bardziej urokliwie, gdyż drzewa wzdłuż rzeki Huangpu nabierają ciepłych odcieni złota i brązu. Oszałamiające wieżowce Pudong odbijają się w spokojnej wodzie, tworząc fascynujący kontrast między tradycją a nowoczesnością. Zachody słońca nad Bundem są niezwykle spektakularne, rozświetlając całe miasto złotym blaskiem. To idealne miejsce, aby zatrzymać się na chwilę, wpatrując się w piękno jesieni w Szanghaju.

Promenada Bund, Szanghaj, Chiny

 • Shanghai Grand Theatre

Zabytkowy Teatr w Szanghaju, podczas jesieni, staje się prawdziwym mekką dla miłośników sztuki i tradycji. W tym okresie odbywają się wyjątkowe występy opery pekińskiej, tradycyjnych tańców ludowych oraz dramatycznych przedstawień z bogatym repertuarem kultury chińskiej. Teatr emanuje niepowtarzalną atmosferą, która wciąga widzów w magiczny świat chińskiej sztuki.
W okresie jesiennym odbywają się tutaj niezapomniane występy, a widownia zachwyca się kunsztem chińskich artystów. To wyjątkowa szansa na poznanie opery pekińskiej czy tradycyjnych tańców ludowych, które są pięknym odzwierciedleniem chińskiej sztuki.

 • Wieża Jin Mao

Wieża Jin Mao to imponujący zabytek architektury w Szanghaju, który jesienią prezentuje się wyjątkowo fascynująco. Jego wysokość i unikalny design sprawiają, że stanowi jeden z charakterystycznych elementów panoramy miasta. W okresie jesieni, drzewa wokół wieży nabierają ciepłych odcieni, co tworzy piękny kontrast z futurystyczną fasadą wieżowca.
Na tarasie widokowym na szczycie można podziwiać złocisty zachód słońca nad Szanghajem, tworzący niezwykłe widowisko. Wieczorne światła miasta dodają wieży romantycznego blasku. To wspaniałe miejsce, gdzie można poczuć ducha Szanghaju w okresie jesiennej złotej barwy, czerpiąc niezapomniane wrażenia z widoków, jakie oferuje ten historyczny zabytek.

Wieża Jin Mao, Szanghaj, Chiny

 • Muzeum Shanghaju

Muzeum Szanghaju, jesienią, prezentuje swoją wyjątkową magię. Główne wejście muzeum wita zwiedzających w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Klonowe liście układają się w soczyste dywany, otulając zabytkowy budynek i wprowadzając gości w odpowiedni nastrój. W takiej atmosferze odkrywanie zbiorów muzealnych staje się jeszcze bardziej inspirujące.
Ekspozycje prezentują bogactwo chińskiej sztuki, historii i kultury, wzbogacone o kolorową paletę jesieni. Dzieła sztuki, starożytne artefakty i rekonstrukcje historycznych scen ukazują blask przeszłości, który w jesiennej scenerii nabiera dodatkowego blasku.
Zwiedzanie muzeum to nie tylko podróż przez wieki, ale także ucieczka od miejskiego zgiełku w spokojnym i klimatycznym wnętrzu. Jesień nadaje temu miejscu magii i romantyzmu, pozwalając na chwilę refleksji i zrozumienia bogatej historii tego fascynującego miasta.

 • Okrętowy Bazar Tianszui Fang

Okrętowy Bazar Tianszui Fang, jesienią, prezentuje swój urok w niepowtarzalny sposób, przyciągając odwiedzających swoją autentyczną atmosferą i kolorowym pejzażem. To jedno z najstarszych targowisk w Szanghaju, które zachowało swoje tradycyjne cechy, tworząc wyjątkowe doświadczenie dla miłośników zakupów i kultury.
Jesienią, bazar ożywa w kolorowym blasku dzięki obfitości sezonowych owoców i warzyw, a także tradycyjnych jesienno-zimowych przysmaków. Wokół straganów unosi się aromat świeżych potraw, zachęcając do degustacji lokalnych specjałów.
Klimatyczne uliczki wypełnione są handlarzami oferującymi rękodzieło, tradycyjne wyroby i pamiątki. Zabytkowe budynki i charakterystyczna architektura dodają uroku temu miejscu, tworząc magiczną atmosferę.

 • Xintiandi - Dzielnica Xintiandi

Dzielnica Xintiandi, jesienią, rozkwita w malowniczej krasie, tworząc niezapomnianą atmosferę, która przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. To unikatowe miejsce w Szanghaju, które łączy w sobie dawne tradycje z nowoczesnością, oferując wyjątkowe doświadczenie dla każdego odwiedzającego.
W sezonie jesiennym, uliczki Xintiandi przybierają ciepłe barwy klonowych liści, tworząc spektakularną scenerię. Często nazywana "nowym i starym Szanghajem", dzielnica ta charakteryzuje się rekonstruowanymi historycznymi domami shikumen, które zachowują swój oryginalny urok i odnoszą do przeszłości miasta.
Jesienne wieczory w Xintiandi są magiczne dzięki migotliwym światłom, które ożywiają uliczki, kawiarnie i restauracje. Ludzie spacerują wzdłuż kamieniczek, delektując się lokalną kuchnią i klimatycznymi wnętrzami. Dzielnica ta jest również ceniona za swoje liczne butiki, galerie i antykwariaty, gdzie można zakupić autentyczne chińskie rękodzieło i dzieła sztuki.

Dzielnica Xintiandi, Szanghaj, Chiny

 • Willa Longhua

Willa Longhua, jesienią, staje się jeszcze bardziej urokliwa, gdy jej ogrody ożywają w kolorach złota i czerwieni. Ta historyczna rezydencja znajdująca się w południowej części Szanghaju, to prawdziwa perła architektury i ogrodów.
W jesienne poranki, Willa Longhua otacza atmosfera spokoju i harmonii. Klonowe liście i jesienny wiatr dodają czaru temu miejscu, tworząc idealne warunki dla spacerów i refleksji. Każdy zakamarek ogrodu skrywa niespodzianki - starannie zaprojektowane mostki, kaskady wodne i malownicze pagody, które tworzą harmonijną całość z otaczającą naturą.
Willa Longhua to nie tylko piękny budynek i ogrody, ale również historia bogata w tradycje i kulturę Chin. Oferuje ona możliwość głębszego zrozumienia przeszłości tego regionu.

 • Okrętowa Wioska Zhujiajiao

Okrętowa Wioska Zhujiajiao, jesienią, rozkwita w pełnej krasie, prezentując swoje uroki w barwnym pejzażu. To historyczna i malownicza dzielnica Szanghaju, położona nad kanałami i mostkami, które wraz z klonowymi liśćmi tworzą bajkowy krajobraz. Jesienne poranki w Zhujiajiao są niezwykle spokojne, a złote promienie słońca odbijające się od wody nadają temu miejscu romantycznego uroku.
Klimatyczne uliczki wypełnione są sklepikami, które oferują tradycyjne chińskie wyroby rękodzielnicze, a aromatyczne potrawy kuszą smakoszy z całego świata. Wioska ta jest szczególnie znana ze swoich malowniczych rejsów łodziami po kanałach. Jesienią, kiedy przyroda maluje krajobraz w kolorach złota i czerwieni, wycieczki statkami stają się jeszcze bardziej fascynujące.

Okrętowa Wioska Zhujiajiao, Szanghaj, Chiny

Oto 7 najlepszych rad na podróż do Szanghaju:

 1. Przygotujcie wizę i dokumenty: Upewnijcie się, że masz odpowiednią wizę i wszystkie niezbędne dokumenty przed podróżą do Chin. Warto również zabezpieczyć swoje ważne dokumenty, takie jak paszport, kopia wizy i rezerwacje, w bezpiecznym miejscu podczas pobytu.
 2. Skorzystajcie z maglevu: Wypróbujcie superszybki pociąg maglev, który łączy lotnisko w Pudong z centrum Szanghaju. To niezapomniane doświadczenie, a także szybki i wygodny środek transportu.
 3. Spróbujcie lokalnych przysmaków: Nie przegapcie okazji, aby skosztować lokalnych dań, jak xiaolongbao (małe pierożki z nadzieniem), mapo tofu, czy klasycznej kuchni kantońskiej w ulicznych stoiskach i renomowanych restauracjach.
 4. Wybierzcie się na Wzgórze Smoczej Kości: Zwieńczony Pagodą Smoczej Kości punkt widokowy oferuje zapierające dech w piersiach panoramy miasta, szczególnie o zachodzie słońca.
 5. Eksplorujcie dzielnice tematyczne: Odwiedźcie Xintiandi i Tianzifang, które przyciągają turystów swoją niepowtarzalną atmosferą, oferując sklepiki, galerie sztuki i restauracje w pięknych tradycyjnych kamienicach.
 6. Cieszcie się nocnym życiem: Odkryjcie dynamiczne nocne życie Szanghaju w klubach, barach i restauracjach, gdzie możesz zatańczyć do białego rana i poczuć prawdziwy duch miasta.
 7. Przygotujcie się na zmiany pogody: Jesień w Szanghaju może być zmienna, więc warto pakować zarówno cieplejsze, jak i lżejsze ubrania.