Skip to content
Aktualizacja: 02/01/2023

Podziel się na:

Poznajcie zabytki Wiednia i wybierzcie się na wędrówkę po architektonicznych i historycznych atrakcjach tego pięknego miasta! Odwiedźcie ponad 100 muzeów, by doświadczyć różnorodności kulturowej, zanurzcie się w historii miasta i kraju z jego cesarzami i cesarzowymi, a także dajcie się zainspirować różnorodnością miasta i pięknem ogrodów i wiedeńskich parków. Aby pomóc Wam przygotować plan podróży, zebraliśmy najważniejsze atrakcje stolicy Austrii, których nie można przegapić podczas zwiedzania. Poznajcie szlaki sztuki i historii i odkryjcie malowniczy Wiedeń!

Historyczne atrakcje Wiednia

1. Katedra św. Szczepana

Zbudowana w XIII wieku Katedra św. Szczepana do dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków stolicy Austrii. Jako jeden z najważniejszych budynków architektury gotyckiej, najznamienitszy wiedeński zabytek mieści w sobie liczne dzieła sztuki, z których część można oglądać wyłącznie podczas wycieczek z przewodnikiem. Za szczególnie warty zobaczenia uważa się czerwony marmurowy grobowiec cesarza Fryderyka III, zbudowany w 1513 roku przez Niclasa Gerhaerta van Leyden. Szczególna cecha katedry czeka na odwiedzających w północnej wieży, do której można dostać się windą. Pummerin, dzwon wiszący od lat 50. XX wieku w północnej wieży imponuje rozmiarem o średnicy ponad trzech metrów.

Katedra św. Szczepana, Wiedeń, Austria

2. Pałac Schönbrunn

Czym byłaby wizyta w stolicy Austrii bez zwiedzania Pałacu Schönbrunn, letniej rezydencji byłej cesarzowej Sissi? Imponujący teren z parkiem, zoo i kawiarnią jest jednym z najpiękniejszych kompleksów barokowych w Europie. Sam pałac jest imponujący z 1.441 pokojami, z których 45 jest otwartych dla publiczności i których wspaniałe wyposażenie rzuca urok na wielu odwiedzających. Szczególnie Sala Lustrzana wzbudza zainteresowanie gości z całego świata, ponieważ to właśnie w tej sali dawno temu Mozart w wieku sześciu lat tworzył muzykę. Dziś dawny dom szlachecki, który został zbudowany w 1642 roku, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kolejną szczególną cechą kompleksu zamkowego jest dołączony ogród zoologiczny, który jest najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie i już w przeszłości został uznany za najlepszy ogród zoologiczny w Europie. Imponujący widok na Wiedeń można podziwiać z wybudowanej w 1775 roku Gloriette, kawiarni z pysznym austriackim jedzeniem. Nie zapomnijcie też odwiedzić labiryntu o imponującej powierzchni 1.715 m2, który również przyciąga wielu gości do Pałacu Schönbrunn. Zbudowany w 1698 r. i oczyszczony w 1892 r. ogród oferuje mnóstwo zabawy zarówno dla młodszych, jak i starszych.

3. Pałac Belwederski

To barokowy zespół pałacowy zbudowany w latach 1714-1723 dla księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Wspaniały Belvedere znajduje się w trzeciej dzielnicy Wiednia, Landstraße. Składa się z dwóch budynków, Górnego Belwederu i Dolnego Belwederu. W dwóch budynkach pałacowych mieści się Galeria Austriacka Belvedere, w której zgromadzono zbiory sztuki austriackiej z wielu wieków, a także miejsca na wystawy czasowe. Dodatkowo składa się z oranżerii i stajni państwowych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Od początku XX wieku pałac służy jako muzeum i mieści jedną z najważniejszych kolekcji sztuki austriackiej, a także dzieła artystów międzynarodowych. Powstała ona wraz z budynkiem Galerii Współczesnej, późniejszej Austriackiej Galerii Państwowej.

4. Dom Hundertwassera

Spadziste ściany, pofałdowane podłogi, kolorowa warstwa farby i małe balkony sprawiają, że ten kompleks mieszkalny, zaprojektowany przez malarza Friedensreicha Hundertwassera i zbudowany przez architekta Josefa Krawinę, jest architektoniczną osobliwością i bajkowym zamkiem wśród szarych, standardowych miejskich domów. Od momentu otwarcia we wrześniu 1985 roku stał się wręcz magnesem dla zwiedzających. Ponad milion gości z całego świata planuje co roku Dom Hundertwassera w Wiedniu jako stały element swojej wiedeńskiej wycieczki. Można go zwiedzać tylko z zewnątrz. Jeśli jednak Friedensreich Hundertwasser przypadł Wam do gustu podczas wycieczki i chcielibyście dowiedzieć się o nim więcej, to w oddalonym o zaledwie kilkaset metrów Kunst Haus Wien możecie zapoznać się z kolejnymi dziełami artysty.

Dom Hundertwassera, Wiedeń, Austria

 

5. Pałac Hofburg

Przez ponad siedem wieków z Hofburga rządziło ogromne imperium cesarzy Habsburgów. Gotycka kaplica zamkowa, będąca dziś siedzibą Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego, przypomina o średniowiecznym zamku, przepychu i splendorze dawno minionych czasów. Wraz z dojściem do władzy Habsburgów i rozszerzeniem ich panowania, XIII-wieczny zamek został rozbudowany do okazałej rezydencji.
Dziś w Hofburgu mieści się oficjalna rezydencja prezydenta federalnego, ważne centrum kongresowe, a także Muzeum Sissi i liczne zbiory sztuki. Kolejną część Hofburga zajmuje Hiszpańska Szkoła Jazdy, w której do dziś naucza się klasycznego jeździectwa. Podczas galowych występów zwiedzający mogą doświadczyć wyjątkowych popisów ogierów rasy Lipizzaner. Ponadto w sąsiedniej Café Sacher można skosztować słynnego tortu Sacher.

6. Budynek Parlamentu w Wiedniu

Na dawnym wiedeńskim placu defilad mieści się dziś imponujący budynek parlamentu. Za sugestią ówczesnego burmistrza Cajetana Feldera, cesarz Franciszek Józef w 1857 roku zwolnił ten teren pod zabudowę. Powstał tu ratusz, uniwersytet, a w 1883 r. budynek Rady Cesarskiej, czyli dzisiejszego parlamentu. Budynek został zbudowany przez Duńczyka Theophila Hansena z elementami architektury greckiej. Szczególne wrażenie robi projekt zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, a także różnorodność architektoniczna, która nigdy nie przestaje urzekać zwiedzających. By uzyskać bardziej szczegółowe informacje o jego historii, a także mieć wgląd w codzienne życie polityczne w Parlamencie, oferowane są regularne wycieczki z przewodnikiem.

7. Ratusz w Wiedniu

W ciągu XIX wieku Wiedeń znalazł się w znaczącej fazie rozwoju. Ponieważ stary ratusz, który do dziś znajduje się przy Wipplingerstraße, z czasem stał się zbyt mały, postanowiono w 1872 roku naprzeciwko Burgtheater położyć pierwszą cegłę pod budowę nowego ratusza. Dziś ratusz jest nie tylko miejscem ważnych spotkań politycznych, ale także mieści bibliotekę i archiwum Wiednia. Oprócz zwiedzania z przewodnikiem, na terenie obiektu regularnie odbywają się imprezy, podczas których zainteresowani goście mogą odkryć budynek od wewnątrz i na żywo poznać centrum polityczne miasta.

8. VIC — Międzynarodowe Centrum w Wiedniu

Centrum Donaustadt, w 22. dzielnicy Wiednia, tworzą imponujące budynki Vienna International Centre, w skrócie VIC. Kompleks, znany również powszechnie jako UNO-City, został zbudowany w latach 1973-1979 przez architekta Johanna Stabera w podstawowym kształcie ypsilonu i zajmuje powierzchnię około 17 hektarów. Ta nietypowa konstrukcja, a także niezwykła wysokość 127 m i jasna kolorystyka budynków sprawiają, że jest ona szczególnie warta zobaczenia. Od 1979 roku jest również siedzibą różnych organizacji i biur ONZ, a także jedną z czterech oficjalnych siedzib Organizacji Narodów Zjednoczonych. Możecie zwiedzić to niezwykłe miejsce, biorąc udział w regularnych wycieczkach z przewodnikiem.9. Maria-Theresien-Platz

Bezpośrednio przy Ringstrasse i naprzeciwko Pałacu Hofburg znajduje się imponujący Plac Marii Teresy, który tworzy historyczne centrum Wiednia i dlatego jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w mieście. Główną atrakcją jest znajdujący się na środku placu pomnik Marii Teresy. Dziś jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO, historycznym centrum Wiednia i największym pomnikiem Habsburgów. Warte obejrzenia są również fontanny Trytona i Naiad, które tworzą centrum czterech trawników.

Muzea w Wiedniu

1. Albertina

Muzeum sztuki Albertina w centrum Wiednia mieści się w imponującym pałacu zbudowanym przez księcia Alberta z Saksonii i Cieszyna, zięcia cesarzowej Marii Teresy. Największy pałac mieszkalny dynastii Habsburgów mieści dziś największą i najcenniejszą kolekcję grafiki na świecie.

Można tu podziwiać dzieła artystów o międzynarodowej sławie, w tym Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rafaela, Rembrandta, Moneta, Degasa, Cézanne'a, Picassa i Klimta. Zwiedzający mogą również obejrzeć niektóre z pomieszczeń państwowych Habsburgów.

Muzeum Sztuki Albertina, Wiedeń, Austria

 

2. Muzeum Leopoldów

W Muzeum Leopolda znajduje się jedna z najbogatszych kolekcji sztuki nowoczesnej w Austrii. Znajdują się w niej między innymi dzieła Egona Schielego, Gustava Klimta, Oskara Kokoschki i Richarda Gerstla. Muzeum nosi imię małżeństwa Elisabeth i Rudolfa Leopoldów, którzy w ciągu ponad 50 lat zgromadzili 5000 dzieł sztuki, w tym największą na świecie kolekcję Egona Schielego.

3. Muzeum Historii Sztuki

Kunsthistorisches Museum prezentuje jedną z najbogatszych kolekcji sztuki na świecie. Został zbudowany w 1891 roku dla bogatych zbiorów monarchii Habsburgów. Do najważniejszych atrakcji należy największa na świecie kolekcja Bruegla oraz dzieła sztuki "starych mistrzów", takich jak Rembrandt, Michał Anioł, Caravaggio i Tycjan. Trafnie dobrane, zachwycają również wspaniałe wnętrza budynku z bogato zdobionymi wnętrzami, kopułami i neoklasycznymi klatkami schodowymi.

4. Muzeum Historii Naturalnej

W Muzeum Historii Naturalnej, naprzeciwko Kunsthistorisches Museum, znajduje się jedna z największych kolekcji przyrodniczych w Europie. Pierwotnie mieszczące się w Hofburgu muzeum jest jednym z najważniejszych muzeów historii naturalnej na świecie. Nowy budynek został zbudowany według planów Gottfrieda i Carla Sempera i otwarty przez cesarza Franciszka Józefa I w 1789 roku.

Muzeum Historii Naturalnej, Wiedeń, Austria

 

5. Muzeum Techniki

Z ponad 300.000 odwiedzających rocznie, jest to jedno z najpopularniejszych muzeów w mieście. Dzięki interaktywnym stanowiskom dzieci i dorośli mogą sami wypróbować wiele rozwiązań i w ten sposób lepiej je zrozumieć.
W 2001 roku muzeum zostało powiększone o Austriacką Bibliotekę Medialną, która jest państwowym archiwum nagrań dźwiękowych i filmów wideo dotyczących historii kultury i współczesności.

6. Cesarski Skarbiec

Dzięki cennym eksponatom Cesarski Skarbiec, który zachwyca dzieci tak samo, jak dorosłych, jest jednym z najważniejszych zbiorów klejnotów na świecie. Skarbiec znajduje się w Schweizertrakt, najstarszej części wiedeńskiego Hofburga. Największą atrakcją są insygnia i klejnoty Świętego Cesarstwa Rzymskiego, takie jak korona cesarska i Święta Lanca, korona cesarza Rudolfa II, która później stała się austriacką koroną cesarską, a także drogocenne klejnoty i misa agatowa, którą uważano za legendarnego Świętego Graala.