Skip to content
Aktualizacja: 07/09/2023

Podziel się na:

Jesienne krajobrazy Nowej Zelandii to prawdziwa uczta dla oczu! Malownicze jeziora, otoczone ośnieżonymi szczytami gór, prezentują się w barwnych odcieniach złota, czerwieni i pomarańczy. Urocze wioski i miasteczka, pośród łąk i lasów, dodają uroku temu pięknemu krajobrazowi.
Wycieczki po malowniczych szlakach trekkingowych ujawniają niezwykłe panoramy, a zapierające dech w piersiach fiordy zapraszają do spacerów. Czyste niebo zapewnia doskonałe warunki dla obserwacji gwiazd, tworząc niezapomniane nocne spektakle. Jesień w Nowej Zelandii to czas, kiedy natura prezentuje swoją najlepszą stronę, zachwycając podróżników pięknem i magią tego wyjątkowego miejsca. Sprawdźcie listę 8 miejsc w Nowej Zelandii, które szczególnie warto odwiedzić nadchodzącej jesieni!

Pogoda w Nowej Zelandii jesienią

Jesień w Nowej Zelandii to czas pełen uroku i zmieniającej się pogody. Kraj ten oferuje zróżnicowany krajobraz, co sprawia, że warunki atmosferyczne w różnych regionach mogą znacznie się różnić.
W północnej części wyspy, na przykład w Auckland, jesień jest łagodna i przyjemna, z umiarkowanymi temperaturami oscylującymi w okolicach 15-20 stopni Celsjusza. Często występują krótkie opady deszczu, który dodaje uroku krajobrazowi.
W południowej części, w miejscach takich jak Christchurch czy Queenstown, jesień jest bardziej chłodna, z temperaturami spadającymi do około 5-12 stopni Celsjusza. Warto przygotować się na bardziej zmienne warunki, ponieważ można doświadczyć zarówno słonecznych dni, jak i deszczowych epizodów. Jesień to również doskonała pora na podziwianie pięknych kolorów liści, zwłaszcza w parkach i ogrodach.

1. Fiordland

Fiordland to jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi, a jesienią jego krajobrazy stają się jeszcze bardziej magiczne. Ten region Nowej Zelandii jest znany z oszałamiających fiordów, gór, jezior i lasów, które w jesiennej kolorystyce prezentują się wyjątkowo uroczo.

Jesienią Fiordland ożywa różnorodnymi odcieniami złota, czerwieni i pomarańczy. Liście drzew zmieniają kolory, a malownicze fiordy, takie jak Milford Sound i Doubtful Sound, otulane są mgiełką, co dodaje im tajemniczego uroku. To doskonały czas na rejsy po fiordach, gdy można podziwiać przepiękne wodospady, skalne ściany i dziką przyrodę. Jesień w Fiordland to także doskonała pora na wędrówki. Szlaki trekkingowe prowadzą przez piękne tereny, a widoki na otaczające góry i jeziora zapierają dech w piersiach. Aoraki/Mount Cook, najwyższy szczyt Nowej Zelandii, prezentuje się majestatycznie, otulony barwami jesieni.

To także idealny czas na zanurzenie się w spokojnej atmosferze i oderwanie od codziennego zgiełku. Fiordland oferuje wiele malowniczych zakątków, gdzie można poczuć harmonię z naturą i napawać się ciszą i pięknem. To miejsce, które sprawia, że czujemy się małymi wobec potęgi przyrody i inspiruje nas do odkrywania ukrytych skarbów tego pięknego zakątka świata.

Park Narodowy Fiordland, Nowa Zelandia

2. Aoraki/Mount Cook

Aoraki/Mount Cook, najwyższy szczyt Nowej Zelandii, oferuje w jesiennej scenerii widoki, które zapierają dech w piersiach. To magiczne miejsce, które zachwyca nie tylko swoją wysokością, ale także urokiem jesieni, która otacza tę majestatyczną górę. Spacerując po okolicznych szlakach i rejonach, można podziwiać malownicze jeziora, lodowce i wodospady, które dodają temu miejscu tajemniczości i uroku.

Jesień to także doskonały czas na wspinaczkę lub podziwianie zachodzącego słońca z górskich wierzchołków. Czyste, niebieskie niebo i złote odcienie jesieni tworzą atmosferę, która jest naprawdę niepowtarzalna i inspirująca. To również doskonały czas na poznanie lokalnej historii i kultury. Można odwiedzić wioskę Mount Cook Village, gdzie poznacie historię odkrycia tej góry przez europejskich odkrywców oraz poznać tradycje i kulturę Maorysów.

Aoraki/Mount Cook to miejsce, które skradło serca wielu podróżników. Jesień w tym regionie Nowej Zelandii to prawdziwe święto dla miłośników natury i pięknych krajobrazów. To miejsce, które zachwyca swoją siłą i urodą, pozostawiając niezapomniane wspomnienia i pragnienie powrotu, by ponownie cieszyć się tym niezwykłym pięknem przyrody.

3. Wanaka

Wanaka to jedno z najurokliwszych miasteczek w Nowej Zelandii. To miejsce, gdzie można zanurzyć się w kolorowej palety jesieni, cieszyć się spokojem jeziora i czerpać radość z malowniczych górskich szlaków. Jesień w Wanaka przynosi zmianę kolorów liści, które malują wzgórza na odcienie złota, czerwieni i brązu. Współgra to z niebieską tonacją jeziora, tworząc niezapomniane widoki, które zapierają dech w piersiach. Spacerując wzdłuż brzegów jeziora, można podziwiać odbicie ośnieżonych szczytów na spokojnej tafli wody.

Okolice Wanaka oferują również niezliczone możliwości trekkingu i wędrówek, które prowadzą przez malownicze doliny, lasy i góry. Wspinaczka na góry lub podziwianie zachodzącego słońca z górskich wierzchołków to niezapomniane doświadczenia.

Jesień to także doskonały czas na odwiedzenie pobliskich winnic i degustację lokalnych win. Region Central Otago, w którym znajduje się Wanaka, jest znany ze świetnych win i malowniczych winnic. To również miejsce, gdzie można zanurzyć się w kulturze i gościnności Nowej Zelandii. Przyjaźni mieszkańcy, urokliwe kawiarenki i galerie sztuki tworzą przyjemną atmosferę, gdzie można delektować się spokojem i jednocześnie cieszyć się urokiem tego malowniczego miasteczka.

Wanaka, Nowa Zelandia

4. Central Otago

Jesień w Central Otago przynosi zmianę barw liści na odcienie złota, pomarańczy i czerwieni. Spacerując między rzędami winorośli, można cieszyć się pięknymi widokami na okoliczne wzgórza i góry. Jesienne winobranie to czas, kiedy w regionie organizowane są różnego rodzaju festiwale i degustacje. Można spróbować wyśmienitych lokalnych win, które zdobyły uznanie na całym świecie. Odkrywanie smaków wina w tak urokliwym otoczeniu to wyjątkowe doświadczenie.

Central Otago oferuje także wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wędrówki, jazda na rowerze czy wspinaczka po górach to tylko niektóre z atrakcji, które można tu znaleźć. Jesienne szlaki prowadzą przez zachwycające doliny i lasy, a panoramy gór zachęcają do odkrywania nowych miejsc.

Central Otago, winnica w Gibbston Valley, Nowa Zelandia

5. Lake Tekapo

Lake Tekapo, malowniczo położone jezioro w Nowej Zelandii, przyciąga turystów swoimi urokliwymi jesiennymi krajobrazami. To doskonały czas, aby podziwiać zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca nad jeziorem, gdy odbijają się one w spokojnej tafli wody. Jego kolor wody jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów, ponieważ jest ona intensywnie turkusowa, co dodaje jezioru niezwykłego uroku.

Lake Tekapo to również doskonałe miejsce do obserwacji nocnego nieba. Jego oddalona lokalizacja od większych miast sprawia, że jest ono wyjątkowo ciemne nocą, co sprzyja doskonałym warunkom do obserwacji gwiazd. Dlatego też znajduje się tu Międzynarodowe Obserwatorium Ciemnego Nieba Mount John (Mount John University Observatory), gdzie można podziwiać piękno nocnego nieba i zobaczyć niezwykłe zjawiska astronomiczne.

W okolicach jeziora znajduje się wiele szlaków turystycznych, które zachęcają do pieszych wycieczek i kontemplacji przyrody. Jednym z najpopularniejszych szlaków jest Tasman Glacier View Track, który oferuje niesamowite widoki na lodowiec Tasman i góry wokół. Jednym z charakterystycznych punktów widokowych nad jeziorem jest Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża (Church of the Good Shepherd), który cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. W okolicy Lake Tekapo znajdują się również gorące źródła, które są doskonałym miejscem na relaks i odpoczynek po dniu pełnym aktywności.


6. Abel Tasman National Park

Abel Tasman National Park to prawdziwa oaza spokoju i piękna, a jesienią prezentuje się w wyjątkowy sposób. Ten park narodowy na Wyspie Południowej Nowej Zelandii oferuje niezapomniane widoki, malownicze plaże i tropikalną roślinność, które w jesiennej scenerii stają się jeszcze bardziej urokliwe. Spacery po piaszczystych plażach, otoczonych malowniczymi klifami, stają się wówczas wyjątkowym doświadczeniem.

Jesień to doskonały czas na podziwianie okolicznych wysp i zatoczek, gdzie można odpocząć na spokojnych plażach i kontemplować piękno natury. Wycieczki łodzią po przybrzeżnych wodach parku umożliwiają obserwację dzikiej przyrody, takiej jak delfiny czy foki, które również w jesiennej scenerii dodają magii temu miejscu.

Wielu odwiedzających wybiera też aktywne formy spędzania czasu, takie jak kajakarstwo czy piesze wycieczki po okolicznych szlakach. Jesienna pogoda jest łaskawa dla podróżników, a widoki, które otaczają każdy szlak, są zjawiskowe i zachęcają do odkrywania kolejnych zakątków parku.

Parl Narodowy Abel Tasman. Anapai Beach, Nowa Zelandia

7. Queenstown

Queenstown to urokliwe miasto położone na południowej wyspie Nowej Zelandii, otoczone malowniczymi górami i jeziorami. Miasto jest położone nad jeziorem Wakatipu, góry Remarkables wokół miasta dodają mu wyjątkowego charakteru, a widoki są zachwycające o każdej porze roku. To popularny cel turystyczny i jedno z najważniejszych miejsc dla miłośników przygody i sportów ekstremalnych.

Queenstown jest znane jako stolica przygody w Nowej Zelandii. Oferuje szeroki wybór aktywności dla odważnych, takich jak skoki na bungee, spływy kajakowe, skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, wspinaczka, czy zjazdy na rowerze górskim. Przez cały rok dostępne są również sporty zimowe na pobliskich stokach narciarskich.

Miasto ma również coś do zaoferowania dla miłośników kultury i rozrywki. W centrum Queenstown znajduje się wiele sklepów, restauracji, kawiarni i barów, gdzie można spróbować lokalnych smakołyków i regionalnych win. Wieczorami miasto tętni życiem, oferując wiele możliwości spędzenia czasu przy dobrej muzyce i atmosferze.

Queenstown, Nowa Zelandia

8. Auckland

Auckland to największe miasto Nowej Zelandii, położone na północnej wyspie kraju. Stanowi ono również jedno z największych i najważniejszych centrów ekonomicznych i kulturalnych w regionie Pacyfiku. Jego położenie na brzegach zatoki Waitemata i Morza Hauraki sprawia, że jest urokliwym miejscem, w którym spotykają się nowoczesność i piękno natury. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Auckland są jego wieże wulkaniczne, które wyznaczają charakterystyczny krajobraz miasta. Najważniejsze z nich to Mount Eden, One Tree Hill i Rangitoto Island, która jest również popularnym celem wycieczek.

Miasto charakteryzuje się różnorodnością kulturową i etniczną, co sprawia, że Auckland jest fascynującym zlepkiem wielu kultur. Ludność Auckland reprezentuje szerokie spektrum narodowości, co wpływa na bogactwo sztuki, muzyki i kulinariów dostępnych w mieście. Miasto jest również znane z imponujących muzeów, takich jak Auckland War Memorial Museum, które prezentują fascynującą historię i kulturę Nowej Zelandii oraz regionu Pacyfiku.

Dzięki doskonałym połączeniom komunikacyjnym Auckland jest idealnym punktem wyjścia do eksploracji reszty Nowej Zelandii, zarówno na północnej, jak i południowej wyspie. To właśnie tam znajduje się główne lotnisko w Nowej Zelandii - Międzynarodowy port lotniczy Auckland (Auckland Airport). Zlokalizowane jest w dzielnicy Mangere w Auckland, zapewniając dogodny dostęp do miasta i jego okolic. Port lotniczy Auckland obsługuje połączenia z wieloma miastami na całym świecie, stanowiąc główną bramę do Nowej Zelandii dla podróżnych z zagranicy.

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Auckland, by odwiedzić Nową Zelandię jesienią!