Skip to content
Aktualizacja: 08/05/2024

Podziel się na:

W dzisiejszym świecie, pełnym betonowych dżungli i szarości miejskiego krajobrazu, pragnienie ucieczki do oaz zieleni staje się coraz silniejsze. Szukamy miejsc, gdzie natura rozkwita w pełnej krasie, a harmonia roślin i kwiatów tworzy magiczne ogrody, które kuszą nas swoją piękną różnorodnością. Dlatego też podróż "Szlakiem pięknych ogrodów" staje się niezapomnianym doświadczeniem dla miłośników przyrody i entuzjastów ogrodnictwa.

Rozpoczynając naszą podróż, skierujemy swoje kroki ku jednemu z najbardziej ikonicznych ogrodów na świecie – Kew Gardens w Londynie. To nie tylko ogromny kompleks botaniczny, lecz również prawdziwa uczta dla zmysłów, gdzie spotykają się tradycja i nowoczesność, tworząc niepowtarzalny krajobraz. Przeszukamy zakamarki tego ogromnego ogrodu botanicznego, odkrywając tajemnice roślin z różnych zakątków świata oraz inspiracje dla miłośników ogrodów na całym globie.

Następnie przeniesiemy się na odległe wschodnie terytoria, by odkryć urok ogrodów Japonii. Tam, w kraju kwitnącej wiśni, spotkamy się z mistyczną estetyką ogrodów japońskich, gdzie każdy kamień, strumień wody i roślina mają symboliczne znaczenie. Nasza podróż po ogrodach Japonii pozwoli nam zgłębić filozofię zen w ogrodach, gdzie natura staje się medium do osiągnięcia spokoju i równowagi. Szlakiem pięknych ogrodów przeniesiemy się w świat, gdzie zmysły zostają rozbudzone, a dusza odnajduje spokój.

Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew

Londyn, Wielka Brytania

W samym sercu londyńskiej metropolii Kew Gardens wznosi się jak zielona oaza, oferująca oddech świeżego powietrza w otoczeniu miejskiego zgiełku. Zajmując obszar ponad 120 hektarów, jest to jedno z największych i najważniejszych skupisk roślinności na świecie. Przechadzając się po szerokich alejkach, odwiedzający natrafiają na historyczne palmiarnie, majestatyczne szklarnie i zachwycające pawilony, które stanowią nie tylko przestrzeń dla bogactwa botanicznych skarbów, ale także prawdziwą lekcję historii ogrodnictwa.

  • Różnorodność roślin i inspiracje dla miłośników ogrodów

Kew Gardens to nie tylko ogromna przestrzeń, ale także wspaniałe muzeum przyrody, w którym zgromadzono ponad 50 tysięcy gatunków roślin. To miejsce, gdzie światowa flora spotyka się w fascynującym tańcu kolorów, kształtów i zapachów. Rozległe kolekcje roślinne obejmują zarówno te egzotyczne, jak i te rodzime, tworząc niepowtarzalne ekosystemy. Dla miłośników ogrodów Kew Gardens staje się nie tylko miejscem fascynujących spacerów, ale także źródłem inspiracji do kreowania swoich własnych przestrzeni zielonych. W każdym zakątku ogrodu kryje się historia roślin, a spacerując po alejach, można odkryć tajemnicze i rzadko spotykane gatunki, które inspirują do poszerzania horyzontów w dziedzinie ogrodnictwa.

  • Przeszukiwanie zakamarków ogrodu, odkrywanie unikalnych gatunków roślin

Kew Gardens to prawdziwe laboratorium botaniczne, a dla pasjonatów roślin stanowi raj do odkrywania. Przeszukiwanie zakamarków ogrodu to nie tylko spacery wśród malowniczych alejek, ale również ekscytująca podróż w poszukiwaniu unikalnych gatunków roślin. Specjalne sekcje ogrodu, takie jak Arboretum czy Alpine Garden, kuszą miłośników botaniki nie tylko urodą, ale także rzadkimi i egzotycznymi roślinami. Kew Gardens pełne jest także interaktywnych stref, gdzie można zgłębiać tajniki hodowli roślin czy zanurzyć się w fascynującym świecie mikroorganizmów. Dla każdego, kto pragnie wnikliwie poznać świat roślin, Kew Gardens staje się miejscem niezwykłych odkryć.

Podróż do Londynu

Wybór odpowiedniego lotniska może znacząco wpłynąć na komfort podróży i pierwsze wrażenia z przygody. Poznacie różnice między Heathrow, Gatwick, Stansted a Luton i odkryjecie, które z nich lepiej pasuje do Waszych potrzeb i jak sprawnie poruszać się po londyńskich lotniskach. Praktyczne wskazówki oraz ciekawostki związane z londyńskimi portami lotniczymi znajdziecie tutaj.

Tanie loty do Londynu - FRU.PL

 

Ogrody Japonii: mistyczna estetyka kraju kwitnącej wiśni

Wśród bujnej natury Japonii, ogrody stają się wyjątkowym wyrazem estetyki i filozofii, które z korzeniami sięgają wieków. Wprowadzenie do ogrodów japońskich otwiera przed nami drzwi do świata, w którym harmonia z przyrodą odgrywa kluczową rolę. To nie tylko miejsce, gdzie zielenie przechodzi w sztukę, ale również przestrzeń, gdzie każdy kamień i roślina mają swoje znaczenie. Ogrody Japonii stają się mikrokosmosem, w którym natura i człowiek splatają się w jedność, tworząc niezapomniany krajobraz.

  • Symbolika kamieni, wody i roślin w ogrodach Japonii

Ogrody japońskie emanują głęboką symboliką, gdzie każdy element ma przemyślaną rolę i znaczenie. Kamienie układane w precyzyjne kompozycje nie tylko zdobią przestrzeń, ale również reprezentują siłę natury i trwałość. Woda, płynąca spokojnie w strumieniach lub skupiona w malowniczych stawach, symbolizuje życie i przemijanie. Rośliny, starannie dobrane i pielęgnowane, odzwierciedlają sezonowe zmiany oraz piękno. Przeszukiwanie ogrodów Japonii staje się nie tylko wizualnym doznaniem, ale również podróżą po bogatej symbolice, ukrytej w każdym zakamarku krajobrazu.

  • Odkrywanie filozofii zen w ogrodach japońskich

Ogrody Japonii są nie tylko miejscem dla ciała, ale również dla umysłu. Odkrywanie filozofii zen w tych przestrzeniach staje się medytacyjnym doświadczeniem. Minimalizm, równowaga i prostota są kluczowymi elementami tej filozofii, które odnajdujemy w układzie kamieni, roślin i wody. Przechadzając się po ścieżkach ogrodów, dostrzegamy subtelne detale, które prowokują refleksję i skupienie. Ogrody japońskie stają się miejscem, gdzie zgiełk codziennego życia ustępuje miejsca spokoju, a sztuka ogrodnicza staje się narzędziem do osiągnięcia wewnętrznej równowagi. Odkrywanie filozofii zen w ogrodach Japonii to nie tylko podróż fizyczna, ale także duchowa, pozostawiająca głębokie wrażenie i inspirację do szukania spokoju we własnym wnętrzu.

  • Ogród świątynny Ryoan-ji w Kioto

Ogród świątynny Ryoan-ji w Kioto w Japonii jest arcydziełem sztuki ogrodowej Zen i popularnym miejscem turystycznym. Ogród powstał w XV wieku i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Składa się z 15 kamieni umieszczonych w doskonale zaprojektowanym żwirowym krajobrazie, tworząc medytacyjną atmosferę. Jest to przykład japońskiej kultury sztuki ogrodowej Zen i symbolizuje związek między naturą a duchem.

Ryoan-ji jest również znany ze swojego minimalistycznego piękna i zachęca odwiedzających do odpoczynku i refleksji. Ogród świątynny Ryoan-ji jest również ulubionym miejscem medytacji Zen i oferuje odwiedzającym możliwość odnalezienia wewnętrznego spokoju. Ogród jest niezapomnianym przeżyciem dla każdego zainteresowanego japońską kulturą i filozofią.

Ryoan-ji, Japonia

  • Park Ueno w Tokio

Park Ueno w Tokio był niegdyś miejscem jednej z największych świątyń w mieście. Dziś park słynie z ważnych muzeów i budynków, a także jest jednym z najpopularniejszych miejsc w sezonie kwitnienia wiśni. Od końca marca do początku kwietnia ponad 1000 japońskich kwiatów wiśni kwitnie wzdłuż głównych ścieżek parku, przyciągając turystów z całej Japonii i zagranicy.

Wchodząc do Parku Ueno przez południowe wejście, zwróćcie uwagę na posąg Saigo Takamori, generała bitwy pod Ueno. Świątynia, która niegdyś stała w tym parku, została w dużej mierze zniszczona podczas tej bitwy w XIX wieku. W 1873 roku miejsce to zostało przekształcone w pierwszy park w stylu zachodnim w Japonii.

Cieszcie się spokojną atmosferę jeziora Shinobazu, pokrytego dywanem lilii wodnych. Uderzający kontrast spokojnego jeziora na tle panoramy Tokio sprawił, że stało się ono ulubionym miejscem fotografów i artystów, i pojawia się na wielu obrazach.

Tanie bilety lotnicze do Japonii - FRU.pl

Inne parki urzekające swym pięknem

Wyłaniając się spod różnorodnych klimatów i kultur, kolejne miejsca na naszej trasie jawią się jako prawdziwe klejnoty zieleni, urzekające swym niepowtarzalnym pięknem. To właśnie tam, wśród roślinności i krajobrazów, odkrywamy unikalne aspekty natury, które zaskakują, inspirują i pozostawiają niezapomniane wrażenia. Zapraszamy do fascynującej podróży przez te niezwykłe przestrzenie, gdzie każde miejsce kryje w sobie niepowtarzalną historię natury i ludzkiej pasji ogrodniczej.

  • Ogrody Butchart w Kolumbii Brytyjskiej, Kanada

Ogrody Butchart w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie są prawdziwym cudem natury i popularnym miejscem turystycznym. Ogród został założony w XX wieku przez Jennie Butchart, oddaną ogrodniczkę i działaczkę na rzecz ochrony przyrody, a dziś zajmuje ponad 55 hektarów. Ogrody Butchart oferują imponujący wybór roślin, w tym rododendrony, azalie, hortensje i wiele innych krzewów i kwiatów.

Podczas eksploracji Ogrodów Butchart odwiedzający zanurzają się w bajkowym otoczeniu różnorodnych ogrodów tematycznych. Kwitnące aleje róż, bujne ogrody japońskie, romantyczny ogród włoski oraz egzotyczny ogród śródziemnomorski stanowią jedynie niektóre z atrakcji, które przykuwają uwagę. Wiosną ogrody rozkwitają tysiącami kolorowych tulipanów, a latem rzesze róż w pełni okazałości malują krajobraz.

Ogrody Butchart w Kolumbii Brytyjskiej, Kanada

Ponadto wśród Ogrodów Butchart można odnaleźć urokliwe stawy, fontanny i delikatne strumienie, które dodają nuty spokoju i harmonii. Warto także podkreślić, że park rozwija się z poszanowaniem dla natury, a wizja jego założycielki utrzymuje się, oferując jednocześnie miejsce inspirujące, edukacyjne i relaksujące dla odwiedzających. Ogrody Butchart to prawdziwa uczta dla zmysłów, łącząca w sobie nie tylko estetykę, ale również szacunek dla przyrody i pasję ogrodniczą, co czyni je jednym z najważniejszych punktów na mapie ogrodów świata.

  • Jardin Majorelle w Marrakeszu

Jardin Majorelle w Marrakeszu w Maroku to prawdziwe miejsce spokoju i relaksu. Ogród został stworzony przez francuskiego malarza Jacquesa Majorelle w XX wieku i jest obecnie domem dla imponującej kolekcji roślin pustynnych, w tym palm, agaw, bugenwilli i wielu innych gatunków. Ogród jest również znany ze swoich cech architektonicznych, w tym niebieskiego koloru, który przypomina czyste marokańskie niebo.

Ogród oferuje miejsce spokoju i inspiracji, z wieloma miejscami do odpoczynku i relaksu. Znajduje się tu również muzeum poświęcone życiu i twórczości Jacquesa Majorelle'a, w którym można podziwiać jego obrazy i dzieła sztuki. Jardin Majorelle to niezapomniane przeżycie dla każdego odwiedzającego Marrakesz i atrakcja dla każdego, kto chce zainspirować się jego pięknem i spokojem. Ogród jest również miejscem, gdzie znajduje się mauzoleum Yves'a Saint Laurenta, oddające hołd temu wybitnemu projektantowi mody.

Jardin Majorelle, Marrakesz

  • Ogród Wersalski we Francji

Ogród Wersalski, położony w kompleksie Pałacu Wersalskiego we Francji, to arcydzieło ogrodnicze i jeden z najbardziej ikonicznych ogrodów na świecie. Zaprojektowany przez André Le Nôtre, francuskiego architekta krajobrazu, w XVII wieku, ogromny kompleks ogrodowy zajmuje obszar ponad 800 hektarów i stanowi nieodłączną część kompleksu pałacowego.

Centralnym elementem Ogrodu Wersalskiego jest Wielki Kanał, zwanego również Grand Canal, który przecina teren na długości, dodając monumentalności i harmonii krajobrazowi. Ogród podzielony jest na liczne sektory, z których każdy charakteryzuje się unikalnym stylem i kompozycją. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obszarów jest Bosquet des Rocailles, gdzie bujne ogrody skalne i fontanny tworzą atmosferę niesamowitego piękna.