Skip to content
Aktualizacja: 12/10/2023

Podziel się na:

Turcja, kraj o bogatej historii i niesamowitej kulturze, to miejsce, które z pewnością zachwyci każdego podróżnika. Ciepłe letnie miesiące są doskonałym okresem na odkrywanie tajemnic tego fascynującego kraju.
Obszar dzisiejszej Turcji odgrywał ważną rolę już w starożytnych cywilizacjach. W tym czasie powstało wiele interesujących zabytków. Świadkami bogactwa są liczne wspaniałe budowle, które do dziś są jednymi z najważniejszych zabytków Turcji. Przedstawiamy najwspanialsze zabytki, które powinniście zobaczyć podczas wakacyjnej przygody w Turcji.

Stambul

Stambul, perła Turcji, to miasto, w którym historia i nowoczesność splatają się w jedno. Znajdujące się na styku Europy i Azji, to miejsce o niezrównanej atmosferze i niesamowitym dziedzictwie kulturowym.

Prawdopodobnie najbardziej znanym zabytkiem w Turcji, punktem orientacyjnym miasta Stambuł, a także bardzo historycznym miejscem jest Hagia Sophia. Pierwotnie zbudowana jako katedra przez cesarza Justyniana w 532 roku, została później przekształcona w meczet. W 1934 roku Mustafa Kemal Atatürk przekształcił Hagia Sophia w muzeum, które przywróciło wiele historycznych szczegółów. Od 2020 roku ponownie pełni fukcję meczetu, do którego można wejść zachowując wszystkie wymogi islamu. Wewnątrz nadal wyraźnie widać mieszankę elementów islamskich i chrześcijańskich. Ósmy cud świata z imponującą kopułą, czterema minaretami, które widać już z daleka, mozaikami z IX wieku i znaleziskami archeologicznymi w ogrodzie oferuje niezapomniane przeżycia.

Błękitny Meczet w Stambule, znany również jako Meczet Sułtana Ahmeda, jest arcydziełem architektury osmańskiej. Został zbudowany w 1609 roku na polecenie sułtana Ahmeda, który później nadał mu swoją nazwę. Jego nazwa pochodzi od licznych niebieskich i białych płytek Iznik w kopule i w górnej części muru. Od 1985 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Turcji.

Błękitny Meczet, Stambuł, Turcja

Pałac Topkapi, zwany także Topkapi Serail, był rezydencją i siedzibą rządu sułtanów osmańskich przez 400 lat, a także centrum administracyjnym Imperium Osmańskiego w Stambule. Dziś jest to jedno z największych muzeów pałacowych na świecie i możemy podać wiele powodów, dla których warto je odwiedzić: wyjątkowy widok na Bosfor, tajemniczy Harem Sułtanów, Hagia Irene, pierwszy kościół zbudowany w mieście lub zintegrowane muzeum. Unikalna architektura na 700 000 metrów kwadratowych z dziesięcioma meczetami, bibliotekami, szkołami, szpitalami, łaźniami i siedmioma skarbcami jest również naprawdę imponująca i skrywa jedną lub dwie tajemnice.

Stambuł sam w sobie jest tętniącym życiem miastem, ale nic nie może się równać ze zgiełkiem Wielkiego Bazaru. Od XV wieku na 64 ulicach i w 4000 sklepów można robić zakupy i targować się o ceny. Można tu kupić wszelkiego rodzaju przedmioty, takie jak dywany, biżuterię, ceramikę i tekstylia, wszystkie wykonane przez lokalnych rzemieślników. Bazar jest arcydziełem architektury osmańskiej, z labiryntowymi korytarzami, małymi restauracjami, kawiarniami i kolorowymi sklepami, które przeniosą Was w czasie.

Jeśli chcecie odwiedzić to spektakularne miasto, to skorzystajcie z naszej oferty lotów, by znaleźć wygodne połączenie na nadchodzące wakacje: 


Troja

Prawdopodobnie każdy zna legendarną historię Troi i konia trojańskiego. Tym bardziej ekscytujące jest odkrywanie tego historycznego miejsca. Ruiny tego starożytnego miasta znajdują się na wybrzeżu Cieśniny Dardanele i są częścią Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNSECO od 1998 roku. Tuż przy wejściu na teren wykopalisk znajduje się replika drewnianego konia, który był tak katastrofalny w tamtych czasach, do którego można nawet wejść i oczywiście wykorzystać jako świetną okazję do zrobienia zdjęcia.

Koń Trojański, Turcja

Pergamon

W starożytności Pergamon był znany z jednej z największych bibliotek na świecie. Choć oryginalna biblioteka nie zachowała się do dziś, możecie podziwiać rekonstrukcję jej fasady, która jest niezwykle imponująca. Możecie również wybrać się do Teatru Pergamońskiego. Ten starożytny teatr jest jednym z najważniejszych zabytków w Pergamonie. Zbudowany na stoku wzgórza, oferuje nie tylko wspaniałe widoki na okolicę, ale również wciąż służy jako scena dla różnych wydarzeń kulturalnych.

Warto odwiedzić także Asklepion, czyli starożytne sanktuarium poświęcone bogu medycyny Asklepiosowi. Odkryjcie ruiny i zobaczcie, jak starożytni lekarze praktykowali sztukę uzdrawiania. Nie zapomnijcie, że Pergamon było centrum królestwa, dlatego nie może zabraknąć tam imponujących grobowców królewskich! Odkryjcie ich architektoniczne detale i bogate zdobienia.

Pamukkale

Pamukkale, dosłownie znaczące "bawełniane zamki" w języku tureckim, to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Turcji. Ten unikalny kompleks geotermalnych basenów i białych tarasów minerałów jest nie tylko jednym z najbardziej spektakularnych zjawisk naturalnych na świecie, ale także ma bogatą historię i kulturowe dziedzictwo.

Pamukkale, Turcja

Ogromne ilości bogatej w minerały wody termalnej spływają po naturalnych wapiennych tarasach, tworząc wyjątkową atrakcję przyrodniczą. To, co już jest pięknym miejscem w ciągu dnia, staje się niezapomnianym przeżyciem o zachodzie słońca.

Na szczycie tarasów znajdują się ruiny starożytnego miasta Hierapolis, które wraz z Pamukkale zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Hierapolis był ważnym ośrodkiem w starożytności, znaczącym zarówno dla greckiej, jak i rzymskiej kultury. Przechadzając się po ruinach Hierapolis, możecie odkryć dobrze zachowane pozostałości dawnych termalnych basenów, amfiteatr, świątynie i wiele innych budowli. Jeśli jesteście miłośnikami historii, to koniecznie odwiedźcie również Muzeum Archeologiczne w Hierapolis. Znajdziecie tam cenne eksponaty, takie jak rzeźby, mozaiki i artefakty, które ożywiają historię tego regionu.

Efez

W czasach starożytnych Efez był jednym z największych miast w regionie tureckim i mieścił, wraz ze Świątynią Artemidy, jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Dziś Efez jest jednym z najważniejszych miejsc wykopalisk w kraju, a tym samym oczywiście wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tutaj, na zachodzie Turcji, znajdziecie wiele zabytków, które Was zachwycą, w tym Dom Matki Boskiej, Bramę Mitrydatesa Mazaeus, Agorę, ogromny teatr rzymski, Świątynię Hadriana i Bibliotekę Celsusa. Ta ostatnia została zbudowana 1900 lat temu przez Gaiusa Iuliusa Aquilę ku pamięci jego ojca i była drugą co do wielkości biblioteką w starożytnym świecie po Aleksandrii. Chociaż została zniszczona przez trzęsienie ziemi, archeolodzy byli w stanie odbudować fasadę.

Świątynia Hadriana, Efez, Turcja

Wybrzeże Licji

Licja, malownicza kraina położona na południowym zachodzie Turcji, to miejsce pełne tajemnic i bogatej historii. To właśnie tutaj możecie odkryć fascynujące ślady starożytnych cywilizacji i zapierające dech w piersiach zabytki. Przygotujcie się na niezapomnianą podróż w czasie!

Zacznijcie naszą podróż od jednego z najważniejszych zabytków Licji. Ołtarz Ołbijski, zbudowany w IV wieku p.n.e., to monumentalna konstrukcja zdobiona reliefami i rzeźbami. To miejsce, gdzie starożytni Licyjczycy składali ofiary i oddawali cześć bóstwom.

Odwiedźcie również Xanthos, stolicę starożytnej Licji, ponieważ to miejsce pełne historii i legend. Ruiny miasta zachwycają wspaniałymi grobowcami, teatrem i monumentalnymi kamiennymi schodami. Odkryjcie historię tego fascynującego miejsca, które jest również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Warto odwiedzić także miasto Myra, które słynie z imponujących grobowców w skale. Te unikalne nagrobki, wydrążone w pionowych ścianach klifów, to prawdziwe arcydzieła sztuki starożytnej Licji. Natomiast Patara, jedno z najważniejszych miast starożytnej Licji, oferuje piękne plaże i wspaniałe ruiny. Możecie spacerować po starożytnych uliczkach, odwiedzić rzymskie teatry i podziwiać pozostałości monumentalnej Bramy Hadriana.

Alanya

Punktem orientacyjnym miasta Alanya, a tym samym jednym z najważniejszych zabytków w Turcji, jest bez wątpienia Wzgórze Zamkowe z murami twierdzy o długości 6500 metrów! Zamek był niegdyś zimową rezydencją sułtana Rum Seldżuków. Położona na wzgórzu twierdza, góruje nad Alanyą, oferując niesamowite widoki na morze, plaże i malowniczą okolicę. Jest to nie tylko atrakcja historyczna, ale również symbol miasta, przyciągający turystów z całego świata.

Wznosząca się na wzgórzu twierdza ma korzenie sięgające czasów starożytnych. Już w starożytności miejsce to miało strategiczne znaczenie i służyło jako punkt obserwacyjny i obronny. Twierdza była rozbudowywana i przebudowywana przez wieki, pozostawiając nam dzisiaj niezwykłe zespoły obronne, które warto zobaczyć.

Wewnątrz twierdzy znajdują się również ruiny XIII-wiecznego zamku, które są świadectwem długiej i bogatej historii miasta. Wśród pozostałości zamku można zobaczyć wieże obronne, pałace, cytadelę oraz liczne pomieszczenia, które niegdyś pełniły różne funkcje. Wędrując po labiryntowych korytarzach i schodach, można przenieść się w czasie i poczuć atmosferę minionych epok.

Wzgórze Zamkowe, Alanya, Turcja

Kapadocja

Kapadocja jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi i prawdziwym skarbem Turcji. To magiczne region znajduje się w sercu kraju, a jego charakterystyczną cechą są unikalne formacje skalne i jaskinie, które powstały w wyniku tysięcy lat erozji wulkanicznej i działalności geologicznej. Ale Kapadocja to nie tylko spektakularne krajobrazy - ma również bogatą historię, która sprawia, że jest jeszcze bardziej fascynująca.

Göreme to jedno z najważniejszych miejsc w Kapadocji. Park Narodowy Göreme jest domem dla jednego z największych i najbardziej imponujących światów jaskiń na świecie. Całe miasta, wioski i oczywiście słynne na całym świecie skalne kościoły zostały wykopane głęboko w kamieniu wieki temu. Tutaj można doświadczyć na żywo, jak wyglądało życie ludzi w IV wieku i dowiedzieć się wiele o historii i kulturze tego wyjątkowego miejsca.

W Kapadocji znajduje się także wiele podziemnych miast, które były wykorzystywane przez mieszkańców jako schronienie przed najeźdźcami. Najbardziej znane z nich to Derinkuyu i Kaymakli. Możecie eksplorować podziemne korytarze, komnaty i studnie, które tworzą niezwykłe labirynty.

Przeloty balonem na ogrzane powietrze stały się obecnie sztandarową atrakcją turystyczną w Kapadocji. Naszym zdaniem nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nie ma piękniejszego sposobu na odkrywanie zapierającego dech w piersiach krajobrazu. Przypominający pustynię, półpustynny region charakteryzuje się niekończącymi się przestrzeniami, Parkiem Narodowym Göreme, wulkanem Erciyes Dağı i stożkowatymi formacjami skalnymi, bajkowymi kominami.


Harran

Harran to małe, ale ważne historycznie miejsce w Turcji o długiej historii. Niektóre dowody potwierdzają, że historia sięga aż do 2000 r. p.n.e.!
Starożytne, mezopotamskie miasto zachwyca również starymi, ufortyfikowanymi domami trulli. Zostały one zbudowane tysiące lat temu i oferują wgląd w architekturę i sposób życia wcześniejszych pokoleń. Dziś niewiele pozostało z niegdyś dumnego miasta, ale warto zobaczyć pozostałości wielkiego meczetu Omajadów, pierwszego islamskiego uniwersytetu, kamieniołomu Harran i karawanseraju Han al-Ba’rur.