Skip to content

Wiosno, tak, to ty! Wszędzie wszystko kwitnie, kiełkuje i budzi się do życia! To chyba jeden z najpiękniejszych sezonów. To idealny czas na spędzanie dni na świeżym powietrzu. Na wiosenne wędrówki warto wybrać się do przepięknej Szwajcarii, gdzie rozciągają się zachwycające krajobrazy gór i idyllicznych dolin ozdobionych dywanem z pierwszych wiosennych kwiatów. Jednakże nawet w maju może być zimno w wyższych partiach gór. Proponujemy więc kilka niezwykłych tras na ten okres tak, by optymalnie wykorzystać piękno Szwajcarii w maju, ale też, by nie dać zaskoczyć się zimnem! Na końcu artykułu znajdziecie wskazówki dotyczące wędrówek w Szwajcarii.

Gornergrat do Riffelsee i Riffelberg

 • Dystans: 5 km
 • Średni czas wędrówki: 2 godziny
 • Poziom trudności: łatwa

Jeśli zamierzacie wybierać się tylko na jedną wycieczkę w Szwajcarii, to zdecydowanie polecamy tę. Szlak turystyczny Zermatt z widokiem na potężny Matterhorn przez całą drogę jest jedną z najbardziej spektakularnych i imponujących wędrówek w Alpach Szwajcarskich. Jest również łatwa i krótka, więc odpowiednia dla wszystkich poziomów umiejętności i pozostawia mnóstwo czasu na odkrywanie Zermattu.

Ten niesamowity szlak turystyczny w Alpach Szwajcarskich rozpoczyna się na szczycie Gornergrat, na wysokości 3089 metrów nad poziomem morza. Następnie prowadzi w dół do słynnego jeziora Riffelsee, gdzie można zobaczyć odbicie Matterhornu na powierzchni wody. Z Riffelsee biegnie przez zachwycającą górską scenerię aż do Riffelberg, skąd pociągiem lub kolejką linową można wrócić do Zermattu.

Jak dotrzeć na trasę?

Aby dostać się z Zermatt do Gornergrat, należy wsiąść do kolejki Gornergrat Bahn, która jest najwyżej położoną kolejką zębatą pod gołym niebem w Europie. Jazda trwa 33 minuty i jest przeżyciem samym w sobie, oferując wspaniałe panoramiczne widoki na Zermatt i Matterhorn. Tuż obok stacji Gornergrat znajduje się taras z widokiem na Matterhorn, lodowce i okoliczne szczyty. Można stąd podziwiać lodowiec Gorner (drugi co do wielkości lodowiec w Alpach) i 29 szczytów powyżej 4000 metrów, w tym masyw Monte Rosa z Dufourspitze (najwyższy szczyt Szwajcarii) i oczywiście legendarny Matterhorn. Z Riffelsee kierujcie się znakami na Riffelberg lub poruszajcie się szlakiem Riffelseeweg nr 21. Jest dostępny również krótszy szlak do Riffelberg, ale warto wybrać Riffelseeweg, który jest tylko 20 minut dłuższy i oferuje wspaniałe widoki.

Zermatt, Matterhorn, Gornergrat, Szwajcaria

Caumasee do Szwajcarskiego Wielkiego Kanionu

 • Dystans: 6 km
 • Średni czas wędrówki: 2,5 godziny
 • Czas przejścia: łatwa

Ta łatwa szwajcarska trasa zaczyna się nad pięknym turkusowym jeziorem Cauma, biegnie dalej leśną ścieżką, która otwiera się na dolinę i Wąwóz Renu, czyli Szwajcarski Wielki Kanion, i kończy się nad odosobnionym jeziorem Cresta. Wiosną można wypożyczyć łódkę lub urządzić sobie piknik nad jednym z jezior.

Z jeziora Cauma kierujcie się znakami na wąwóz Renu. Jeśli okrążycie jezioro zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po prawej stronie jeziora znajdziecie żółte znaki prowadzące do wąwozu Renu/Ruinaulta i Conn. Aby zobaczyć Wąwóz Renu, należy kierować się znakami i zrobić krótki objazd z głównego szlaku. Tam znajduje się również platforma widokowa, na którą można się wspiąć, aby podziwiać najlepsze widoki i zdjęcia Wielkiego Kanionu Szwajcarii. W drugiej części wędrówki kierujcie się znakami na Crestasee, kolejne piękne, ale znacznie spokojniejsze jezioro. Nad jeziorem jest restauracja i miejsce z napojami, więc będziecie mogli odpocząć, rozkoszując się krystalicznie czystym, wiosennym powietrzem.

Jak dotrzeć na trasę?

Podróżując transportem publicznym, wsiądźcie do pociągu do Chur, a następnie autobusem z Chur do Flims Waldhaus. Należy pamiętać, że Caumasee jest bardzo popularne wśród mieszkańców (z oczywistych powodów!) i może być bardzo zatłoczone we wiosenne weekendy.

Szlak panoramiczny Mount Rigi

 • Dystans: 8 km
 • Średni czas wędrówki: 2 godziny
 • Poziom trudności: łatwa

Góra Rigi, nazywana jest także „Królowa Gór” i jest to z pewnością zasłużony tytuł! Reputacja wynika z wyjątkowego położenia, w którym spotykają się trzy majestatyczne jeziora – Jeziora Czterech Kantonów, Zug i Lauerz. Jest to jedna z najlepszych wiosennych wędrówek w Szwajcarii. Wzdłuż okolicznych klifów i gór nie brakuje niesamowitych widoków ukazujących klasyczne, niezmienne piękno tego kraju.
Ta wędrówka rozpoczyna się na szczycie Rigi Kulm na wysokości 1752 m. Trzeba dostać się na szczyt pociągiem, a następnie zejść do Rigi Scheidegg, a następnie wjechać kolejką linową Rigi Scheidegg-Kräbel.

Jak dotrzeć na trasę?

Najwygodniej dostać się na szczyt kolejką zębatą z Vitznau lub Arth-Goldau. Aby doświadczyć czegoś innego, skorzystajcie z kolejki linowej z Weggis do Kaltbad, skąd będziecie mieć dalsze połączenie z Rigi Kulm kolejką zębatą. Aby zaplanować podróż, sprawdźcie dokładnie rozkłady jazdy.

Mount Rigi, Szwajcaria

Wędrówka po winnicach Lavaux

 • Dystans: 11 km
 • Średni czas wędrówki: 4 godziny
 • Poziom trudności: łatwa

Jest to długa, ale łatwa wędrówka prywatną ścieżką przez wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO tarasy winnic Lavaux. Szlak zaczyna się w Saint-Saphorin, malowniczej winiarskiej wiosce nad brzegiem Jeziora Genewskiego, a kończy w Lutry, skąd można wrócić pociągiem lub łodzią.

Z Saint-Saphorin podążajcie za żółtymi znakami do Lutry lub trasą 113. Gdy znajdziecie się na samym szlaku, macie piękny widok na wioskę i jezioro z Alpami w tle. Od razu zaczniecie także widzieć wokół siebie piękne tarasy winnic. Stąd jest to głównie płaska ścieżka do Cully, spacer przez kilka wiosek i oszałamiające krajobrazy. Jeśli chcecie skrócić wędrówkę, możecie zakończyć ją w Cully, skąd możesz wrócić pociągiem lub łodzią.
Jeśli jednak zdecyduje się kontynuować, to druga część jest nieco bardziej zróżnicowana ze względu na kilka stromych podjazdów i zjazdów. Trasa biegnie przez winnice, małe wioski winiarskie i liczne piwnice z winami, w których można odpocząć i skosztować słynnego lokalnego wina. Przejście całego szlaku zajmuje około 4,5 godziny, ale należy w to wliczyć kilka postojów na podziwianie pięknych widoków.

Jak dotrzeć na trasę?

Najłatwiej dostać się do Saint-Saphorin transportem publicznym. Można z łatwością dojechać pociągiem z Zurychu. Po wyjściu z pociągu natychmiast powita Was wspaniały widok na Jezioro Genewskie.

Lavaux, Szwajcaria

Wędrówka nad Oeschinensee

 • Dystans: 8 km
 • Średni czas wędrówki: 3,5 godziny
 • Poziom trudności: Średnia

Oeschinensee na wysokości 1578 metrów jest prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszym alpejskim jeziorem w Szwajcarii. Wyobraźcie sobie spektakularne szczyty górskie, hipnotyzujące błękitne wody oraz niesamowite krajobrazy dookoła - to właśnie jest Oeschinensee.

Ta zapętlona trasa zaczyna się od kolejki gondolowej Oeschinen jadącej w kierunku jeziora. Stąd jest łatwy, płaski spacer, w trakcie którego będziecie mijać wiele szwajcarskich krów i zachwycającą górską scenerię, aż do restauracji Zur Sennhütte, gdzie po raz pierwszy zobaczycie jezioro. Po tym punkcie szlak staje się nieco trudniejszy z kilkoma wzniesieniami, ale nie jest zbyt trudny. Następnie zmienia się w szeroką ścieżkę wokół góry, z jasnoniebieskim jeziorem Oeschinen poniżej i niesamowitymi widokami przez całą drogę. Najtrudniejszą częścią jest wspinaczka na Oberbergli, gdzie znajduje się schronisko, jednak widok z góry jest jednak wart wysiłku. Po dotarciu do schroniska będziecie musieli zejść tą samą ścieżką, a następnie podążać szlakiem obok brzegu jeziora. Alternatywnie możecie pominąć strome podejście do Oberbergli i zatrzymać się przy pierwszej chatce, która również oferuje wspaniałe widoki. Przejście szlaku Kandersteg i powrót do kolejki gondolowej zajmuje około 4,5 godziny.

Jak dotrzeć na trasę?

Do Kandersteg można łatwo dojechać środkami transportu publicznego. Natomiast z Kandersteg można dojechać kolejką gondolową do Oeschinensee. Wejście na górę na początek szlaku zajmuje tylko 5 minut. Możecie kupić bilet powrotny online, aby ominąć kolejki. Dostępne są również automaty biletowe, ale kolejki mogą być bardzo długie, więc warto zorganizować to wcześniej, aby zaoszczędzić czas na miejscu. Upewnijcie się również, że dokładnie sprawdziliście harmonogram ostatniego przejazdu z powrotem do Kandersteg, w przeciwnym razie będziecie musieli przejść całą drogę w dół z góry.

Oeschinensee, Szwajcaria

Wskazówki na wycieczkę do Szwajcarskich Alp wiosną

 • Pamiętajcie, że chociaż wiosna to świetny czas na wędrówki, pogoda jest wciąż nieprzewidywalna, dlatego ważne jest, aby być przygotowanym na każdą pogodę. Zaleca się mieć nieprzemakalną odzież, ciepłą bieliznę i odpowiednie buty turystyczne. Możecie również rozważyć zabranie czapki, rękawiczek i szalika.
 • Ponadto uważajcie na śnieg i lód: mimo że nadeszła wiosna, na szwajcarskich szlakach turystycznych nadal może być śnieg i lód, zwłaszcza na wyższych partiach gór. Możecie rozważyć zabranie raków do butów i kijków trekkingowych, które ułatwią Wam poruszanie się po szlakach.
 • Po trzecie, należy uważać na topniejący śnieg oraz błotniste i mokre szlaki. Może to znacznie utrudnić poruszanie się po szlakach i zwiększyć ryzyko poślizgnięć i upadków. Ponadto niektóre szlaki mogą być zamknięte z powodu śniegu lub prac konserwacyjnych, dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem wędrówki sprawdzić stan szlaków.

 
Za każdym razem warto sprawdzić trudność wędrówki. Szwajcarski Klub Alpejski (SAC) dzieli szlaki turystyczne na następujące kategorie:

T1 – TURYSTYKA
Żółte oznaczenie. Trasa jest dobrze oczyszczona, teren płaski lub lekko pochyły, nie ma niebezpieczeństwa upadku. Nie ma specjalnych wymagań, a mapa zwykle nie jest konieczna.

T2 – TURYSTYKA GÓRSKA
Biało-czerwono-białe oznaczenia. Ścieżka z ciągłą linią i zrównoważonym wzniesieniem. Teren jest miejscami stromy, z możliwym ryzykiem upadku. Trzeba być dość pewnym swoich umiejętności i mieć podstawowe umiejętności orientacji.

T3 – WYMAGAJĄCA TURYSTYKA GÓRSKA
Biało-czerwono-białe znaczenia. Ścieżka nie zawsze jest widoczna. Są odsłonięte sekcje, które można zabezpieczyć linami lub łańcuchami oraz częściowo odsłonięte stanowiska z ryzykiem upadku, bezdrożne postrzępione skały itp. Dobra pewność stąpania i podstawowe doświadczenie alpejskie są niezbędne.

Wyżej wymienione kategorie mogą być dla każdego, kto jest w miarę sprawny. Poniższe powinny być wybierane wyłącznie przez ekspertów

T4 – WĘDRÓWKI ALPEJSKIE
Biało-niebiesko-białe znaczenia. Szlaki nie zawsze istnieją. Teren jest dość wyeksponowany, z postrzępionymi skałami i wolnymi od śniegu fragmentami lodowca. Należy posiadać niezbędną umiejętność oceny terenu i dobrą orientację w terenie.

T5 – WYMAGAJĄCA TURYSTYKA ALPEJSKA
Biało-niebiesko-białe znaczenia. Często bez ścieżki. Kilka łatwych odcinków wspinaczkowych. Odsłonięty i wymagający teren, ze stromymi postrzępionymi skałami, lodowcami i jodłami z ryzykiem upadku. Potrzebna jest bardzo dobra orientacja i duże doświadczenie alpinistyczne oraz elementarna wiedzy na temat posługiwania się czekanem i liną.

T6 – TRUDNE WĘDRÓWKI ALPEJSKIE
Najczęściej bez ścieżki. Trasy wspinaczkowe do II stopnia trudności. Ścieżki nieoznaczone. Często bardzo odsłonięte, niepewne postrzępione skały, lodowce z dużym ryzykiem poślizgnięcia się i upadku. Potrzebne są doskonałe umiejętności orientacji, zaawansowanego doświadczenia alpinistycznego i wysokiego poziomu znajomości obsługi technicznego sprzętu alpejskiego.