Skip to content
Aktualizacja: 05/10/2022

Podziel się na:

Z górami o wysokości ponad 4000 metrów, Szwajcaria jest znana jako dach Europy. Kraj ten słynie z zabytkowych miast, dzikich rzek, ośnieżonych gór i malowniczych jezior. Położona w sercu Europy rozciąga się wśród Alp, jezior, łąk i ośnieżonych gór. Jest to idealne miejsce na urozmaicone i zapierające dech w piersiach wakacje. Oprócz naturalnego piękna, kraj ten słynie z czekolady, kawy, fondue, sera, zegarków, kultury, pociągów i wielu innych. Chcecie dowiedzieć się, do których miast Szwajcarii warto wybrać się w następną podróż? Sprawdźcie naszą listę i odkryjcie piękno tego kraju!

 

1. Zurych

Jako największe miasto Szwajcarii, Zurych jest zaskakująco kompaktowy i niesamowicie dobrze skomunikowany dzięki komunikacji miejskiej. Różne części miasta — jezioro, obszar przemysłowy i artystyczny, dzielnica historyczna i nowoczesne centrum miasta łączą się, tworząc miasto, które oferuje coś dla każdego. To jasne, dlaczego Zurych jest często uważany za jedno z najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie.
Znaczna część starożytnego centrum, z krętymi uliczkami i wysokimi wieżami kościelnymi, została nienaruszona przez ząb czasu. Jednak Zurych całym sercem przyjął również współczesne trendy, przekształcając stare fabryki w centra kulturalne i kreatywne oraz nowe, ciekawe przestrzenie życiowe. Co więcej, leży blisko jednych z najlepszych szwajcarskich sielankowych krajobrazów, co czyni go idealną ucieczką dla tych, którzy chcą połączyć wszystkie wygody miasta z odkrywaniem szwajcarskiej wsi. Jeśli i Wy nie możecie się zdecydować czy wolicie wielkomiejski styl, czy sielankowy odpoczynek pod miastem, to wybierzcie się na wycieczkę do Zurychu.

Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Zurychu, by zobaczyć to piękne miasto na własne oczy!

 

2. Genewa

Miasto Genewa położone jest na skraju francuskojęzycznej Szwajcarii w pobliżu rzeki Rodan nad Jeziorem Genewskim. Ma około 200 tysięcy mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem w Szwajcarii po Zurychu. Genewa była znana już w czasach Celtów i stanowiła wówczas ufortyfikowane miasto graniczne przeciwko Helwetom. Historię Genewy naznaczyło kilka ważnych postaci, przede wszystkim Juliusz Cezar, który przybył, by przeciwstawić się przybyciu Helwetów, migrujących w poszukiwaniu pożywienia. Cezar, świetny strateg, zniszczył most, aby spowolnić ich postępy, ale poprosił miejscowych, aby nakarmili migrantów i dali im nasiona, aby mogli sadzić zboże na swojej ziemi. To właśnie ci Helwetowie zbudowali obecną Szwajcarię. Cezar nazwał miasto Genuą („usta” po łacinie). Kolejni władcy obejmowali w posiadanie miasto w ciągu następnych stuleci, czego efektem jest barwna różnorodność zabytków. Dostępne są muzea o różnej tematyce, a zwiedzający znajdą tu zarówno piękne obiekty zabytkowe, jak i ciekawe budynki nowoczesne. Kościoły, Ogród Botaniczny, Angielski Ogród Krajobrazowy, Pałac Ligi Narodów, Ratusz czy Międzynarodowy Pomnik Reformacji to tylko kilka przykładów największych atrakcji miasta. Jeśli uwielbiacie historię, to jest to miasto dla Was!

 

3. Bazylea

Po Zurychu i Genewie Bazylea jest trzecim co do wielkości miastem w Szwajcarii, z liczbą ludności około 171.500. Jedno z niedocenianych miejsc turystycznych w Szwajcarii, Bazylea, ma piękne średniowieczne centrum starego miasta, fascynujący karnawał i kilka światowej klasy muzeów sztuki zbudowanych przez architektów, takich jak Renzo Piano, Mario Botta i Herzog & De Meuron. Bazylea jest również bogata w architekturę starą i nową, z romańskim Münster (katedra), renesansowym ratuszem i różnymi przykładami wysokiej jakości współczesnej architektury.

Położona w Dreiländereck (róg trzech krajów), Bazylea jest bramą do szwajcarskich gór Jura i pobliskich miast Zurychu i Lucerny, a także sąsiedniego francuskiego regionu Alzacji i niemieckiego Schwarzwaldu. Oprócz własnych atrakcji może służyć jako dobry punkt wypadowy do Alzacji, regionu Schwarzwaldu lub kantonu Basel-Land. Ślady osadnictwa w Bazylei sięgają epoki lodowcowej, ponieważ region wokół Bazylei pozostał niezlodowacony. Mieszkali tu również Rzymianie, o czym świadczy liczne ślady historyczne. Bazylea kojarzy się również ze szwajcarskimi zegarkami. Co roku odbywają się tu jedne z najważniejszych targów zegarków i biżuterii.

Jeśli chcecie wybrać się do tego niezwykłego miasta, które leży na skraju trzech państw, to sprawdźcie naszą ofertę lotów do Bazylei

Bazylea, Szwajcaria.

 

4. Berno

Wzgórza dookoła i strome brzegi rzeki są zalesione, a widoki na dachy Starego Miasta z Alpami na horyzoncie zapierają dech w piersiach. Ruch uliczny jest utrzymywany z dala od Starego Miasta i można spędzać dni na włóczeniu się po ulicach i alejkach, skakaniu po kawiarniach i — jeśli jest ciepło — dołączaniu do miejscowych, aby zanurzyć się w rzece. Średniowieczny plan ulic z arkadami, wieżami i ulicznymi fontannami skłonił UNESCO do wpisania Berna na Listę Światowego Dziedzictwa. Miasto, które powstało w pętli rzeki Aare, jest jedną z najlepiej zachowanych stolic europejskich o średniowiecznym charakterze. Warto zwrócić uwagę na zabytki takie jak Wieża Zytglogge z zegarem astronomicznym i kolegiatą św. Wincentego. Jeśli chcecie podziwiać piękno całego miasta, odwiedźcie Ogród Różany, z którego rozciąga się prawdopodobnie najpiękniejszy widok na Berno i Aare meandrującą przez uroczą okolicę.

Nie zwlekajcie i już dziś zarezerwujcie swoje bilety do tego pięknego miasteczka!

Berno, Szwajcaria.

 

5. Lozanna

Lozanna to miasto w Szwajcarii liczące ponad 137 000 mieszkańców, położone we francuskojęzycznej części Szwajcarii. Jest nie tylko częścią regionu metropolitalnego, ale także ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym. Jako stolica kantonu Vaud jest również stolicą okręgu lozańskiego.

Pierwsze osadnictwo miało miejsce już w IV tysiącleciu p.n.e. W średniowieczu miasto należało do królestwa Hochburgund, a nieco później stało się ośrodkiem świeckiej władzy biskupów. Lozanna przeżywała swój największy rozkwit w XII i XIII wieku. Jako ciekawostkę możemy dodać, że to właśnie w tym mieście w okresie I wojny światowej, z incjatywy przebywającego w Lozannie Romana Dmowskiego założono Komitet Narodowy Polski.
Teatry i biblioteki obfitują w Lozannie w niezwykłe wydarzenia kulturalne, a wielotematyczne muzea przepełnione są eksponatami zachwycając zwiedzających bogactwem historycznym. Szczególną atrakcją jest Katedra Notre-Dame, Chateau Saint-Maire i inne barokowe budowle, które znajdziecie w tym pięknym mieście. Natomiast Rolex Learning Centre jest przykładem współczesnej architektury, która w połączeniu z architekturą zabytkowych budowli tworzy niesamowite wrażenia.

 

 

6. Lucerna

Szczycący się ożywczymi widokami na góry, rejsami po jeziorze i malowniczą starówką, Lucerna od dawna jest jednym z najpopularniejszych miast w Europie. Kiedy królowa Wiktoria przyjechała na długie wakacje w sierpniu 1868 r., miasto było już dobrze znane. W dzisiejszych czasach corocznie odwiedza je około pięciu milionów turystów. Rzeka Reuss dzieli miasto, wypływając z północno-zachodniego krańca jeziora. Oba brzegi ozdobione są średniowiecznymi placami, domami z freskami, starożytnymi ratuszami i kościołami. Dwa zachowane drewniane mosty kryte przecinają rzekę Reuss, oba będące dawniej częścią fortyfikacji miejskich.
Nowsze miasto, klasyczna siatka szerokich bulwarów, rozciąga się na południe. Warto wybrać się do tętniących życiem barów i restauracji, z dala od tłumów turystów nad brzegami rzeki. Sammlung Rosengart, jedno z najlepszych muzeów sztuki w Szwajcarii, położone jest na ruchliwej Pilatusstrasse, a znakomity Verkehrshaus – kompleks rozrywkowy poświęcony transportowi – znajduje się w odległości krótkiej przejażdżki łodzią lub autobusem.

Lucerna, Szwajcaria

 

7. St. Gallen

St. Gallen jest stolicą szwajcarskiego kantonu St. Gallen, który znajduje się we wschodniej części Szwajcarii. St. Gallen ma około 75 000 mieszkańców i jest uważane za jedno z najwyżej położonych miast w Szwajcarii, ponieważ znajduje się na wysokości około 700 m nad poziomem morza. Początki miasta sięgają VII wieku, powstało ono jako osada na terenie klasztoru St. Gallen i z biegiem czasu rozrosło się w miasto w formie, która można zobaczyć dziś. St. Gallen leży na głównej osi komunikacyjnej Monachium-Zurich. Z tego faktu korzystają głównie miłośnicy sportów zimowych, którzy chcą spędzić urlop w tym regionie. Atrakcją turystyczną jest Kościół Opactwa i Biblioteka Opactwa, oba wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. St.Gallen słynie również z haftu, który jest eksponowany w Muzeum Tekstyliów. Wiele zabytkowych kościołów, muzeów, teatrów i budynków o różnej tematyce stanowi o niezwykłej różnorodności i czyni to miasto idealnym na wycieczki i urlop.

 

8. Aarburg

Piękne miasteczko Aarburg położone jest w szwajcarskim kantonie Aargau w powiecie Zofingen. Leży nad rzeką Aare i ma nieco poniżej 10 000 mieszkańców. Ze względu na położenie na północnej krawędzi doliny Wiggertal, krajobraz zdominowany jest przez wąską, ale stromo wznoszącą się ostrogę skalną, która sięga aż do brzegów Aare i zamyka dolinę. Średniowieczna starówka znajduje się w najwęższym jej miejscu. W czasach rzymskich przez Aarburg prowadziła droga do centralnej Szwajcarii. Data budowy twierdzy Aarburg nie jest dokładnie znana, ale pierwsza wzmianka o niej w dokumentach pochodzi z 1123 roku. Dziś jest to kantonalne centrum młodzieżowe. Między twierdzą a starym miastem stoi kościół reformowany, zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1842-1845. Niezwykła przyroda i zapierający dech w piersiach widok, a do tego jeszcze niezwykłe zabytki zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających urlopowiczów.

Aarburg, Szwajcaria

 

9. Neuchâtel

Neuchâtel może poszczycić się tysiącletnią historią, co można odczuć, wędrując uliczkami starego miasta. „Żółte miasto" błyszczy o każdej porze roku dzięki wspaniałym zabytkowym budowlom z XV-XVIII wieku i urokliwymi placami i skwerami. Neuchâtel jest kluczową bazą wypadową do eksploracji regionu Fryburg i Jura, w tym ładnej Val-de-Travers. Elegancję zbudowanego z piaskowca niewielkiego Starego Miasta, z mnóstwem interesujących galerii, muzeów i atrakcyjnej architektury z epoki, można łatwo zwiedzać na piechotę. Z pewnością miejscowi panowie, bogaci kupcy oraz francuscy i pruscy dygnitarze odcisnęli swoje piętno na tym mieście o burzliwej przeszłości. Zróżnicowana populacja studentów sprawia, że Neuchâtel to nie tylko przeszłość – miasto ma młodzieńczą, zrelaksowaną atmosferę. Spacer uliczkami tego historycznego miasta to doskonała forma relaksu i oderwania się od nowoczesności i życiowego pospiechu. Pamiętajcie, aby zakończyć dzień na nabrzeżu, gdzie miejscowi udają się pobawić.