Skip to content
Aktualizacja: 09/02/2024

Podziel się na:

Tajemnice Peruwiańskich Inków ukrywają się w starożytnych ruinach, mistycznych ceremoniach i zapierających dech w piersiach krajobrazach, które stanowią dziedzictwo tej fascynującej cywilizacji. Wśród szczytów Andów i ukrytych w gęstych dżunglach znajdują się zagadki, które wciąż kuszą badaczy i podróżników z całego świata. Podróżowanie po Peru staje się wyjątkową podróżą w czasie i przestrzeni, prowadzącą do odkrywania nie tylko monumentalnych ruin Machu Picchu, lecz także bogactwa kultury, której korzenie sięgają głęboko w historię. Zachęcamy do zanurzenia się w tę niezwykłą podróż, gdzie każdy kamień opowiada historię, a każde miejsce skrywa tajemnicę dawnych czasów, czekającą na odkrycie przez nowych podróżników!

Trochę historii

Machu Picchu, co dosłownie oznacza "stara góra", to starożytne miasto Inków zbudowane w XV wieku na górze w pobliżu Cusco, gdzie znajdowało się centrum imperium. Jego budowę zlecił cesarz Pachacútec, ale jego ówczesne przeznaczenie pozostaje tajemnicą: cytadela wojskowa, centrum religijne czy ośrodek wypoczynkowy dla rodziny królewskiej? Wiadomo obecnie, że na południu znajdował się tak zwany obszar rolniczy z tarasami poświęconymi kulturze, a na północy obszar miejski, na którym zbudowano piramidy schodkowe, świątynie, kalendarze słoneczne, a nawet uniwersytet. W tym czasie udomowienie zwierząt, takich jak alpaka i lama, było powszechne i stanowiło podstawę gospodarki ludu Quechua (zwierzęta te były wykorzystywane do produkcji wełny, a także do transportu towarów i żywności).

Przez długi czas Machu Picchu było nazywane "zaginionym miastem Inków", ponieważ zostało "odnalezione" dopiero w 1911 roku podczas ekspedycji amerykańskiego archeologa Hirama Binghama. Chociaż istnieją stare zapiski, do tego czasu nikt nie wiedział dokładnie, gdzie znajduje się miasto. Wiedziano jednak, że jego góra znajdowała się na tak zwanym "Szlaku Inków", górskim szlaku turystycznym, który łączył całe imperium Inków na dystansie około 40 000 kilometrów. Obecnie uznawane za jeden z 7 cudów współczesnego świata i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Machu Picchu nadal fascynuje swoim architektonicznym i naturalnym pięknem, a także wieloma tajemnicami otaczającymi jego historię i budowę. Kontynuujcie zatem odkrywanie niesamowitych i mało znanych faktów na temat Machu Picchu.

Miasto w Chmurach

Machu Picchu jest bardzo trudno dostępne, ponieważ jest otoczone z trzech stron przepaściami, które kończą się w Rio Urubamba. Nie bez powodu zrujnowane miasto zostało nazwane "miastem w chmurach" - wyjątkowa lokalizacja natychmiast wyjaśnia tę nazwę.

Machu Picchu ma duży centralny plac i ponad 200 kamiennych budynków, które są ustawione na tarasach i połączone ze sobą schodami. Podobnie jak w wielu innych miejscach w Andach, Inkowie po raz kolejny pokazali, jak niezwykle dostosowali się do warunków panujących w poszczególnych miejscach i doskonale wykorzystali dostępną przestrzeń. Jednak wielu badaczy uważa, że do tej pory odkryto tylko około 20 procent całego miasta w Andach. Nawet ponad 100 lat po spektakularnym odkryciu przez Hirama Binghama, tajemnica otaczająca Machu Picchu pozostaje tajemnicą, a prawdziwe wymiary Machu Picchu nie zostały jeszcze odkryte.

Machu Picchu, Peru

Sześć tajemnic Machu Picchu

Machu Picchu, tajemnicza starożytna twierdza inkaska, wznosząca się na szczytach peruwiańskich Andów, otoczona jest aurą enigmy i fascynacji. To miejsce, odkryte dopiero na początku XX wieku, wciąż skrywa wiele tajemnic, które pozostają przedmiotem zainteresowania badaczy i podróżników z całego świata. Wśród malowniczych krajobrazów i starożytnych ruin kryją się historie, które budzą wyobraźnię i pobudzają ciekawość. Przenosząc się w głąb tajemnic Machu Picchu, odkrywamy sześć fascynujących zagadek, które sprawiają, że to miejsce jest nie tylko archeologicznym skarbem, ale również źródłem niekończących się pytań i hipotez.

Czy to naprawdę zaginione miasto Inków?

Kiedy odkrywca Hiram Bingham ponownie odkrył Machu Picchu w 1911 roku, szukał innego miasta, znanego jako Vilcabamba, które było uważane za ostatnie schronienie Imperium Inków przed jego pokonaniem przez hiszpańskich kolonizatorów w 1572 roku.

Z czasem stało się ono znane jako legendarne "zaginione miasto Inków". Bingham spędził większość swojego życia twierdząc, że Machu Picchu i Vilcabamba to ta sama rzecz, a teoria ta okazała się błędna dopiero po jego śmierci w 1956 roku. Co więcej, Machu Picchu nigdy tak naprawdę nie zostało "utracone", w rzeczywistości, gdy przybył tam Bingham, mieszkały tam trzy rodziny rolnicze i nadal uprawiały tarasy tego miejsca.

Architektura Inków odporna na trzęsienia ziemi

Kamienie najważniejszych budynków Imperium Inków nie były pokryte zaprawą, ale zostały przycięte z taką precyzją i dopasowane tak ciasno, że niemożliwe było włożenie między nie karty kredytowej. Oprócz ogromnych zalet estetycznych tej metody budowy istnieją również zalety techniczne! Peru jest krajem niestabilnym sejsmicznie (Lima i Cusco zostały zniszczone przez trzęsienia ziemi, a samo Machu Picchu zostało zbudowane na dwóch liniach uskoków). Kiedy więc dochodzi do trzęsienia ziemi, kamienie budynku Inków mają pewną odporność na ruch, poruszają się wraz ze wstrząsami, a następnie cofają się na miejsce. Bez tej metody konstrukcyjnej wiele najsłynniejszych budynków Machu Picchu zawaliłoby się dawno temu.

Machu Picchu, Peru

Inne miejsca związane z Inkami

Tym, co przyciąga tysiące turystów, jest symboliczna i kulturowa wartość Machu Picchu, ale w okolicy znajduje się także wiele innych zaskakujących pozostałości. W rzeczywistości ruiny wychodzą na dolinę Urubamba, znaną również jako "Święta Dolina Inków", która skupia wiele ważnych stanowisk archeologicznych. Jest domem dla wielu ruin, małych miasteczek i fascynujących miejsc z okresu Inków. Warto wybrać się na jedno- lub dwudniową wycieczkę do Świętej Doliny z Cusco lub Ollantaytambo a po drodze odwiedzić tradycyjny targ i ruiny Pisac, twierdzy Ollantaytambo, okrągłych tarasów Moray i solnisk Maras.

  • Muzeum, bardzo mało znane

Doskonałe Museo de Sitio Manuel Chávez Ballón wyjaśnia, jak i dlaczego Machu Picchu zostało zbudowane (eksponaty są w języku angielskim i hiszpańskim) oraz dlaczego imperium Inków wybrało tak niezwykłe naturalne miejsce na cytadelę. Jest ono ukryte na końcu długiej polnej drogi w pobliżu podnóża Machu Picchu, około 30 minut spacerem od miasta Aguas Calientes. Pełni kluczową rolę w wyjaśnianiu oraz ukazaniu jak i dlaczego Machu Picchu stało się jednym z najbardziej enigmatycznych miejsc na świecie. Poprzez różnorodne wystawy i interaktywne prezentacje, muzeum kieruje uwagę odwiedzających na istotne aspekty związane z historią, kulturą i kontekstem, w jakim to wyjątkowe miejsce zostało wzniesione.

W pierwszym kroku muzeum szczegółowo omawia historię powstania Machu Picchu. Przedstawia proces budowy tego niezwykłego kompleksu przez Inków, ukazując decyzje i strategie, które skłoniły ich do wyboru tego konkretnego miejsca na szczycie gór. Zbliża nas to do zrozumienia, jakie czynniki wpłynęły na decyzje tej starożytnej cywilizacji oraz dlaczego Machu Picchu zostało wybrane jako ich ośrodek.

W kontekście odkrycia, muzeum przypomina o wyjątkowej ekspedycji Hiram Binghama w 1911 roku, która po raz pierwszy ujawniła Machu Picchu dla współczesnego świata. Prezentuje również dalsze badania archeologiczne, które pomagają rozwikłać tajemnice tego miejsca i odkrywać kolejne aspekty jego historii.

Muzeum skupia się także na aspektach kulturowych Machu Picchu, zwracając uwagę na religijne i ceremonialne znaczenie tego miejsca w obrządku Inków. Poprzez prezentację elementów sztuki, rzeźbienia i tkactwa inkaskiego, muzeum uwydatnia wyjątkowość dziedzictwa kulturowego, które zasłynęło na całym świecie.

Dodatkowo przyciąga uwagę odwiedzających do aspektów technicznych i inżynieryjnych związanych z Machu Picchu. Przedstawia zaawansowane metody budowlane i precyzyjne plany architektoniczne, co pozwala lepiej zrozumieć, jak Inkowie zdołali osiągnąć takie mistrzostwo w dziedzinie budownictwa.

  • Tajna świątynia

Ci, którzy mają szczęście wspiąć się na Huayna Picchu, mogą podążać ścieżką do Świątyni Księżyca, znajdującej się po przeciwnej stronie Huayna Picchu. Tam, w jaskini wyłożonej wspaniałymi kamieniami i niszami, które prawdopodobnie były używane do przechowywania mumii, zbudowano ceremonialne sanktuarium.

  • Alternatywa dla Huayna Picchu

Wspinaczka na Huayna Picchu to najpopularniejsza atrakcja po zwiedzeniu ruin, godzinna wspinaczka po stromej i zawrotnej ścieżce. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona do 400 osób dziennie, więc lepiej zarezerwować wejście z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zdobyć biletu, cierpicie na zawroty głowy lub chcecie uciec od masowej turystyki, powinniście preferować wejście na Montaña Machu Picchu.

Położona po drugiej stronie terenu, Montaña jest dwa razy większa od Huayna Picchu i oferuje spektakularny widok na ruiny i Huayna Picchu, a także rzekę Urubamba poniżej doliny. Jego wejście jest dłuższe, ale także łatwiejsze i mniej zawrotne. Chociaż znacznie mniej popularna, jednak zaleca się rezerwację wejścia z wyprzedzeniem, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Huayna Picchu, Peru

Jak dotrzeć do Macchu Picchu?

Dotarcie samolotem do Machu Picchu z Polski zazwyczaj obejmuje kilka etapów podróży:

  • Lot do Limy, Peru

Zarezerwujcie bilet lotniczy do Limy, stolicy Peru. Możecie szukać połączeń bezpośrednich lub z przesiadką w innym dużym mieście. Wystarczy kliknąć poniżej: 

Tanie bilety lotnicze do Limy - FRU.pl

  • Przesiadka na lokalny lot do Cusco

Po przylocie do Limy musicie się przesiąść na lot krajowy do Cusco. Cusco jest najbliższym miastem, do którego można się dostać samolotem, a następnie kontynuować podróż do Machu Picchu.

  • Przejazd z Cusco do Aguas Calientes

Po dotarciu do Cusco przemieście się do Aguas Calientes, najbliższego miasta przy Machu Picchu. Możecie skorzystać z pociągu, samochodu lub autobusu. Najpopularniejszym środkiem transportu między Cusco a Aguas Calientes jest pociąg.

  • Piesza wędrówka lub autobus do Machu Picchu

Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej spektakularnych sposobów jest podążanie szlakiem Inca, który zapewnia niezapomniane wrażenia i malownicze widoki przez całą trasę trwającą zazwyczaj 4 dni. Piesza wędrówka umożliwia podróżnym nie tylko odkrywanie tajemniczych ruin, ale także zanurzenie się w otaczającym je naturalnym pięknie. Dodatkowo zorganizowane wycieczki są popularne wśród podróżnych, którzy chcą uniknąć samodzielnego planowania i załatwiania rezerwacji. Firmy oferują kompleksową obsługę, w tym transport, przewodników i czasem zakwaterowanie.

Pociąg do Machu Picchu, Peru

Warto zauważyć, że niezależnie od wybranej opcji, dotarcie na Machu Picchu zawsze zapewnia podróżnym wyjątkowe doświadczenie, pełne niezwykłych widoków, historii i kultury. To miejsce, gdzie dziedzictwo Inków łączy się z urokiem naturalnego otoczenia, tworząc jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie.