Skip to content

Rzym nazywany także Wiecznym Miastem jest idealnym kierunkiem na weekendowy wyjazd. Pomimo ogromnej ilości zabytków i potraw, którym ciężko się oprzeć, nie trzeba wydawać fortuny, żeby przeżyć przygodę w stolicy Włoch. Przedstawiamy Wam nasz poradnik, w którym dowiecie się wszystkiego, co potrzebne, żeby zaplanować tani weekend w Rzymie. Jeśli jeszcze nie macie biletów lotniczych, to sprawdźcie naszą ofertę tanich lotów do Rzymu.

 

O mieście

Rzym, stolica Włoch, to kosmopolityczne miasto, które od 3000 lat wywiera wpływ na świat sztuki, architektury i kultury. Na przestrzeni dziejów było świadkiem wielu historycznych wydarzeń i przyciągało najlepszych artystów każdej epoki, inspirując ich do twórczych osiągnięć. Rezultatem jest miasto pełne bezcennych skarbów. Ale Rzym to nie tylko zabytki, to także Dolce Vita.  Błąkanie się po malowniczych uliczkach, godzinny relaks w kafejkach, obserwowanie ludzi na pięknych placach — to wszystko jest integralną częścią rzymskiej podróży. 

 

Darmowe atrakcje 

Fontanna di Trevi 

Fontanna di Trevi to najpiękniejsza fontanna w Rzymie. Mierząca około 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości, Fontanna di Trevi jest również największą fontanną w mieście. Co ciekawe, nazwa Trevi wywodzi się od Tre Vie (trzy drogi), ponieważ fontanna była punktem zbiegu trzech ulic. To jedno z najpopularniejszych miejsc w Rzymie łączy się z legendą, która mówi, że jeśli wrzuci się jedną monetę do fontanny, to wróci się do Rzymu, dwie zwiastują miłość, natomiast trzy — ślub. Aby osiągnąć zamierzony efekt, monetę należy rzucić prawą ręką przez lewe ramię.

Ciekawą statystyką jest to, że każdego roku do fontanny wrzucane są monety o wartości około miliona euro!

Zwiedzanie fontanny jest bezpłatne, więc to idealny punkt na liście atrakcji na tani weekend w Rzymie.

Fontanna di Trevi, Rzym, Wlochy

 

Watykan 

Żadna podróż do Rzymu nie byłaby kompletna bez wizyty w Watykanie. Najważniejszym punktem tego Państwa jest Plac i Bazylika Św. Piotra, które powstały w miejscu, w którym zginął św. Piotr. Cesarz Konstantyn pierwotnie wybudował kościół na miejscu grobu, ale później ten obiekt został przebudowany i przekształcony w Bazylikę i Plac, które znamy dzisiaj. Znajdujące się tam budynki na planie elipsy symbolizują ramiona kościoła, witające wiernych do Królestwa Niebieskiego. 

Watykan, Rzym, Włochy

 

Bazylika i Plac Św. Piotra

Z biegiem czasu kolejni najlepsi architekci i artyści Rzymu wykorzystali swoją wiedzę, aby uświetnić Bazylikę, która w efekcie jest jednym z najwspanialszych budynków na całym świecie. Znajdująca się w Bazylice Pieta, stworzona przez ikonę renesansu Michała Anioła, jest jedną z najsłynniejszych rzeźb na świecie. Marmurowa rzeźba przedstawia Jezusa po ukrzyżowaniu, złożonego na kolanach Matki Marii.

Wejście do Bazyliki jest bezpłatne. Warto jednak wziąć pod uwagę tworzące się tam kolejki i dotrzeć tam wcześnie rano, gdy nie ma jeszcze tłumów. 

Wskazówki:

 • Warto odwiedzić ten plac w niedzielę, ponieważ w południe Papież udziela błogosławieństwa z okna swojego gabinetu.
 • Warto rozważyć wejście na szczyt Kopuły Bazyliki św. Piotra zaprojektowanej przez Michała Anioła. Stamtąd rozciągają się niesamowite widoki na panoramę Rzymu. To idealna okazja na zrobienie zdjęcia, które będzie piękną pamiątką z podróży. Koszt biletu to 8 euro jeśli wolimy skorzystać wyłącznie ze schodów lub 10 euro jeśli zdecydujemy się na opcję winda + schody. 

 

Panteon 

Niegdyś rzymska świątynia (obecnie kościół), Panteon jest jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach zabytków Włoch i nosi dumny tytuł najlepiej zachowanego starożytnego budynku Rzymu. Najbardziej zaskakującym aspektem architektury Panteonu są jego wymiary: okrągły budynek ma dokładnie taką samą średnicę jak jego wysokość: 43,5 metra. Kopuła o tej samej średnicy jest większa niż kopuła Bazyliki św. Piotra! Na jej szczycie otwór o średnicy 9 metrów pozwala na doświetlenie całego budynku naturalnym światłem. We wnętrzu Panteonu znajdują się grobowce licznych włoskich osobistości i mnóstwo dzieł sztuki. Najbardziej znaną osobą pochowaną w Panteonie jest malarz i renesansowy architekt Rafael. Wejście do tej świątyni jest całkowicie bezpłatne. 

Panteon, oculus, oświetlony budynek, Rzym, Włochy

 

Villa Borghese

Villa Borghese jest jednym z największych parków publicznych w Rzymie. Jest to idealne miejscem na relaks, odpoczynek po całym dniu zwiedzania Wiecznego Miasta. Najbardziej relaksującym i przyjemnym sposobem na spędzenie czasu tutaj jest pływanie łodzią po Laghetto, sztucznym jeziorze pośrodku parku. Za jedyne 3 euro można spędzić 20 minut, wiosłując po kanałach i jeziorze, podziwiając piękno tego czarującego parku. To romantyczny i niedrogi sposób na tani weekend w Rzymie.

 

Płatne, ale warte rozważenia atrakcje

Koloseum

Koloseum jest głównym symbolem Rzymu. Jest to imponująca konstrukcja, która prawie 2000-letnią historią przeniesie Was w czasie. Po ukończeniu Koloseum stało się największym rzymskim amfiteatrem, mierząc 188 metrów długości, 156 metrów szerokości i 57 metrów wysokości. W czasach Cesarstwa Rzymskiego mogło pomieścić nawet 50 000 osób podczas wystaw egzotycznych zwierząt, egzekucji jeńców, odtwarzanie bitew i walk gladiatorów. To świetne miejsce na przeżycie przygody w stolicy Włoch!

To jedno z najpopularniejszych zabytków w Rzymie, więc aby uniknąć niekończących się kolejek, które mogą trwać kilka godzin, zaleca się przybycie wcześnie rano lub kupienie biletu wstępu na Palatyn, ponieważ zwykle jest tam mniej osób, a koszt wejścia jest łączony. Kosztuje on wtedy 12 euro, a dla osób poniżej 24 roku życia 7.5 euro.

 

Muzeum Watykańskie i Kaplica Sykstyńska 

Odkąd papież Juliusz II wpadł na pomysł stworzenia na początku XVI wieku Muzeów Watykańskich, stały się one jedną z najbardziej imponujących kolekcji sztuki na świecie. Mumie egipskie, sztuka etruska oraz obrazy antyczne i współczesne; niewiele innych muzeów oferuje tak dużą różnorodność takiej jakości. Zebrane tam eksponaty pozostaną w Waszej pamięci na długo. 

Kaplica Sykstyńska. Tutaj można znaleźć dwa najsłynniejsze dzieła Michała Anioła: jego freski oraz Giudizio Universale (Sąd Ostateczny). Wspomniane freski składają się z dziewięciu paneli przedstawiających historie z Księgi Rodzaju. Najsłynniejszym panelem jest bez wątpienia Stworzenie Adama, w którym Bóg wskazuje na Adama palcem i w ten sposób ożywia go. Ciekawostką jest to, że Kaplica Sykstyńska jest miejscem, w którym spotyka się konklawe, aby wybrać nowego papieża.

Muzeum Watykańskie jest bezpłatne w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, lecz jest otwarte tylko od 9:00 do 12:30. 

Wskazówka:

 • Warto kupić bilet przez Internet, żeby uniknąć stania w długich kolejkach. 

Freski w Kaplicy Sykstyńskiej, Rzym, Włochy

 

Jak inaczej zwiedzić miasto?

Warto rozważyć ofertę bezpłatnych pieszych wycieczek, które organizowane są w Rzymie. Mając ogromną pulę do wyboru, warto sprawdzić, co jest na trasie konkretnej opcji. Niektóre z nich prowadzą przez najbardziej znane atrakcje, ale są też takie, które zabiorą Was z utartych ścieżek i pokażą nie tak popularne części Rzymu. Poznanie tego miasta z pomocą lokalnego przewodnika pomoże Wam odkryć wszystkie obowiązkowe miejsca, a także te mniej znane perełki. Jedną z najbardziej znanych tras jest ta nazwana Ghosts and Mysteries, prowadząca przez nawiedzone miejsca, miejsca egzekucji i te związane z miejskimi legendami. Zaczynając od starożytnego Zamku Świętego Anioła, który służyło również jako więzienie dla najgroźniejszych więźniów, na trasie zaznaczone są najbardziej makabryczne miejsca w Rzymie. To idealny sposób na tani weekend w Rzymie pełen przygód!

Cena: Wycieczki są bezpłatne, ale jeśli będziecie zadowoleni z oprowadzenia, wtedy na koniec wycieczki należy dać przewodnikowi napiwek. Zazwyczaj jest to 10-20 euro. 

 

Gastronomia 

Dzielnice słynące z włoskich przysmaków:

 • Trastevere rozwinęło się jako średniowieczne miasto w mieście, charakteryzujące się wąskimi, krętymi uliczkami, ukrytymi kościołami i placami spotkań. Artystyczna dzielnica po drugiej stronie Tybru oferuje malutkie osterie schowane na brukowanych uliczkach, znane knajpki z owocami morza, cukiernie i lokalne bary, o których wiedzą tylko wtajemniczeni.
 • Testaccio wydaje się być światem z dala od tętniących życiem atrakcji turystycznych, które rozsiane są po historycznym centrum miasta. Tutaj można doświadczyć, jak mieszkańcy żyją na co dzień. To także centrum kulinarne w Rzymie, które jest głównym celem dla smakoszy.
 • Campo dei Fiori to plac w samym sercu Rzymu, na południe od słynnego Piazza Navona. Wokół tego placu jest mnóstwo wspaniałej architektury, ale główną atrakcją jest fantastyczny targ z kwiatami, warzywami i owocami.

Dzielnica Trastevere, Rzym, Włochy

 

Rodzaje restauracji:

 • Tradycyjnie trattorie to miejsca prowadzone przez rodzinę, które oferują niedrogie lokalne menu,
 • Osterie zwykle specjalizują się w jednym daniu i vino della casa (domowe wino), 
 • Ristoranti oferują większy wybór oraz są droższe.
 • Tavola calda (gorący stół) oferuje tanie, gotowe dania makaronowe, mięsne i warzywne.

Wskazówki:

 • Pizza na wagę! Dużo pizzy jest sprzedawanych w Rzymie na wagę — co jest dobrym rozwiązaniem jeśli macie ochotę na lekką przekąskę. 
 • W Rzymie nie ma potrzeby dawania napiwków. Większość mieszkańców nie daje napiwków więcej niż euro lub dwa.
 • Zwróćcie uwagę, czy usługa została już uwzględniona na rachunku. Jeśli pojawią się słowa servizio (opłata za usługę) lub coperto (opłata za nakrycie), opłata została już pobrana.
 • Kolejną dobrą wskazówką jest zjedzenie głównego posiłku w porze lunchu, ponieważ dania dnia są często tańsze, ale porcje są większe.
 • Warto znaleźć supermarket, którego oferta skierowana jest do lokalnej społeczności, a nie do turystów. To właśnie tam ceny będą dużo niższe i będzie mniejsza szansa na złapanie się w turystyczną pułapkę. Jak rozpoznać taki sklep? Szukajcie takich, w których większość klientów to miejscowi. 

Napoje 

 • Woda

Fontanny z wodą dostępne są w wielu miejscach w Rzymie i jak najbardziej można z nich pić. Warto wziąć ze sobą butelkę i napełniać ją w fontannach, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy. 

 • Alkohol

W supermarkecie można kupić dużą butelkę dobrego wina za 1,50 euro! Warto wziąć ze sobą dwa plastikowe kubeczki, przekąski i udać się do spokojnego miejsca, by cieszyć się atmosferą podczas pikniku w Rzymie.

Wskazówka:

 • W większości barów i kawiarni, ceny za napój wypity przy barze będą inne niż te, gdy usiądzie się przy stole.