Skip to content

Tokio w listopadzie to magiczny okres, kiedy japońska stolica przemienia się w prawdziwe królestwo jesiennych barw i świetlnych widowisk. Podczas gdy jesień na Zachodzie często kojarzy się z opadami deszczu i opadającymi liśćmi, w Tokio ta pora roku jawi się jako niepowtarzalny, który przenosi nas w zupełnie inną rzeczywistość.

Ale to nie tylko przyroda jest główną atrakcją listopada w Tokio. To również czas, w którym miasto wita swoich gości zapierającymi dech w piersiach iluminacjami. Skwery, parki, ulice i budynki zostają oświetlone tysiącami światełek, tworząc niezwykłe kompozycje świetlne, które przenoszą nas w bajkowy świat.

Przedstawiamy artykuł, w którym opowiemy o miejscach, które warto odwiedzić, by poczuć magię tej pory roku. Pokażemy tradycje związane z jesiennymi festiwalami liści i kolorów świateł oraz wytłumaczymy, dlaczego listopad w Tokio jest tak niezwykły. Zapraszamy do odkrycia tej wyjątkowej strony japońskiej kultury i natury, która w tym okresie zachwyca swoim urokiem!

Piękno parków i ogrodów

Parki i ogrody w listopadowym Tokio zachwycają pięknymi jesiennymi pejzażami. Każdy z tych parków i ogrodów ma swój niepowtarzalny urok i oferuje możliwość oderwania się od zgiełku miejskiego Tokio. To doskonałe miejsca, aby doświadczyć piękna jesiennego krajobrazu i delektować się spokojem natury w sercu wielkiego miasta. Szczególnie polecamy odwiedzić:

 • Shinjuku Gyoen to jeden z najbardziej znanych parków w Tokio i w listopadzie jest oblegany przez miłośników jesiennych krajobrazów. Warto tu przyjść, aby podziwiać czerwone, pomarańczowe i złote liście drzew oraz jezioro w centrum parku.

Shinjuku Gyoen, Tokio, Japonia

 • Ueno Park to kolejne wspaniałe miejsce, gdzie można podziwiać jesienną paletę barw. Jest znany z dużego stawu, ogrodów japońskich i pawilonu Kaneiji. Listopad to czas, kiedy wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych odbywa się właśnie w tym parku.
 • Koishikawa Korakuen to jeden z najstarszych ogrodów japońskich w Tokio. W listopadzie drzewa klonowe stają się złote i czerwone, tworząc malowniczy krajobraz. To spokojne miejsce, idealne na relaks i kontemplację.
 • Park Inokashira przyciąga nie tylko jesiennymi kolorami, ale także romantycznym jeziorem, które można przemierzać w łódce. To ulubione miejsce dla par.

Chidorigafuchi

To miejsce o wyjątkowym uroku, zwłaszcza w listopadzie, gdy jesienna paleta barw dodaje mu magicznego nastroju. Ten obszar wokół zamku cesarskiego w Tokio słynie z pięknych klonów japońskich. Jednym z głównych punktów przyciągających turystów do Chidorigafuchi jest kanał, który otacza ten obszar. W listopadzie klonowe liście zmieniają się w intensywne czerwone, pomarańczowe i złote barwy.

Podczas festiwalu "Momiji-gari" organizowanego w Chidorigafuchi, można wynająć tradycyjne łódki o nazwie "yakatabune" i pływać po kanałach w blasku intensywnych jesiennych barw liści klonów. To spokojne miejsce pełne naturalnego piękna, które oferuje odrobinę ucieczki od zgiełku wielkiego miasta z urokiem jesiennego krajobrazu Japonii.

Sprawdźcie nasz artykuł, w którym dokładnie opisaliśmy jak cieszyć się tym magicznym czasem w Japonii tutaj

Asakusa

Asakusa to jedna z najstarszych i najbardziej kultowych dzielnic Tokio, a Świątynia Sensō-ji jest klejnotem tego miejsca. Wszystko zaczęło się ponad tysiąc lat temu, kiedy to według legendy kapłan odkrył posążek bodhisattwy Kannon, symbolu litości i współczucia. To odkrycie stało się początkiem budowy Sensō-ji, której historia sięga roku 628. Mimo wielu zniszczeń, w tym związanego z II wojną światową, świątynia była konsekwentnie odbudowywana i przywracana do dawnej świetności.

Główna brama, Kaminarimon, jest znakiem rozpoznawczym Asakusa i Sensō-ji. Jej ogromne lampiony i wspaniała architektura wiodą do drugiej bramy, Hōzōmon, która kryje skarbce świątyni. Jednak prawdziwą perłą jest Główna Sala Modlitw (Honden), gdzie znajduje się posąg bodhisattwy Kannon. To miejsce jest niezwykle urocze, z mistyczną atmosferą i okazją do kontemplacji i medytacji. Asakusa i Sensō-ji to nie tylko ważne miejsca kultu religijnego, ale także duma i skarb Japonii.

Asakusa, Świątynia Sensō-ji, Tokio, Japonia

Góra Takao

Góra Takao w listopadzie to wspaniałe miejsce do spędzenia czasu na łonie natury, podziwiania pięknych krajobrazów i odkrywania japońskiej kultury. Można tam spacerować po malowniczych ścieżkach w lesie, a także zdobywać wierzchołek góry, skąd roztacza się przepiękny widok na okolicę. To doskonałe miejsce do podziwiania japońskiej przyrody.

Aby tam się dostać, można wziąć pociąg z centrum Tokio do stacji Takao, a potem kontynuować pieszą wędrówkę lub wsiąść na kolejkę linową, która zabierze Was na sam szczyt góry. Na Górze Takao znajduje się również wiele świątyń i sanktuariów, które można odwiedzić, aby poznać japońską kulturę i religię. Jest tam także muzeum przyrodnicze, które warto zwiedzić.

Takao, Japonia

Sumida

Listopadowy spacer wzdłuż rzeki Sumida jest wyjątkowym doświadczeniem. Rzeka Sumida przepływa przez Tokio, a spacer wzdłuż jej brzegów pozwala na odkrycie piękna miasta i jego historycznych miejsc. Podczas spaceru można zauważyć wiele znanych miejsc i zabytków Tokio, takich jak Tokyo Skytree, który dominuje nad okolicą.

Wzdłuż brzegów rzeki znajdziecie również wiele parków, ogrodów i miejsc do odpoczynku. To doskonałe miejsce na piknik lub zatrzymanie się, aby delektować się widokiem na rzekę i wieżowce miasta. W trakcie spaceru możecie także zauważyć tradycyjne łodzie wodne, które przemieszczają się po rzece.

Panorama Tokyo i rzeka Sumida, Japonia

Festiwal Światła Roppongi

Jedno z najbardziej efektownych wydarzeń świetlnych w Tokio odbywa się corocznie w listopadzie i przyciąga tłumy zarówno mieszkańców, jak i turystów. Podczas festiwalu całe Roppongi Hills oraz jego okolica, zostają oświetlone tysiącami kolorowych światełek, tworząc niezapomniane wrażenia wizualne. Motywy te zmieniają się co roku, więc zawsze można spodziewać się czegoś nowego i zaskakującego.

Festiwal Światła Roppongi to również czas licznych wydarzeń kulturalnych, koncertów na żywo i wystaw sztuki. To idealna okazja, aby poznać japońską kulturę w niezwykłym kontekście świetlnym. Warto pamiętać, że festiwal jest popularny, więc można spodziewać się tłumu. Najlepszym czasem na jego zwiedzanie jest wieczór, gdy światła zaczynają lśnić w pełni. To wyjątkowe wydarzenie, które sprawia, że Tokio staje się jeszcze bardziej magicznym miejscem właśnie w listopadzie.

Japońska kuchnia w listopadzie

W listopadzie w Tokio można delektować się różnorodnymi smakami japońskiej kuchni. Oto kilka potraw i miejsc, gdzie warto spróbować tych smakołyków:

 • Ramen- Listopad to doskonały czas na ciepłe miski aromatycznego ramen. Wypróbujcie różne style ramen, takie jak shoyu (sojowy), miso (sojowe z pastą miso) lub tonkotsu (wieprzowe) w lokalnych ramenya (restauracje ramen).

Ramen, tradycyjne danie kuchni japońskiej

 • Kaiseki - Jeśli szukacie eleganckiego doświadczenia kulinarnego, spróbujcie kaiseki - wielodaniowego posiłku degustacyjnego, który serwuje sezonowe składniki w piękny sposób.
 • Yakitori - to jest doskonała opcja dla miłośników mięsa. Skosztujcie grillowanych kawałków kurczaka, wątróbki, lub innych części drobiu, które są serwowane na patyczkach. Możecie znaleźć yakitori bary (izakaya) w wielu dzielnicach Tokio.
 • Okonomiyaki - To rodzaj japońskiego placka, który jest przygotowywany na patelni i może zawierać składniki takie jak krewetki, wieprzowina, czy warzywa. Spróbujcie go w restauracjach okonomiyaki, gdzie możecie przygotować go samodzielnie lub zamówić gotowe danie.
 • Kushiage - To smażone na głębokim oleju kawałki mięsa, warzyw lub owoców morza na patyczkach. Wiele miejsc serwuje różnorodne składniki do kushiage, a możecie wybrać te, które najbardziej Wam odpowiadają.
 • Takoyaki - Popularna przekąska z okrągłymi placuszkami z ciasta i kawałkami ośmiornicy w środku. Takoyaki jest często dostępne na ulicach Tokio, zwłaszcza w okolicach dzielnicy Shibuya.

Lotniska w Tokio

Tokio to jedno z najważniejszych miast na świecie, które obsługiwane jest przez kilka głównych lotnisk. Jednak najważniejszym i największym z nich jest Lotnisko Narita (Narita International Airport) oraz Lotnisko Haneda (Tokyo International Airport). Oba te lotniska są nowoczesne, dobrze zorganizowane i oferują podróżnym wiele udogodnień. Lotnisko Narita jest bardziej popularne w przypadku międzynarodowych lotów, podczas gdy Lotnisko Haneda obsługuje zarówno loty międzynarodowe, jak i krajowe.

 • Lotnisko Haneda (Tokyo International Airport):

Lotnisko Haneda jest jednym z najstarszych lotnisk w Japonii, sięgającym początków lat 30. XX wieku. Wówczas nosiło nazwę Haneda Airfield i było używane głównie do lotów krajowych. W okresie II wojny światowej Haneda odegrała kluczową rolę jako baza wojskowa. Po wojnie lotnisko zostało zwrócone cywilom i ponownie stało się ważnym portem lotniczym.

W miarę wzrostu ruchu pasażerskiego i potrzeby obsługi międzynarodowych lotów zdecydowano się rozbudować Haneda jako lotnisko obsługujące zarówno ruch krajowy, jak i międzynarodowy. W 2010 roku otwarto nowy Terminal 2, który został przeznaczony głównie dla przewoźników międzynarodowych. Lotnisko Haneda kontynuuje modernizację i rozbudowę, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na loty w Tokio. Ma znaczenie zarówno dla podróżnych biznesowych, jak i turystycznych.

Lotnisko Haneda znajduje się znacznie bliżej centrum Tokio, zaledwie 15 km na południowy zachód od strefy Shinjuku. Składa się z trzech terminali pasażerskich: Terminal 1, Terminal 2 i Terminal 3 (poświęconego głównie przewoźnikom obsługującym loty krajowe).

Transport z Lotniska Haneda do centrum Tokio jest bardzo wygodny, obejmuje m.in. szybką kolejkę kolejową Keikyu oraz linię kolejową Tokyo Monorail.

 • Lotnisko Narita (Narita International Airport):

Pomysł budowy międzynarodowego lotniska na obszarze Narita pojawił się w latach 60. XX wieku, kiedy to rząd Japonii zaczął rozważać potrzebę nowego, większego portu lotniczego dla Tokio. W 1966 roku ogłoszono decyzję o budowie tego lotniska. Budowa Lotniska Narita spotkała się jednak z silnym oporem ze strony lokalnych mieszkańców, którzy obawiali się negatywnego wpływu na środowisko, eksmisji i hałasu lotniczego. Protesty te przerodziły się w demonstracje i zamieszki, co spowodowało opóźnienia w budowie i konieczność użycia siły przez rząd.

Pomimo trudności budowlanych i społecznych, Lotnisko Narita w końcu zostało otwarte w 1978 roku. Pierwszy terminal (obecny Terminal 1) obsługiwał głównie loty międzynarodowe. Lotnisko Narita szybko stało się jednym z głównych portów lotniczych w Japonii, obsługując zarówno loty międzynarodowe, jak i krajowe. W miarę upływu lat rozbudowywano infrastrukturę, dodawano nowe terminale (jak Terminal 2 i Terminal 3) i modernizowano udogodnienia.

Lotnisko Narita znajduje się około 60 km na wschód od centrum Tokio, w mieście Narita, w prefekturze Chiba. Składa się z dwóch głównych terminali pasażerskich - Terminal 1 i Terminal 2. Istnieje także Terminal 3, który obsługuje głównie tanie linie lotnicze.

Możecie dostać się do centrum Tokio, korzystając z różnych opcji, w tym szybkiej kolei Narita Express (N'EX), kolejki Skyliner, autobusów limuzynowych oraz taksówek.