Skip to content
Aktualizacja: 27/12/2022

Podziel się na:

Jesteście pełni energii i pragniecie gór, świeżego powietrza i czystej natury? Przedstawiamy Wam najbardziej spektakularne górskie szlaki turystyczne w całej Europie. Przygotowaliśmy dla Was 10 najpiękniejszych szlaków turystycznych w Europie: od łatwych przez średnio trudne, po najtrudniejsze. Zróbcie więc pierwszy krok i ruszajcie w drogę!

1. Długodystansowy szlak turystyczny GR 20 na Korsyce, Francja


Podstawowe informacje o szlaku:

Start — Calenzana, Francja
Miejsce docelowe — Colca, Francja
Etapy — 15
Wymagana ilość dni — ok. 15
Długość — 168 km
Poziom — najtrudniejszy. Zaliczany do najtrudniejszych szlaków turystycznych w Europie

Długodystansowy alpejski szlak turystyczny Grande Randoneé 20 (GR 20) znajduje się na Korsyce we Francji. Rozciąga się od Calenzany na północnym zachodzie do Colca na południowym wschodzie popularnej wyspy na Morzu Śródziemnym. Nie bez powodu jest to jeden z najtrudniejszych szlaków turystycznych w całej Europie, ponieważ jest tu dość górzysto: wędrowcy przemierzają niemal cały korsykański świat górski z wysokością sięgającą 2400 metrów. Część szlaku prowadzi przez malowniczy park przyrodniczy Parc Naturel Régional de Corse, który jest zdecydowanie największą atrakcją tej trasy turystycznej z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami przyrodniczymi.

Liczne schroniska rozrzucone wzdłuż szlaku oferują posiłki, a w niektórych z nich można również spać. Jeśli chcecie spędzić noc na świeżym powietrzu, możecie to zrobić w tzw. refugiach, bo niestety dzikie biwakowanie jest tu zabronione.

2. Dolomity High Altitude Trail 1, Dolomity, Południowy Tyrol, Włochy

 
Podstawowe informacje o szlaku:

Start — Pragser Wildsee w dolinie Pustertal, Włochy
Miejsce docelowe — Belluno, Włochy
Etapy — 10
Wymagana ilość dni — ok. 9-13
Długość — 150 km
Poziom trudności — łatwy do średnio trudnego.

Szlak wysokogórski Dolomity 1, po włosku zwany Alta Via delle Dolomiti n. 1, jest jednym z łącznie 10 szlaków wysokogórskich w Dolomitach i oczywiście nie może go zabraknąć na naszej liście! Już sam punkt startowy szlaku jest absolutną atrakcją: to słynne na cały świat jezioro Braies. Możecie więc ochłodzić się w krystalicznie czystej wodzie jeziora, zanim wyruszycie do Belluno w Wenecji Euganejskiej, miejsca docelowego szlaku. Po drodze czekają na Was zapierające dech w piersiach pasma górskie, ale także pozostałości po I wojnie światowej.

Niestety na tej malowniczej trasie zabrania się również biwakowania na dziko, ale liczne schroniska po drodze oferują mnóstwo miejsc do spania.

Braies, Dolomity, Włochy

3. Pembrokeshire Coast Path, Walia, Wielka Brytania

 
Podstawowe informacje o szlaku:

Start — Amroth, Wielka Brytania
Miejsce docelowe — St. Dogmaels, Wielka Brytania
Etapy — 15
Wymagana ilość dni — ok. 15
Długość — 300 km
Poziom trudności — łatwy szlak długodystansowy, wymagający kondycji.

Ten znany na całym świecie szlak znajdziecie w południowo-zachodniej Walii i jak sama nazwa wskazuje, Pembrokeshire Coast Path biegnie wzdłuż pięknego wybrzeża. Oficjalny Szlak Narodowy jest częścią Wales Coast Path i wije się przez prawie 300 km od St. Dogmaels na północy do Amroth na południu. Mija łącznie 58 plaż, 14 portów i niezliczoną ilość majestatycznych klifowych i górskich krajobrazów. Jeśli będziecie mieli szczęście, możecie nawet zobaczyć foki, wieloryby i delfiny. To z pewnością marzenie każdego miłośnika przyrody! W 2012 roku walijskie wybrzeże zostało nawet uznane przez National Geographic za drugie najpiękniejsze na świecie.

Po drodze miniecie kilka małych miasteczek, ale zawsze powinniście upewnić się, że macie ze sobą wystarczającą ilość prowiantu. Liczba opcji zakwaterowania, bed & breakfast i hosteli, wzrosła w ostatnich latach wraz z popularnością trasy.

4. Francuska Droga św. Jakuba, Hiszpania/Francja

 
Podstawowe informacje o szlaku:

Start — Saint-Jean-Pied-de-Port, Francja
Miejsce docelowe — Santiago de Compostela, Hiszpania
Etapy - 32
Wymagana ilość dni — ok. 32
Długość — ok. 800 km
Poziom trudności — łatwy do średnio trudnego.

Droga św. Jakuba jest z pewnością znana wielu z Was, bo to nie tylko prosty szlak turystyczny, ale także chyba najsłynniejsza trasa pielgrzymkowa w Europie. Na Drodze św. Jakuba jest wiele różnych tras, np. Camino Portugués, które zaczyna się w Portugalii, czy Camino Inglés, które przy 120 km jest prawdopodobnie jednym z najkrótszych wariantów drogi. Klasycznym i najpopularniejszym wariantem jest jednak tzw. Camino Francés, które ciągnie się od Pirenejów do Santiago de Compostela. Ścieżka prowadzi przez północ Hiszpanii, przez różne regiony i oferuje zróżnicowane krajobrazy, takie jak przypominający pustynię region Meseta czy spowite mgłą lasy Galicji.

Jeśli chcecie nocować w tzw. schroniskach dla pielgrzymów, powinniście wcześniej zdobyć przepustkę pielgrzyma, bo bez niej nie dostaniecie miejsca noclegowego. Na szlaku pielgrzymkowym jest również mnóstwo restauracji oferujących tzw. menu pielgrzymkowe za niewielkie pieniądze.

5. Zagoria Trek Grecja, Park Narodowy Vikos-Aoos, Grecja

 
Podstawowe informacje o szlaku:

Start — Kleidonia, Grecja
Miejsce docelowe — Kleidonia (trasa okrężna)
Etapy — 7
Potrzebne dni — ok. 7
Długość — 62 km
Poziom trudności łatwy i bardzo zróżnicowany.

Na północy Grecji, niedaleko granicy z Albanią, w Parku Narodowym Vikos Aoos czeka na Was prawdziwa perełka turystyczna. W przeciwieństwie do większości regionów śródziemnomorskich jest tu przeważnie wilgotno i bujnie zielono. Nienaruszone górskie krajobrazy o wysokości do 2500 metrów, idylliczne górskie jeziora i samotne wioski nadają temu szlakowi trekkingowemu szczególny urok. Można też podziwiać starożytne klasztory i malownicze łukowe mosty, a tym samym przybliżyć się nieco do kultury tego regionu.

W przeciwieństwie do wielu innych regionów w Europie, miłośnicy przyrody mogą spędzić noc pod gwiazdami. Z kolei ci, którzy wolą łóżko, znajdą je w hotelach i pensjonatach wsi Zagoria.

Zagoria Trek Grecja, Park Narodowy Vikos-Aoos, Grecja

6. Le Tour du Mont Blanc, Alpy, Francja/Włochy/Szwajcaria

 
Podstawowe informacje o szlaku:

Start — Les Houches, Francja
Miejsce docelowe — Les Houches (trasa okrężna)
Etapy — 11
Wymagana ilość dni — ok. 11
Długość — 170 km
Poziom trudności- umiarkowanie trudny szlak.

Le Tour du Mont Blanc, często nazywany przez wędrowców w skrócie TMB, to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych alpejskich szlaków wysokogórskich. Nic dziwnego, ponieważ popularna okrężna wędrówka oferuje nie tylko fantastyczne widoki na Mont Blanc, najwyższą górę Europy i "króla Alp", ale także wyjątkowe spojrzenie na malownicze górskie doliny i tradycyjne górskie wioski. Wyjątkowe w tej trasie jest również to, że podczas wędrówki przekracza się trzy kraje jednocześnie, a mianowicie Francję, Włochy i Szwajcarię, dzięki czemu poznaje się różne oblicza i kultury tego wymarzonego górskiego świata.

Szczególnym przeżyciem na alpejskim szlaku wysokogórskim jest nocleg w schronisku, ponieważ łączą się tu kultury trzech różnych krajów.

Le Tour du Mont Blanc, Alpy, Francja Włochy Szwajcaria

7. Przejście Watzmann, Berchtesgadener, Niemcy

 
Podstawowe informacje o szlaku:

Punkt początkowy — Wimbachbrücke, Niemcy
Miejsce docelowe — Parking Wimbachbrücke, (trasa okrężna)
Etapy —5
Wymagana ilość dni — ok. 5
Długość — 22,5 km
Poziom trudności — szlak pieszy umiarkowanie trudny do bardzo trudnego.

Na przejściu Watzmann czeka na Was mieszanka alpinizmu i górskich wędrówek. Jest ona drugim co do wysokości szczytem w regionie Berchtesgadener Land i przyciąga alpinistów z całego świata swoimi spektakularnymi krajobrazami. Obowiązuje tu zasada: na tę uciążliwą górską wędrówkę powinni odważyć się tylko ci, którzy nie mają zawrotów głowy i potrafią się wspinać. Ze względu na trzy wybitne szczyty, Hocheck (2.651 m), Mittelspitze (2.713 m) i Südspitze (2.712 m). Ta trasa turystyczna jest zdecydowanie wyzwaniem nawet dla doświadczonych wędrowców.

Na tym wysokogórskim szlaku możecie liczyć również na schroniska górskie, takie jak popularny Watzmannhaus, które oferują Wam nie tylko schronienie, ale przede wszystkim dobre górskie posiłki, które po wyczerpującej wędrówce działają cuda.

8. Pirenejski szlak turystyczny GR 10, Francja/Hiszpania

 
Podstawowe informacje o szlaku:

Start — Hendaye, Francja
Miejsce docelowe — Banyuls, Francja
Etapy — 60
Wymagana ilość dni — ok. 60
Długość — 850 km
Poziom trudności — bardzo trudny długodystansowy szlak turystyczny.

Inny bardzo wymagający szlak turystyczny można znaleźć we Francji w Pirenejach: pirenejski szlak turystyczny GR 10. Tutaj bez wątpienia znajdziecie się w jednym z najpiękniejszych pasm górskich na świecie, dlatego wielu wędrowców uważa tę trasę za lidera szlaków turystycznych. Ze wschodu na zachód, od Atlantyku po Morze Śródziemne, przemierzycie cały łańcuch Pirenejów i będziecie musieli zmierzyć się z wysokością i wahaniami pogody. Brzmi wyczerpująco — i tak jest! Ale z pewnością warto, bo czaka na Was wiele spektakularnych krajobrazów i niezapomnianych chwil, które zostaną w pamięci na całe życie. Znajdziecie tu nie tylko ekscytujące doświadczenia przyrodnicze, ale także wykwintną kuchnię, a nawet doskonałe wina!

Bardzo ważne jest, aby zawsze zaopatrywać się w odpowiednią ilość prowiantu i wody! I choć dostępne są miejsca do spania w postaci przytulnych schronisk górskich, należy je zawsze rezerwować z wyprzedzeniem, aby uniknąć przykrych niespodzianek na koniec dnia.

9. Laugavegur Trekking Trail, Friðland að Fjallabaki, Islandia

 
Podstawowe informacje o szlaku:

Start — Landmannalaugar
Miejsce docelowe — Þórsmörk
Etapy — 4
Wymagana ilość dni — ok. 3-5
Długość — 52 km
Poziom trudności- trudny szlak długodystansowy

Wulkany, gejzery, lodowce: mało który kraj w Europie ma tak szeroki wachlarz krajobrazów jak Islandia. Dlatego w naszym zestawieniu nie może zabraknąć krainy ognia i lodu. Landmannalaugar na wyżynie kraju cieszy się sławą wśród wędrowców i miłośników przyrody, a oprócz wielowymiarowego krajobrazu i spektakularnych gorących źródeł, znajduje się tu również najsłynniejszy szlak turystyczny w kraju: Laugavegur. Szlak kieruje się na południe i kończy się przy jednym z najbardziej imponujących wodospadów wyspy: Skógafoss.

W regularnych odstępach na trasie znajdziecie dobrze wyposażone chaty, które oferują możliwość samodzielnego gotowania. Jeśli chcecie spędzić tutaj noc, powinniście zarezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ kabiny oferują tylko ograniczoną przestrzeń do spania.

Laugavegur Trekking Trail, Friðland að Fjallabaki, Islandia

 

10. Rennsteig, Las Turyński, Niemcy

 
Podstawowe informacje o szlaku:

Start — Hörschel, Niemcy
Miejsce docelowe — Blankenstein, Niemcy
Etapy — 7
Wymagana ilość dni — ok. 7
Długość —168 km
Poziom trudności — łatwy do umiarkowanie trudnego długodystansowy szlak pieszy.

Na naszej liście nie może zabraknąć jednego z najstarszych i najsłynniejszych — jeśli nie najsłynniejszego — szlaku turystycznego. Wędrówka wzdłuż Rennsteig w Lesie Turyńskim to wyjątkowe doświadczenie, którego jako zapaleni turyści nie powinniście przegapić. Mieszanka lasów liściastych i iglastych, fantastyczne punkty widokowe i urozmaicone szlaki sprawiają, że Rennsteig jest cudownym szlakiem turystycznym

Na Rennsteig znajdują się nie tylko liczne schroniska, ale także wiele przytulnych miejsc odpoczynku, gdzie można zatrzymać się na poczęstunek.