Skip to content

Późna jesień to magiczny okres, kiedy przyroda ubiera się w swoje najbardziej malownicze barwy, a chłodniejsze wieczory sprzyjają rodzinnym zgromadzeniom i wspólnym świętowaniom. To także czas, kiedy wiele kultur na całym świecie obchodzi tradycyjne święta i festiwale, które są nie tylko okazją do radosnego świętowania, ale także głęboko zakorzenione w historii, wierzeniach i duchowości danego narodu.

W naszym artykule zabierzemy Was w fascynującą podróż przez różne zakątki świata, gdzie późna jesień staje się pretekstem do wyjątkowych obchodów i wyrazem tożsamości kulturowej. Wszystkie te wydarzenia łączy atmosfera ciepła, wspólnoty, i kulturowego bogactwa, które sprawiają, że późna jesień staje się wyjątkowym czasem w życiu każdego narodu. Zapraszamy do naszej listy tradycyjnych świąt i festiwali odbywających się w późnej jesieni w różnych krajach!

Halloween w Stanach Zjednoczonych

Halloween, znane również jako All Hallows' Eve, ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach celtyckich. Święto to pierwotnie nazywało się Samhain i obchodzono je jako koniec roku kalendarzowego, czas, kiedy granica między światem żywych a umarłych była najcieńsza. Wierzyło się, że duchy zmarłych wracają na ziemię, a ludzie ubierali się w straszne kostiumy, aby odstraszyć złe duchy. W miarę jak chrześcijaństwo rozprzestrzeniało się na obszarach celtyckich, Samhain zostało zintegrowane z chrześcijańskim świętem Wszystkich Świętych, obchodzonym 1 listopada.

Jak Amerykanie obchodzą to święto?

Halloween jest jednym z najbardziej oczekiwanych świąt w Stanach Zjednoczonych. Ludzie organizują przyjęcia kostiumowe, gdzie konkursy na najlepsze przebranie są często na porządku dziennym. Wiele miast i dzielnic organizuje także publiczne paradą Halloween oraz straszne domy, gdzie odwiedzający mogą przeżyć emocjonujące chwile strachu. W wieczór 31 października dzieci w towarzystwie dorosłych odwiedzają domy, gdzie dostają słodycze, a niektóre domy przystrojone są w sposób naprawdę przerażający.

Zwyczaje i tradycje związane z Halloween

Halloween to czas, kiedy dzieci i dorośli bawią się różnymi tradycjami i zwyczajami. Niektóre z najbardziej charakterystycznych elementów Halloween to:

 • Przebieranki: Dzieci i dorośli ubierają się w kostiumy, często przedstawiające potwory, duchy, postacie z filmów grozy lub ulubionych bohaterów.
 • Słodycze: Dzieci chodzą od drzwi do drzwi, prosząc o słodycze i wypowiadając klasyczne "Słodycze albo psikus!" (Trick or treat!).
 • Dynie: Wiele rodzin wydrąża dynie i wycina na nich straszne miny, tworząc popularne lampiony dyniowe zwanym Jack-o'-lanterns.
 • Domowe dekoracje: Domostwa i ogrody są ozdabiane w duchu Halloween, w tym pajęczynami, duchami, potworami i lampionami.

Halloween w USA

Lotniska w Nowym Jorku

W Nowym Jorku istnieje kilka lotnisk, z których można skorzystać, aby świętować Halloween w tym ekscytującym mieście. Oto krótki opis głównych lotnisk w Nowym Jorku:

 • Lotnisko John F. Kennedy International Airport (JFK): JFK Airport znajduje się w dzielnicy Queens, około 24 km na południowy wschód od Manhattanu. Jest to jedno z największych i najruchliwszych lotnisk w regionie, obsługujące zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Lotnisko JFK oferuje wiele połączeń z różnych części świata, co czyni je popularnym miejscem przybycia turystów na święta, w tym na Halloween.
 • Lotnisko Newark Liberty International Airport (EWR): To lotnisko znajduje się w Newark, stan New Jersey, ale jest wygodnie połączone z Nowym Jorkiem, szczególnie z dolną częścią Manhattanu, dzięki dostępowi kolejowemu i autostradom. To doskonały punkt wejścia do miasta dla osób przybywających z różnych miejsc na Halloween.
 • Lotnisko LaGuardia Airport (LGA): LGA znajduje się w dzielnicy Queens, około 13 km na wschód od Manhattanu. Mimo że jest nieco mniejsze niż JFK i Newark, LaGuardia jest nadal ważnym lotniskiem w Nowym Jorku. Oferuje ono przede wszystkim połączenia krajowe i jest dogodne dla pasażerów podróżujących po Stanach Zjednoczonych na Halloween.

 

Día de los Muertos w Meksyku

Día de los Muertos, znane również jako "Dzień Zmarłych", to meksykańskie święto obchodzone 1 i 2 listopada, które jest poświęcone wspominaniu i uczczeniu zmarłych. Święto ma korzenie w prekolumbijskich wierzeniach indiańskich i zostało później zintegrowane z katolickimi tradycjami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wprowadzonymi przez hiszpańskich kolonizatorów.

Día de los Muertos jest wyjątkowym połączeniem indiańskich tradycji i katolickiego dziedzictwa Hiszpanii. To moment, kiedy łączą się dwie różne kultury i wierzenia w jednym wspólnym akcie pamięci i czci dla zmarłych. Meksykanie wierzą, że w te dni dusze zmarłych przychodzą na ziemię, aby odwiedzić swoje rodziny. Święto ma na celu uczcić pamięć o tych, którzy odeszli, i umożliwić im powrót na krótki czas, aby cieszyć się smakami, zapachami i dźwiękami świata żywych.

Día de los muertos, Meksyk

Zwyczaje i tradycje związane z Día de los Muertos

Ofrendy: Jednym z głównych elementów Día de los Muertos są ofrendy (ofrendas) umieszczane w domach i na cmentarzach. Składają się one z ulubionych potraw, napojów, przedmiotów osobistych i fotografii zmarłych.

 • Kostiumy i makijaż: Ludzie często ubierają się w straszne i kolorowe kostiumy, a także malują twarze w kształcie czaszki (calavera) lub kwiatów (katrina) w ramach tradycji zwanej "calacas".
 • Cmentarze: Rodziny odwiedzają groby swoich bliskich, aby je udekorować kwiatami, świecami i ozdobami. To czas modlitw, wspomnień i rozmów z duszami zmarłych.
 • Pan de Muerto: Charakterystycznym elementem święta jest "Chleb Zmarłych" (Pan de Muerto), słodkie ciasto w kształcie czaszki lub kości, które jest spożywane podczas uczty.
Lotnisko w Mexico City

Lotnisko w Mexico City, oficjalnie znane jako Aeropuerto Internacional Benito Juárez (Międzynarodowy Port Lotniczy Benito Juárez), znajduje się w głównym mieście Meksyku, w dzielnicy Venustiano Carranza, około 5 km na wschód od centrum miasta. Jego historia sięga lat 30. XX wieku, kiedy to powstało jako poligon lotniczy. Obecnie stanowi kluczowy węzeł komunikacyjny i brama do Meksyku dla wielu międzynarodowych i krajowych podróżnych.

 

Święta Dziękczynienia w Kanadzie

Święto Dziękczynienia w Kanadzie ma swoje korzenie w dawnych tradycjach europejskich, ale pierwsze oficjalne obchody tego święta miały miejsce w roku 1879, kiedy to kanadyjski polityk Sir John A. Macdonald ogłosił dzień dziękczynienia w odpowiedzi na dożynki i obfite zbiory plonów. W Kanadzie Święto Dziękczynienia obchodzi się w drugi poniedziałek października. Jest to dzień, który ma na celu podziękowanie za żniwa i plony, a także modlitwy za błogosławieństwo i dobrobyt.

Zwyczaje i tradycje związane z tym świętem

Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, kanadyjskie Święto Dziękczynienia jest okazją do organizowania uroczystego obiadu dziękczynnego. Na stole pojawiają się tradycyjne dania, takie jak pieczony indyk, puree ziemniaczane, sos żurawinowy i dynia pieczona. Wiele kanadyjskich domów jest ozdobionych jesiennymi dekoracjami, jak np. dynie, suszone liście, i kwiaty chryzantem. Ze względu na piękne jesienne krajobrazy, wielu Kanadyjczyków spędza Święto Dziękczynienia na świeżym powietrzu, organizując spacery w parkach lub w lesie.

Jak Kanadyjczycy celebrują Święto Dziękczynienia?

Święto Dziękczynienia jest okazją do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi. Ludzie podróżują, aby spędzić ten czas razem i uczcić błogosławieństwa swojego życia. W duchu dzielenia się i hojności wielu Kanadyjczyków angażuje się w akcje charytatywne i przekazuje żywność i dary potrzebującym.

Święto Dziękczynienia w Kanadzie

Największe lotniska w Kanadzie
 • Lotnisko Międzynarodowe Toronto Pearson (Pearson International Airport - YYZ), Toronto, Ontario. To największe lotnisko w Kanadzie i jedno z największych na świecie. Obsługuje znaczną liczbę międzynarodowych i krajowych lotów oraz jest ważnym węzłem dla podróżnych z całego świata. Składa się z dwóch terminali: Terminal 1 i Terminal 3.
 • Lotnisko Międzynarodowe Vancouver (Vancouver International Airport - YVR), Vancouver, Kolumbia Brytyjska. Lotnisko Vancouver to główne lotnisko obsługujące pasażerów na zachodnim wybrzeżu Kanady. Jest znane z nowoczesnej infrastruktury i udogodnień dla podróżnych oraz z pięknego widoku na pobliskie góry i Ocean Spokojny.
 • Lotnisko Międzynarodowe Calgary (Calgary International Airport - YYC), Calgary, Alberta. To ważne lotnisko w regionie zachodniej Kanady i stanowi kluczowy punkt w dostępie do Parku Narodowego Banff i innych atrakcji górskich w Kanadzie.
 • Lotnisko Międzynarodowe Montréal-Trudeau (Montréal-Pierre Elliott Trudeau International Airport - YUL), Montréal, Quebec. To główne lotnisko obsługujące obszar Quebecu i jest ważnym punktem wejścia dla międzynarodowych i krajowych podróżnych.


Oktoberfest w Monachium, Niemcy

Oktoberfest to jeden z najbardziej ikonicznych i największych festiwali na świecie, odbywający się w stolicy Bawarii, Monachium. To wydarzenie, które skupia się na kulturze piwa, tradycyjnych niemieckich potrawach oraz radosnym świętowaniu. Pierwszy Oktoberfest odbył się w 1810 roku w Monachium i był poświęcony ślubowi króla Ludwika I Bawarskiego z księżniczką Teresą Habsburg. Wydarzenie to było tak wielkim sukcesem, że postanowiono je powtarzać co roku.

Piwo na Oktoberfest

 • Oktoberfest słynie z szerokiej gamy tradycyjnych niemieckich piw, głównie od lokalnych browarów monachijskich. Piwa podawane podczas festiwalu muszą spełniać surowe niemieckie przepisy dotyczące czystości, czyli ustawę o czystości piwa Reinheitsgebot.
 • Kufle piwne Oktoberfest są znane ze swojego charakterystycznego kształtu i zdobień. Goście mogą delektować się różnymi odmianami piwa, takimi jak Helles, Dunkel, Märzen i wiele innych.

Tradycyjne potrawy

 • Oprócz piwa, Oktoberfest to także czas, gdy można spróbować tradycyjnych niemieckich potraw. Wśród popularnych dań znajdują się pieczona kiełbasa (Bratwurst), pieczone kurczaki, precle, kwaśna kapusta, kartofle z sosem musztardowym i wiele innych smakołyków.
 • Nieodłącznym elementem festiwalu są także słodkie przekąski, takie jak świeże pączki (Krapfen) i pięknie udekorowane ciastka (Lebkuchenherzen).

Zabawy i atrakcje

 • Oktoberfest to nie tylko picie piwa i jedzenie, to także czas zabaw i rozrywki. Na terenie festiwalu znajdują się liczne karuzele, tory kolejek górskich, strzelnice, a także tradycyjne stoiska z rękodziełem i pamiątkami.
 • Każdego roku wybierana jest Miss Oktoberfest, która zostaje koronowana w trakcie uroczystej ceremonii.

Octoberfest, Monachium, Niemcy

Atmosfera i goście

 • Atmosfera na Oktoberfest jest niepowtarzalna, z ludźmi ubranymi w tradycyjne niemieckie stroje, takie jak lederhosy i dirndl. Festiwal przyciąga miliony gości z całego świata, tworząc atmosferę radosnej i przyjaznej zabawy.
 • Wiele stoisk i pawilonów jest obsługiwanych przez lokalne browary oraz restauracje, które oferują autentyczne doświadczenie kulinarno-piwnicze.

Oktoberfest w Monachium to nie tylko festiwal piwa, ale także prawdziwie niemieckie doświadczenie kulturowe. To miejsce, gdzie tradycje, smaki i radość z życia łączą się w niezapomnianym świętowaniu.

Lotnisko w Monachium (Flughafen München)

Lotnisko w Monachium (Flughafen München) znajduje się około 28,5 km na północny wschód od centrum Monachium, w Niemczech. Zostało otwarte w 1992 roku jako nowoczesny port lotniczy, zastępując wcześniejsze, starsze lotnisko w tym regionie. Od tego czasu stało się jednym z najważniejszych lotnisk w Europie i w Niemczech.